dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie Opłacalność instalacji odgromowej

    Witam,

    Domek jest parterowy, dach dwuspadowy. Projekt Kazimierz D20 z pracowni Artinex /jak komuś chce się poszukać w internecie/.

    Elektryk, z którym rozmawiałam o wykonywaniu instalacji w tym domu powiedział, że tak mały budynek nie potrzebuje instalacji odgromowej.

    Jak uważam, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

    Co prawda obok sąsiedzi mają dom sporo wyższy od mojego, ale mój z kolei ma 5 metrowy komin.

    Co myślicie?

    Koszt wykonania instalacji odgromowej jest wg mnie znikomy w porównaniu z kosztem naprawy dachu i instalacji elektrycznej, spalonych od uderzenia pioruna.

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Skontaktować się z projektantem, który oceni ryzyko zgodnie z PN-EN 62305 i zadecyduje, czy taka instalacja jest wymagana.
    Niestety, jak sądzę, na wykonanie uziomu fundamentowego jest już za późno, prawda?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Halszka Zobacz post
    Koszt wykonania instalacji odgromowej jest wg mnie znikomy w porównaniu z kosztem naprawy dachu i instalacji elektrycznej, spalonych od uderzenia pioruna.
    Nie myl instalacji odgromowej z zabezpieczeniem przepięciowym instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej.


    Serio komin wystaje 5m ponad kalenicę?

    Tak czy inaczej - ocena ryzyka i decyzja.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorko tematu - podaj dodatkowe info: czy domek jest drewniany, czy okolica to w miarę gęsta zabudowa 1-rodz. czy otwarte tereny wiejskie ?

  5. #5

    Domyślnie

    Kaizen, proszę Cię, 5m to on ma całkowitej wysokości. Ponad połać dachu to wystaje ok 2m, ale to i tak wg mnie dużo.

    Domsat, domek jest murowany, okolica zabudowana. Po jednej stronie naprawdę duży dom z rozbudowanym poddaszem użytkowym, po drugiej stronie płotu i drugiej stronie ulicy domy takiej wysokości, jak mój. Wszystkie murowane.

  6. #6

    Domyślnie

    No to teraz koleżanka weźmie się za obliczenia (mając wszelkie dane) i sprawdzi zasadność montażu instalacji.
    Przypominam, że i tak bez projektu się nie obejdzie w razie decyzji na tak.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GromExpert.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	432692
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Halszka Zobacz post
    Kaizen, proszę Cię, 5m to on ma całkowitej wysokości. Ponad połać dachu to wystaje ok 2m, ale to i tak wg mnie dużo.
    To od fundamentu do połaci masz tylko 3m? Ja do stropu mam tyle.
    Ile wystaje powyżej dachu sąsiadów?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Gromexpert to wg jakiej normy liczy?

  9. #9

    Domyślnie

    Przecież widać na załączonym obrazku.
    Reszta tutaj - https://www.spinpol.com.pl/informacje_ogolne
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Dyskusji więcej niż roboty

    Ja pewnie też nie musialem, a w zeszlym tygodniu elektrycy zalozyli instalacje odgromowa. Calosc robota plus material wyszedl mi w granicach 3 tys. zl.

    Bednarki też nie mialem, wbilismy po 5 pilonow w po dwoch czesciach dachu. Pomiary wykazalt 6.2 oma czegos tam Calosc 8h pracy dla dwoch osob, wszystko w rurkach do odgromowki.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Bednarki też nie mialem, wbilismy po 5 pilonow w po dwoch czesciach dachu. Pomiary wykazalt 6.2 oma czegos tam Calosc 8h pracy dla dwoch osob, wszystko w rurkach do odgromowki.
    To nie masz się co chwalić, jak masz niezgodnie z prawem i sztuką (nie podpięte do uziomu fundamentowego).
    Szpile nierdzewne, czy za kilka lat piorun przepali przerdzewiałą instalację, która przyniesie więcej szkody niż pożytku?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito
    Dyskusji więcej niż roboty

    Ja pewnie też nie musialem, a w zeszlym tygodniu elektrycy zalozyli instalacje odgromowa. Calosc robota plus material wyszedl mi w granicach 3 tys. zl.
    Oczywiście sporządzili projekt, stworzyli metrykę urządzenia piorunochronnego, napisali protokół odbioru i wzięli pod uwagę kompleksową ochronę budynku, z przeciwprzepięciową włącznie.
    Prawda to czy fałsz?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Oczywiście sporządzili projekt, stworzyli metrykę urządzenia piorunochronnego, napisali protokół odbioru i wzięli pod uwagę kompleksową ochronę budynku, z przeciwprzepięciową włącznie.
    Prawda to czy fałsz?
    Posłuchaj- mam zapewnioną kompleksową ochronę przeciwprzepięciową, przeciwodgromową i co tam sobie jeszcze wymyślisz budynku.

    Moim zdaniem nigdy nie widziałeś w domku jednorodzinnym instalacji elektrycznej na podobnym poziomie co moja. Żeby jednak nie słuchać Twoich blablabla i nie być gołosłownym to zapraszam na swoją budowę (Leszno, Wlkp.) by całkowicie rozwiać Twoje wątpliwości. Proszę o kontakt na priv. Będziesz mógł wtedy wyrobić sobie zdanie i opiosać tu na forum ile są warte dokumenty, o których piszesz powyżej.

    Mianowicie (w większości) służą w przypadku domku jednorodzinnego tylko do wyłudzenia kasy od inwestora- i mówię to z pełną świadomością. To nie papier Cię chroni. a instalacja. Jeżeli osioł miałby ów instalację wykonywać to papier mu nie pomorze.

    Protokół odbioru oczywiście mam, ale nie uważam by był on niezbędny. Czekam zatem na kontak i mam nadzieję do zobaczenia.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie masz się co chwalić, jak masz niezgodnie z prawem i sztuką (nie podpięte do uziomu fundamentowego).
    Szpile nierdzewne, czy za kilka lat piorun przepali przerdzewiałą instalację, która przyniesie więcej szkody niż pożytku?
    Kaizen przecież dobrze wiesz, że okresowo instalacja odgromowa podlega kontrolom m.in. badaniu rezystancji uziemień. Jeżeli coś jest nie tak wprowadza się w nią odpowiednie korekty.

    Dlaczego uważasz, że moje instalacja jest niezgodna z prawem i sztuką?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Kaizen przecież dobrze wiesz, że okresowo instalacja odgromowa podlega kontrolom m.in. badaniu rezystancji uziemień. Jeżeli coś jest nie tak wprowadza się w nią odpowiednie korekty.
    Żeby pomiary coś pokazały, to musiałaby całkiem zostać przerwana ciągłość. Żeby instalacja zadziałała taki "włosek" nieprzerdzewiały to za mało. No i 5 lat to sporo czasu dla rdzy - a i tak mało kto robi regularnie pomiary w domach jednorodzinnych - wielu się nawet upiera, że nie ma takiego obowiązku.

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Dlaczego uważasz, że moje instalacja jest niezgodna z prawem i sztuką?
    Zrozumiałem, że masz szpile zamiast uziomu fundamentowego wymaganego w rozporządzeniu w sprawie WT. Źle zrozumiałem? To jak masz spięte szpile z uziomem fundamentowym?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito
    Mianowicie (w większości) służą w przypadku domku jednorodzinnego tylko do wyłudzenia kasy od inwestora- i mówię to z pełną świadomością. To nie papier Cię chroni. a instalacja. Jeżeli osioł miałby ów instalację wykonywać to papier mu nie pomorze.
    Czyli mamy do czynienie z samowolą, niedoróbką i niezgodnością z przepisami.
    Przypominam, że jedynym dokumentem potwierdzającym wykonanie instalacji odgromowej jest metryka urządzenia piorunochronnego. Jej brak oznacza samowolę, również inwestora. Oznacza również bezpodstawne wyłudzenie kasy od niego.
    A metryka zawiera m. inn. informację o projekcie, na podstawie którego instalacja została wykonana. Piszę to z pełną świadomością, gdyż wiem, co powinna zawierać taka inwestycja.
    To wszystko.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żeby pomiary coś pokazały, to musiałaby całkiem zostać przerwana ciągłość. Żeby instalacja zadziałała taki "włosek" nieprzerdzewiały to za mało. No i 5 lat to sporo czasu dla rdzy - a i tak mało kto robi regularnie pomiary w domach jednorodzinnych - wielu się nawet upiera, że nie ma takiego obowiązku.



    Zrozumiałem, że masz szpile zamiast uziomu fundamentowego wymaganego w rozporządzeniu w sprawie WT. Źle zrozumiałem? To jak masz spięte szpile z uziomem fundamentowym?
    Kaizen dobrze zrozumiałeś- mam pilony z dwóch stron budynku 2x7.5m. Nie mam uziomu fundamentowego. Przed nimi mam skrzynki w elewacji do tych pomiarów.

    Czy jest to niezgodne z prawem? Bo powiem szczerze, że wg mnie jest to ok.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Czy jest to niezgodne z prawem? Bo powiem szczerze, że wg mnie jest to ok.
    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
    § 184.
    1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


    I jeszcze cytat z opracowania dra Musiała:
    Uziom fundamentowy jest najdoskonalszym uziomem wyrównawczym. To prawda, że wyrównanie potencjału znajdujących się w budynku części przewodzących dostępnych i części przewodzących obcych oraz ziemi lokalnej przez główną szynę wyrównawczą (GSW) można uzyskać niezależnie od sposobu uziemienia GSW, również za pomocą uziomu o dowolnej konfiguracji, pogrążonego w gruncie poza budynkiem. Jednakowoż tylko ułożony w fundamencie, co najmniej po obwodzie budynku, uziom fundamentowy pozwala objąć wyrównaniem potencjału również niemetalową konstrukcję budynku (ściany i stropy), która na ogół nie jest elektroizolacyjna, nawet wtedy, kiedy nie da się jej zaliczyć do części przewodzących obcych.

    Do tego uziom fundamentowy jest tani i trwały.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
    § 184.
    1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


    I jeszcze cytat z opracowania dra Musiała:
    Uziom fundamentowy jest najdoskonalszym uziomem wyrównawczym. To prawda, że wyrównanie potencjału znajdujących się w budynku części przewodzących dostępnych i części przewodzących obcych oraz ziemi lokalnej przez główną szynę wyrównawczą (GSW) można uzyskać niezależnie od sposobu uziemienia GSW, również za pomocą uziomu o dowolnej konfiguracji, pogrążonego w gruncie poza budynkiem. Jednakowoż tylko ułożony w fundamencie, co najmniej po obwodzie budynku, uziom fundamentowy pozwala objąć wyrównaniem potencjału również niemetalową konstrukcję budynku (ściany i stropy), która na ogół nie jest elektroizolacyjna, nawet wtedy, kiedy nie da się jej zaliczyć do części przewodzących obcych.

    Do tego uziom fundamentowy jest tani i trwały.
    Mylisz pojęcia kolego.

    Proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd!

    WT mówi w przytoczonym przez Ciebie punkcie o instalacji elektrycznej (którą to mam uziemioną do fundamentu), a nie o instalacji odgromowej.

    Ale nie przejmuj się człowiek całe życie się uczy

  20. #20

    Domyślnie

    No i za to między innymi donvitobandito powinien wyrzucić KB na zbity pysk ze swojej budowy.
    Nie zna Prawa budowlanego - wynocha się uczyć.
    A tak - inwestor pilony sobie wbija, bo ma taką chęć.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony