dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła w piwnicy czy na parterze gdzie umieścić?

    Dzień dobry.

    Planuje w tym roku rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Wymiary domu 9,5 na 11 m z piwnicami, w których będzie garaż dwustanowiskowy oraz dwa pomieszczenia gospodarcze.
    Dużo się naczytałem o ogrzewaniu pompą ciepła i wybór padł na powietrzną pompę ciepła typu powietrze-woda.
    Planowałem umieścić ją w jednym z pomieszczeń gospodarczym w piwnicy.
    Ostatnio zacząłem jednak zastanawiać się czy to dobry pomysł z uwagi na to, że piwnice nie będą ogrzewane czy w takich warunkach pompa będzie równie wydajna jakby była postawiona w ogrzewanym pomieszczeniu?
    W dużej mierze chodzi tu o zbiornik z wodą, która jak będzie stał w piwnicy to przez cały rok będzie tam dużo zimniej niż na parterze, tym samym bardziej będzie się ochładzał i pompa będzie musiała częściej się załączać żeby go dogrzewać?
    Co myślicie? Gdzie lepiej planować posadowienie pompy w piwnicy czy na parterze? czy moje obawy są słuszne czy nie ma to znaczenia, gdzie będzie stać pompa?(piwnica czy parter)

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    A skąd ten domysł że baniak będzie goły bez żadnej osłony.kołderki termicznej? A jeśli sądzisz że pompa to jest bezdźwięczna to srodze się mylisz. Choć niektórym stały znajomy dźwięk działa uspokajająco. I ten jeszcze z wentylatora na zewnątrz też swoje dokłada. I to jego położenie ma zasadnicze znaczenie dla ciebie i sąsiadów - wentylator jednostki zewnętrznej

  3. #3

    Domyślnie

    To wiem, że zbiornik będzie miał osłonę ale to nie zmienia faktu, że powietrze w piwnicy przez cały rok oddziaływujace na zbiornik będzie zimniejsze niż przy umieszczeniu go na parterze, gdzie będzie ogrzewanie. Wiem, że wszystko przemawia za tym żeby pompa stała w piwnicy i tam pewnie zostanie umieszczona. Jednak zacząłem się zastanawiać nad tym czy taka lokalizacja nie będzie powodować dużo większych strat energii niż jakbym umieścił ją na parterze?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Jesteś w stanie wygospodarować miejsce na parterze na zasobnik CWU powiedzmy 250 l o przykładowych wymiarach 60*60 i 150 wysokości? W pobliżu musiałby wisieć też hydrobox czyli jakieś 80x40x40?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #5

    Domyślnie

    Tak jestem w stanie. Proszę o konkretną odpowiedź na pytanie nie intersuja mnie inne problemy jak hałas czy miejsce przeszkód bo sobie zdaję sobie sprawę z tego wszystkiego.... interesuje mnie tylko czy efektywność działania pompy ciepła na parterze będzie większa jeżeli będzie i czy dużo niż umieszczona w piwnicy?

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli piwnica jest nieogrzewana oczywiscie

  7. #7

    Domyślnie

    Rozważania Balbinki nad zasadnością naciągania prezerwatywy na ogórka.
    Twoja pogawędka z listonoszem w okresie od października do kwietnia generuje wielokrotnie większe od tych potwornych strat przy umieszczeniu w piwnicy pompy z zasobnikiem. jak macię uspokoić to obuduj szkłem piankowym . Wydana forsa uspokoi twe sumienie i uczyni inwestycję trzykrotnie droższą . Szkło w płytach
    Ostatnio edytowane przez gnago ; 22-06-2019 o 17:29 Powód: dopisek

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Bartek2804

    Pompa stoi na dworze. Jeśli jest to monoblok, to do wnętrza domu dochodzi tylko nagrzany czynnik (woda lub glikol). Przy splicie wymiennik jest w hydroboksie ale jest też ocieplony. Sam z natury rzeczy jest mały, więc różnicę strat ciepła w nim można pominąć.

    Jeśli masz pomieszczenie poza piwnicą i tam umieścisz hydroboks i bojler to na pewno straty ze względu na różnicę temperatur będą nieco mniejsze niż w piwnicy. Z drugiej strony jeśli bojler będzie w piwnicy, ale blisko kranów to straty na przesyle będą mniejsze. Z kolei w piwnicy mając sporo miejsca zawsze możesz dodatkowo ocieplić bojler i wyjdziesz "na swoje".

    Twój wybór i Twoja decyzja.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,

    Pompa ciepła będzie pracowała z wyższą efektywnością w cieplejszym pomieszczeniu, lecz musi Pan pamiętać o głośności urządzenia. Hałas emitowany przez nowoczesne pompy ciepła jest przeważnie niższy od hałasu emitowanego przez urządzenia domowe czy samych mieszkańców. Jednak w porze nocnej dłuższy okres oddziaływania nawet minimalnego hałasu może być uciążliwy dla człowieka. zewnętrzna może być zainstalowana na piętrze np na balkonie. Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonej powietrznej pompy ciepła proponuję zapoznać się z ofertą marki Buderus, w której znajdują się pompy ciepła z rodziny Logatherm. W celu doboru pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg.../pompy-ciepla/
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony