dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Rozdzielka - ogrzewanie podłogowe

    Po świętach przychodzi hydraulik robić II etap hydrauliki min. podpięcie ogrzewania podłogowego. W ogóle się na tym nie znam. I pytanie, jakie zawory, termostaty głowice itd powinny znajdować się w mojej skrzynce (foto) aby za kilka lat nie okazało się ze trzeba wszystko wymienić albo że działa niesprawnie, proszę o pełne nazwy tych urządzeń, oraz jakich urządzeń unikać..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	56852843_2104953902928187_339348952354652160_n.jpg
Wyświetleń:	231
Rozmiar:	35,4 KB
ID:	429068

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Przede wszystkim to nie jest rozdzielacz do ogrzewania podłogowego ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Przede wszystkim to nie jest rozdzielacz do ogrzewania podłogowego ...
    A niby co ?

  4. #4

    Domyślnie

    Da się to wykorzystać do ogrzewania podłogowego, ale nie jest to prawidłowy rozdzielacz. Będzie partyzantka. Potrzebujesz przecież sterować ogrzewaniem. Gdzie masz tu miejsca na elektrozawory i regulację przepływu? I niech elektryk to okabluje zanim przyjdzie hydraulik.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Od wielkiej biedy może posłużyć do podlogowki. Lepiej jak miałby zawory regulacyjne na każdej sekcji. I lepiej wymienić te kolana ocynkowane na mosiądz, bo w wysokiej temperaturze szybko je rdza zje.
    Odpowiadając na pytanie... Zawory odcinajace już masz, a na inną armaturę o której piszesz nie masz miejsca (brak rotametrow i zaworów regulacyjnych)

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Czy ja dobrze widzę już na dole posadzkę??

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Czy ja dobrze widzę już na dole posadzkę??
    Tj klapa od skrzynki

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesio1712 Zobacz post
    Od wielkiej biedy może posłużyć do podlogowki. Lepiej jak miałby zawory regulacyjne na każdej sekcji. I lepiej wymienić te kolana ocynkowane na mosiądz, bo w wysokiej temperaturze szybko je rdza zje.
    Odpowiadając na pytanie... Zawory odcinajace już masz, a na inną armaturę o której piszesz nie masz miejsca (brak rotametrow i zaworów regulacyjnych)
    A może właśnie te zawory regulacyjne rotametry i pozostała armatura będzie dopiero montowana jak hydraulik przyjdzie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    To jest niemożliwe, bo na rozdzielaczu powrotnym i zasilającym na górze powinny być fabrycznie zamontowane. Chyba że hydraulik wywierci otwory i nagwintuje.
    Tak wygląda rozdzielacz podłogówki:
    https://agaterm.pl/2537-large_defaul...ego-idea-2.jpg

    Jak już mówiłem, da się wyregulować podłogówkę na tym rozdzielaczu, ale jest to metoda prób i błędów bardzo czasochłonna. No i przede wszystkim obsługa manualna.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesio1712 Zobacz post
    To jest niemożliwe, bo na rozdzielaczu powrotnym i zasilającym na górze powinny być fabrycznie zamontowane. Chyba że hydraulik wywierci otwory i nagwintuje.
    Tak wygląda rozdzielacz podłogówki:
    https://agaterm.pl/2537-large_defaul...ego-idea-2.jpg

    Jak już mówiłem, da się wyregulować podłogówkę na tym rozdzielaczu, ale jest to metoda prób i błędów bardzo czasochłonna. No i przede wszystkim obsługa manualna.
    Ok rozumiem, wcześniej elektryk mi puścił kable do sterowników na dole i na poddaszu oraz na zewnatrz kabel pod pogodowke i pociągnął do pieca ( będzie piec gazowy) czy na tych sterownikach i piecu będzie można sterować tym wszystkim zamiast właśnie stosować te zawory regulacyjne i dlatego właśnie może mi hydraulik zamontował taka skrzynkę bez tej armatury ?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał walent Zobacz post
    Ok rozumiem, wcześniej elektryk mi puścił kable do sterowników na dole i na poddaszu oraz na zewnatrz kabel pod pogodowke i pociągnął do pieca ( będzie piec gazowy) czy na tych sterownikach i piecu będzie można sterować tym wszystkim zamiast właśnie stosować te zawory regulacyjne i dlatego właśnie może mi hydraulik zamontował taka skrzynkę bez tej armatury ?
    Nie, to nie jest zamiast. Tylko rozdzielacz, jak nazwa wskazuje, rozdziela wodę na poszczególne pętle (pokoje) i sterownik nijak nie może na to mieć wpływu.
    Są różne podejścia do tematu, jedni montują elektrozawory i sterownik w kazdym pokoju, inni (np ja) wolą same rotametry na rozdzielaczu i tym regulują.
    U Ciebie nie ma ani tego ani tego. Czy ten rozdzielacz sam wybrałeś, czy hydraulik? Jak hydraulik to wymien hydraulika.
    Okablowanie tu nie jest potrzebne, w zasadzie tylko kabelek ochronny by się przydał.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 13-04-2019 o 05:21
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Nie, to nie jest zamiast. Tylko rozdzielacz, jak nazwa wskazuje, rozdziela wodę na poszczególne pętle (pokoje) i sterownik nijak nie może na to mieć wpływu.
    Są różne podejścia do tematu, jedni montują elektrozawory i sterownik w kazdym pokoju, inni (np ja) wolą same rotametry na rozdzielaczu i tym regulują.
    U Ciebie nie ma ani tego ani tego. Czy ten rozdzielacz sam wybrałeś, czy hydraulik? Jak hydraulik to wymien hydraulika.
    Okablowanie tu nie jest potrzebne, w zasadzie tylko kabelek ochronny by się przydał.
    Po rozmowie z hydraulikiem, to uspokoił mnie, nie potrzebuje tej całej armatury, ponieważ OP mam w salon, kuchnia,holl a to jest praktycznie jedna otwarta przestrzeń wiec nie ma potrzeby regulować tych pomieszczeń No i łazienka, ale tam jest tez kaloryfer. Czyli hydraulik nie spaprał roboty , na gorze mam kaloryfery i tam mam osobny drugi obieg wszystko będzie sterowane z pieca ( vaillant)
    Na co teraz zwrócić uwagę przy 2 etapie , czyli ułożenia OP , co musi być a czego uniknąć ??Jakie materiały użyć?
    Ostatnio edytowane przez walent ; 28-04-2019 o 09:14

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał walent Zobacz post
    nie potrzebuje tej całej armatury, ponieważ OP mam w salon, kuchnia,holl a to jest praktycznie jedna otwarta przestrzeń wiec nie ma potrzeby regulować tych pomieszczeń No i łazienka, ale tam jest tez kaloryfer. Czyli hydraulik nie spaprał roboty , na gorze mam kaloryfery i tam mam osobny drugi obieg wszystko będzie sterowane z pieca ( vaillant)
    Spaprał. Brak możliwości regulacji to duży błąd.
    Połączenie kaloryferów i podłogówki to najbardziej skomplikowany system. Wymaga dużej wiedzy, obliczeń i projektu. Sądząc po tym co pokazał hydraulik, to strach się bać, jak to będzie działało. Zdobądź od niego projekt i wrzuć. Jak nie ma projektu - pogoń go, bo jak zabetonujesz, to już rozstawu rurek ani długości pętli nie naprawisz.
    Ciekawe, jak ten kocioł ma ustawiać inną temperaturę do zasilania podłogi, i inną dla kaloryferów. Jak masz instalację mieszaną, to tu powinna być grupa mieszająca z automatyka i z pompą i mieszać gorąca wodę (taką, jaka idzie na kaloryfery) z zimnym powrotem podłogówki.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Spaprał. Brak możliwości regulacji to duży błąd.

    Ciekawe, jak ten kocioł ma ustawiać inną temperaturę do zasilania podłogi, i inną dla kaloryferów. Jak masz instalację mieszaną, to tu powinna być grupa mieszająca z automatyka i z pompą i mieszać gorąca wodę (taką, jaka idzie na kaloryfery) z zimnym powrotem podłogówki.
    coś czuję że nie było ani porjketu, ani pętle nie są równe ani rotametrów nie ma. Nie zdziwie sie jak zrobi tą sama temp na kaloryfery i podłogę

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Mieszacz można dać w kotłowni (o ile nie odszedł do szafki trójnikiem np. pod posadzką), ale brak regulacji na rozdzielaczach uniemożliwia wyregulowanie poszczególnych pętli, bo pomimo, że to jedna przestrzeń to pewnie będzie inne wykończenie posadzek i inne obciążenie cieplne poszczególnych części tej "otwartej przestrzeni". Licząc taki projekt rozstaw rurek prawie zawsze wychodzi inny, a tu nie dość, że nie liczone to jeszcze brak możliwości regulacji. A że nie liczone to wiadomo po rozdzielaczu (po co liczyć wielkości, których nie będzie można regulować) i po słowach, że to jedna przestrzeń.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 29-04-2019 o 15:43

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    skoro nie potrzeba regulować to po co dawał zaworki najgorszego sortu?
    Tak się tego nie robi.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał redbox Zobacz post
    ani pętle nie są równe...
    A mają byc równe? skąd takie przekonanie? Długosc petli wynika z rozstawu i powierzchni grzejnika podłogowego. Rozstaw z kolei wynika z jego mocy. To wszystko sie liczy. Mit o równej długosci pętli ne wiadomo skąd sie wziąl, w wiekszosci przypadków jest niemozliwy do zrealizowania.

  18. #18

    Domyślnie

    Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego np. seria 75A (mosiądz) lub seria N75A (nierdzewka), grupy mieszające przyłączane bezpośrednio do rozdzielaczy ogrzewania podłogowego oraz rozdzielacze dla instalacji grzejnikowej serii np. 61 lub 74 można znaleźć w katalogu:
    http://pl.kan-therm.com/download/fil...nik-6w1-pl.pdf

    Niestety, jak wspomnieli już przedmówcy, obecne rozwiązanie nie nadaje się do instalacji ogrzewania podłogowego - można natomiast je wykorzystać dla zwykłej tradycyjnej instalacji grzejnikowej.

    Jeśli przewidziana jest automatyka sterująca temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach warto na etapie prac budowlanych poprowadzić kable od skrzynki w której będzie zamontowany rozdzielacz ogrzewania podłogowego do miejsca na ścianie gdzie będzie wisiał termostat od regulacji temp. w pomieszczeniu. Przewody elektryczne minimum 3 żyłowe (najlepiej 4 lub 5 żyłowe) o przekroju 0,75-1 mm2.

    Trochę teorii o instalacji ogrzewania podłogowego można zaczerpnąć w poradniku:
    http://pl.kan-therm.com/download/fil...dlogowe-pl.pdf

    Ale najlepiej bazować na doświadczeniu dobrego fachowca.
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 29-04-2019 o 21:50
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony