dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 11
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 205
  1. #121
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    ja też bym tego co piszesz nie podpisywał imieniem i nazwiskiem dlatego lepiej że używasz nicka bo TAKICH GŁUPOT to by się 10latek wstydził.
    Przypomnieć Ci jak tu pisałeś że tylko ktoś głupi kupiłby panasa bo meeting jest lepszy? Masz demencje czy przytoczyć cytaty? I jeszcze mi powiedz, że sprężarka w T-Capie jest dedykowana i stworzona do pomp ciepła?

  2. #122
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Nie będę Ci zbyt wiele wyjaśniał bo wiedza kosztuje. Powiem Ci tylko tyle sprawdź sobie sprężarkę w swoim T-Cap-ie bo zapewniam Cię, że nie jest przeznaczona do pomp ciepła. I zapewniam Cię również, że gdybyś wybrał inną pompę to miałbyś 20-30% niższe koszty eksploatacji.
    Przykro mi ,że wiedza kosztuje , ale Ty ewidentnie pieniędzy na to nie przeznaczasz....

    I doskonale wiem jaka sprężarka jest w moim T-CAPie.
    A co do kosztów eksploatacji to na razie mam taką PV ,że kosztów nie mam żadnych.

    Wiem też doskonale czym się różni monoblok od splita , a Ty tego nie wiesz.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Przykro mi ,że wiedza kosztuje , ale Ty ewidentnie pieniędzy na to nie przeznaczasz....

    I doskonale wiem jaka sprężarka jest w moim T-CAPie.
    A co do kosztów eksploatacji to na razie mam taką PV ,że kosztów nie mam żadnych.

    Wiem też doskonale czym się różni monoblok od splita , a Ty tego nie wiesz.
    Tak, tak wiesz doskonale to jaka jest sprężarka i w jakich układach głównie wykorzystywana? Podobnie zachowywali się właściciele passatów o jednym jest cykl filmów na youtubie.

  4. #124
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Na szczęście na Śląsku w całym moim życiu może kilka razy nie było prądu i to na parę godzin. Poza tym trzeba kupić odpowiednie urządzenie. Moja ma na wyposażeniu seryjnym UPS na 4 doby. Małe opory na podłogówce i cały system u mnie latał na tym akumulatorze.
    a kiedy ostatnio wymieniałeś w nim baterie? Albo chociaż testowałeś? Bo UPSy nie są bezobsługowe.

    A że kiedyś nie było to nie znaczy że nie będzie. Jeden dobry mróz, problem z baterią i będziesz miał przymusowo nową pompę.

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Tak, tak wiesz doskonale to jaka jest sprężarka i w jakich układach głównie wykorzystywana? Podobnie zachowywali się właściciele passatów o jednym jest cykl filmów na youtubie.
    Ściąg sobie serwis manuale panasonica np.od monobloka 5,7,9kw i ich odpowiedników splitów 5,7,9kw.
    W kazdym odpowiedniku swojej mocy siedzi dokladnie taki sam kompresor w monobloku co w splicie o identycznym oznaczeniu numerowym.
    To chyba logiczne ze wygladem sie róznią i obudowa jest inna ale obódowa nie wplywa na prace pompy chyba ze masz inne zdanie.
    To ze musieli zmiescic jedn.wewn i zewn w jednej obodowie oczywiscie wymusza pewne zmiany w konstrukcji zeby zmiescic wszystko w jak najmniejszej obudowie.
    Wiasomo ze krótszy obieg gazowy itp przez co wymuszone pewne zmiany ale nic szczególnego.
    Wiekszosc gratów w srodku taka sama a ze do jednej czy drugiej przyklejona inna gąbeczka albo podejscie rurek z innej strony to i numer czesci juz sie robi inny chociazby naklejka miala byc od innej strony
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #126
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    @codix , nie podpowiadaj , bo wiedza kosztuje , najpierw niech zapłaci. Dla niego dowodem ,że jest inna to inna obudowa. Pisze ,że inna konstrukcja , choć jest dokładnie ta sama... ( Sprężarka też).
    No i koronny dowód , sprężarka nie jest dedykowana do pompy ciepła . Bo musi być , inaczej do jest klimatzator.. A może nawet nie klimatyzator , tylko może lodówka ? Albo wielka chłodnia...
    Normalnie niech trzyma taką wiedzę dla Siebie , bo jak się Panasonic dowie ,że wystarczy tylko wymienić sprężarkę na "dedykowaną do pomp ciepła" i 30% eksploatacja idzie w dół , to nic pieniędzy nie dostanie , mimo ,że wiedza kosztuje . A Panasonic tej widzy nie ma
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 01-11-2020 o 16:12
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #127
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Na szczęście na Śląsku w całym moim życiu może kilka razy nie było prądu i to na parę godzin. Poza tym trzeba kupić odpowiednie urządzenie. Moja ma na wyposażeniu seryjnym UPS na 4 doby. Małe opory na podłogówce i cały system u mnie latał na tym akumulatorze.

    Cenowo też to wyszło nie najgorzej. Zeszłej jesieni nie były dostępne ani LG ani Panasonic 9kw. Wycenione na min 26 tys zł z emaliowanym zbiornikiem, były też o 4 tys zl droższe od mojego zestawu. A tu mam wszystko w szafie z czeskim zbiornikiem z nierdzewki.

    Wypowiadam sie jako amator, ale to co zobaczyłem zeszłej zimy robiło wrażenie. Pompe miałem uruchomioną tylko na kilka godzin dziennie. Przy mrozach do -10 (takie też sie zdarzały tej ciepłej zimy) wymiana wody na wymienniku następowała zadziwiająco rzadko. Mimo mrozu temperaura długo spada do tych 6-8 stopni, przy której następowała wymiana.
    Fajny sprzęcik. Brak gazu To zaleta. No i faktycznie montaż jest prosty. Amator zrobiłby to bez problemu na zgrzewach.


    UPS na 4 doby? Co to za cudo? Chodzi mi o to, że nie wiem jaka moc ma taki ups utrzymać. tez mam duży ups. Może by się nadał. Tylko, że pompa jest na 3f. Monoblock mi się ogólnie podoba, a ze u nas nie jest popularny wiec jest tańszy.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #128
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Ja tam bym nie kombinował z UPS-em , poco zacilać całą PC. Na zasilaniu lub powrocie zawór zwrotny klapowy, równolegle z nim mała pompka obiegowa na 12 V, prosty termostat na rurę i jakiś akumulator, mogą być nawet trzy ogniwa Li-ion .
    Pompka będzie się załączać tylko w mrozy i na chwilkę aby przepchać wodę przez wymiennik w PC.
    Oczywiście trzeba przed sezonem grzewczym sprawdzić czy wszystko działa.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Split to przerobiony klimatyzator. Monoblok to pompa projektowana od podstaw. Wykonywanie instalacji freonowej na zewnątrz w warunkach dużej wilgotności wymaga dużo umiejętności i odpowiedniego podejścia. Niestety 99% firm nie robi tego w sposób poprawny tylko jak najszybciej. Kto z montujących splity robi próbę azotem 24h, kto stosuje odpowiednie kompensatory? Splity się kończą nadchodzi Co2 i R290. A i wymiana ewentualnie glikolu lub ups-a będzie sporo tańsza od przeglądów f-gazowych i instalacji freonowej. Split -tańsza pompa większa kasa dla instalatora, Monoblok - lepsza i droższa pompa a mniejsza kasa dla instalatora. Cała Europa jedzie na monoblokach tylko w Polsce azjaci zdominowali rynek klimatyzatorami za 5 tys zł sprzedawanymi jako pompy ciepła za 30 tys zł.
    W Europie, zwłaszcza w UK tak chętnie przywoływanym przez zwolenników monobloków, spływa też gówno rurą zamontowaną na elewacji, niekoniecznie połączoną szczelnie z kanalizacją. Tylko w Polsce rynek zdominowali hydraulicy, którzy sprzedają rury warte 80zł po kilkaset montując je w budynku i wyprowadzając pod nim.

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    UPS na 4 doby? Co to za cudo? Chodzi mi o to, że nie wiem jaka moc ma taki ups utrzymać. tez mam duży ups. Może by się nadał. Tylko, że pompa jest na 3f. Monoblock mi się ogólnie podoba, a ze u nas nie jest popularny wiec jest tańszy.
    UPS nie zasila całej pompy.
    Zasila wyłącznie pompę obiegową, która jest uruchamiana w zależności od pomiaru temperatury na wymienniku freon/woda.
    Wymiennik zabezpieczany jest ciepłem zmagazynowanym w podłogówce lub buforze.
    Tydzień, bez prądu nie robi na takim układzie wrażenia - o ile grzejemy dom a nie kurnik bez izolacji.

  11. #131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Arturo
    gazu u nas nie ma - ale gdyby był , to grzanie gazem raczej nie będzie tańsze ( lub co najwyżej zbliżone)
    COP 3 (a nawet 3.5) na grzejnikach to nie czary- u mnie 1kWh wychodzi 0,42 pln brutto (czyli 1kWh ciepła kosztuje ok 0,12-0,14 pln brutto) i roczny koszt CO z CWU od 3000pln do 3500pln za 200m2.
    Cena 1kWh z gazu średnio jest podawana na 0,11-0,13 pln brutto , ale trzeba uwzględnić :
    -opłaty abonamentowe
    -wartość kaloryczną gazu
    -sprawność spalania
    No i jest jeszcze jedna zasadnicza różnica- ile by gaz (czy inne paliwo) nie kosztował , to zawsze będzie to realny koszt.
    Po instalacji PV koszt PC wypada z domowego budżetu - w moim przypadku po ok 6,5 roku.
    Przypomnę kalkulację :
    -koszt PV ok 9,8 kW 30 000pln (system gospodarczy) - ulga 19% , tj ok 24 000pln
    -rocznie płacę za prąd za cały dom 5000 pln przy zużyciu ok 12 000kWh
    -roczny uzysk z PV od południa ok 10 000 kWh
    -bieżące zużycie z PV szacuję na 3 000 kWh (skromnie raczej)
    -oddaję do sieci 7000 kWh , a odbieram 5600kWh
    -realnie rocznie zyskuję z PV 8600 kWh x mój koszt 1kWh=0,42pln brutto=3 600pln
    -zwrot instalacji : 24 000pln : 3 600pln =6,6 roku
    Dodam tylko , że przy wzroście cen prądu zwraca się PV szybciej.
    Mam jeszcze cały przyszły rok w starych cenach prądu-więc w przyszłym roku będzie finałowa decyzja ws PV
    Tymczasem
    fajnie napisane

  12. #132
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    UPS nie zasila całej pompy.
    Zasila wyłącznie pompę obiegową, która jest uruchamiana w zależności od pomiaru temperatury na wymienniku freon/woda.
    Wymiennik zabezpieczany jest ciepłem zmagazynowanym w podłogówce lub buforze.
    Tydzień, bez prądu nie robi na takim układzie wrażenia - o ile grzejemy dom a nie kurnik bez izolacji.

    Aaaaa no to żaden problem.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  13. #133
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Aaaaa no to żaden problem.
    jak zadziała

    i to wg mnie jest cały problem. Układ nie jest drogi. Tylko wymaga większej obsługi i testowania. To jak z baterią do podtrzymania alarmu w domu. Mało kto pamięta żeby to sprawdzać i wymieniać. Przy bardzo podobnej cenie do splita nie ma co kombinować. Zawsze można brać usługę montażu tylko części gazowej a wodną zrobić samemu.

  14. #134
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zrobię wycenę i sprawdzę różnicę.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    UPS na 4 doby? Co to za cudo? Chodzi mi o to, że nie wiem jaka moc ma taki ups utrzymać. tez mam duży ups. Może by się nadał. Tylko, że pompa jest na 3f. Monoblock mi się ogólnie podoba, a ze u nas nie jest popularny wiec jest tańszy.
    Jedynie wymienia wodę w zewnętrznym wymienniku. Jednak do 48 godzin. Czwórka była, ale nie tam gdzie myślałem. Nawet gdyby to było 24 godziny to i tak wystarczy. Zresztą nigdy nie spotkałem się z brakiem prądu w godzinach nocnych. Kilka godzin w ciągu dnia. Ot wszystko.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    UPS nie zasila całej pompy.(...)
    Tydzień, bez prądu nie robi na takim układzie wrażenia - o ile grzejemy dom a nie kurnik bez izolacji.
    Dokładnie tak jest. Przy -10 na zewnątrz wyłączona PC (Nie sprawdzałem UPSa. Wyłączone grzanie i CWU - pompa ciągle aktywna, podłączona do prądu) może z 4 razy w ciągu nocy włącza pompę obiegową i wymienia wodę przy jej temp ok 6 stopni. Temperatura wody w wylewce nie drgnie nawet o 0.1 stopnia. A to był dom niezamieszkany, niewygrzany.

    Problem zamarzania pomp mono w takim układzie można spokojnie pominąć.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 02-11-2020 o 17:07

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    jak zadziała

    i to wg mnie jest cały problem. Układ nie jest drogi. Tylko wymaga większej obsługi i testowania. To jak z baterią do podtrzymania alarmu w domu. Mało kto pamięta żeby to sprawdzać i wymieniać. Przy bardzo podobnej cenie do splita nie ma co kombinować. Zawsze można brać usługę montażu tylko części gazowej a wodną zrobić samemu.
    To zależy. Moja pompa była ok 4-5 tys tansza od splita LG czy Panasonica. Oba systemy z emaliowanymi zbiornikami. No i była jeszcze dostępna zeszłej jesieni.

  17. #137
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To zależy. Moja pompa była ok 4-5 tys tansza od splita LG czy Panasonica. Oba systemy z emaliowanymi zbiornikami. No i była jeszcze dostępna zeszłej jesieni.
    wg mnie to porównanie jabłek do gruszek. Jak już porównywać to np panasonic split do panasonic monoblok. Bo już np porównanie Panasonica mono do Haiera to wyjdzie zawsze cenowo na korzyść Haiera.

  18. #138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    porównywać markami, inaczej to bezsens.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #139
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    W Europie, zwłaszcza w UK tak chętnie przywoływanym przez zwolenników monobloków, spływa też gówno rurą zamontowaną na elewacji, niekoniecznie połączoną szczelnie z kanalizacją. Tylko w Polsce rynek zdominowali hydraulicy, którzy sprzedają rury warte 80zł po kilkaset montując je w budynku i wyprowadzając pod nim.
    czyli porównujesz swoją instalację z panasem do tej rury z gównem? Trafne

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    czyli porównujesz swoją instalację z panasem do tej rury z gównem? Trafne

Strona 7 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony