dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 11
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 205
  1. #141
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ma ktoś statystyki montażu monoblok w Europie. To by coś powiedziało więcej niż przerzucanie się i inwektywami.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  2. #142
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Statystyki są takie ,że na zachodzie klimat jest łagodniejszy i jest dużo mniejsza szansa na mróz ze wschodu niż w Polsce.
    Jeśli miałbym gwarancję ,że nie będzie długotrwałego mrozu (powiedzmy przez 3 dni) poniżej -15 stopni rozważałbym monoblok.
    Więc tak , na pewno na zachodzie montuje się dużo monobloków , ale to nie jest powód ,żeby ślepo to naśladować , bo jest tego przyczyna ( i to nie taka ,że chińczyk nam tu to wciska).
    Kolega @bobrow mieszka na Dolnym Śląsku , gdzie ma większe szanse na takie pogody. Na wschodzie Polski zimą jednak jesteśmy pod wpływem mrozów ze wschodu , niż ciepła z zachodu.
    W Polsce standardem jest grzejnik , albo podłogówka w garażu , w Niemczech to nie do pomyślenia ,żeby ogrzewać garaż.
    Ja nikomu nie zabraniam montować monobloków , natomiast jak ktoś mówi ,że split to nie jest pompa ciepła , i że tylko monobloki są projektowane jako pompy ciepła to znaczy ,że nie wie co mówi. Albo ,że sprężarka nie jest dedykowana do pompy ciepła , to znaczy ,że nie wie jak działa sprężarka.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #143
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Właśnie pytałem się kolegi z Niemiec , który mieszka pod Frakfurtem nad Menem i używa Panasonic 5kW monobloka , i tak wg statystyk w większości Niemiec najzimniejszy dzień to -12 stopni. ( Nie wiem dokładnie co to znaczy , ale to są jego słowa). Najzimniejszy region to Alpy , i tam już większość to splity.
    Drugi argument to zewnętrzne orurowanie monobloka jest krótkie i dobrze ocieplone. Jeśli jest połączone bezpośrednio do podłogówki bez żadnych pułapek cieplnych , to ciepło grawitacyjnie popłynie do monobloku i wymiennika nie pozwalając na jego zamarznięcie....
    Trzeci ,uniwersalny ( i dla niego najważniejszy) , że monobloka instalujesz sam .
    Dodatkowo powiedział ,że oczywiście w przypadku 5dniowego blackoutu zacznie się robić problem , ale w tym momencie jest to jeden z najmniejszych problemów

    Co do drugiego argumentu , to bym polemizował , bo dla jednego dobrze to dla drugiego bardzo słabo. Ale Do pewnej temperatury będzie to prawdziwe , tylko do jakiej ....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  4. #144
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Właśnie pytałem się kolegi z Niemiec , który mieszka pod Frakfurtem nad Menem i używa Panasonic 5kW monobloka , i tak wg statystyk w większości Niemiec najzimniejszy dzień to -12 stopni. ( Nie wiem dokładnie co to znaczy , ale to są jego słowa). Najzimniejszy region to Alpy , i tam już większość to splity.
    Drugi argument to zewnętrzne orurowanie monobloka jest krótkie i dobrze ocieplone. Jeśli jest połączone bezpośrednio do podłogówki bez żadnych pułapek cieplnych , to ciepło grawitacyjnie popłynie do monobloku i wymiennika nie pozwalając na jego zamarznięcie....
    Trzeci ,uniwersalny ( i dla niego najważniejszy) , że monobloka instalujesz sam .
    Dodatkowo powiedział ,że oczywiście w przypadku 5dniowego blackoutu zacznie się robić problem , ale w tym momencie jest to jeden z najmniejszych problemów

    Co do drugiego argumentu , to bym polemizował , bo dla jednego dobrze to dla drugiego bardzo słabo. Ale Do pewnej temperatury będzie to prawdziwe , tylko do jakiej ....

    Dzięki za wyważone argumenty Miło posłuchać.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #145

    Domyślnie

    Po co monoblok jak i tak w środku domu musi wisieć na ścianie banera zajmująca miejsce. Chyba, że tutaj tylko i wyłącznie chodzi o cenę.

  6. #146
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Co musi wisieć ? Baner ? W sensie reklama ?
    W kotłowni ( czy jak się teraz forsuje maszynowni) muszą być wszystkie pozostałe rzeczy , czyli zawór trójdrożny i CWU ( no i całe orurowanie CWU , opcjonalnie cyrkulacja). , i rozprowadzenie CO ( również nieszczęsny bufor jeśli potrzebny).

    Znika ( wyjeżdża na zewnątrz) jednostka wewnętrzna splita , wszystko pozostałe ciągle jest.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 03-11-2020 o 15:13
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #147

    Domyślnie

    Banera(jednostka wewnętrzna). Pierwszy lepszy przykład https://www.bosch-thermotechnology.c...ore-1221711-p/

  8. #148
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    No to nie , w monobloku nie ma Banery i jedynie co wisi to może kawałek sterowniczka ( o ile nikt nie zamontował go jeszcze dalej w pokoju) Za to te rury CO/CWU które z tej Banery wychodzą musisz wyprowadzić na zewnątrz (albo bezpośrednio , albo jak np. bobrow zrobił przez wymiennik płytkowy) , Bo Banera została przeniesiona na zewnątrz do jednej obudowy).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #149
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Banera(jednostka wewnętrzna). Pierwszy lepszy przykład https://www.bosch-thermotechnology.c...ore-1221711-p/
    banner – tłumaczenia
    rzeczownik
    transparent
    banner, transparency
    sztandar
    banner, standard, flag
    chorągiew
    banner, streamer, ensign

  10. #150

    Domyślnie

    Lool . Co za Banner? Banera - potocznie jakaś puszka, niepotrzebna rzecz, itd.

  11. #151

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    No to nie , w monobloku nie ma Banery i jedynie co wisi to może kawałek sterowniczka ( o ile nikt nie zamontował go jeszcze dalej w pokoju) Za to te rury CO/CWU które z tej Banery wychodzą musisz wyprowadzić na zewnątrz (albo bezpośrednio , albo jak np. bobrow zrobił przez wymiennik płytkowy) , Bo Banera została przeniesiona na zewnątrz do jednej obudowy).
    No dobrze, to czym jest jednostka wewnętrzna w tym Boschu? Pewnie tam siedzi cała hydraulika. Skoro to monoblok to niech to siedzi wszystko w jednostce zewnętrznej. Z domu tylko wyjeżdżamy zasilaniem i powrotem. Jednostka wewnętrzna wielkością podobna do jednostki wewnętrznej splita. Dlatego napisałem, po co monoblok jak jego jednostka wewnętrzna(kawał banery) zajmującej miejsce ma wielkość jak jednostka wewnętrzna splitu.

  12. #152

    Domyślnie

    To zdecyduj się - albo wisi tylko "kawałek sterowniczka" w kotłowni, albo jednostka wewnętrzna, która zajmuje miejsce tyle co jednostka wewnętrzna splitu.

    ps. widzę, że usunąłeś ostatni post.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 03-11-2020 o 15:58

  13. #153
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    W monobloku Panasonica , Samsunga , LG nic w środku oprócz sterownika nie wisi.
    Nie wiem co akurat Bosch wymyślił ,Może wsadził tam pompę objegową , może jeszcze naczynie wzbiorcze, trudno mi powiedzieć , nie jestem instalatorem....

    EDIT: Poza tym jak pisałem , najważniejszą rzeczą w przypadku monobloka jest to ,że nie ma prac z gazem , a nie czy wisi Banera , czy nie
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 03-11-2020 o 16:15
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #154

    Domyślnie

    No tak, ale jak chcesz monobloka na 8% VAT to i tak jakiś gamoń instalator musi przyjechać i zamontować któremu trzeba zapłacić. Który także z bardzo dużym prawdpodobieństwem ma papiery na f-gazy, czy jak to tam się zwie.

  15. #155
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    A co ja zrobię ,żę akurat w Polsce takie jest prawo ,że taniej jest kupić monobloka z instalacją niż bez... ( i nie tylko monobloka ).
    Zawsze możesz spóbować się dogadać ,ile Cię będzie kosztowała instalacja w postaci samej dostawy , albo chociaż ustawienia na fundamencie ( tu raczej popsuć niewiele się da).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  16. #156

    Domyślnie

    Pytanie do autora wątku.
    Bobrow - tę pompę podłączyłeś poprzez wymiennik ciepła. Mierzyles/liczyłes o ile wyższą jest temperatura glikolu na wymienniku od temperatury wody? Chodzi mi o ile sprawność całego systemu jest mniejsza, niż gdyby całość zalać wodą.

  17. #157

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    W monobloku Panasonica , Samsunga , LG nic w środku oprócz sterownika nie wisi.
    Nie wiem co akurat Bosch wymyślił ,Może wsadził tam pompę objegową , może jeszcze naczynie wzbiorcze, trudno mi powiedzieć , nie jestem instalatorem....

    EDIT: Poza tym jak pisałem , najważniejszą rzeczą w przypadku monobloka jest to ,że nie ma prac z gazem , a nie czy wisi Banera , czy nie
    Mitsubishi również w swoich monoblokach, całą armaturę hydrauliczną montuje w jednostce wewnętrznej.
    Wyglądem nie różni się to od split - obudowa jest ta sama.
    Rozwiązanie na pewno kradnie miejsce, ale ogranicza ilość komponentów zawierających wodę na zewnątrz do niezbędnego minimum - wymiennika.

  18. #158
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Pytanie do autora wątku.
    Bobrow - tę pompę podłączyłeś poprzez wymiennik ciepła. Mierzyles/liczyłes o ile wyższą jest temperatura glikolu na wymienniku od temperatury wody? Chodzi mi o ile sprawność całego systemu jest mniejsza, niż gdyby całość zalać wodą.
    Różnica na wymienniku między out z PC a out system , to max 0,5K.
    Pomiar robiłem czujnikiem z multimetra.
    Gorsza sprawność raczej może być z modulacji obiegówki w PC-ale to już zmieniłem (wg opisu Miga25).
    Dzisiaj zadzwonię do kuzyneczki , to mi poda start/stopy (copami się nie przejmuję , bo to science fiction...)
    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #159
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Co musi wisieć ? Baner ? W sensie reklama ?
    W kotłowni ( czy jak się teraz forsuje maszynowni) muszą być wszystkie pozostałe rzeczy , czyli zawór trójdrożny i CWU ( no i całe orurowanie CWU , opcjonalnie cyrkulacja). , i rozprowadzenie CO ( również nieszczęsny bufor jeśli potrzebny).

    Znika ( wyjeżdża na zewnątrz) jednostka wewnętrzna splita , wszystko pozostałe ciągle jest.
    Tak ale nie wychodzi najważniejsze czyli kasa , monobloka kupisz za 10-12 tysiaków a split to już powyżej 20 tysiaków

  20. #160
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    @kryzys , widzę ,że masz zobowiązujący nick

    Ale tak , kasa w sumie najważniejsza.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Strona 8 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony