dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 11
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 205
  1. #181
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    a czemu monoblok a nie split? czemu taka decyzja?
    Monobloka zmontuję tymi rękoma, a do splita potrzeba już uprawnień. Dodatkowo brak miejsca w tzw. maszynowni.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  2. #182

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Monobloka zmontuję tymi rękoma, a do splita potrzeba już uprawnień. Dodatkowo brak miejsca w tzw. maszynowni.
    Tak zapytałem bo z monoblokiem wiąże się glikol w układzie, potencjalne problemy z przymarzaniem (zależy jaka cześć Polski), większość elektroniki na zewnątrz, no ale skoro na to się decydujesz to pewnie wiesz i o pozostałych

  3. #183
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Tak zapytałem...
    Zgadza się. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Lokalizacja to północna Wielkopolska.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  4. #184
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Pytanie przy okazji: jakie dać zabezpieczenie/filtr przed zarudzeniem PC? będę miał pompę grzejącą przez bufor/sprzęgło trzy obiegi: 2x podłogówki i 1x grzejniki-konwektory. Chwilowo chcę PC podłączyć przez bufor do zwykłych grzejników płytowych bez separacji obiegów, więc cały zład wody krąży przez PC. Rury są w całym domu miedziane. Kilka razy zlewałem wodę z całej instalacji i w kaloryferach zbiera sie czarna brud.

  5. #185

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    Pytanie przy okazji: jakie dać zabezpieczenie/filtr przed zarudzeniem PC? będę miał pompę grzejącą przez bufor/sprzęgło trzy obiegi: 2x podłogówki i 1x grzejniki-konwektory. Chwilowo chcę PC podłączyć przez bufor do zwykłych grzejników płytowych bez separacji obiegów, więc cały zład wody krąży przez PC. Rury są w całym domu miedziane. Kilka razy zlewałem wodę z całej instalacji i w kaloryferach zbiera sie czarna brud.
    Ja mam na stałe zamontowane na powrotach filtry magnetyczne Caleffi. Pytanie czy chcesz jakieś zastosowanie na chwile czy zostanie już tak na stałe

  6. #186
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszkalety Zobacz post
    Ja mam na stałe zamontowane na powrotach filtry magnetyczne Caleffi. Pytanie czy chcesz jakieś zastosowanie na chwile czy zostanie już tak na stałe
    grzejniki zamienię na konwektory ale dopiero w przyszłym sezonie grzewczym więc jakiś czas to pochodzi. Dojdą też dwa piętra podłogówki, a wszystko zasilane z bufora-sprzęgła. Rozpatrywałem separację obiegów, ale nie podoba mi się obieg z glikolem przez wymiennik ciepła (mniejsze przekazanie energii) więc wszystko mam otwarte.

  7. #187
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Repeciak

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    grzejniki zamienię na konwektory ale dopiero w przyszłym sezonie grzewczym więc jakiś czas to pochodzi. Dojdą też dwa piętra podłogówki, a wszystko zasilane z bufora-sprzęgła. Rozpatrywałem separację obiegów, ale nie podoba mi się obieg z glikolem przez wymiennik ciepła (mniejsze przekazanie energii) więc wszystko mam otwarte.
    Ja też długo się zastanawiałem i może straty będą ale na pewno mniejsze na glikolu niż rozmrożony wymiennik w pc.

  8. #188

    Domyślnie

    Ja mam monobloka bez glikolu ino pompa obiegowa podłączona do UPS`a aby kręcił wodą, tym samym nic nie przymarzło.Były i dnie gdzie było -16*C i nic się nie wydarzyło.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #189
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroFX Zobacz post
    grzejniki zamienię na konwektory ale dopiero w przyszłym sezonie grzewczym więc jakiś czas to pochodzi. Dojdą też dwa piętra podłogówki, a wszystko zasilane z bufora-sprzęgła. Rozpatrywałem separację obiegów, ale nie podoba mi się obieg z glikolem przez wymiennik ciepła (mniejsze przekazanie energii) więc wszystko mam otwarte.
    Pomijając koszty, nie przeszkadza ci hałas/szum konwektorów ?
    Też się zastanawiam, ale póki co skłaniam się na wymianie części grzejników na 3-płytowe.

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Ja mam na glikolu na -7*C, wymienniku płytowym pod 100kW i bufor 50l i wszystko śmiga strat energii na wymienniki brak.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  11. #191

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    nie przeszkadza ci hałas/szum konwektorów ?
    póki co skłaniam się na wymianie części grzejników na 3-płytowe.
    Klimakonwektory - ich moc musi być fachowo dobrana,
    Montuje się je w większości;
    - tylko w pomieszczeniach od południa, na obiegu z buforem,
    -
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #192

    Domyślnie

    klimakonwektory mają małą pojemność wodną, może nawet 25% w porównaniu z grzejnikami płytowymi.
    To będzie trzeba przeliczyć na nowo zład wody i może dołożyć / wymienić bufor na większy.

    Im niższą temperaturą wody jest ogrzewany dom, to większy zład wody się przydaje.

    Zarówno do redukcji taktowania, jak i do zapewnienia PC odpowiedniej ilości energii na potrzeby defrostów.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    klimakonwektory mają małą pojemność wodną, może nawet 25% w porównaniu z grzejnikami płytowymi.
    To będzie trzeba przeliczyć na nowo zład wody i może dołożyć / wymienić bufor na większy.

    Im niższą temperaturą wody jest ogrzewany dom, to większy zład wody się przydaje.

    Zarówno do redukcji taktowania, jak i do zapewnienia PC odpowiedniej ilości energii na potrzeby defrostów.
    Co mnie to obchodzi skoro mają wiatraki... Zład wody - przy zasilaniu na poziomie 30*C?!!! Żeś się z choinki urwał?
    Klima 3,5kW bez klimakonwektowa ogarnia mi salon 48m2 wysoki na 7m. Pojemność gazową mają w okolicach 5l.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #194

    Domyślnie

    Masz napisane - dlaczego.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ...

    Im niższą temperaturą wody jest ogrzewany dom, to większy zład wody się przydaje.

    Zarówno do redukcji taktowania, jak i do zapewnienia PC odpowiedniej ilości energii na potrzeby defrostów.
    Klimakonwektor - to nie klimatyzacja.
    Pompa Ciepła - to też nie do końca klimatyzacja. Ma takie same bebechy, ale pracuje z wodą - przez co uzyskuje inne parametry pracy.

    Eksperymentuj. Tylko zdaj później relację, czym to się skończyło.
    Jeśli to Ciebie dotyczył ten wpis o KK.

    A może powinieneś doczytać definicję - co to jest klimakonwektor,
    bo mam wrażenie że mylisz KK z pseudo-klimatyzacjami z allegro (takimi z butelką z wodą).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-01-2023 o 10:34
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #195
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Repeciak

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Masz napisane - dlaczego.



    Klimakonwektor - to nie klimatyzacja.
    Pompa Ciepła - to też nie do końca klimatyzacja. Ma takie same bebechy, ale pracuje z wodą - przez co uzyskuje inne parametry pracy.

    Eksperymentuj. Tylko zdaj później relację, czym to się skończyło.
    Jeśli to Ciebie dotyczył ten wpis o KK.

    A może powinieneś doczytać definicję - co to jest klimakonwektor,
    bo mam wrażenie że mylisz KK z pseudo-klimatyzacjami z allegro (takimi z butelką z wodą).
    Osobiście mam klimatyzacje z funkcją grzania i też trochę chorowałem na te całe klima konwektory jakoś do mnie to nie przemawia. Klimatyzacja w sypialni życzę powodzenia a co dopiero pseudo grzejnik z wentylatorem. Dodajmy do tego jeszcze problemu z kondensacja wody na instalacji w przypadku chłodzenia. Lepiej zainwestować w tansza klimatyzacje a w zimie cieszyć się z ciepła i ciszy stosując zwykle grzejniki lub podlogowke. Widziałem też pompy ciepła z funkcją chłodzenia przez jednostki naścienne lub sufitowe takie jak przy zwykłych klimatyzacjach.

  16. #196

    Domyślnie

    Używam KK do chłodzenia w lato.
    Głównie w dzień, przed spaniem wygaszane.
    Na pierwszym biegu wentylator pracuje względnie cicho - powinno udać się przy tym zasnąć.
    Ale na II i III biegu robi się już głośniej. To w czasie mrozu, gdy będzie potrzebne mocne grzanie, może w sypialni zrobić się niekomfortowo.

    KK ma dobrą wydajność grzewczą, tylko że ta jest zależna od temp. wody i prędkości pracy wentylatora.
    To by uzyskać wyższą wydajność grzewczą, potrzebne są wyższe obroty wentylatora.
    A wentylator jest dosyć specyficzny - bębnowy z gęsto ułożonymi lamelami napędzającymi przepływ powietrza. Przy tym metalowy i zamknięty w metalowej obudowie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-01-2023 o 14:21
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #197
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Repeciak

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Jestem na etapie składania/ kompletowania osprzętu do pc mono. Zastanawiam się czy jednak nie dać małego bufora po stronie glikolu. Instalacja będzie pracować w systemie glikol/woda na wymienniku płytowym. Myślałem o kegu po pifku lub ewentualnie zbiorniku na powietrze. Keg stal nierdzewna brak jakiejkolwiek korozji a co za tym idzie syfu. Mam też stare naczynie wyrównawcze z c.o. tylko nie wiem czy można wpinać takie coś w instalacje ciśnieniową?

  18. #198
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Repeciak

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Chciałbym mała aktualizacje wprowadzić i wstępnie koszty. Pompa to rotenso 10kw 1f z grzałką, bufor 300l i zasobnik cwu 300l. Montaż pompy na gotowa zajął coś ok 12-14 godzin ( robiliśmy to w nocy z sob na niedzielę ze względu na brak czasu). Rotenso wymaga glikolu w układzie więc zastosowałem wymiennik 110kw i układ do płukania tego wymiennika co podniosło koszty.. ogólnie wszystko co się dało mosiądz reszta to pp. Koszt na finale coś ok 36k ... Sam nie wiem czy warto się w PC parkować drugie tyle to osprzęt całych moich kosztów. Czekam na "odbiór" przez autoryzowany serwis Rotenso.

  19. #199
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #200
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał Repeciak Zobacz post
    Chciałbym mała aktualizacje wprowadzić i wstępnie koszty. Pompa to rotenso 10kw 1f z grzałką, bufor 300l i zasobnik cwu 300l. Montaż pompy na gotowa zajął coś ok 12-14 godzin ( robiliśmy to w nocy z sob na niedzielę ze względu na brak czasu). Rotenso wymaga glikolu w układzie więc zastosowałem wymiennik 110kw i układ do płukania tego wymiennika co podniosło koszty.. ogólnie wszystko co się dało mosiądz reszta to pp. Koszt na finale coś ok 36k ... Sam nie wiem czy warto się w PC parkować drugie tyle to osprzęt całych moich kosztów. Czekam na "odbiór" przez autoryzowany serwis Rotenso.
    A czemuś sobie nie sklecił pompy z klimatyzatora ? pojęcie masz jak widzę o robocie to dałbyś sobie świetnie radę a zamknąłbyś się w 1/3 kosztów na dobrej jednostce .

Strona 10 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony