dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 45
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 891
  1. #381

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Pierwsze co mi się nasuwa (w biegu) to większy nawiew niż wywiew czyli wentylacja nie jest zrównoważona.
    Hmmm, no może tak być. Sam wykonałem instalację, z pomocą forum, starałem się zachować równe odcinki rur i ilość, więc nawiew=wywiew. Spróbuję pokombinować korekcją deliktanie. Do tego pory faktycznie miałem ustawiony większy nawiew niż wywiew - jakieś 5-8% i może tu pies pogrzebany. Dzięki będę testował i dam znać. pozdrawiam

  2. #382
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    jakieś pomysły/sugestie?
    Uszczelnij bypass (najprościej zakleić taśmą od strony nawiewu).

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    A tak z ciekawości zapytam a co z innymi "gazami" i zapachami, czy one nie wpływają na komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach. Jak można to pomierzyć oszacować.
    VOC i PM można mierzyć - ale nie stanowią problemu. Przy smrodliwych pracach (np. gotowanie surowych flaków) to i puszczenie na maksa nie daje rady. Ale w normalnych warunkach to nie problem.
    Zatrzymywanie całkiem to słaby pomysł, bo wilgoć w domu powstaje dalej, dalej powstają zapachy a puszczenie na minimum to straty i koszty niewielkie.

  3. #383

    Domyślnie

    mierze PM2,5/10 na zewnątrz i od wyniku uzależnione jest włączanie i wyłączanie reku (dzieje się to automatycznie).

  4. #384
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    mierze PM2,5/10 na zewnątrz i od wyniku uzależnione jest włączanie i wyłączanie reku (dzieje się to automatycznie).
    Ja też.

  5. #385

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7993195]Uszczelnij bypass (najprościej zakleić taśmą od strony nawiewu).



    Bypass zaklejony, zwiększony trochę nawiew względem wywieu - 10% i sprawność znacząco wzrosła. Przy usuwanym powietrzu 22 st nawiew=20, zamiast jak do tej pory 15-16 stopni.. Natomiast temperatura czerpni jest tylko 1 stopień niższa niż usuwanego, też tak macie?

  6. #386
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Bypass zaklejony, zwiększony trochę nawiew względem wywieu - 10% i sprawność znacząco wzrosła. Przy usuwanym powietrzu 22 st nawiew=20, zamiast jak do tej pory 15-16 stopni.. Natomiast temperatura czerpni jest tylko 1 stopień niższa niż usuwanego, też tak macie?
    Zwiększenie nawiewu względem wywiewu = niższa sprawność. Ale celem jest zrównoważenie przepływów, żeby w domu nie było ani zaciągania, ani wywiewania powietrza nieszczelnościami, czyli bez ogrzania/odzysku.
    Czyli uszczelnienie bypassa bardziej poprawiło sprawność, bo jednocześnie zwiększając nawiew zmniejszyłeś sprawność. Jaki masz teraz % nawiewu i wywiewu na głównym ekranie? Zwiększyłbym jeszcze trochę nawiew
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-11-2020 o 19:30

  7. #387
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurisss Zobacz post
    Dodałem Twój skrypt w homeassistant, podłączyłem rekuperator przez konwerter USB/RS485 jednakże cały czas zamiast odczytu z czujników mam wartość "nieznany".
    Czy mógłbyś napisać w jaki sposób zaimplementować obsługę rekuperatura poprzez konwerter USB/RS485 w homeassistant?
    Dodałęm obsługę konwerterów usb, zrobiłem szybki test na tym co udało mi się znaleść i wygląda na to, że działa. Dodałem też krótki opis jakie wpisy są potrzebne w pliku konfiguracyjnym home assistanta. Trzeba pamiętać aby Home assistant miał dostęp do portu konieczna może być dodatkowa konfiguracja np. dockera.
    Ostatnio edytowane przez hansons83 ; 18-11-2020 o 10:25

  8. #388

    Domyślnie

    Pytanie trochę z innej beczki - czy taki rekuperator będzie wystarczający do domu o parametrach poniżej:
    - powierzchnia [m2]: 136
    - wentylowana kubatura [m2]: 365
    - suma nawiew [m3/h]: 315
    - suma wywiew [m3/h]: 315
    - wyliczona z projektu wentylacji od Pe-flex wydajność centrali/spręż dyspozycyjny [m3/h/Pa]: 350/200

    W projekcie zaproponowali mi reQnet 400, ale ten z wymiennikiem ERV kosztuje 12k, niestety poza moim budżetem :-/ Z góry dzięki za informacje.

    Pozdrawiam,
    CzarskyM

  9. #389

    Domyślnie

    Będzie dobry.

  10. #390
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Do Twojego domu prawidłowy byłby nowy izzi 400 - ale pewnie będzie początkiem roku 2021 - on na pewno będzie w okolicach ceny izzi 302

  11. #391

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Będzie dobry.
    Dzięki, ale czy nie będzie musiał pracować na bardzo wysokich/najwyższych mocach aby pokryć zapotrzebowanie? Niestety nie znam się zupełnie na wentylacji mechanicznej i nie wiem czy lepiej przewymiarować reku ktory będzie pracował na 20% mocy, dobrać nieco slabszy który będzie dmuchał na 50%, i czy wybierając np. tego izzyfasta nie spowoduje że będzie pracował na 90-100% przez większość czasu pobierając większą ilość energii.

  12. #392

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel93 Zobacz post
    Do Twojego domu prawidłowy byłby nowy izzi 400 - ale pewnie będzie początkiem roku 2021 - on na pewno będzie w okolicach ceny izzi 302
    Dzięki bardzo, nawet nie wiedziałem że będą coś takiego wprowadzać. Dopiero zrobiłem tynki więc "nie pali" mi się z centralą, więc chyba będę czekał aż to nowe pudełko wypuszczą Można gdzieś znaleźć informacje na temat tego urządzenia?
    Ostatnio edytowane przez CzarskyM ; 20-11-2020 o 10:28

  13. #393
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Dzięki, ale czy nie będzie musiał pracować na bardzo wysokich/najwyższych mocach aby pokryć zapotrzebowanie? Niestety nie znam się zupełnie na wentylacji mechanicznej i nie wiem czy lepiej przewymiarować reku ktory będzie pracował na 20% mocy, dobrać nieco slabszy który będzie dmuchał na 50%, i czy wybierając np. tego izzyfasta nie spowoduje że będzie pracował na 90-100% przez większość czasu pobierając większą ilość energii.
    Mam 133m2, 5 osób i się sprawdza nacodzień, aby zapewnić komfort w nocy chodzi na 50-60% głównie przez sypialnie w której często pojawiają się dodatkowo dzieci, Ale nie daje rady jak jest więcej osób albo potrzeba zauważalnie szybko przewietrzyć, żeby okien nie otwierać, tego mi trochę brakuje.

    Tak wygląda u mnie pod zwględem CO2, komfort jak dla mnie jest ok,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went.JPG
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	44,7 KB
ID:	450416

  14. #394
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jakie używasz czujniki do pomiaru CO2?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #395

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Ale nie daje rady jak jest więcej osób albo potrzeba zauważalnie szybko przewietrzyć, żeby okien nie otwierać, tego mi trochę brakuje.
    Rozumiem że wynika to z braku "mocy" tej centrali?

  16. #396

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Pytanie trochę z innej beczki - czy taki rekuperator będzie wystarczający do domu o parametrach poniżej:
    - powierzchnia [m2]: 136
    - wentylowana kubatura [m2]: 365
    - suma nawiew [m3/h]: 315
    - suma wywiew [m3/h]: 315
    - wyliczona z projektu wentylacji od Pe-flex wydajność centrali/spręż dyspozycyjny [m3/h/Pa]: 350/200

    W projekcie zaproponowali mi reQnet 400, ale ten z wymiennikiem ERV kosztuje 12k, niestety poza moim budżetem :-/ Z góry dzięki za informacje.

    Pozdrawiam,
    CzarskyM
    A kto ci oferuje Requnet V w cenie 12k kiedy w sklepie internetowym kosztuje on 10 050 PLN brutto.
    Chytrość instalatorów widzę nie zna granic - to urządzenie w zakupie dla instalatora kosztuje 6200 PLN netto.
    Jak ktoś jest partaczem, to chowa zarobek w urządzeniach - takich wykonawców polecam unikać z daleka.
    Dobry wykonawca bez oporów przedstawia realne koszty robocizny a i tak odmawia zleceniodawcom, bo nie jest wstanie przerobić zleceń.

    Izzi 302 będzie wystarczający.
    Ale 200 Pa opór instalacji to dużo.
    Lepiej dołożyć od razu - zwiększyć ilości rur 75mm w najdłuższych nitkach by te opory były możliwie niskie.
    Wtedy nawet ta mała centrala będzie pracować przy mocno zredukowanych obrotach.

  17. #397

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A kto ci oferuje Requnet V w cenie 12k kiedy w sklepie internetowym kosztuje on 10 050 PLN brutto.
    W standardowej wersji owssem 10,5k, natomiast wyraźnie napisałem o rekuperatorze z wymiennikiem ERV, to już koszt dokladnie 11,9k

  18. #398

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    W standardowej wersji owssem 10,5k, natomiast wyraźnie napisałem o rekuperatorze z wymiennikiem ERV, to już koszt dokladnie 11,9k
    7260 PLN netto + marża...
    Poczekaj lepiej na IZZI 302.
    Moim zdaniem Reqnet V nie jest wart takich pieniędzy.

  19. #399

    Domyślnie

    Dzięki, będę jeszcze myślał

    Btw
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Izzi 302 będzie wystarczający.
    Ale 200 Pa opór instalacji to dużo.
    Lepiej dołożyć od razu - zwiększyć ilości rur 75mm w najdłuższych nitkach by te opory były możliwie niskie.
    Wtedy nawet ta mała centrala będzie pracować przy mocno zredukowanych obrotach.
    Ile takich rur dodatkowo położyć, jak to poobliczać? I czy jest istotne czy to będą nawiewy/wywiewy czy to jeden...?

  20. #400

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Ile takich rur dodatkowo położyć, jak to poobliczać? I czy jest istotne czy to będą nawiewy/wywiewy czy to jeden...?
    Trzeba sobie przeliczyć, bo nie zawsze jest sens.
    Kluczowy jest najbardziej oddalony punkt o przewidywanej dużej wydajności.

    Rury 75 mm mają około 3,8 Pa/m dla prędkości przepływu 3,5 m/s i 1,9 Pa/m dla prędkości 2 m/s

    Jak masz sypialnię 2 osobową gdzie trzeba dostarczyć 60 m3/h to dla 10 metrowego odcinka:
    2 rury to opór rzędu 30 Pa (2,67 m/s)
    3 rury to opór rzędu 17 Pa (1,8 m/s)
    A jeszcze masz anemostat, puszkę rozprężną, skrzynkę rozdzielczą, kanał łączący z rekuperatorem - zrobi się z tego dobre 40 Pa.
    Mało który producent podając spręż dyspozycyjny uwzględnia w tej wartości dopuszczalny opór zużytego filtra.
    A ponieważ w centralach domowych filtry są niewielkie, to również szybko ulegają zużyciu.

    Wbrew pozorom, te 13 Pa różnicy, może sprawić, że centrala zamiast na 70%, będzie mogła pracować na 55%
    Będzie ciszej i w skali całego życia domu/instalacji - taniej.

Strona 20 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony