dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moshica

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    11

    Domyślnie Problem z zadaną temp. CO - kocioł DEFRO 12KW-K1PV4

    Witajcie.

    Na wstępie pomocy, liczę na Was, bo nie jestem w stanie ugryźć tematu a spędzam od tygodnia całe popołudnia w kotłowni bez rezultatu.
    Ale do rzeczy, od tygodnia użytkuję kocioł DEFRO Komfort Eko Lux 12KW na sterowniku K1Pv4 na ekogroszek
    Instalacja grzewcza ogrzewa 90m kw, do tego 2 pompy, jedna na C.W.U (bojler 120l) druga na CO - kaloryfery.
    Zamontowany zawór 4 drogowy, mieszający Herz.
    Włączony na sterowniku jest tryb automatyczny oraz PID oraz ochrona powrotu na 35 stopni (fabrycznie).
    Sterowanie mam bez sterownika pokojowego, tylko z pulpitu na kotle oraz załączona "Pogodówka".
    Ustawienia są można rzec fabryczne. Krzywa grzewcza dla "pogodówki" to przy obecnej temp. zewnętrzej na CO powinno iść 37stopni.
    W czym problem, otóż kocioł dochodzi do zadanej temp. CO na kilka-kilkanaście sekund i po chwili znów spada temp. w kaloryferach do 32 stopni.
    Na kotle mam zadaną temp. 60 stopni, kocioł utrzymuje w granicach 64-68 stopni sobie temperaturę.
    Bojler ma zadaną 40 stopni a ma 42 do 48 w zależności ile z niego czepię wody ( ma solidne ocieplenie wełną , około 15cm + obudowa.)
    Efekt końcowy jest taki, że jak na kaloryfery temp. dojdzie do tych 37, to na powrocie drastycznie spada do tych 35 i znów zawór na kolejne 15 minut się otwiera-zamyka i temp. na kaloryfery spada do tych 32 stopni aby "podciągnąć" powrót.
    Reasumując, załóżmy w ciągu godziny efektywna temp. 37 stopni jest utrzymywana kilka minut a większość czasu zawór 4 drogowy się otwiera i zamyka,
    gdzie efektywna temperatura jest w granicach 32-34 stopnie.
    W sterowniku nie widzę czegoś takiego jak histereza CO, jest tylko dla C.W.U.
    Dla mnie niejasne jest to że kocioł ma zapas mocy (moc ustawiona na 100%), czyli z nadwyżką temperatury roboczej o parę stopni wyżej a zawór jak już poda te 37 stopni na CO, to powrót drastycznie spada.
    Konsultowałem ten problem z producentem Tech Sterowniki 4 krotnie, zmieniając (wyłączenie pokojówki RS,ustawienie czasu otwarcia zaworu 4D na 140sek, oraz wyłączając funkcję dla regulatora pokojowego dla tryb kocioł oraz pompa CO).
    Po każdym telefonie słyszę "teraz powinno być ok", ale do diabła nie jest.
    Końcowe pytanie czy to normalne zachowanie kotła, że on nie jest w stanie podtrzymać stałej temp. zadanej na CO ?
    Co można zmienić, sprawdzić, bo ja już obrzydzenia dostaję a po nocach śni mi się niebieski ekran LCD sterownika.
    Rozmowy z wykonawcą instalacji zeszły na temat aby wyjaśniał to z Tech sterowniki, bo instalator już sam nie wie co mogłoby być powodem...
    Pomóżcie, bo będę musiał chyba odpłatnie lub na gwarancji wzywać serwis Defro, bo zaczynam mieć dość tego bajzlu.

    Pozdrawiam
    MS
    Ostatnio edytowane przez moshica ; 01-10-2019 o 21:21

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moshica

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    A tak wygląda po osiągnięciu 37st CO to co mam na LCD, potem od razu zjazd na 32 stopnie i potem przez kilkanaście minut kocioł podaje na CO niższą temp.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190930_212957_resized.jpg
Wyświetleń:	456
Rozmiar:	62,4 KB
ID:	435434

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zachowanie kotła jest całkiem normalne. Dzwonienie do TECHA Ci nic nie pomoże. Trzeba poprawić montaż instalacji przy kotle. Sam zawór 4D nie nadaje się do jednoczesnej ochrony powrotu i regulacji temp. na instalację. Potrzebujesz pompy kotłowej.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moshica

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Okazało się zupełnie coś innego, po kolejnym tel do Tech. Parametr który był "zagnieżdżony" w ustawieniach pomimo, że sterownik pokojowy i tak był wyłączony. Chodziło o opcję Regulator pokojowy- Sterowanie pompą CO / kotłem , miało być wyłączone.
    Żadnej pompy kotłowej nie trzeba na tak małym obiegu.

    Na tę chwilę pozostał mi do wyjaśnienia jeszcze jeden problem, być może łatwiejszy, pomimo małego odzewu z Waszej strony możew potwierdzicie?
    Obecnie przy zadanej temp, kotła np. 60 st, on i tak ma wyższą rzędu 62 do 68st. Przy okazji rozmawiając z Tech pytałem o to i twierdzą że winny jest zbyt mocny ciąg kominowy. Powinienem mieć regulację na czopuchu tego ciągu, ale tego mi instalator nie zamontował, przy zasypowym miałem. (nie wiem czy fabrycznie ten model to posiadał).
    Czy ten ciag może być faktycznie powodem, że nawet w trybie nadzoru, ciag za duży i "przeciąga" temperaturę kotła?
    Powiedziano mi że zmiejszenie mocy z 100% na np. 80% też nic nie da.
    Co o tym mysleć ?

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A po kiego grzyba jedziesz na ręcznym czy tam dwustanie nazewnictwo inne w każdym sterowniku , nie lepiej przełączyć w automat-PID ? sam sobie będzie regulował moc podawanie itp , do głowy by mi nie przyszło aby jechać na ręcznym .

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moshica

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A po kiego grzyba jedziesz na ręcznym czy tam dwustanie nazewnictwo inne w każdym sterowniku , nie lepiej przełączyć w automat-PID ? sam sobie będzie regulował moc podawanie itp , do głowy by mi nie przyszło aby jechać na ręcznym .
    Przeczytaj jeszcze raz początek 1 posta, gdzie napisałem : " Włączony na sterowniku jest tryb automatyczny oraz PID "
    Też jestem zdania, niech automatyka załatwia wszystko.
    Jak widać nie załatwia, stąd moje pytanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony