dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 33 z 45
Pokaż wyniki od 641 do 660 z 891
  1. #641
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    u mnie w najwiekszych mrozach. Nagrzewnica wtorna wyłączona i tez brak nagrzewnicy wstepnej
    To czemu tak zachwalasz rozwiązanie z bypasem?

    Niestety, albo niedomaga mi wzrok, albo Twoja umiejętność korzystania z FM i nie jestem w stanie dostrzec, jak działa odmrażanie przez bypass.

  2. #642

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    u mnie w najwiekszych mrozach. Nagrzewnica wtorna wyłączona i tez brak nagrzewnicy wstepnej
    kolumny od lewej:
    wywiew z pomieszczen
    wyrzutnia
    czerpnia
    nawiew
    Załącznik 453659
    Dodaję jeszcze raz.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dane pom.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	453676

  3. #643

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaką temperaturę ma wyrzutnia, gdy włączysz bypass? Niewiele niższą od wywiewu - i stąd rozrzutność.



    Po co? Nie ma takiej potrzeby. Do -7* Izzifast nie pozwala włączyć nagrzewnicy. Do minus 15-17 spokojnie daje radę bez nagrzewnicy. Potrzeba może wystąpić, gdy temperatura wyrzutni jest poniżej punktu rosy w przypadku ERV (a trzeba pamiętać, że ta temperatura w przypadku ERV jest znacznie niższa, niż bez odzysku).




    I zachwalasz taki rekuperator? W Izzifast jak nie zamarznie wymiennik (przypomnę - raz się zdarzyło przez dwa sezony) sprawność temperaturowa sporadycznie spada poniżej 80%. Zazwyczaj bliżej 90%.

    Taki przykładzik przy -13* za oknem, przypominam, że nie mam nagrzewnicy wstępnej ani żadnej innej, jeszcze trochę nieocieplonych rur (stąd taka niska temperatura wywiewu - co też obniża temperaturę na wyrzutni):



    Jak widać sprawność 90,8%

    Popatrz też na wyniki Owczara.

    Wrzucisz swoje? Czy nie jesteś użytkownikiem, tylko sprzedawcą?
    Dodaję jeszcze raz.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dane pom.jpg
Wyświetleń:	492
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	453677

  4. #644
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wygląda to naprawdę spoko, ale jedna rzecz wygląda dziwnie - temperatury na wyrzutni.

    W moim FPX działa od -3 utrzymując temperaturę zadaną jak FPX. Na wyrzurni mam wtedy 0. Generalnie różnica temperatury między temperaturą zewnętrzną, a wyrzutnią to 3-4 stopnie. A tutaj mamy nawet 15. Nie ma siły i na wyrzutni będzie maxymalna entalpia -3 i wilgotność 97%.
    Jaka jest mniej więcej wilgotność w domu?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #645
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    I właśnie te kilkanaście stopni na wyrzutni jest rozrzutnością. Chociaż i tak wygląda na nieszczelny bypass - bo przy szczelnym powinno być w okolicach 20*.

    Wygląda też na sporą przewagę wywiewu nad nawiewem - bo powietrze wywiewane traci z 10* mniej, niż zyskuje nawiewane. Stary numer instalatorów dla "podrasowania" sprawności. Tylko, że wtedy dom nieszczelnościami zaciąga zimne powietrze.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-03-2021 o 08:14

  6. #646

    Domyślnie

    Średnia sumaryczna wilgotność powietrza wywiewanego z pomieszczeń odczytana na czujniku w centrali to od 28% do 38% (w zależności od aktywności: pranie, prysznic itp.)
    Nie jestem zwolennikiem nawilżaczy kanałowych. U mnie stosuję nawilżacze stacjonarne ewaporacyjne Xiaomi – u dzieciaków w pokojach i w sypialni. W tych miejscach utrzymuję poziom wilgotności na poziomie 40-45%.

  7. #647

    Domyślnie

    Jeszcze raz tłumaczę. W tych rekuperatorach (Vallox) odszranianie wymiennika ciepła zachodzi od ok. -10 st. C i trwa ok. 8-15 min. co ok. 2-3 h. Powietrze z czerpni w tym momencie jest bypassowane (omija zupełnie wymiennika ciepła) i podgrzane przez nagrzewnice jest nawiewane do pomieszczeń. Natomiast ciepłe powietrze wywiewne z pomieszczeń idzie na wymiennik i go odszrania.
    Gdzie tu strata? Na załączonej tabeli (odszranianie wymiennika miało tu miejsce w dniu 18-01-2021 w godz. 1:13 – 1:23 ) z danymi pomiarowymi widać różnicę temperatur pomiędzy wyciągiem z pomieszczeń a wyrzutnią. Jest to energia spożytkowana do odszraniania wymiennika. Natomiast różnica temperatur pomiędzy czerpnią a nawiewem świeżego powietrza do pomieszczeń jest wynikiem pracy nagrzewnic wtórnych. Czyli cała energia jest transportowana do pomieszczeń. Bez jej marnotrawienia. Jeszcze raz gdzie tu strata?

    Prośba o pokazanie u siebie temperatury na wyrzutni. Czemu jej nie ma? Czyżby producent miał coś do ukrycia? Im niższa temperatura na wyrzutni tym lepszy odzysk ciepła.

    Nieszczelności ? Jakie nieszczelności? Prośba o sprawdzenie badań Instytutu Passive House z Darmstadtu z Niemiec. Tam są dane z badań rekuperatorów m.in. takich producentów jak Nilan, Zehnder i Vallox.

  8. #648
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Gdzie tu strata?
    Ano tu, że na wyrzutni masz kilkanaście stopni, jak wystarczy tylko kilka na plusie. To jest energia zmarnowana, bezsensownie wyrzucona na zewnątrz.
    Do tego skoro szron występuje, to system działa za późno. On powinien zabezpieczyć przed oszronieniem i wzrostem oporu wywiewu. Bo jak zarośnie szronem, to już może być za późno, bo do wymiennika po włączeniu bypassa nie dojdzie ciepło ani z czerpni ogrzanej nagrzewnicą w stępną, ani wywiewem, jak wywiew zarośnie szronem.


    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Natomiast różnica temperatur pomiędzy czerpnią a nawiewem świeżego powietrza do pomieszczeń jest wynikiem pracy nagrzewnic wtórnych.
    To cały czas pracuje nagrzewnica wtórna? Bo ta różnica różnic w okolicach 10* jest cały czas, gdy bypass jest zamknięty.

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Czyli cała energia jest transportowana do pomieszczeń. Bez jej marnotrawienia. Jeszcze raz gdzie tu strata?
    Ano tu, że nawet grzejący z COP=1 podłogówką grzeją taniej, bo tylko w taniej strefie. A ci, co grzeją wszelkimi innymi metodami mają jeszcze tańsze ciepło.

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Prośba o pokazanie u siebie temperatury na wyrzutni. Czemu jej nie ma? Czyżby producent miał coś do ukrycia?
    Ja producentowi nie ufam. Odczyty z moich czujników. A wyrzutni nie ma, bo w styczniu mi padł. Niestety, jakoś zmiana ID BME280 u mnie wcześniej czy później powoduje padnięcie czujnika. Musze przeorać i każde BME podpiąć do osbonego ESP.

    Starsze wykresy masz w tym wątku. A taki przykładowy zanim mi padł:





    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Nieszczelności ? Jakie nieszczelności? Prośba o sprawdzenie badań Instytutu Passive House z Darmstadtu z Niemiec. Tam są dane z badań rekuperatorów m.in. takich producentów jak Nilan, Zehnder i Vallox.
    Cytuj wypowiedź, do której się odnosisz. Dom pasywny to taki, którego szczelność n50 to do 0,5 (czyli przy różnicy ciśnień 50Pa wymienia w ciągu godziny pół kubatury nieszczelnościami). Czy może chodzi o nieszczelność bypassu? No, teoretycznie można zrobić taki bypass, że po jego otwarciu nic nie przepływa przez wymiennik - ale z Twojej tabelki wygląda na to, że takowego nie masz, bo nie ma szans, żeby przez kilkanaście minut zużywał 13* na odmrażanie wymiennika. Musi część ciepła odbierać strumień nawiewny.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	454
Rozmiar:	28,7 KB
ID:	453691  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-03-2021 o 11:22

  9. #649
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mały OT odnośnie BME280. Zmieniasz ID na 77? Właśnie taki myk zrobiłem u siebie. Bo rozumiem, że więcej możliwości poza 76 i 77 nie ma? Może to zbieg okoliczności to padanie czujnika?

    U mnie przy -3 na FPX na wywiewie mam 0 stopni - różnica to z reguły te 3-4 stopnie, w zależności od przepływów.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #650
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mały OT odnośnie BME280. Zmieniasz ID na 77? Właśnie taki myk zrobiłem u siebie. Bo rozumiem, że więcej możliwości poza 76 i 77 nie ma? Może to zbieg okoliczności to padanie czujnika?
    Wątpię, by to był zbieg okoliczności bo padły mi już trzy (a może i cztery) i każdy ze zmienionym ID - a wszystkie z niezaczepianymi ścieżkami działają. Może to moja nieudolność przy przecinaniu ścieżki (dopiero ostatnio kupiłem mikroskop) - ale doszedłem do wniosku, że lepiej dać ESP-01 niż kombinować z ID.

  11. #651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ano tu, że na wyrzutni masz kilkanaście stopni, jak wystarczy tylko kilka na plusie. To jest energia zmarnowana, bezsensownie wyrzucona na zewnątrz.
    Do tego skoro szron występuje, to system działa za późno. On powinien zabezpieczyć przed oszronieniem i wzrostem oporu wywiewu. Bo jak zarośnie szronem, to już może być za późno, bo do wymiennika po włączeniu bypassa nie dojdzie ciepło ani z czerpni ogrzanej nagrzewnicą w stępną, ani wywiewem, jak wywiew zarośnie szronem.




    To cały czas pracuje nagrzewnica wtórna? Bo ta różnica różnic w okolicach 10* jest cały czas, gdy bypass jest zamknięty.



    Ano tu, że nawet grzejący z COP=1 podłogówką grzeją taniej, bo tylko w taniej strefie. A ci, co grzeją wszelkimi innymi metodami mają jeszcze tańsze ciepło.



    Ja producentowi nie ufam. Odczyty z moich czujników. A wyrzutni nie ma, bo w styczniu mi padł. Niestety, jakoś zmiana ID BME280 u mnie wcześniej czy później powoduje padnięcie czujnika. Musze przeorać i każde BME podpiąć do osbonego ESP.

    Starsze wykresy masz w tym wątku. A taki przykładowy zanim mi padł:







    Cytuj wypowiedź, do której się odnosisz. Dom pasywny to taki, którego szczelność n50 to do 0,5 (czyli przy różnicy ciśnień 50Pa wymienia w ciągu godziny pół kubatury nieszczelnościami). Czy może chodzi o nieszczelność bypassu? No, teoretycznie można zrobić taki bypass, że po jego otwarciu nic nie przepływa przez wymiennik - ale z Twojej tabelki wygląda na to, że takowego nie masz, bo nie ma szans, żeby przez kilkanaście minut zużywał 13* na odmrażanie wymiennika. Musi część ciepła odbierać strumień nawiewny.
    Zwróć uwagę u siebie co się dzieje na wyrzutni po mrozach. Temperatura naw, wyw i czerpnia rośnie a wyrzutnia spada? Moim zdaniem albo wentylator naw zmniejsza obroty albo całkowicie staje. Takie odczyty 15 lat temu miały centrale z zatrzymaniem lub zmniejszeniem obrotów wentylatora nawiewnego. No bo według Ciebie wymiennik nie zamarza.

  12. #652
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Temperatura naw, wyw i czerpnia rośnie a wyrzutnia spada? Moim zdaniem albo wentylator naw zmniejsza obroty albo całkowicie staje.
    Tak, o 7 rano zmniejszam obroty na minimum, bo wychodzimy z domu. I tak, rośnie sprawność więc i temperatura wyrzutni spada. Ciekawsze, że temperatura czerpni rośnie - niby tylko sonoduct ze standardową izolacją ale za to tylko z metr długości - więc trochę mnie dziwi, że aż tak się zmienia temperatura jak ma więcej czasu na ogrzanie na tym krótkim odcinku.

    Za to chyba znalazłem przyczynę, czemu wywiew tak dziwnie się zachowuje - nieszczelny spory przepust w stropie nad pomieszczeniem technicznym, gdzie jest tez wywiew. Zmniejszenie obrotów powodowało, że przez nie znacznie mniej (zimnego powietrza z poddasza zaciągało.

  13. #653

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak, o 7 rano zmniejszam obroty na minimum, bo wychodzimy z domu. I tak, rośnie sprawność więc i temperatura wyrzutni spada. Ciekawsze, że temperatura czerpni rośnie - niby tylko sonoduct ze standardową izolacją ale za to tylko z metr długości - więc trochę mnie dziwi, że aż tak się zmienia temperatura jak ma więcej czasu na ogrzanie na tym krótkim odcinku.

    Za to chyba znalazłem przyczynę, czemu wywiew tak dziwnie się zachowuje - nieszczelny spory przepust w stropie nad pomieszczeniem technicznym, gdzie jest tez wywiew. Zmniejszenie obrotów powodowało, że przez nie znacznie mniej (zimnego powietrza z poddasza zaciągało.
    Ważne jest to co się dzieje na wyrzutni. Wbrew pozorom nie tylko odzysk temperaturowy się liczy jak widzisz. Dane z wyrzutni to jak kolonoskopia
    Niestety większość producentów specjalnie omija temat

  14. #654
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak widać sprawność 90,8%
    Z tego co obserwuję nigdy nie udało się mojemu reku przekroczyć progu 85% odzysku temperaturowego liczonego na podstawie wbudowanych czujników. I to raczej przy temperaturach na zewnątrz dodatnich. Żaden z kanałów nie idzie w strefie nieogrzewanej. W załączonych wykresach zastanawiająca jest temperatura wywiewu w okolicach 19 stopni, u siebie obserwuję temperaturę podobną do pokojowej, czy kanał idzie strefą nieogrzewaną?

  15. #655
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    W załączonych wykresach zastanawiająca jest temperatura wywiewu w okolicach 19 stopni, u siebie obserwuję temperaturę podobną do pokojowej, czy kanał idzie strefą nieogrzewaną?
    Przeczytaj, co napisałem nad wykresem, który komentujesz.

  16. #656
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To taka ciekawostka - kalkulacja teoretyczna sprawności przy dużych mrozach i temperatury jakie wklejał gruchot. - przyjąłem zrównoważoną wymianę 140m3/h
    Brak grzałki przy temperaturach poniżej grzałki rzeczywiście się opłaci - ale obliczenia nie uwzględniają energii traconej na odmrażanie wymiennika.
    Obliczenia bazują ba kalkulatorze Blauberga, którego wyniki pokrywają się mocno z rzeczywistością.
    Przy -16 rotor wygląda naprawdę fajnie (bez uwzględniania rozmrażania). Odzyskuje 1,7kW.

    Ale patrząc na dane, okazuje się, że twierdzenie, iż grzałka grzeje głównie wywiew mija się jednak z prawdą.
    Dla grzałki działajaćej na -3, tylko 1/3 energii jest wyrzucana.
    Przy -6 tylko 1/4 energii z FPX wędruje na zewnątrz.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rotor_vs_erv.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	453751

    Poniżej temperatury grzałki rotor daje przewagę, ale już powyżej będzie jednak przewaga entalpicznego. A dni z działającą grzałką można policzyć na palcach. U mnie FPX działa na -3 i jest to bezpieczna temperatura dla wymiennika, na wywiewie oscyluje w okolicy 0 i nie ma problemu ze szronieniem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rotor_vs_erv.JPG
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	79,6 KB
ID:	453750  
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #657
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    FPX przy odzysku wilgoci może się przydać w temperaturze grubo poniżej -10*.

    Dla przykładu gdy na wykresie, który wrzucałem wyrzutnia miała 0,3* to wilgotność była 89,2% czyli punkt rosy -1,27*. Więc nie tylko nie groziło oszronienie wymiennika ale nawet kondensacja pary wodnej. Ale wyrzutnia już owszem, mogła zamarznąć bo na zewnątrz było -7*. I tu trzeba uważać.
    Odpalanie nagrzewnicy wstępnej, gdy wywiew jest powyżej zera jest zbędne. Przy ERV, z powodu braku odprowadzenia skroplin, przyda się odpalenie gdy zbliży się do temperatury punktu rosy.

  18. #658

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To taka ciekawostka - kalkulacja teoretyczna sprawności przy dużych mrozach i temperatury jakie wklejał gruchot. - przyjąłem zrównoważoną wymianę 140m3/h
    Brak grzałki przy temperaturach poniżej grzałki rzeczywiście się opłaci - ale obliczenia nie uwzględniają energii traconej na odmrażanie wymiennika.
    Obliczenia bazują ba kalkulatorze Blauberga, którego wyniki pokrywają się mocno z rzeczywistością.
    Przy -16 rotor wygląda naprawdę fajnie (bez uwzględniania rozmrażania). Odzyskuje 1,7kW.

    Ale patrząc na dane, okazuje się, że twierdzenie, iż grzałka grzeje głównie wywiew mija się jednak z prawdą.
    Dla grzałki działajaćej na -3, tylko 1/3 energii jest wyrzucana.
    Przy -6 tylko 1/4 energii z FPX wędruje na zewnątrz.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rotor_vs_erv.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	453751

    Poniżej temperatury grzałki rotor daje przewagę, ale już powyżej będzie jednak przewaga entalpicznego. A dni z działającą grzałką można policzyć na palcach. U mnie FPX działa na -3 i jest to bezpieczna temperatura dla wymiennika, na wywiewie oscyluje w okolicy 0 i nie ma problemu ze szronieniem.
    To wartosci z dzisiaj. Temperatury do godz. 15.49 to wynik modulowanego bypassu ktory utrzymuje zadana temperature gdy na czerpni jest pow. 3 st. C. Podejrzewam, ze przy -3 na czerpni bedzie jkaies +3/4 na wyrzutni. Nagrzewnica wtorna ustawiona dopiero jka zajdzie potrzeba do dogrzania do +18 (nawiew). ale to dopiero jak temperatura na czerpni spadnie do ponizej -9 (moge ja zdusic do max. -20 st.C). Wydatek 35% ok. 160m3/h, wilgotnosc na wywiewie 30%.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TPA.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	453767

  19. #659

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To taka ciekawostka - kalkulacja teoretyczna sprawności przy dużych mrozach i temperatury jakie wklejał gruchot. - przyjąłem zrównoważoną wymianę 140m3/h
    Brak grzałki przy temperaturach poniżej grzałki rzeczywiście się opłaci - ale obliczenia nie uwzględniają energii traconej na odmrażanie wymiennika.
    Obliczenia bazują ba kalkulatorze Blauberga, którego wyniki pokrywają się mocno z rzeczywistością.
    Przy -16 rotor wygląda naprawdę fajnie (bez uwzględniania rozmrażania). Odzyskuje 1,7kW.

    Ale patrząc na dane, okazuje się, że twierdzenie, iż grzałka grzeje głównie wywiew mija się jednak z prawdą.
    Dla grzałki działajaćej na -3, tylko 1/3 energii jest wyrzucana.
    Przy -6 tylko 1/4 energii z FPX wędruje na zewnątrz.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rotor_vs_erv.JPG
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	453751

    Poniżej temperatury grzałki rotor daje przewagę, ale już powyżej będzie jednak przewaga entalpicznego. A dni z działającą grzałką można policzyć na palcach. U mnie FPX działa na -3 i jest to bezpieczna temperatura dla wymiennika, na wywiewie oscyluje w okolicy 0 i nie ma problemu ze szronieniem.
    Na szkoleniu w lutym producent ThesslaGreen informował ze nagrzewnica zabezpiecza temp przed wymiennikiem do +1 st. C

  20. #660
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Można ustawić od -3 do 5 stopni. Przy erv -3 to duży zapas.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 33 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony