dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 45
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 891
  1. #541
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    Są 4 rurki, średnica wewn. tak ze 4mm, każda wyprowadzona zaraz obok wymiennika. Jeśli dobrze ogarniam to należałoby mierzyć różnicę ciśnień przed i za wymiennikiem, czerpnia-nawiewy oraz wyrzutnia-wyciągi. Następnie należałoby tak regulować obroty wentylatora, aby te dwie różnice ciśnień były sobie równe, bo wtedy także strumienie powietrza będą równe. Rurki trzeba wyprowadzić zaraz obok wymiennika, a nie na króćcach reku, bo wtedy opory filtrów i wentylatory wpłyną na pomiary.
    Załącznik 452170Załącznik 452171

    Pomiary pewnie da się dość łatwo zrealizować... większy problem to jak to połaczyć z elektroniką reku, żeby obroty były korygowane automatycznie.
    Dzięki.
    Kurczę, tego się nie spodziewałem Będzie problem z prowadzeniem rurek, ciekawe czy to optymalne mierzyć spadek ciśnienie na wymienniku gdzie panują spore różnice temperatur i wilgotności powietrza. A co do sterowania, w IZZI 300 zastąpiłem całkowicie panel dotykowy pluginem w home assistant.

  2. #542
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tak z ciekawości zapytam czy u Ciebie nie wykrapla się woda w wymienniku?
    Wykrapla się, i spływa w dół, w kierunku przeciwnym do napływającego powietrza. więc nie ma jak zamarznąć.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 19-01-2021 o 15:49

  3. #543
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Jakie znasz tańsze rozwiązanie zapewniające sensowną wilgotność? Lossnay? Jakby to był wątek o Aerisie ERV to można by mówić o "wielu tysiącach" - ale Izzifast to najtańsze rozwiązanie ERV niecelulozowe na rynku.
    Nie znam. Być może na rynku nie ma. Może producentom nie opłaca się wprowadzać leprzych rozwiązań, skoro sprzedaje się to co jest.
    Natomiast nie jestem pewien, czy odzysk wilgoci jest niezbędny. Ja nie narzekam na suchość powietrza w domu. Wilgotność utrzymuję na poziomie 45-50%. Teraz, jak przymroziło, to spadła do 38%, ale to chwilowe, więc da się przeżyć. Może jak jest za niska wilgotność, to znaczy, że centrala pracuje ze zbyt dużą wydajnością.

  4. #544
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu miałoby być nieoczyszczone?
    Może temu:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (...)
    Bo nawet dając wywiew 100% a nawiew 50% (...)
    Przy takim podciśnieniu reszta wchodzi nieoczyszczona nieszczelnościami domu.

  5. #545
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Nie znam. Być może na rynku nie ma. Może producentom nie opłaca się wprowadzać leprzych rozwiązań, skoro sprzedaje się to co jest.
    Natomiast nie jestem pewien, czy odzysk wilgoci jest niezbędny. Ja nie narzekam na suchość powietrza w domu. Wilgotność utrzymuję na poziomie 45-50%. Teraz, jak przymroziło, to spadła do 38%, ale to chwilowe, więc da się przeżyć. Może jak jest za niska wilgotność, to znaczy, że centrala pracuje ze zbyt dużą wydajnością.
    Centrala rpacuje z taką wydajnością aby zapewnić niski poziom CO2 i odpowiedni poziom tlenu. A zapewniając je usuwa wilgoć. Nawiewa powietrze o wilgotności bezwzględnej 1gm/3. Takie powietrze podgrzane do 20 stopni ma 7% wilgotności. Nawet jak dochodzą zyski to robi się 15. Więc żeby utrzymać wilgotność, trzeba nawilżać lub wilgoć odzyskiwać. Nie po to się robi wentylację, żeby potem się kisić we własnych oparach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #546
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Taka zagwostka - Na panelu mam w lewym górnym rogu wydajność wentylatora Nawiewnego a po prawej Wywiewnego. Ponieważ dziś na szybko sprawdziłem anemometrem i wyszło mi, że na 1wszym biegu mam 10m3/h większy nawiew, chciałem zrobić korektę. Wszedłem w Korekcja intensywności Nawiewu i dałem strzałką w górę od zera do 7%. Po tym wszystkim mam na panelu w lewym górnym rogu niezmieniony nawiew 40% a w lewym wywiew 38%
    I teraz nie wiem - zwiększyłem czy zmniejszyłem nawiew albo czy zmniejszyłem jeszcze bardziej wywiew ??
    Na pewno zmian dokonałem w okienku nawiewu, bo po ustawieniu opcji całkowitego zatrzymania wentylatora nawiew ustał.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-01-2021 o 18:25
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #547
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Wykrapla się, i spływa w dół, w kierunku przeciwnym do napływającego powietrza. więc nie ma jak zamarznąć.
    No tak ale to wymaga większych gabarytowo wymienników z większymi kanalikami, aby powietrze nie porywało wody ze swoim prądem.

  8. #548
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Ja nie narzekam na suchość powietrza w domu. Wilgotność utrzymuję na poziomie 45-50%. Teraz, jak przymroziło, to spadła do 38%, ale to chwilowe, więc da się przeżyć. Może jak jest za niska wilgotność, to znaczy, że centrala pracuje ze zbyt dużą wydajnością.
    Cudów nie ma.

    100% wilgotności względnej przy 0* = 25%@22*

    Mój poprzedni reku w mniejsze mrozy niż ostatnio chodząc na minimum (niestety, CO2 wtedy nie mierzyłem jeszcze) tak suszył, że w małych pokoikach dzieci nawilżacze NU-5 nie dawały rady utrzymać wilgotności >=40%. W pomieszczeniach bez nawilżacza święto było, jak wilgotność w sezonie grzewczym bez rozwieszonego prania przekroczyła 40%. I takich relacji masz wiele nie tylko na FM. Np. tutaj
    Albo masz skopany higrometr, albo wentylację, albo nieustające źródło wilgoci.



    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Może temu:


    Przy takim podciśnieniu reszta wchodzi nieoczyszczona nieszczelnościami domu.
    To przy otwartym kominku w którym się pali powinny mi PMy w domu też rosnąć? A spadają. Widocznie więcej PMów w domu produkuję, niż może przecisnąć się przez piankę montażową i inne nieszczelności.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-01-2021 o 21:03

  9. #549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To tez babol z dokumentacji? Czy to teoretyczny przykład nieocieplonego, nieogrzewanego domu, że na wywiewie ma być 0?
    Najpierw wrzucasz zdjęcia zamarzniętego rekuperatora
    Teraz pokazujesz zamarzniętą wyrzutnię
    Mieszkasz w nieocieplonym i nieogrzewanym domu?
    Czy to jakaś anomalia pogodowa?
    Mnie to wygląda na ujemne temperatury na wywiewie, ale nie zdziwię się jak temu też zaprzeczysz.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to policzyłeś? Nie pomyliłeś się o rząd wielkości?
    500W przy przepływie 300 m3/h podniesie temperaturę dokładnie o 5 K
    Udowodnij, że tak nie będzie tylko daruj sobie teoretyczne dywagacje nad wysokością npm.

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Dzięki.
    Kurczę, tego się nie spodziewałem Będzie problem z prowadzeniem rurek, ciekawe czy to optymalne mierzyć spadek ciśnienie na wymienniku gdzie panują spore różnice temperatur i wilgotności powietrza. A co do sterowania, w IZZI 300 zastąpiłem całkowicie panel dotykowy pluginem w home assistant.
    Niestety to nieoptymalne.
    Wymiennik w trakcie pracy zmienia swoją charakterystykę hydrauliczną w dodatku w tej centrali szczelność jego montażu jest dyskusyjna.
    Pomiar powinno robić się na elemencie, który ma stały "rozmiar" hydrauliczny.

    Takim elementem jest dysza wentylatora.
    Niestety ten model wentylatorów nie posiada fabrycznych króćców, producent nie udostępnia też jego charakterystyki.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 19-01-2021 o 21:20

  10. #550
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Najpierw wrzucasz zdjęcia zamarzniętego rekuperatora
    Teraz pokazujesz zamarzniętą wyrzutnię
    Mieszkasz w nieocieplonym i nieogrzewanym domu?
    Czy to jakaś anomalia pogodowa?
    Mnie to wygląda na ujemne temperatury na wywiewie, ale nie zdziwię się jak temu też zaprzeczysz.
    Możesz zacytować czy pokazać zdjęcie, z którego wywnioskowałeś, że u mnie na wywiewie wymiennika temperatura spada do 0st.C?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    500W przy przepływie 300 m3/h podniesie temperaturę dokładnie o 5 K
    Udowodnij, że tak nie będzie tylko daruj sobie teoretyczne dywagacje nad wysokością npm.
    Pytam, jak liczyłeś. Nie potrafisz odpowiedzieć? Przyjąłeś ciepło właściwe powietrza o wilgotności 0% i gęstość przy +20*? Też by tyle nie wyszło.

  11. #551

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Możesz zacytować czy pokazać zdjęcie, z którego wywnioskowałeś, że u mnie na wywiewie wymiennika temperatura spada do 0st.C?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wygląda na to, że zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe nie za zadziałało. Od strony wyrzutni:
    Ja doskonale wiem, że teraz będziesz mnie edukował
    Że wyrzutnia i wszystko co za wymiennikiem, to nie jest element wywiewu.
    Tak samo jak mróz - to anomalia.
    Ty jak sam nie spróbujesz kupy, użyjesz wszelkich abstrakcyjnych argumentów by przekonać pozostałych jaka dobra jest ta czekolada

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pytam, jak liczyłeś. Nie potrafisz odpowiedzieć? Przyjąłeś ciepło właściwe powietrza o wilgotności 0% i gęstość przy +20*? Też by tyle nie wyszło.
    Nie trzeba liczyć.
    Użyj aplikacji, którą polecałem.
    Lub tego: https://www.systemair.com/support/pr...lection-tools/

    I może przestań się w końcu oszukiwać?
    Rekuperator Izzifast 300 niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem i by spać spokojnie trzeba go instalować z nagrzewnicą.
    Poza tym ma niemal same plusy i bezkonkurencyjną cenę.

  12. #552
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cudów nie ma.

    100% wilgotności względnej przy 0* = 25%@22*

    Mój poprzedni reku w mniejsze mrozy niż ostatnio chodząc na minimum (niestety, CO2 wtedy nie mierzyłem jeszcze) tak suszył, że w małych pokoikach dzieci nawilżacze NU-5 nie dawały rady utrzymać wilgotności >=40%.
    Pytanie ile m³ na godzinę przerzucał na tym minimum, w wielu centralach minimum to może być za dużo..

    Albo masz skopany higrometr,
    Higrometrów używam kilku, więc poziom wilgoći mam jako tako pod kontrolą. Powiedzmy z dokładnością do 5%.

    albo wentylację
    Wentylację mam dobrą, bo w pełni nad nią panuję. Nie mam biegów, które nie wiadomo z jaką mocą chodzą, tylko płynną regulację potencjometrem. W tej chwili nawiewa mi z dwóch kratek fi100 z prędkością 1,1m/s co daje przepływ wielkości 62,3m³ na godzinę. Jest nas trójka, nikt nie pali, więc mam tyle powietrza ile potrzeba, 20m³/h na osobę jak w mordę strzelił

    albo nieustające źródło wilgoci.
    Wilgoci generujemy sporo, to fakt, często się pierze, gotujemy zawsze w domu, żona musi mieć zawsze błysk, więc podłogi myje dość często...
    Summa summarum, wszystko mi działa tak jak powinno. Tak to wygląda.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210118_054851.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	68,5 KB
ID:	452200

    Ten pokazuje najmniejszą wilgotność, drugi pokazuje mi 5% więcej, trzeci analogowy gdzieś tak pośrodku. Nie są to może super precyzyjne pomiary, ale są wystarczające.

    To przy otwartym kominku w którym się pali powinny mi PMy w domu też rosnąć? A spadają. Widocznie więcej PMów w domu produkuję, niż może przecisnąć się przez piankę montażową i inne nieszczelności.
    A to już nie wiem, to zależy od sąsiadów jaką masz tam atmosferę u siebie . U mnie w niedzielę wieczorem, jak był mróz, to można było na zewnątrz siekierę powiesić.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 19-01-2021 o 22:23
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  13. #553
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W wymiennikach przeciwprądowych wykonanych z polimerów czy membran kanały powietrzne są tak małe (intensyfikacja wymiany ciepła) że nawet pionowe ułożenie kanałów jest niewystarczające by woda wypłynęła grawitacyjne.
    W starego typu wymiennikach krzyżowych wykonanych z aluminium te kanały były duże i tam wystarczyło na krótką chwilę puścić powietrze bypassem by osuszyć wymiennik.
    No tak. Po prostu zoptymalizowali miejsce kosztem funkcjonalności. To ja wolę mojego grzmota aluminiowego. Robi to samo, a do tego jest niezawodny
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  14. #554
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ja doskonale wiem, że teraz będziesz mnie edukował
    Że wyrzutnia i wszystko co za wymiennikiem, to nie jest element wywiewu.
    Prosiłem, żebyś popatrzył na zdjęcia na pierwszej stronie jak pisałeś bzdury o bypassie. Jest tam też fotka, gdzie są podpisane króćce (konkretnie w tym poście) - wywiew nigdy mi nie spadł poniżej zera.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tak samo jak mróz - to anomalia.
    Taki mróz, jaki był przez kilkadziesiąt godzin. Zresztą wystarczy popatrzeć na wątki o PC - tam też się działo
    Tu masz linka:
    https://www.meteo.waw.pl/hist.pl
    Znajdź mi taką sytuację, gdy przez 59 godzin (tak jak to miało miejsce teraz) temperatura nie wzrosła powyżej -10*. Znajdziesz chociaż jedną? Ja nie znalazłem. W zeszłym roku w ogóle temperatura nie spadła do -10 w tym miejscu.



    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie trzeba liczyć.
    Użyj aplikacji, którą polecałem.
    Którą? To co nie zna rur o średnicy mniejszej niż 63mm?

    Wierzysz aplikacjom? Ja najpierw sprawdzam. Zwłaszcza, jak wyniki wychodzą kosmiczne.
    Dane wilgotnego powietrza przy -15* i ciśnieniu w okolicach 750mm
    Ciepło właściwe - 10,079kJ/kg*K
    Gęstość - 1,350kg/m3
    źródło

    Zatem do ogrzania 300m3 powietrza o 1* potrzeba
    10,079kJ/kg*K x 1,350kg/m3 x 300m3=4082kJ =1,13kWh.
    Żeby to ogrzać w ciągu godziny potrzebna byłaby grzałka o mocy 1,13kW. A żeby ogrzać o 5* potrzebna byłaby grzałka o mocy 5,65kW - pomyliłeś się "tylko" o rząd wielkości twierdząc 500W przy przepływie 300 m3/h podniesie temperaturę dokładnie o 5 K

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    I może przestań się w końcu oszukiwać?
    Rekuperator Izzifast 300 niezbyt dobrze radzi sobie z mrozem i by spać spokojnie trzeba go instalować z nagrzewnicą.
    Poza tym ma niemal same plusy i bezkonkurencyjną cenę.
    Może przestaniesz naganiać na rotory?

    Przejdziemy do konkretów?



    Sam przestań oszukiwać, że "nie radzi sobie z mrozem" - jak widać wyżej radzi sobie. A w nocy mam ustawione obroty dosyć wysoko (różnie w różnym czasie, bo eksperymentowałem, ale poniżej 60% na pewno nie było) - a sprawność IMO więcej, niż przyzwoita bo 73,2%. A to, że nie poradził sobie z anomalią nie widzianą kilkadziesiąt lat - też nie jestem pewien, czy to jego wina. Ale po to wynaleziono nagrzewnice wstępne, żeby sobie i z takimi anomaliami radzić.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Reku 20200115.jpg
Wyświetleń:	568
Rozmiar:	58,2 KB
ID:	452201  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2021 o 21:28

  15. #555
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Pytanie ile m³ na godzinę przerzucał na tym minimum, w wielu centralach minimum to może być za dużo..
    Sterownik z potencjometru - pewnie niżej schodził, niż fabryczny (nie mierzyłem, ale pewnie znacząco poniżej 100m3/h. Więcej url=https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342712-Wszystko-o-Itho-HRU-SV-H-009]w tym wątku[/url]

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Higrometrów używam kilku, więc poziom wilgoći mam jako tako pod kontrolą. Powiedzmy z dokładnością do 5%.
    Opartych na których sensorach?
    https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/...alib_many.html
    Czy może analogowe?
    Tak to jest, że większość higrometrów łże. Im dalej od środka skali, tym bardziej.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Nie mam biegów, które nie wiadomo z jaką mocą chodzą, tylko płynną regulację potencjometrem.
    Miałem tak. Niewygodne. Znacznie lepsze programowanie w wybranych przedziałach czasowych.

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    W tej chwili nawiewa mi z dwóch kratek fi100 z prędkością 1,1m/s co daje przepływ wielkości 62,3m³ na godzinę. Jest nas trójka, nikt nie pali, więc mam tyle powietrza ile potrzeba, 20m³/h na osobę jak w mordę strzelił
    A te 62,3m3/h "idą" za ludźmi?
    Zmierz CO2. Zdziwisz się.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1

    Nie tylko ja mam takie obserwacje.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...90#post8009490

  16. #556
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A te 62,3m3/h "idą" za ludźmi?
    Zmierz CO2. Zdziwisz się.
    Zmierzyłem, przed chwilą, jest dobrze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210120_055641.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	43,3 KB
ID:	452204

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Nie tylko ja mam takie obserwacje.
    Wiele problemów, które ludzie opisują u mnie nie występuje. Może dlatego, że mam mały domek i łatwo nim sterować, a może też dlatego, że cały system HVAC robiłem sam i jest "uszyty na miarę".. Są rzeczy, których w sklepie nie kupisz.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 20-01-2021 o 06:12 Powód: Dopisek
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  17. #557

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    10,079kJ/kg*K
    Pozwól, że od tego momentu ja sobie już odpuszczę dalszą polemikę.
    Ty masz problem nawet z matematyką.

  18. #558
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Taka zagwostka - Na panelu mam w lewym górnym rogu wydajność wentylatora Nawiewnego a po prawej Wywiewnego. Ponieważ dziś na szybko sprawdziłem anemometrem i wyszło mi, że na 1wszym biegu mam 10m3/h większy nawiew, chciałem zrobić korektę. Wszedłem w Korekcja intensywności Nawiewu i dałem strzałką w górę od zera do 7%. Po tym wszystkim mam na panelu w lewym górnym rogu niezmieniony nawiew 40% a w lewym wywiew 38%
    I teraz nie wiem - zwiększyłem czy zmniejszyłem nawiew albo czy zmniejszyłem jeszcze bardziej wywiew ??
    Na pewno zmian dokonałem w okienku nawiewu, bo po ustawieniu opcji całkowitego zatrzymania wentylatora nawiew ustał.
    Jeśli dobrze rozumiem, przy mocniejszym nawiewie powinno się zrobić korektę wywiewu o te 10% (izzi ma tylko dodatnie (zwiększające) korekty), wtedy sterownik zmniejszy obroty nawiewu o 10%. Trochę niejasne jest ustawianie tych korekt, wolałbym np tylko korektę nawiewu ale w zakresie -50 do 50, wtedy jest jasne czy zwiększamy czy zmniejszamy.

  19. #559
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    Jeśli dobrze rozumiem, przy mocniejszym nawiewie powinno się zrobić korektę wywiewu o te 10% (izzi ma tylko dodatnie (zwiększające) korekty), wtedy sterownik zmniejszy obroty nawiewu o 10%. Trochę niejasne jest ustawianie tych korekt, wolałbym np tylko korektę nawiewu ale w zakresie -50 do 50, wtedy jest jasne czy zwiększamy czy zmniejszamy.
    Hmm.. w instrukcji jest napisane - Ustawienie wartości np 10% powoduje ZMNIEJSZENIE wydajności wywiewu lub nawiewu ..
    Najciekawsze jest to, że zmniejszałem nawiew a na panelu po lewej (Nawiew w.g instrukcji ) zostało 40% (1bieg fabryczny) a po prawej (wywiew) mam 38%.

    Wchodzę w ikonkę korekty Nawiewu, ustawiam a na panelu pokazuje korektę Wywiewu...
    Też tak macie ??
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 20-01-2021 o 08:44
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #560

    Domyślnie

    To prawdopodobnie pytanie, na które nie da się konkretnie odpowiedzieć bo jest dużo zmiennych... ale na jaką wilgotność w domu mogę liczyć jeśli mam entalpiczny rekuperator (izzi 302). Nie suszę prania (mam suszarkę), nie myłem ostatnio podłogi, rodzina 2+2 przez większość dnia jest nieobecna... no ale liczyłem na >40%.
    Mój higrometr pokazuje teraz 36%, podczas mrozów było prawie tak samo. Reku chodzi ciągle na 30%. Jakie wilgotności osiągacie?

Strona 28 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony