dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Dom 200m2 - Jakie źródło ogrzewania

    Witam,
    W zeszłym roku kupiłem dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni około 220m2 wliczając w to dwustanowiskowy garaż . Dom z 2010 roku zbudowany z pustaka porotherm + styropian 15cm + cegła klinkierowa na elewacji zewnętrznej . Na dachu mam 5 paneli solarnych + gruntowa pompa ciepła - jak dotychczas nie zadziwiło mnie to jakoś , ponieważ przy -10-15 C w styczniu 21C to było max jakie uzyskałem , a rachunek za prąd za styczeń -luty ponad 600pln przy czym ja byłem tam tylko przez tydzień a później pompa była ustawiona na ok 15C by osiągnąć około 10-11 C w domu (nie mieszkam tam jeszcze na stałe ) . Prócz obaw o mój rachunek za prąd gdy się tam przeprowadzę , powody do zmartwień dodaje fakt , że w domu nie udało się przekroczyć 21C . Pompa którą posiadam to Zirius M2-11 . Parter domu ogrzewanie podłogowe , poddasze - ścienne . W domu jest również rekuperator. Na stronie internetowej dostawcy pompy jest jeszcze sterownik tej samej firmy, którego u mnie brak .
    http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/
    Dużo czytałem o pompach ciepła i napotkałem na wiele stron internetowych , gdzie "twierdzą" że koszt ogrzewania domu wyniesie 1500-2500 pln rocznie, i jakie to nie jest "wspaniałe urządzenie " .
    Zastanawiam się nad zmianą / usprawnieniem systemu . Zawołałem hydraulika ( dość renomowanego w mojej okolicy- zbudował/usprawnił wiele kotłowni w moim rejonie ) , i on chcę podjąć się zadania , jednakże na pytanie co zrobić gdyby ta pompa się zepsuła powiedział : "będziesz mieć więcej miejsca w kotłowni , nie warto kupować następnej bo taka inwestycja ma ciężko ,żeby się zwrócić. Lepiej zainwestować te pieniądze w fotowoltaikę i ogrzewać dom za pomocą przepływowego podgrzewacza wody ".

    I tak właśnie zastanawiam się nad ewentualną zmianą systemu grzewczego . Nie ma u mnie przyłącza sieciowego do gazu wiec gaz odpada .
    Jaki inny system byście polecili , bądź może ktoś ma uwagi dotyczące pompy, bo być może ja po prostu coś źle robię .
    Czy ta pompa to takie "cudo"?
    Ostatnio edytowane przez Mikeel#92 ; 28-04-2019 o 20:47

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Masz najlepszy układ ogrzewania .Tylko trzeba sprawdzić czy sprawny i prawidłowo eksploatowany . Panele na dachu to PV czy glikolowe do cwu?
    A 600 zł to za dwa miesiące . Czasem pompy w niskich parametrach pompa może uruchamiać grzałki bo jest jej za zimno

  3. #3

    Domyślnie

    Na dachu są panele glikolowe do cwu. Wiem że 600 zł. Za dwa mies to nie dużo tylko że to był tylko jeden tydzień takiego ogrzewania w tym okresie bo tak to mnie tam nie było. Najbardziej denerwujacy jest fakt że tam wcale nie było ciepło.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Jeżeli pompa jest dobra . to problem jest z instalacją lub izolacją budynku .Wtedy cokolwiek zamontujesz do ogrzewania to będziesz płacił krocie.
    Pompa daje najtańsze ciepło jak działa prawidłowo.
    Ponadto pompa ciepła nie służy do rozgrzewania budynku ,a do ogrzewania budynku . Budynek waży 300 ton rozgrzanie takiej masy wymaga kasy i czasu

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam, ja również sprawdziłbym stan budynku - masz jakąś dokumentację z audytu? Może po jego analizie wyjdzie, co jest dziurawe i co zawodzi? Masz też dystrybucje ciepła mieszaną - podłogówka i grzejniki. Może zamiast robić gruntowy remont i modernizację wystarczy dokładnie przeglądnąć instalację?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    przy pompie ciepła gruntowej takie wysokie rachunki mnie zaskakują. Szczególnie że tam nie mieszkasz. Zastosuj się do powyższych rad i zobaczysz gdzie ciepło ucieka.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazi07 Zobacz post
    przy pompie ciepła gruntowej takie wysokie rachunki mnie zaskakują. Szczególnie że tam nie mieszkasz. Zastosuj się do powyższych rad i zobaczysz gdzie ciepło ucieka.
    Witajcie, to może tak dla porównania zobaczycie jak mieszka i jakie rachunki płaci jeden z naszych klientów - Pan Dariusz?
    Dom Pana Dariusza został wybudowany według projektu indywidualnego. Budynek parterowy o powierzchni 181 m2 (łącznie z garażem) został dopracowany w każdym szczególe. Właściciel postawił sobie za cel, aby nowy dom był w miarę energooszczędny, choć trudno było znaleźć mu fachowców, świadomych tego, że nawet niewielki błąd może mięć wpływ na szczelność budynku i izolacyjność termiczną jego przegród.

    Do działki nie doprowadzono sieci gazowej gazowej, więc jedyną opcją jaką inwestor brał pod uwagę była pompa ciepła. Decydując się na taki sposób ogrzewania domu pan Dariusz był świadom wyższych kosztów inwestycyjnych. Zdecydował się je ponieść na rzecz niższych kosztów ogrzewania, bezpieczeństwa i przede wszystkim komfortu oraz bezobsługowości.

    Szczegóły TUTAJ
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Szczegóły TUTAJ
    Dziwne, że nie wie, ile zapłacił za kotłownię. Nie wystawiliście faktury, że podaje przedział 45-50K zł? Za 50k to ja mam system grzewczy i prąd do niego na 20 lat. Albo system grzewczy i PV do niego i roczne rachunki za ogrzewanie 0zł.
    2000 zł rocznie za ogrzewanie gruntową PC w nowym domu to jakiś koszmar. To jakieś 5000 kWh prądu x COP=4 wychodzi 20000kWh ciepła /180m2 oznacza eu=111kWh/m2/r czyli przy gazie EP w okolicach 150 - durszlak. Na pewno to nie fantazja działu marketingu?
    https://youtu.be/jou5aEC4mPo

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Miała być reklama a wyszła antyreklama ja za swoje 160m2 najwięcej zapłaciłem 2300zl cały rok.cwu i co grzane gazem

  10. #10

    Domyślnie

    "Budynek parterowy o powierzchni 181 m2 (łącznie z garażem) został dopracowany w każdym szczególe"
    Czy aby na pewno?

  11. #11
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A może najnormalniej w świecie ten budynek trzeba wygrzać co ? skoro ogrzewanie ustawione na 11 stopni to jak ma zrobić się ciepło w chwilę przecież dom trzeba wygrzać i to ze dwa tygodnie nonstop grzania a nie wyłączania .

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Czy "wygrzanie " budynku jest metodą ogrzewania i gwarancją ,ze będzie ciepło? Żeby było ciepło trzeba po prostu ogrzewać i juz

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwne, że nie wie, ile zapłacił za kotłownię. Nie wystawiliście faktury, że podaje przedział 45-50K zł? Za 50k to ja mam system grzewczy i prąd do niego na 20 lat. Albo system grzewczy i PV do niego i roczne rachunki za ogrzewanie 0zł.
    Każdy inwestor jak i każda inwestycja jest inna - my doradzamy kilka opcji i wariantów, ale nie podejmiemy ostatecznej decyzji za inwestora. Pokazujemy różne referencje. Tutaj zobaczcie bazę na Polskę
    W tym akurat przypadku projekt budynku był autorski, więc i pomysł na gruntową pompę ciepła może niektórych dziwić, ale to pokazuje jak zróżnicowane są upodobania klientów i inwestycje, a cel osągnięty - szacowane rachunki, tak jak piszemy w artykule były dużo wyższe niż są faktycznie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziwne, że nie wie, ile zapłacił za kotłownię. Nie wystawiliście faktury, że podaje przedział 45-50K zł? Za 50k to ja mam system grzewczy i prąd do niego na 20 lat. Albo system grzewczy i PV do niego i roczne rachunki za ogrzewanie 0zł.
    Każda inwestycja jest inna tak jak każdy inwestor jest inny, na czym innym mu zależy, czego innego sie obawia - my doradzamy kilka opcji i wariantów, ale nie podejmiemy ostatecznej decyzji za inwestora. Pokazujemy różne referencje. Tutaj zobaczcie bazę na Polskę
    W tym akurat przypadku projekt budynku był autorski, więc i pomysł na gruntową pompę ciepła może niektórych dziwić, ale to pokazuje jak zróżnicowane są upodobania klientów i inwestycje, a cel osągnięty - szacowane rachunki, tak jak piszemy w artykule były dużo wyższe niż są faktycznie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Witam,

    Koszt ogrzewania pompą ciepła jak i każdym innym sposobem zależy głównie od zapotrzebowania na ciepło budynku. Wspomniane przez Pana 1500-2500zł za sezon na pewno nie tyczą się budynku o powierzchni 220m2. Drugim aspektem jest wydajność kolektora gruntowego oraz stan zastosowanej pompy. W Pana przypadku znacznie lepiej zastanowić się nad ewentualnym dociepleniem budynku lub wymiany gruntowej pompy ciepła na bardziej nowoczesną.
    W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  16. #16

    Domyślnie

    Witam , nawiązując do tematu - byłem "u siebie" na ponad tydzień na urlopie (docelowo w przyszłym roku się tam przeprowadzę, wciąż remontuję ) , było ciepło i słonecznie, solary rozgrzane na maksa , a CWU brak! . Na zdjęciu jest pokazane w pochmurny dzień , zapomniałem zrobić zdjęcie wcześniej ,gdy prażyło . T2 to CWU a T4 to zasobnik w pompie ciepła , pompę włączyłem na chwilę i w momencie nagrzała do przeszło 60 C ale wody ciepłej wciąż nie było ( z pewnych powodów T1, T3 i T4 będą gorące , a T2 nie odbiera ciepła . W zeszłym roku latem miałem ciepłą wodę z solarów , a zimą z pompy ciepła a teraz z niewiadomych powodów ciepłej wody brak . Jedyne czego nie pamiętam to czy jak miałem ciepłą wodę z pompy , to czy to było z T2 czy z T4 . Glikol wygląda ok, poszperałem trochę na forach nt ustawień które zresztą zastosowałem , co za skutkowało lepszym odbiorem ciepła z solarów przez obieg, ale nic nie zmieniło w kwestii oddawania go do zbiornika.
    W przyszłym miesiącu ma przyjść do mnie specjalista od ogrzewania (w końcu ! ), ale czy w międzyczasie moglibyście coś podpowiedzieć , czy nie nasuwa się Wam przypadkiem jakiś pomysł ,co mogło to spowodować ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cacxzcdsds.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	431801
    Ostatnio edytowane przez Mikeel#92 ; 24-06-2019 o 20:07

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    nie znam tego sterownika ale:
    - zakładam, że sprawdziłeś i pompa solarna pracuje
    - jeśli pompa pracuje widać schłodzenie na wężownicy solarnej z T1 do T3 zatem zbiornik T2 musi byc ładowany

    do sprawdzenia:
    - czy pracuje pompa przeładowująca
    - jaka jest dT ( T1-T2) uruchamiająca pompę solarną
    - jaka jest górna granica dla T2
    - jaka jest dT (T2-T4) uruchamiająca pompę przeładowującą C
    - jaka jest minimalna temp. T2 powyżej której może być uruchamiana pompa przeładowująca
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Załączam zdjęcia które mam nadzieje odpowiedzą na pytania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img-20190630-wa0006.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	69,3 KB
ID:	432386
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img-20190630-wa0005.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	57,0 KB
ID:	432387
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img-20190630-wa0004.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	39,5 KB
ID:	432388
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img-20190630-wa0001.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	42,0 KB
ID:	432389

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony