dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    puzy

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Krosno Odrzańskie
    Kod pocztowy
    66-600
    Posty
    46

    Domyślnie Wybór ogrzewania do nowo budowanego domu. Prąd czy Pompa ciepła powietrzna.

    Witam,

    Potrzebuję porady przy wyborze ogrzewania do domu.
    Waham się między kablami w wylewce a pompa ciepła powietrzna.
    Prosiłbym o informacje do kogo się zgłosić aby ktoś mi obliczył koszt ogrzewania prądem. Ludzię na forum lub znajomymi sobie chwalą wygodę i mówią że rachunki nie są za wysokie.

    Mam dom 150m powierzchni użytkowej i obawiam się rachunków za prąd. Czy ktoś może sie wypowiedzieć coś doradzić.
    Przed wprowadzeniem planujemy zamontować też fotowoltaike. Mam spory ból głowy.


    Pozdrawiam,

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Sugeruję wodną podłogówkę wszędzie - możesz ją zasilać pompą ciepła, kotłem gazowym lub elektrycznym. Decydując się na kable skazujesz się wyłącznie na prąd.
    Koszt ogrzewania to zmienna, ale musisz zacząć od oszacowania zapotrzebowania na ciepło - najlepiej wykonać profesjonalne OZC.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma tak dobrze. Wodna podłogówka (bez kotłowni) kosztuje co najmniej tyle, co cała instalacja oparta na kablach (ze sterownikami). Do tego kable mają sporo przewag nad wodną podłogówką. Niektóre z nich, jak np. brak rur ogrzewających niepotrzebnie pomieszczenie techniczne czy łatwe i precyzyjne dawkowanie ciepła do poszczególnych pomieszczeń przekładają się na niższe koszty ogrzewania.
    Dodatkowo kable nie zamarzają, można mieć kilka domów nikt nie żyje w średniowieczu nie zawsze dom jest używany

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Master of Puppets Zobacz post
    Czyżby?
    No i wychodzi 7240 zł/85m2=85,17zł/m2 I komentarze, że to tanio a jak znam wyceny, to jeszcze netto. No i całą kotłownię trzeba doliczyć.
    Mnie kable z ułożeniem kosztowały 5900zł brutto. Sterowanie mam za bezcen, bo sam robię. Ale licząc po 150zl/strownik wychodzi 7550zł/115m2=65,65zł/m2

    Która kwota jest mniejsza?

    Cytat Napisał Master of Puppets Zobacz post
    Bzdury i głupoty piszesz o niższych kosztach użytkowania.
    Że niby grzanie kotłowni obniża koszty ogrzewania? Czy może nieprecyzyjne kierowanie do pomieszczeń?
    Jak chcesz udowodnić, ze kocioł elektryczny zużywa mniej prądu, niż kable?

    Nowy nick, ale brak stylu jakby znany.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-05-2019 o 01:43

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał puzy Zobacz post
    Mam dom 150m powierzchni użytkowej i obawiam się rachunków za prąd. Czy ktoś może sie wypowiedzieć coś doradzić.
    Klik w sygnaturkę.

  6. #6

    Domyślnie

    pompa ciepła to moim zdaniem lepsze rozwiązanie. W lato może służyć do schładzania domu. A pompę można podłączyć do fotowoltaiki.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazi07 Zobacz post
    pompa ciepła to moim zdaniem lepsze rozwiązanie. W lato może służyć do schładzania domu. A pompę można podłączyć do fotowoltaiki.
    Mało takich, co im pasuje zimno w nogi. Zimne powietrze nie chce iść do góry - więc jest zimno w nogi, a dalej gorąco w głowę. Ja wolę odwrotnie.
    Oczywiście można zainstalować klimakonwektory - tylko ich cena nie odbiega specjalnie od klimatyzatorów.
    A co do podłączania pod PV, to niby ma to być przewaga nad kablami?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mało takich, co im pasuje zimno w nogi. Zimne powietrze nie chce iść do góry - więc jest zimno w nogi, a dalej gorąco w głowę. Ja wolę odwrotnie.
    Oczywiście można zainstalować klimakonwektory - tylko ich cena nie odbiega specjalnie od klimatyzatorów.
    A co do podłączania pod PV, to niby ma to być przewaga nad kablami?
    Też nie rozumiem intencji pytania. I bardzo chciałbym aby PV mi sie opłaciło, ale na razie jest to nowinka w Polsce i mnie to się nie opłaca może kiedyś nie rozumiem wydawania na cokolwiek samochód, dom, tv itp wydawania niuzasadnionych pieniędzy aby moeć cos modnego można chwilke poczekać i będzie tanio to sa pieniądze wywalone w błoto i za to nie płacę co do zasady.

    W połączeniu Pv z PC nie rozumiem idei małego zuzycia prądu i godzenia się na niewiadomą zwiazaną z prawną eksploatacją PV

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał puzy Zobacz post
    Witam,

    Potrzebuję porady przy wyborze ogrzewania do domu.
    Waham się między kablami w wylewce a pompa ciepła powietrzna.
    Prosiłbym o informacje do kogo się zgłosić aby ktoś mi obliczył koszt ogrzewania prądem. Ludzię na forum lub znajomymi sobie chwalą wygodę i mówią że rachunki nie są za wysokie.

    Mam dom 150m powierzchni użytkowej i obawiam się rachunków za prąd. Czy ktoś może sie wypowiedzieć coś doradzić.
    Przed wprowadzeniem planujemy zamontować też fotowoltaike. Mam spory ból głowy.


    Pozdrawiam,
    No właśnie co bierzesz pod uwagę?
    1) modę i znajomych.
    2) tylko koszty eksploatacji , czyli możesz wydać teraz 50-90 tyś nawet na kredyt i płacić odsetki do wdechu uważając że zrobiłeś biznes życia;
    3) całkowity koszt rozwiązania czyli sumę kosztów wydanych na instalację grzewczą i koszty ogrzewania w horyzoncie czasowym co najmniej 20 lat

    Prosze o zaznaczenie TYLKO jednej odpowiedzi i przejdziemy dalej.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    puzy

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Krosno Odrzańskie
    Kod pocztowy
    66-600
    Posty
    46

    Domyślnie

    Jak narazie nie myślę o kolejnych domach chce skończyć swój pierwszy i wygodnie w nim żyć chociaż przez chwile .
    Panowie wycena ogrzewania kablami jaką dostałem to koszt 18200zl Brutto na systemie :

    Proponuję dla domu wg przesłanych rzutów oraz naszych ustaleń zastosowanie ogrzewania podłogowego DEVI/ Danfoss na bazie 11 kabli grzejnych DEVIflex oraz systemu sterowania DEVIlink Wi-Fi

    Metrów po podłodze około 160
    Proszę o wypowiedzenie sie do ceny oraz do zastosowanego systemu. Cena z ułożeniem i przywozem na budowe.

  11. #11

    Domyślnie

    Do grzania prądem, musisz mieć odpowiednie EP, które pewnie zapewni PV.
    Dobrze, że mam starszy dom , dla mnie wszystko drogo.
    18 klocków za kable?
    Ktoś tu chce kogoś nieźle oskubać.
    Zrób wodną podłogówkę i wstaw kocioł elektrodowy.
    Kiedy zdecydujesz się na pompę, tylko przejściówki wymienisz i dołożysz pompę.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-05-2019 o 00:16
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Do grzania prądem, musisz mieć odpowiednie EP, które pewnie zapewni PV.
    Tyle, że PV nie produkuje ciepła. I nie ma podstaw prawnych, by uwzględnić produkowany prąd w EP. Empirycznie też nie zmierzysz, ile z produkcji PV zamieniasz w ciepło, ile zjada rekuperator czy router, a ile oddajesz sąsiadowi za pośrednictwem ZE.

    Cytat Napisał puzy Zobacz post
    Proponuję dla domu wg przesłanych rzutów oraz naszych ustaleń zastosowanie ogrzewania podłogowego DEVI/ Danfoss na bazie 11 kabli grzejnych DEVIflex oraz systemu sterowania DEVIlink Wi-Fi

    Metrów po podłodze około 160
    11 kabli na 160m2?
    Chyba jacyś amatorzy i zdziercy. U mnie na 115m2 kabli jest 15. Wymuszają to dylatacje - odcinek grzewczy kabla nie może przechodzić przez dylatację (co najwyżej dobiegówka w peszlu).
    Cena też zdzierstwo. Ale od autoryzowanego instalatora Devi dostałem też oderwana od rzeczywistości wycenę a do tego gadali jakieś farmazony, że miksokret się nie nadaje i mam lać posadzki z gruchy (ciekawe, jak to wypoziomować).

    Ale jak kliknąłeś w sygnaturkę, to już to wszystko wiedziałeś. I wiele więcej - np. namiary na sklepy. Do gwarancji potrzebne są pomiary. Może to zrobić każdy elektryk (np. ten, co będzie robił pomiary instalacji). Jakby mi kable w sklepie (z 23% VAT) + pomiary od innego elektryka wychodziły taniej o jakieś 2K zł, niż wycena kabli z ułożeniem i pomiarami (z 8% VAT - więc elektryk dostaje jeszcze 15% ceny netto kabli do kieszeni), to sam bym układał.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-05-2019 o 00:31

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że PV nie produkuje ciepła. I nie ma podstaw prawnych, by uwzględnić produkowany prąd w EP.
    Sugerowałem się wypowiedziami Asolta, że EP można obniżyć także PV.

    Generalnie, to ładnie polecieli z tym EP.
    Zamiast dać tanie i czystrze grzanie, to tylko kłody rzucają.
    Lepiej w śmieciuchu 5 klasy truć, niż brać prąd z odpadu z elektrowni, która filtruje swe kominy itd...
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-05-2019 o 00:36
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Sugerowałem się wypowiedziami Asolta, że EP można obniżyć także PV.
    Coś tam pisał.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co PV to wspólczynnik nakładu wi dla nosnika energii "Energia elektryczna - systemy PV" wynosi 0,7. Jakby nie liczyc zmniejszy Ep
    Artykułu ani paragrafu szukał nie bede ,moze w wolnej chwili. Jak sie liczy Ep chyba wiesz. nie bede przypominał rzeczy podstawowych.
    Tylko jak widać prawa nie zna. Ani nawet rzeczy podstawowych. Jest w rozporządzeniu tabela ze współczynnikiem dla energii słonecznej - ale =0,00 a nie 0,7 (w ogóle nie ma w tej tabeli wartości 0,7 dla żadnego nośnika energii)



    i dotyczy IMO tylko instalacji, które produkują ciepło (kolektorów). Bo to można wyliczyć, że np. takie solary ogrzeja 30% potrzebnej CWU. Bo wiadomo, że tej energii nie oddasz sąsiadowi ani nie zużyjesz w klimie. W innych miejscach rozporządzenia są wspomniane "pośrednio podgrzewane, biwalentne zasobniki solarne" i "pośrednio podgrzewane, biwalentne zasobniki solarne". Ale ani słowa o PV.

  15. #15

    Domyślnie

    Dawniej bardziej się interesowałem.
    Dobrze, że temat został podjęty

    Nie zapomnijmy o KB.
    To on odpowiada za zmiany w projekcie.
    Wszystko musi zaakceptować.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-05-2019 o 00:59
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ..
    i dotyczy IMO tylko instalacji, które produkują ciepło (kolektorów). Bo to można wyliczyć, że np. takie solary ogrzeja 30% potrzebnej CWU. Bo wiadomo, że tej energii nie oddasz sąsiadowi ani nie zużyjesz w klimie. W innych miejscach rozporządzenia są wspomniane "pośrednio podgrzewane, biwalentne zasobniki solarne" i "pośrednio podgrzewane, biwalentne zasobniki solarne". Ale ani słowa o PV.
    Charakterystyki energetyczne wykonuje się nie wg Twojego IMO, jak Twoje przemyslenia staną sie obowiazującym prawem daj znac, nie omieszkam sie do nich zastosowac.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że PV nie produkuje ciepła. I nie ma podstaw prawnych, by uwzględnić produkowany prąd w EP. Empirycznie też nie zmierzysz, ile z produkcji PV zamieniasz w ciepło, ile zjada rekuperator czy router, a ile oddajesz sąsiadowi za pośrednictwem ZE.

    .
    Podaj link do komentarza, oficjalnej wykładni lub jakikolwiek innego dokumentu swiadczącego ze nie mozna uwzgledniac PV w liczeniu Ep. Twoja indywidualna interpretacja tresci rozporządzenia mnie nie interesuje. Wykaz ze intencja wlasciwego ministra lub innego odpowiedzialnego było usunięcie PV z charakterystyki energetycznej.
    Owszem rozporzadzenie mogłoby byc bardziej czytelne, (głownie chodzi o zapis metodyki obliczen w tym przypadku) ale w zadnym przypadku nie mozna załozyc energia słoneczna to tylko ciepło z kolektorów termicznych.
    Podaj chociaz jeden jedyny przypadek odrzucenia przez urzad/starostwo charakterystyki z powodu uwzglednienia PV w Ep.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Podaj link do komentarza, oficjalnej wykładni lub jakikolwiek innego dokumentu swiadczącego ze nie mozna uwzgledniac PV w liczeniu Ep.
    A podasz podstawę uwzględniania ze współczynnikiem 0,7?

    Sam ciągle twierdzisz, że PCHE jest o kant rzyci potłuc i nikt tego nie odrzuca, a chcesz, żebym podał przykład jego odrzucenia z powodu wyliczania? Znasz przypadek odrzucenia z jakiegokolwiek powodu?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A podasz podstawę uwzględniania ze współczynnikiem 0,7?

    Sam ciągle twierdzisz, że PCHE jest o kant rzyci potłuc i nikt tego nie odrzuca, a chcesz, żebym podał przykład jego odrzucenia z powodu wyliczania? Znasz przypadek odrzucenia z jakiegokolwiek powodu?
    0,7 było w poprzednim rozporządzeniu i jest juz nieaktualne.
    Jezeli chodzi o rzetelnosc charakterystyki to chodziło mi o ewidentne zafałszowania które projektant moglby sie starac jakos uzasadnic. W tym przypadku twierdzisz kategorycznie ze PV nie moze miec wpływu na na Ep, czyli Ty decydujesz jaka jest metodyka liczenia Ep. Pozostaje tylko wysłac okolnik z zaleceniami do urzedów w Twoją interpretacją tego rozporzadzenia. Skoro ministerstwo zawaliło sprawę wydajac nieco zagmatwane przepisy to ktos musi ich w tym wyreczyc. Akurat padło na Ciebie.
    Naprawdę sie marnujesz, jest biuro legislacyjne przy Sejmie, mają doradców do opiniowania ustaw i rozporzadzen ministerstwa, a Ty tak darmowo i bez zadnej zachety okreslasz co i jak ma byc.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    puzy

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Krosno Odrzańskie
    Kod pocztowy
    66-600
    Posty
    46

    Domyślnie

    Panowie to konkrety mniej więcej jaki powinnien ponieść koszt na kable na 160m?
    Jestem trochę zdziwiony bo firma która robiła wycenę jest polecana przez wszystkich i nie mają żadnej złej opinii.
    Ale ze juz człowiek przeplacil za kilka rzeczy jak to na budowie to teraz zanim wydam każda złotówkę zastanawiam się kilka razy.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony