dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Płyty OSB na strychu. Bezpośrednio na jętki i wełnę?

    Witam,
    muszę ogarnąć strych, a mianowicie wyłożyć go płytami osb.
    Poddasze mam standardowo - patrząc od dołu do góry: płyty gk, folię isover, 15 + 15cm wełny na przekładkę.
    Na strychu mam jętki a pomiędzy nimi właśnie jedna warstwa wełny.
    Wełna wchodzi może z 2-3 cm pod jętki. Tzn one wystają nad wełnę
    Teraz chciałbym po prostu całość wyłożyć płytami OSB nad wełną.
    Myślałem, że mogę po prostu tak zrobić, jednak czytając internety natknąłem się na opinie, że:
    -trzeba zrobić lukę pomiędzy wełną a płytami osb (jakieś dodatkowe łaty na jętki)
    -trzeba dać folię pod osb
    -trzeba robić luki pomiędzy płytami..
    Czy cokolwiek z tego to prawda? Jeśli tak to co, jeśli nie, to macie jakieś rady dot mojej pracy?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję!!

  2. #2

    Domyślnie

    Czy cokolwiek z tego to prawda?
    W Twoim przypadku nie ma krzty prawdy w tym. Kładziesz normalnie płyte OSB na jętki i ja przykręcasz.


  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli pod spodem, pod jętkami, jest pomieszczenie mokre (łazienka z prysznicem, kuchnia, w której się gotuje) to przyda się izolacja folią i wentylacja.

    Jeśli pod spodem są pomieszczenia suche - to nic nie trzeba.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Między wełną a płytami powinna znaleźć się szczelina conajmniej 2-3cm. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest również ponawiercanie OSB w siatce kwadratu np. 25x25cm otworfy fi 18-20. Pozwoli to na umożliwienie parze wodnej swobodnego odpłynięcia. W przypadku gdy para wodna natrafi na zimne osb nastapi wykroplenie stad też stosując otwory umożliwiasz parze wodnej swobodne odpłynięcie.
    Dodatkowo warto rozwarzyć zastosowanie wełen hydrofobizowanych (zabezpieczonych w procesie produkcyjnym przed wilgocią) np. toprock Super czy superrock.
    https://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super
    https://www.rockwool.pl/produkty/superrock
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  5. #5

    Domyślnie

    Wełna już jest położona zwykła.
    Tak więc tyle ile ludzi, tyle opinii
    Pod jednym pomieszczeniem mam łazienkę, jednak jest dobrze izolowana folią nad płytami i ma wentylację mechaniczną.
    Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Między wełną a płytami powinna znaleźć się szczelina conajmniej 2-3cm. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest również ponawiercanie OSB w siatce kwadratu np. 25x25cm otworfy fi 18-20. Pozwoli to na umożliwienie parze wodnej swobodnego odpłynięcia. .............
    zamiast pisać co się wie i na siłę wciskać reklamę swoich produktów, warto się zastanowić i wiedzieć co się pisze. To jest podłoga, po grzyba ta szczelina i te dziury? Wełna już jest, folia paroizolacyjna tez jest, zastanów się co piszesz.


    ak więc tyle ile ludzi, tyle opinii
    nie do końca, większość to handlarze i za wszelka cenę próbują wcisnąć swój produkt, nie zwracając uwagi na to co już zostało napisane i to, ze ktoś już tego produktu nie potrzebuje.

    kładź normalnie te płyty OSB na jętki. a jak bardzo chcesz, to zrób sobie durszlak z tej podłogi w/g zaleceń handlarza.


  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zamiast pisać co się wie i na siłę wciskać reklamę swoich produktów, warto się zastanowić i wiedzieć co się pisze. To jest podłoga, po grzyba ta szczelina i te dziury? Wełna już jest, folia paroizolacyjna tez jest, zastanów się co piszesz.
    Folia paroizoacyjna przeważnie nie jest 100% szczelna. Nawet nad "suchymi" pomieszczeniami duża różnica temperatur może powodować wykraplanie od spodu płyt.
    Wiercenie dziur albo przynajmniej zostawienie ~2cm szczelin między płytami jest jak najbardziej wskazane, żeby nie zaczęły puchnąć albo gnić.
    Trzeba też szczególnie przyłożyć się do szczelnośći folii przy wyłazie na strych, żeby ciepłe i mokre powietrze nie wchodziło pod OSB.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zamiast pisać co się wie i na siłę wciskać reklamę swoich produktów, warto się zastanowić i wiedzieć co się pisze. To jest podłoga, po grzyba ta szczelina i te dziury? Wełna już jest, folia paroizolacyjna tez jest, zastanów się co piszesz.


    nie do końca, większość to handlarze i za wszelka cenę próbują wcisnąć swój produkt, nie zwracając uwagi na to co już zostało napisane i to, ze ktoś już tego produktu nie potrzebuje.

    kładź normalnie te płyty OSB na jętki. a jak bardzo chcesz, to zrób sobie durszlak z tej podłogi w/g zaleceń handlarza.
    Jeżeli nad tym pomieszczeniem mamy strych który jest nieogrzewany to osb będzie znajdowało się w strefie niskich temperatur. Folia paroizolacyjna nie daje 100% szczelności. Z doświadczenia wiem że w takiej konstrukcji pustka między wełną a osb i nawiercanie OSB jest wskazane. Często na osb wykrapla się woda i potem zaczynają gnić, a stosując otwory umożliwiamy parze swobodne ujście. Nie ma znaczenia jaka wełna zostanie użyta bo przy każdej powinna zostać zastosowana szczelina. Kwestie produktów hydrofobizowanych napisałem dla następnych osób które będą czytałytego posta, bo uważam że warto rozważyć takie produkty.
    Ostatnio edytowane przez Tomek W ; 10-04-2019 o 08:24
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony