dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wyporwadzenie przewodów do bramy i wideodomofonu

    Witam wszystkich, z góry przepraszam jak pomyliłem działy Forum.

    Zacznę i proszę o poradę: Będziemy kłaść kostkę brukową przed domami (dwa bliźniaki) i potrzebujemy wyprowadzić przewody w ziemi by w przyszłości można było zamontować napęd do bramy dwuskrzydłowej i wideodomofon na dwa domy.

    Poniżej rysunek z ogrodu:

    1. Żółta linia to planowany kabel do napędu od bramy. Odległość 35metrów do domu (puszka z wypuszczonymi przewodami z domu 230V (3x1.5mm2). I tutaj wiem że najlepiej kupić ziemny 3x1.5mm2.
    2. Linia czerwona to planowany kabel od wideodomofonu (odległość 30m od domów). I tutaj największy problem, widedomofon musi działać na dwa domy i nie wiem jakie kable wypuścić z dwóch domów do wideodomofonu z elektrozaczepem. Nie wiem czy skrętka 4x 0.5 wystarczy z kazdego domu czy większa ilość.
    Proszę o porade jakie kable przeprowadzić pod kostką.
    3. Kolor niebieski to tam jest bramka ale w przyszlosci jej nie bedzie takze, kable tam nie musza byc puszczone extra.
    4. Kable puscic w ziemi czy lepiej kupic karbowaną rurkę np 30mm niebieską i w niej dopiero kable.

    Dzięki za wszelkie porady i mam nadzieje ze sie dobrze wyraziłem
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	screen.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	431960  

  2. #2

    Domyślnie

    Kabel ziemny do zasilania napędu bramy dla pewności YKY 3x2,5 mm2, lub równoważny.
    Do domofonu również kabel ziemny, żelowany, o odpowiedniej ilości żył, nawet po 4 pary.
    Kable układamy bez rurek oprócz miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne.
    Można się pokusić o rury arota mając pewność, że końce/wyloty będą zabezpieczone przed zamuleniem.
    Oczywiście dla bramy dwuskrzydłowej mostki dla czujników i zasilania drugiego skrzydła.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za radę! Kupiłem do bramy 3x2.5mm2 ziemny. Do domofonu kupilem 5 x 2 x 0.5 tez ziemny. Pomiedzy słupkami myślę puścić 3 x 1.5mm2, wystarczy ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał AccessX Zobacz post
    Dzieki za radę! Kupiłem do bramy 3x2.5mm2 ziemny. Do domofonu kupilem 5 x 2 x 0.5 tez ziemny. Pomiedzy słupkami myślę puścić 3 x 1.5mm2, wystarczy ?
    Między słupkami jeszcze jeden do czujników a jeśli mają być na zamykanie i otwieranie to jeszcze w inne miejsca. Nie każdy wideomofon będzie działał dobrze przy sporych odległościach i przekroju 0,5.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5

    Domyślnie

    Dlatego mamy do dyspozycji żelowany XzTKMXpw 5x2x0,8 mm2
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Dlatego mamy do dyspozycji żelowany XzTKMXpw 5x2x0,8 mm2
    Wiem co mamy do dyspozycji, do wideodomofonu w wiekszości potrzebne są 2 pary do tego para do furtki na elektrozaczep i sterowanie bramą z wideomofonu też para Odpowiedź była na post accesx-a. Często zapomina się za to o czujkach zwłaszcza przy bramach uchylnych ijak nie chce się uszkodzić samochodu przy wyjeździe czyli dodatkowe wyjazdowe na krańcu zasięgo bramy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7

    Domyślnie

    Do pierwszej jak i ewentualnie do drugiej furtki jest 35metrów więc myślę że 0.5 spokojnie wystarczy (ewentualnie można je sparować bo jest 10 żył). T opomiędzy słupkami bramy co radzicie połozyć? 2 kable 3 x 1.5? Z góry dziękuję za wszelkie porady

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał AccessX Zobacz post
    Do pierwszej jak i ewentualnie do drugiej furtki jest 35metrów więc myślę że 0.5 spokojnie wystarczy (ewentualnie można je sparować bo jest 10 żył). T opomiędzy słupkami bramy co radzicie połozyć? 2 kable 3 x 1.5? Z góry dziękuję za wszelkie porady
    Myślisz że wiesz czy wiesz Przy zakupie wideodomofonu proponuje przeczytać instrukcję na początek. Do zasilania napędu skrzydła bramy wystarczy 3x1,5 a do czujki zdezywowanie mniej bo nie dasz rady podłączyć. Czujka na drugą stronę tylko zasilanie wystarczy jedna para 0,5 druga na słupku ze sterowaniem dwie pary wystarczą, analogicznie przy wyjazdowych jesli takie przewidujesz. Możesz też zrobić kanał z arot-a między słupkami i w miejssce czujek wyjazdowych.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,

    Aby nie tworzyć nowego podepnę się do tego tematu. Z uwagi że jestem laikiem w sprawach elektrycznych, a moi elektrycy nie robili jeszcze domofonów/bramofonów itp proszę o pomoc w zrozumieniu i prawidłowemu przygotowaniu instalacji. Jestem na etapie wykonywania instalacji elektrycznej w domu przed tynkowaniem, chciałbym wyprowadzić wszystkie potrzebne mi przewody do zewnętrznej puszki, aby w przyszłości nie kuć ścian tylko rozłożyć po ogrodzie do furtki i bramy.
    Założenie jest takie aby w domu przy drzwiach zewnętrznych był domofon (bramofon), z którego rozmawiałbym z kimś przy furce, otwierał zdalnie tą furtkę ( na słupku na płocie też chcę dodatkowy przycisk) oraz otwierał bramę automatyczną i przy niej też jak się da przycisk otwierania ( jeszcze nie wiem czy będzie rozsuwana czy dwuskrzydłowa). Planowana brama i furtka są ok. 15 m od domu.
    Proszę o podpowiedź jakie przewody i skąd mają iść, próbowałem szukać gotowych schematów takich instalacji ale nie znalazłem co by mi odpowiedziało.
    Dzięki z góry za pomoc.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniutekg Zobacz post
    Witam,

    Aby nie tworzyć nowego podepnę się do tego tematu. Z uwagi że jestem laikiem w sprawach elektrycznych, a moi elektrycy nie robili jeszcze domofonów/bramofonów itp proszę o pomoc w zrozumieniu i prawidłowemu przygotowaniu instalacji. Jestem na etapie wykonywania instalacji elektrycznej w domu przed tynkowaniem, chciałbym wyprowadzić wszystkie potrzebne mi przewody do zewnętrznej puszki, aby w przyszłości nie kuć ścian tylko rozłożyć po ogrodzie do furtki i bramy.
    Założenie jest takie aby w domu przy drzwiach zewnętrznych był domofon (bramofon), z którego rozmawiałbym z kimś przy furce, otwierał zdalnie tą furtkę ( na słupku na płocie też chcę dodatkowy przycisk) oraz otwierał bramę automatyczną i przy niej też jak się da przycisk otwierania ( jeszcze nie wiem czy będzie rozsuwana czy dwuskrzydłowa). Planowana brama i furtka są ok. 15 m od domu.
    Proszę o podpowiedź jakie przewody i skąd mają iść, próbowałem szukać gotowych schematów takich instalacji ale nie znalazłem co by mi odpowiedziało.
    Dzięki z góry za pomoc.
    A czytałeś #2 tego wątku. Dodam zasilanie z rozdzielnicy a sterowanie z miejsca instalacji domofonu i w to miejsce też dobrze z rozdzielnicy doprowadzić zasilanie. Elektrycy nie robili to może weź kogoś kto nie musi pytać inwestora jak ma zrobić coś za co kasę bierze.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony