dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe a obciążenie stropu monolitycznego

    Witam,


    W oryginalnym projekcie mam na stropie poddasza 4cm wylewki. Chcę tam jednak wykonać ogrzewanie podłogowe i wylewka wyniesie ok. 7cm.

    Wychodzi mi to jakieś 70 - 80 kg więcej na m2. Przy 80m2 poddasza to jakieś 5600 do 6400kg.

    Jedno to wytrzymałość stropu ale są przecież nadciągi, słupy żelbetowe, które będą musiały więcej ciężaru udźwignąć.

    Czy powinienem się przejmować tym obciążeniem?


    Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty_1982 Zobacz post

    Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi
    Jak może ktoś konstruktywnie coś podpowiedzieć jak nie ma zielonego pojęcia jaki masz strop............ rozpiętości, zbrojenie, grubości.
    NIe masz obliczeń w projekcie? Często po tym łatwo ocenić co mozna dołozyć

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Jest to strop o grubości 20cm z betonu C20/C25 sprojony prętami ze stali A-III (34GS). Szukam jeszcze jakie te pręty grube - gdy będę miał to zaraz napiszę.

    Największa rozpiętość z tego co widzę wynosi 580cm.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Nie wiem czy są różne typy monolitu ale ten jest lany tj. wykonano pełne deskowanie, zbrojenie i to wszystko zalano.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qwerty_1982

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Skontaktowałem się z biurem projektowym. Ich odpowiedź to:

    "Obciążenie stropu zwiększy się o około 70 kg/m2. Projekt konstrukcji zakłada współczynnik bezpieczeństwa na poziomie 1,25.". Póki co jednak mailowo nie podali mi odpowiedzi, że będzie OK. Tylko telefonicznie powiedzieli, że 3cm to nie jest dużo ale facet mi do końca nie wierzył, że te 3cm to będzie 70-80kg na m2 dopiero w odpowiedzi na mojego emaila policzył sobie, że to będzie 70kg/2

    Dodatkowo telefonicznie czego nie było w projekcie podali mi wartości:

    2,1 kN/m2 - zaprojektowane obciążenie użytkowe stropu -> czyli trochę ponad 210kg/2 choć takiej wylewki chyba nie można traktować jako obciążenia użytkowego
    4,62 kN/m2 - obciążenie całkowite zmienne
    5,5 kN/m2 - to był chyba ciężar własny stropu
    10,12kN/m2 - to było chyba całkowi obciążenie dla budynku

    Kierownik wypowiedział się, że nie będzie najmniejszego problemu, że ten strop jest bardzo wytrzymały.
    Faktycznie 2,1 kN/m2 w stosunto do 1,5kN/m2 względem stropu terriva dobrze wróży

    Dodatkowo dom wymurowałem z Porthermu klasa 15 Wienerbergera, który jest zauważalnie lżejszy od silikatu, który jest użyty w projekcie.
    Kolejna rzecz to na podłogę będę kładł wykładzinę, która też jest sporo lżejsza od paneli i płytek.

    Zastanawiam się tylko co zrobić z tym współczynnikiem 1,25 tj. czy to znaczy, że mogę wziąć 4,62kN/m2 * 0,25 = 1,155kN/m2 tj. ok 115kg/m2 i tłumaczyć sobie, że strop mogę dociążyć o dodatkowe 115kg/m2 co w moim przypadku pasuje bo obciążam o 70kg/m2 minus wspomniane lżejsze ściany i podłogi.

    Tutaj mam podział oddziaływań zmiennych:
    http://www.inzynierbudownictwa.pl/te..._1___cz_i,6107
    Według mnie tą wylewkę można sklasyfikować jako obciążenie zmienne długotrwałe.


    Może ktoś wie pod co ten współczynnik podstawi.

    Ja już jestem spokojniejszy a może ten wpis komuś też trochę temat nakreśli.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Posadzka to obciążenie stałe.
    Współczynniki te służą do wyliczenia obciążenia ob charakterystyczne x współczynnik=obc. obliczeniowe

    Pytanie co to masz podane charakterystyczne czy obliczeniowe.
    Jak obliczeniowe to 4,62/1,25=3,69
    czyli masz 92kg a nie 115.
    Jak to charakterystyczne to masz 4,62x1,25......

    Mi wygląda to na charakterystyczne ale mogę się mylić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony