dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Wysunięty cokół

    Cześć,

    Czy ktoś z Was robił może u siebie cokół wysunięty względem lica ścian? Pytam ponieważ mojej drugiej połówce nie podoba się cofnięty cokół. Zdaje sobie sprawę, że warunki klimatyczne w naszym kraju nie przemawiają za wysuniętym cokołem, ale mimo wszystko jest to ciekawe rozwiązanie pod względem wizualnym i zastanawiam, czy istnieje jakiś sprawdzony / poprawny technicznie sposób wykonania takiego cokołu w moim przypadku.
    Jeśli chodzi o kwestię wykończenia, to najbardziej podobają nam się płyty z piaskowca (ale raczej nie wchodzą w grę z uwagi na cenę, poza tym komin obłożony jest cegłą klinkierową, co może się 'gryźć' z piaskowcem) lub płytki cięte ze starej cegły. Obróbka tytan-cynk, żeby nawiązać obróbek dachu i rynien.

    Budynek posadowiony jest na płycie fundamentowej. "Burty" płyty aktualnie obłożone są 10 cm XPS (XPS stanowił szalunek dla płyty). Planowana grubość warstwy izolacji ścian powyżej cokołu to 15, 16 lub 18 cm (styropian, najprawdopodobniej swisspor lambda white).

    Nie jestem pewien jak wysoki powinien być cokół, żeby nie wyglądało to karykaturalnie.

    Byłbym wdzięczny za sugestie w tej kwestii i ewentualne zdjęcia z podobnych realizacji.

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja na cokół kupiłem gres 60x120 i przykleją go poziomo. Równo z resztą elewacji.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Znalazłem szczegół wykonania cokołu wysuniętego na stronie BOLIX'a:

    i zastanawiam się jak zaadoptować go do mojego przypadku.
    XPS raczej odpada, ponieważ nie znalazłem XPS'a o grubości powyżej 16 cm (od 12 cm trzeba kupować pełne palety). Zastanawiam się, czy nie zamienić go na styropian typu 'aqua'.
    Jeśli cokół miałby się kończyć na ciepłym progu drzwi tarasowych, to wysokość cokołu wyszła by mi około 20 cm i zastanawiam się, czy to nie za mało.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Ja na cokół kupiłem gres 60x120 i przykleją go poziomo. Równo z resztą elewacji.
    Ciekawy pomysł.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Zrezygnowałem z wysuniętego cokołu ... za dużo zachodu, a dodatkowo jak coś nie wyjdzie może być źródłem problemów.
    Wg. najnowszego planu cokołu nie będzie w ogóle. Czy ktoś ma u siebie takie rozwiązanie i mógłby się pochwalić jak to wygląda?

    Na razie mam tylko izolację płyty fundamentowej wykonanej z 10 cm XPS (poniżej fotka nieco podniszczonej części - pod drzwiami tarasowymi). Powyżej izolacji / "burty" płyty fundamentowej chciałbym od razu kleić styropian o docelowej grubości. Skorodowaną od UV piankę przy oknach mam zamiar wydłubać i zaaplikować świeżą (jeśli korozja jest głęboka).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 31-07-2019 o 17:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony