dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Falownik większy niż moc paneli

    Witam forumowiczów,

    Mam montowaną instalację 3.5 kWp, w wycenie dobrano falownik o mocy 5kW. Wynikało to z mojej deklaracji, że będę rozbudowywał instalację za 2-3 lata o kolejne 4 panele, do mocy 5.1 kWp. Przy montażu okazało się, że ekipa przyjechała z falownikiem o mocy... 6 kW. Problemem był tutaj (chyba) braku dostępności modelu 5 kW, firma bierze koszt droższego urządzenia na siebie.

    No ale teraz pytanie czy 3.5 mocy z paneli do 6 falownika nie będzie miało zbyt niskiej sprawności, zwłaszcza z ubiegiem lat? Nawet po rozbudowie instalacii nadal będę na ~80% stosunku mocy paneli do falownika, obecnie wyjdzie mi ~60%.

    Patrzę na wykresy sprawności to wydaje mi się, że te "straty" są marginalne i dopiero przy 30% krzywa leci w dół np. https://www.selfa-pv.com/blog,Parame...oltaicznych,23

    To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.

    Pozdrawiam,

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Bierz większy, różnice w sprawności pomijalne.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał schuey Zobacz post
    Witam forumowiczów,

    Mam montowaną instalację 3.5 kWp, w wycenie dobrano falownik o mocy 5kW. Wynikało to z mojej deklaracji, że będę rozbudowywał instalację za 2-3 lata o kolejne 4 panele, do mocy 5.1 kWp. Przy montażu okazało się, że ekipa przyjechała z falownikiem o mocy... 6 kW. Problemem był tutaj (chyba) braku dostępności modelu 5 kW, firma bierze koszt droższego urządzenia na siebie.

    No ale teraz pytanie czy 3.5 mocy z paneli do 6 falownika nie będzie miało zbyt niskiej sprawności, zwłaszcza z ubiegiem lat? Nawet po rozbudowie instalacii nadal będę na ~80% stosunku mocy paneli do falownika, obecnie wyjdzie mi ~60%.

    Patrzę na wykresy sprawności to wydaje mi się, że te "straty" są marginalne i dopiero przy 30% krzywa leci w dół np. https://www.selfa-pv.com/blog,Parame...oltaicznych,23

    To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.

    Pozdrawiam,
    Większy falownik nie będzie problemem, ale dokupienie paneli, pasujących do tego co Ci instalują dzisiaj, będzie niemożliwe. Będzie to możliwe tylko gdy panele będą do zupełnie nowego stringu.
    Ja miałem problem już po 6 miesiącach.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 30-08-2022 o 15:37

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał schuey Zobacz post
    To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.
    Diabeł tkwi w szczegółach. Jaki to konkretnie falownik? Jakie zacienienie paneli będzie?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Większy falownik nie będzie problemem, ale dokupienie paneli, pasujących do tego co Ci instalują dzisiaj, będzie niemożliwe. Będzie to możliwe tylko gdy panele będą do zupełnie nowego stringu.
    Ja miałem problem już po 6 miesiącach.
    Czy chodzi o zostawienie nadmiaru kabla przy skrajnym panelu? Mają coś takiego zostawić w celu rozbudowy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Diabeł tkwi w szczegółach. Jaki to konkretnie falownik? Jakie zacienienie paneli będzie?
    Falownik Selfa SFT 6.1. Panele niestety będą zacienione od wysokiego drzewa zimą ale nie w całości, no będzie się ten cień przesuwał. Latem wysokość słońca jest OK i drzewo nie przeszkadza, ekspozycja dachu południe praktycznie 180 stopni.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @schuey

    Twój falownik ma 2 niezależne wejścia po stronie DC. Nie zdziwił bym się gdyby obecnie na te 3,5 kW założyli 9 - 10 paneli.
    Myślisz o rozbudowie instalacji chyba o 4 panele o mocy około 400 W każdy. Masz szansę dobrać nowe panele o napięciu pracy DC około 40V każdy.
    Za 2 lata pewnie będzie większy wybór paneli i bez trudu dobierzesz minimum 4 panele spełniające wymogi pracy w jednym stringu (160 V DC lub więcej).
    Jeśli jest miejsca na więcej paneli to tym lepiej dla Ciebie.

    Będzie dobrze...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał schuey Zobacz post
    będą zacienione od wysokiego drzewa zimą ale nie w całości, no będzie się ten cień przesuwał. Latem wysokość słońca jest OK i drzewo nie przeszkadza, ekspozycja dachu południe praktycznie 180 stopni.

    Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.

    Panele łączysz w stringi szeregowo. Wtedy napięcie się dodaje. Masz możliwość podpięcia dwóch stringów do tego inwertera. Napięcie stringu musi się mieścić w parametrach akceptowanych przez inwerter. Każdy string pracuje niezależnie. Dlatego jak masz np. panele na wschód i zachód to podpinasz je odpowiednio pod osobne MPPT. Lepiej rozdzielić panele o różnym nasłonecznieniu na osobne stringi. Gdybyś teraz podzielił 9 paneli na 4+5 to zacienienie jednego z paneli obniży moc tylko tego stringu, do którego jest podpięty a drugi (niezacieniony) będzie pracował z pełną mocą. Pytanie, czy 4 panele dadzą wystarczające napięcie do wystartowania stringa. Trzeba sprawdzić w parametrach. Generalnie - dobór komponentów powinien być policzony. Nie ma zasady "więcej nie zaszkodzi" - wręcz przeciwnie. Falownik "za mały" może i przytnie moc w chwilach maksymalnej produkcji (choć przez spadającą wraz z temperaturą moc panela może to nie być takie oczywiste) za to przy mniejszej ilości światła wystartuje i sumarycznie produkcja roczna będzie większa.

    Jak masz cień, który będzie się przesuwał po kolejnych panelach to może nabrać sensu montaż mikrofalowników.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał schuey Zobacz post
    Czy chodzi o zostawienie nadmiaru kabla przy skrajnym panelu? Mają coś takiego zostawić w celu rozbudowy.
    Jeżeli będziesz chciał dodać paneli do istniejącego stringu to za 3 lata nie będzie paneli kompatybilnych z tymi które dzisiaj instalujesz.
    Możesz za 3 lata zbudować drugi string w tym samym inwerterze ale 4 panele to raczej mało aby taki string prawidłowo pracował.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeżeli będziesz chciał dodać paneli do istniejącego stringu to za 3 lata nie będzie paneli kompatybilnych z tymi które dzisiaj instalujesz.
    Możesz za 3 lata zbudować drugi string w tym samym inwerterze ale 4 panele to raczej mało aby taki string prawidłowo pracował.
    Ja miałem 3,92 KW na jednym stringu 14 paneli 280 W i inwerter sofar 4,4 ktx. Uzyski w pierwszych dwóch latach to 3,7 MWh oraz 3,5 MWh , po dokładce na 2olnym stringu 6x 375 W paneli 2,25 kW Łącznie mam 6,17 kW i obecna produkcja to już 4722 KWh. Przyrost moce jest większy niż by wynikało z proporcji zwiększenia mocy paneli. Mam wrażenie że falownik pracuje efektywniej przy większym i równomiernym obciążeniu poza tym moc paneli będzie jednak spadać z upływem czasu.

    Nie brałbym przewymiarowanego falownika to chyba bez sensu

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Jeśli montaż PV robi firma z doświadczeniem to trochę mnie dziwi po co nadmiar kabla na rozbudowę. Optymalnie to całość paneli dać w jednym stringu.
    Przy rozbudowie instalacji aż się prosi dodatkowe panele wpiąć do drugiego obwodu.

    Zaobserwowałem że jeśli w instalacji jest paneli tylko tyle że osiągają minimalne napięcie pracy potrzebne startu to instalacja jest znacznie mniej wydajna.

    Czyli: Jeśli w jednym i drugim stringu stringu napięcie jest na granicy pracy to instalacja pracuje mniej wydajnie niż podłączeni paneli tylko do jednego wejścia.

    Po rozbudowie instalacji i daniu paneli do drugiego stringu mogą one być o innych parametrach od tych obecnie zamontowanych.

    Jeśli panele znajdują się na tej samej połaci dachu to jeśli w jednym stringu jest optymalna ilość paneli to drugi wygeneruje proporcjonalną ilość energii byle by były spełnione wymogi zakresu pracy falownika.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 31-08-2022 o 09:39
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @schuey

    Twój falownik ma 2 niezależne wejścia po stronie DC. Nie zdziwił bym się gdyby obecnie na te 3,5 kW założyli 9 - 10 paneli.
    Myślisz o rozbudowie instalacji chyba o 4 panele o mocy około 400 W każdy. Masz szansę dobrać nowe panele o napięciu pracy DC około 40V każdy.
    Za 2 lata pewnie będzie większy wybór paneli i bez trudu dobierzesz minimum 4 panele spełniające wymogi pracy w jednym stringu (160 V DC lub więcej).
    Jeśli jest miejsca na więcej paneli to tym lepiej dla Ciebie.

    Będzie dobrze...
    Tak, obecnie 9 paneli dwie osobne grupy 6 + 3 z uwagi na okno połaciowe. Następnie znowu okno połaciowe i dobór kolejnych 4 paneli za kilka lat. Wydaje mi się, że monter mówił o jednym stringu i umożliwieniu dołożenia do obecnego, w sumie 13 paneli. Czy efektywniej byłoby 9 na jednym dzisiaj i 4 nowe na drugim za 2-3 lata?

  13. #13

    Domyślnie

    OK wyjaśniło się. Do startu zalecana ilość to 6 paneli, czyli podział z 9 niemożliwy i jeden obwód potem dołożenie na tym samym 4 paneli.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.
    A słyszał kolega o diodach bocznikujących? Bo jakoś mi się nie klei to co napisałeś...
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    A słyszał kolega o diodach bocznikujących? Bo jakoś mi się nie klei to co napisałeś...
    Masz na myśli takie cudne działanie?


    Słyszałem nawet o optymalizatorach. Nie je miałeś na myśli? A może mikrofalowniki? Gdyby problemu nie było, to obydwa wynalazki nawet, jakby powstały, to nie znalazłyby zastosowania.

    Tak czy inaczej tu masz fajne wykresy z badań we Włoszech, jak zacienienie jednego panelu wpływa na wydajność całego stringu (i wniosek, że lepiej poświęcić jeden string niż pozwolić zacienić nawet malutki kawałek jednego panelu w każdym stringu).
    https://instsani.pl/technik-urzadzen...nie-paneli-pv/
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-08-2022 o 15:09

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz na myśli takie cudne działanie?
    Akurat cień u góry na filmiku pada na wszystkie diody naraz, jakby cień był z boku albo panel położony poziomo to efekt byłby lepszy. Są też panele z podziałem na dwie sekcje.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @schuey

    Jak pisałem - za te kilka lat pewnie najlepiej będzie dodatkowe panele [pewnie będą o innych parametrach: inna moc (większa) oraz prąd] wpiąć w drugie wejście DC.

    Jeśli będą identyczne z już posiadanymi - może być jeden string.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    [Jak pisałem - za te kilka lat pewnie najlepiej będzie dodatkowe panele [pewnie będą o innych parametrach: inna moc (większa) oraz prąd] wpiąć w drugie wejście DC.
    Przy 4 panelach najprawdopodobniej będzie za małe napięcie (chyba, że pojawią się panele 100V)..
    Lepiej teraz wziąć na wymiar o potem ewentualnie dołożyć mikroinwerter z czterema panelami (np. Hoymiles HM-1500).

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.

    Panele łączysz w stringi szeregowo. Wtedy napięcie się dodaje. Masz możliwość podpięcia dwóch stringów do tego inwertera. Napięcie stringu musi się mieścić w parametrach akceptowanych przez inwerter. Każdy string pracuje niezależnie. Dlatego jak masz np. panele na wschód i zachód to podpinasz je odpowiednio pod osobne MPPT. Lepiej rozdzielić panele o różnym nasłonecznieniu na osobne stringi. Gdybyś teraz podzielił 9 paneli na 4+5 to zacienienie jednego z paneli obniży moc tylko tego stringu, do którego jest podpięty a drugi (niezacieniony) będzie pracował z pełną mocą. Pytanie, czy 4 panele dadzą wystarczające napięcie do wystartowania stringa. Trzeba sprawdzić w parametrach. Generalnie - dobór komponentów powinien być policzony. Nie ma zasady "więcej nie zaszkodzi" - wręcz przeciwnie. Falownik "za mały" może i przytnie moc w chwilach maksymalnej produkcji (choć przez spadającą wraz z temperaturą moc panela może to nie być takie oczywiste) za to przy mniejszej ilości światła wystartuje i sumarycznie produkcja roczna będzie większa.

    Jak masz cień, który będzie się przesuwał po kolejnych panelach to może nabrać sensu montaż mikrofalowników.
    Zacienienie jednego panela w stringu nie powoduje ograniczenia prądu pozostałych , które pracują pełną mocą . Diody bocznikujące odłączają zacieniony panel a napięcie w stringu zostaje zmniejszone o ten jeden panel.
    Rozbijając panele na dwa stringi nic więcej nie osiągniemy bo ten zacieniony panel czy będzie na długim ,czy krótkim stringu tyle samo ograniczy moc.
    Kiedyś zrobiłem nawet eksperyment i żuciłem szmatę na jeden z paneli i prąd na falowniku się nie zmienił, zmniejszyła się tylko nieznacznie moc i napięcie stringu o wartość tego jednego panela.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Zacienienie jednego panela w stringu nie powoduje ograniczenia prądu pozostałych
    Doprawdy? Widziałeś wykresy z linka w #15?

    edyta dla leniwych



    Moc łączna z czterech stringów.

    Różnica pomiędzy 1 a 2 to sposób podłączenia paneli zacienionych - niebieska linia to gdy po jednym zacienionym panelu jest w czterech stringach, zielona gdy wszystkie zacienione panele są w jednym stringu a trzy pozostałe stringi są bez cienia, czerwona - brak cienia.
    koniec edyty

    Jak pogodzisz swoje twierdzenie z wykresami? Gdyby Twoje twierdzenie było prawdziwe, to dlaczego moc takiego połączenia paneli, że zacienione były dokładnie tak samo te same panele dawało zupełnie inny efekt w produkcji energii gdy te panele były po jednym w różnych stringach, a inne gdy to był jeden string częściowo zacieniony (a pozostałe bez odrobiny cienia)?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	919
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	460626  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-08-2022 o 22:37

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony