dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie pompą ciepła

    Jestem na etapie instalacji elektrycznej i mam pytanie odnośnie sterowania pompą ciepła.

    Czy ciągnąć kabel od pompy do np. Salonu gdzie umieszczony będzie sterownik czy raczej nie stosuje się tego i pompę reguluje się na tle rzadko że wystarczy sterowanie przy samej pompie w kotłowni?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Często jest montowany termostat pokojowy. Czasami przewodowy, czasami bezprzewodowy. Jeden, w jak najbardziej miarodajnym miejscu (gdzie nie zakłamują wskazania zyski słoneczne czy bytowe).

  3. #3

    Domyślnie

    Zdarza się że sterownik pompy jest wyciagany z jednostki wewnętrznej. Puscisz sobie kabelki i konfigurujesz pompę z salonu. Często też ten sterownik może pełnić rolę termostatu pokojowego więc nie musisz nic więcej dokładać.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ByQ_ Zobacz post
    Jestem na etapie instalacji elektrycznej i mam pytanie odnośnie sterowania pompą ciepła.

    Czy ciągnąć kabel od pompy do np. Salonu gdzie umieszczony będzie sterownik czy raczej nie stosuje się tego i pompę reguluje się na tle rzadko że wystarczy sterowanie przy samej pompie w kotłowni?
    Nie kombinuj, nic nie ciagnij, zapomnij i nie stresuj się tym.
    W moim przypadku sterownik pokojowy, bezprzewodowy po sezonie został odlozony na półkę w garażu i tam od 5 sezonów się kurzy.
    Ostatnio edytowane przez KILL BILL ; 06-04-2019 o 21:11

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL BILL Zobacz post
    Nie kombinuj, nic nie ciagnij, zapomnij i nie stresuj się tym.
    W moim przypadku sterownik pokojowy, bezprzewodowy po sezonie został odlozony na półkę w garażu i tam od 5 sezonów się kurzy.
    A to jak? Bez sterowania? Chodzi jak chce i gdzie chce?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    A to jak? Bez sterowania? Chodzi jak chce i gdzie chce?
    To o czym piszesz, to jedynie u podobnych do Ciebie słabo myślących inwestorów.
    W moim przypadku każdy pokój, każde pomieszczenie było rozpatrywane pod kątem różnych zapotrzebowan na energię ale jednej temp.zasilania.
    Co skutkowało w odpowiednich rozstawach rurek w podłogowce.

    Ale myślę, że nawet dzisiaj tego nie zrozumiesz skoro nie zrozumiałeś tego 8 lat temu jak budowalismy dom w jednym czasie a ja mam od 7 lat pompe ciepla a Ty węgiel...

    Słabe myślenie?
    Każdego szkoda ale FM to nie spółdzielnia inwalidów...
    Ostatnio edytowane przez KILL BILL ; 06-04-2019 o 23:06

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Dużo ważniejszy jest kabel na zewnątrz. Ten w środku jest opcjonalny. Ja mam na nim tylko termometr który nie bierze udziału w sterowaniu a jedynie pełni rolę informująca. Widzę temperaturę wewnątrz w aplikacji od pompy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL BILL Zobacz post
    To o czym piszesz, to jedynie u podobnych do Ciebie słabo myślących inwestorów.
    W moim przypadku każdy pokój, każde pomieszczenie było rozpatrywane pod kątem różnych zapotrzebowan na energię ale jednej temp.zasilania.
    Co skutkowało w odpowiednich rozstawach rurek w podłogowce.

    Ale myślę, że nawet dzisiaj tego nie zrozumiesz skoro nie zrozumiałeś tego 8 lat temu jak budowalismy dom w jednym czasie a ja mam od 7 lat pompe ciepla a Ty węgiel...

    Słabe myślenie?
    Każdego szkoda ale FM to nie spółdzielnia inwalidów...
    Oj nie węgiel. Wypraszam sobie.
    Widzisz taki głupek byłem. Kupiłem to na co mnie było stać. Tylko Panie ja teraz będę robił DZ i za dwa trzy lata gruntóweczka nóweczka. Ty w tym czasie będziesz myślał jak naprawić tą swoją PC.
    Piszesz, że nie sterujesz a inny instalują sterowanie w każdym pokoju i to co 0,2C . Panie jak tu żyć.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Oj nie węgiel. Wypraszam sobie.
    Widzisz taki głupek byłem. Kupiłem to na co mnie było stać. Tylko Panie ja teraz będę robił DZ i za dwa trzy lata gruntóweczka nóweczka. Ty w tym czasie będziesz myślał jak naprawić tą swoją PC.
    Piszesz, że nie sterujesz a inny instalują sterowanie w każdym pokoju i to co 0,2C . Panie jak tu żyć.
    Jak żyć, jak żyć panie prezesie jak patola od wungla dopiero po 8-10 latach zajarzyla, że wóz drabiniasty jest niezbyt na czasie?
    A do tego patole nie licząc inwestują w gówno? Jak żyć wśród takiego patologicznego polskiego społeczeństwa?

    Narazie szósty rok działa powietrzna i działa dalej i już weszła w 7 rok
    Ostatnio edytowane przez KILL BILL ; 07-04-2019 o 00:11

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL BILL Zobacz post
    T
    W moim przypadku każdy pokój, każde pomieszczenie było rozpatrywane pod kątem różnych zapotrzebowan na energię ale jednej temp.zasilania. .
    Czy to znaczy,że pompa obiegowa PC pracuje ciągle a zmienia się temperatura zasilania w zależności od warunków zewnętrznych?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    A to jak? Bez sterowania? Chodzi jak chce i gdzie chce?
    Sterownik pompy ( Panasonic ) zdemontować z jednostki wewnętrznej i zamontować kabelki aby można sterować pompą z salonu wg,tzw,krzywej grzewczej,
    Może za jakiś czas będzie ten sterownik bezprzewodowy,
    Sterownik ten może również pełnić rolę termostatu pokojowego po odpowiedniej nastawie.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 07-04-2019 o 06:53
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL BILL Zobacz post
    Jak żyć wśród takiego patologicznego polskiego społeczeństwa?
    To nie wina społeczeństwa, to elity tak się zeszmaciły
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Czy to znaczy,że pompa obiegowa PC pracuje ciągle a zmienia się temperatura zasilania w zależności od warunków zewnętrznych?
    Są rożne metody. Panasonic ma stały przepływ, AFAIK Daikin steruje również przepływem.
    Pompa dąży do osiągnięcia zadanej temperatury zasilania stopniowo. Czyli jak z krzywej grzewczej i czujnika zewnętrznego wyjdzie, że Tz ma być 24*, a w danej chwili powrót ma 17* (na starcie sezonu na przykład) to pilnuje żeby maksymalna różnica temperatury nie była za duża i jak ma ustawione np. 5* to puszcza najpierw 22*. Jak temperatura powrotu wzrośnie do 18* - to zwiększa temperaturę zasilania do 23* itd. Jak osiągnie zadana Tz to stopniowo zmniejsza moc (inwerter) i dopiero jak różnica temperatur jest mniejsza od minimalnej to zatrzymuje sprężarkę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał KILL BILL Zobacz post
    Jak żyć, jak żyć panie prezesie jak patola od wungla dopiero po 8-10 latach zajarzyla, że wóz drabiniasty jest niezbyt na czasie?
    A do tego patole nie licząc inwestują w gówno? Jak żyć wśród takiego patologicznego polskiego społeczeństwa?

    Narazie szósty rok działa powietrzna i działa dalej i już weszła w 7 rok
    Oj tam. Patola. Bez przesady. Pracuje pewnie więcej godz. w tygodniu niż Ty. No nie każdy jest taki "super" jak Ty. Ja taki głupek byłem i kupiłem to na co mnie było stać. No, ale widać masz problemy z czytaniem i rozumieniem, bo nie mam węgla. Teraz mi lepiej finansowo to se zmieniam.

  15. #15

    Domyślnie

    Sam sterownik od pompy w salonie - bez sensu, chyba, że do pompy masz kawał drogi. Pompy nie reguluje się tak często. Częściej w okresach przejściowych. Poprowadź sobie na pewno kabel do czujnika temperatury wewnętrznej. Może być więcej niż 2 żyły. Od przybytku głowa nie boli.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    Sam sterownik od pompy w salonie - bez sensu, chyba, że do pompy masz kawał drogi.
    Pompy nie reguluje się tak często.
    Częściej w okresach przejściowych..
    Zaczynając przygodę z pompą, sterownik w początkowym okresie nauki jest b.potrzebny.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Czy to znaczy,że pompa obiegowa PC pracuje ciągle a zmienia się temperatura zasilania w zależności od warunków zewnętrznych?
    Pompa ciepła ustawiona jest na grzanie w tanich przedziałach taryfowych, metodą prób i błędów ustawiona jest odpowiednia krzywa grzewcza w tych przedziałach czasowych. Jak jest zimniej to sprężarka chodzi po prostu dłużej i analogicznie jak cieplej to krócej.
    Duża pojemność cieplna domu stabilizuje temp.w domu i sterowanie poza pompą było i jest zbędne. Przy sterowniku pokojowym pompa glupiala bo co chwila się wlaczala i wyłączała

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Czy to znaczy,że pompa obiegowa PC pracuje ciągle a zmienia się temperatura zasilania w zależności od warunków zewnętrznych?
    Ja mam on/off i gdy na zewnarz spadnie temp poniżej np 20 stopni(mozna ustawić) to włącza się obiegówka na niskich obrotach i mierzy temp w podłodze. Jesli zgodnie z ustawiona krzywą temp w instalacji jest za niska to uruchamia się sprężarka i pompa obiegowa wchodzi na wyzsze obroty żeby odebrac ciepło z pompy.

    Tak jak KILL BILL pisze ważny jest projekt podłogówki.(który uwzględnia takze wykończnie podłogi) Na przykład mam 2 pokoje identyczne co do metrażu, jeden jest narożny i ma 2 ściany zew a drugi jedną ściane zew. W narożnym są 2 pętlę ułożone gęściej a w tym drugim jedną pętla trochę rzadziej. W obu ,mam taka samą temperature. Odrazu uprzedzam pytania a co jak przyjdą goście albo słońce zacznie ostro dogrzewać przez okna? Wtedy temperatura pomieszczeniu rośnie i różnica temp miedzy podłogą a powietrzem w pomieszczeniu zmnniejsza sie znacząco więc strumień ciepła dostarczany do pomieszczenia maleje. Taka redukcja mocy grzewczej jest tym skutecznijesza im mniejszą temperature mamy na zasilaniu. Jeśli np gotujemy niedzielny obiad i mamy najazd gości a lość ciepła dostarczanego przez te aktywności znacznie przewyzsza zapotrzebowanie to wystarczy uchylić okno.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  19. #19

    Domyślnie

    Takie pytanie od laika w tym temacie - czy ustawienia termostatu pokojowego mogą mieć wpływ na błędy wyskakujące na pompie? Czy zmiana programu np. z całodobowej komfortowej (słońce) na podzieloną komfortową (słońce) i ekonomiczną (księżyc) może mieć wpływ na problemy z pompą?

  20. #20

    Domyślnie

    Czyli jak to w końcu jest - warto inwestować w jakiś bezprzewodowy termostat lub przenosić panel z pompy do pomieszczenia czy jednak zostawić na pompie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony