dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 107
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie Ogrzewanie domu do 100m2

    Witam wszystkich, jestem na etapie planowania budowy, dom w technologii szkieletowej drewnianej. Powierzchnia 100 M2, parter oraz poddasze z pokojami. Wspólnie z żoną zastanawiamy się nad wyborem ogrzewania. Chcieliśmy aby obsługa była komfortowa, ze względu na dwójkę małych dzieci. Rozważałem kominek z płaszczem wodnym, piec na pellet oraz pięć elektryczny. Nad pompa ciepła myślałem ale jest za słaby grunt na gruntowe a powietrzna może się nie sprawdzić. Póki co na pierwszej pozycji jest piec elektryczny z uwagi na planowane założenie rekuperacji z odzyskiem ciepła, kolektorów słonecznych do ogrzewania c.w.u oraz paneli fotowoltaicznych o mocy 10kWp ( czyli dla nas zostaje 8 kWp). Do ogrzewania pomieszczeń używać chce grzejników niskotemperaturowych, na cały dom będzie ich chyba 10 szt. Według wyliczeń kalkulatorów dostępnych w sieci dom będzie miał zapotrzebowanie 50 kWh/M2. Chciałem zasięgnąć opinii użytkowników forum oraz osób korzystających z podobnych rozwiązań. Czy jest sens takiej instalacji? Nie jesteśmy ciepłolubni, optymalną dla nas temperatura to do 23 °C zaś woda to do 40°C. Jeśli czegoś nie wymieniłem to przepraszam, zawsze mogę dopisać
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Do ogrzewania klimatyzator kanałowy, a do CWU grzałka w 2 taryfie - będzie tanio w budowie i eksploatacji, a do tego zero obsługi.

    Całość wyjdzie taniej od paneli PV więc to na razie bym sobie odpuścił, chyba, że macie za dużo pieniędzy i chcecie sobie bajer sprawić.

    Rekuperator do wentylacji jak najbardziej, dzisiaj to powinien być standard i dziwię się, że ktoś jeszcze buduje z wentylacją grawitacyjną.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Jedno urządzenie wystarczy na parter i piętro?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Jedno urządzenie wystarczy na parter i piętro?
    Z tego co wiem, to robi się osobno parter i piętro. U góry kanałówka, a na dole może wystarczy zwykła konsola na ścianie (zależy od rozkładu pomieszczeń). Może być jako multi lub dwa oddzielne urządzenia.
    Co do samego ogrzewania pompą p-p dwa lata temu grzałem prądem (bufor z grzałką) jest bezobsługowe, ale zużyło trochę ponad 4000 kWh. Tą zimę grzałem "klimą", miałem w domu cieplej, a zużyła 1200 kWh. W dodatku utrzymuje (razem z wentylacją mechaniczną) komfort cały rok, a nie tylko w zimie jak w przypadku zwykłego ogrzewania.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Po raz kolejny dzięki za odpowiedzi
    Tak się zastanawiam czy warto zainstalować piec grzewczy elektryczny do samego CO i połączyć to z grzejnikami płytowymi. Do CWU dałbym zasobnik do 200l z grzałką i kolektorami słonecznymi do wody. Czy ktoś ma podobne rozwiązanie oraz czy może polecić jakiś dobry piec ?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Nad pompa ciepła myślałem ale jest za słaby grunt na gruntowe a powietrzna może się nie sprawdzić. Póki co na pierwszej pozycji jest piec elektryczny z uwagi na planowane założenie rekuperacji z odzyskiem ciepła, kolektorów słonecznych do ogrzewania c.w.u oraz paneli fotowoltaicznych o mocy 10kWp ( czyli dla nas zostaje 8 kWp).
    Pozdrawiam
    Słuchaj, zamiast pompa ciepła zużyje Ci kilka razy mniej energii niż piec elektryczny, dodatkowo odpada ci instalacja kolektorów słonecznych... przelicz to na spokojnie jeszcze raz, tym bardziej, że są dotacje - np. Czyste Powietrze i pompy ciepła możesz częściowo sfinansować z programu!
    Poza tym co to znaczy, że powietrzna pompa ciepła może się nie sprawdzić?

    Chętnie pomogę!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Zastanawiałem się na pompą ciepła , duży koszt dla mnie. Czytałem, że dotacje do ogrzewania dla nowych budynków kończy się w 2019 roku. Nie wiem czy zdążę z budową jeszcze w tym roku.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    "Klima" to też pompa ciepła i jest tania. Jako, że większą część zimy jest w Polsce dość ciepło, to aby utrzymać komfort nie można przewymiarować pompy. Dodatkowo na te ekstremalne mrozy robi się niecentralne ogrzewania elektryczne. Np. kable w wylewce lub folie pod panelami. Można niewielkie grzejniki elektryczne zamontować na ścianach. W łazience do szybkiego podnoszenia temperatury na czas kąpieli - grzejnik elektryczny z nadmuchem w dół.
    Solary sobie odpuść - nie warto. W zimie z reguły nie grzeją wody, a w lecie ciepła jest za dużo. Oszczędności niewielkie, bo w lecie jest gorąco i używamy raczej chłodnej wody, natomiast w zimie gdy wody ciepłej zużycie wzrasta, to solary nie grzeją. U mnie bojler 140 l grzany w taniej strefie taryfy G13 Średnio z 12 miesięcy płacę 55 zł, Za tamten miesiąc tj. czerwiec, zapłaciłem za grzanie wody 32 zł.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Czy w przypadku użytkowania klimatyzacji kanałowej jest możliwość regulowania temperatury w poszczególnych pokojach ?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Przeszukałem forum. I rozważam grzejniki elektryczne do ogrzewania domu, w łazienkach ogrzewanie podłogowe elektryczne. Teraz pytanie do osób korzystających z takiego rozwiązania, jakie jest zużycie prądu oraz czy grzejniki można podłączyć do jednej centrali, która będzie można ustawić temperatury w pokojach i zaprogramować pracę ogrzewania?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Może elektryczne kable grzewcze w posadzce. Komfort podłogowego ciepła jest większy niż dmuchanie klimatyzacją.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Chciałem kable w posadzkę założyć ale później może kolidować to z zmiana wnętrz. Inne meble itd.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    a co ma mebel do podlogowki...

    a czemu nie gaz?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Jak postawie kanapę narożną w jednym miejscu to podłogowe ogrzewanie będzie mi grzać kanapę, co chyba nie jest korzystne moim zadaniem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Jak postawie kanapę narożną w jednym miejscu to podłogowe ogrzewanie będzie mi grzać kanapę, co chyba nie jest korzystne moim zadaniem.
    Co w tym niekorzystnego?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Stojąca kanapa na ogrzewaniu podłogowym nie będzie miała wpływu na kable grzewcze? Żeby np w danym miejscu się przegrzały?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Stojąca kanapa na ogrzewaniu podłogowym nie będzie miała wpływu na kable grzewcze? Żeby np w danym miejscu się przegrzały?
    Znalazłeś kanapę bez nóżek?
    Mam nawet łóżko Malm z Ikea na podłogówce. Na podłogę (u mnie wykończoną litym drewnem) kładzie się płytę tylko na podkładkach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-07-2019 o 21:47

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Narożnik, który aktualnie mam i planuje używać dalej ma nóżki około 3 cm. Dzięki za rady i wyprowadzenie mnie z błędu

  19. #19
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ludzie ta podłoga będzie mieć ile 25-30 stopni a wy tu o kanapach , nie ma to większego znaczenia , do ciepłej wody są fajne bojlery z grzałką i pompą ciepła jednocześnie ale praktycznie tylko na pompie grzeje wodę nazywa się to ariston hybrid i taki 80 litrów kosztuje niewiele więcej jak 2 tys zł , grzałbym kanałówką dom i tyle .

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Ogrzewanie podłogowe nie ma być wodne tylko elektryczne.
    Widzę, że nikt nie chcę odpowiedzieć odnośnie grzejników elektrycznych. Kanałówki nie chce montować w domu.
    Rozumiem, że jeśli zdecyduje się na ogrzewanie wyłącznie podłogowe elektryczne, tj. kable grzejne w posadzkę i załóżmy, że w salonie kiedyś położę dywan o wymiarach 3 m2 to nie będzie mieć to wpływu na działanie ogrzewania?

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony