dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 88
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 1751
  1. #1441

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, skąd biorą się pieniądze na ten program? Z certyfikatów CO2 które płacimy w cenie prądu i innych usługach i towarach powodujących emisję CO2. I to nie jest dobra wola rządu, tylko zobowiązanie, że minimum połowę muszą przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej. To nie są "ich" pieniądze, tylko nasze - a skoro teraz kasy na to nie oddają, to znaczy, że całość przebimpararabim, a nie tylko połowę.

    Programy różne były, są i będą. Chyba, że zlikwidują certyfikaty CO2 - wtedy będzie tańszy prąd, stal, cement itd.
    Nie rozumiem, co to ma do żalów, że program przez pół roku będzie niedostępny? Przy czym wszyscy trąbili o tym, że środki się kończą, więc to nie było żadne, ale to żadne zaskoczenie. W dodatku wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują (choć przyznam, że 100% pewności nie ma), że instalacje zamontowane w tym okresie będą uczestniczyły w naborze. Jak na razie nie słychać, żeby program był likwidowany, a nawet mówi się o jego rozbudowie o magazyny energii.

    Nie argumentuj, że kradną nam pieniądze, bo przecież sam twierdziłeś, że masz dobrą alternatywę - możesz sobie pieniądze wsadzić na lokatę i nie martwić się o to, że falownik szlag trafi albo panele piorun popieści. Oh wait... Chyba z lokatami nie wyszło (ale to już przecież dawno Ci pisałem)

    A certyfikaty mogą zlikwidować, ale tylko jak wyjdziemy z UE. Tylko że wtedy, to będziemy mieli większe problemy, niż brak dofinansowania na PV.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #1442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Wykres produkcji prądu ma kształt paraboli. Wpisz parametry instalacji w jakiś symulator zysków i zobacz jaka będzie różnica przy zbyt małym inwerterze. On będzie ciął produkcję tylko czasami i tylko przez mały czas. Lepiej teraz dołożyć panele (bo za trzy lata takich już nie dostaniesz).
    Jeśli inwertera nie wymieni Ci wykonawca tylko będziesz go sprzedawał jako używany, to równie dobrze możesz go wymienić za trzy lata.
    No ja idę takim tokiem myślenia dlatego dokupiłem paneli JA Solar 60S10 340W zanim one wyjdą ze sprzedaży. Obecnie mam 4,76kWp na Sofarze 4.4KTL-X który ma moc generatora DC 5860W a po AC 4000/4400W. Podobno z nowym softem Sofar daje 4400W ciągle. Po dodaniu paneli moc generatora wzrośnie do 6,4kWp i mi już nawet nie chodzi o obcinanie tylko o warunki gwarancji bo przewymiarowanie jest prawie 50% patrząc na AC. Instalacja jest na Podkarpaciu w Az -45st i kącie 16 stopni więc nie idealna ekspozycja. W tej chwili do dnia dzisiejszego (od listopada 2020) najwyższa moc ciągła zarejestrowana to 3,05kW a piku 3,7kW gdy słoneczko wyjrzy za chmur.

  3. #1443

    Domyślnie

    Inwertery to nie taczka . Dopóki mieścisz się w widełkach napięciowych/prądowych inwertera to zbyt duża moc PV nie powinna być problemem. Soft nie powinien dopuścić do przekroczenia prądu/mocy. Jedynie napięcie jest krytyczne (bo niezbyt kontrolowalne). Zresztą zadzwoń/napisz do przedstawiciela lub nawet do producenta z pytaniem, czy takie przewymiarowanie (podaj parametry prądowo-napięciowe paneli) nie spowoduje utraty gwarancji.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  4. #1444

    Domyślnie

    Oto odpowiedź od konsultanta programu Mój Prąd na moje pierwsze pytanie:
    "Złożył już Pan wniosek i takie dokumenty będą oceniane. Instalacja zgłoszona do dofinansowania – musi być zakończona, opłacona i działająca. Może Pan ewentualnie podłączyć drugi falownik równolegle".

  5. #1445
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy montując teraz fotowoltaikę będzie się można starać o dofinansowanie (jeśli takie będzie) w nowym naborze. Z drugiej strony obserwując ceny fotowoltaiki w ubiegłym roku i tym zauważalny jest jej spadek o około 10 procent.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  6. #1446
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzys_i_aga Zobacz post
    Zastanawiam się czy montując teraz fotowoltaikę będzie się można starać o dofinansowanie (jeśli takie będzie) w nowym naborze. Z drugiej strony obserwując ceny fotowoltaiki w ubiegłym roku i tym zauważalny jest jej spadek o około 10 procent.
    Podobno jakiś minister rzucił hasło, że będzie kolejny nabór wniosków do MP, prawdopodobnie jeszcze w drugim kwartale. Tylko jeszcze kasy nie ma. Więc tak naprawdę ch** wie. Jeżeli wierzyć polityką to program będzie kontynuowany- ale kto by tej hołocie jeszcze wierzył.

  7. #1447
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał supervisor Zobacz post
    Cześć wszystkim. Mam na imię Piotr i to mój pierwszy post na forum.
    Czy można zmienić falownik na większy po wysłaniu wniosku a przed otrzymaniem dotacji? Regulamin mówi, że 3 lata po otrzymaniu dotacji nie można demontować falownika. Wiem że to nietypowe pytanie ale może się ktoś trafi co tak robił.
    A może skontaktować się z NFOŚiGW bo wniosek czeka dopiero na weryfikację i zgłosić inny falownik?
    Powiększam instalację - będę pisał wniosek do ZE i pomyślałem że zmienię falownik bo stary/mniejszy będzie za dużo przewymiarowany.
    Ale po co to chcesz zrobić? Zwiększyć falownik.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #1448
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzys_i_aga Zobacz post
    Zastanawiam się czy montując teraz fotowoltaikę będzie się można starać o dofinansowanie (jeśli takie będzie) w nowym naborze. Z drugiej strony obserwując ceny fotowoltaiki w ubiegłym roku i tym zauważalny jest jej spadek o około 10 procent.

    Odpowiedz brzmi tak. W następnym tygodniu będzie u mnie montaż przy iglo. Dodatkowo teraz jest dobry czas bo ceny poszły w dół. BO... wiele osób się wstrzymuje.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  9. #1449

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    ...Jeżeli wierzyć polityką to program będzie kontynuowany..
    Jaką polityką? Tak z ciekawości pytam.

  10. #1450

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Ale po co to chcesz zrobić? Zwiększyć falownik.
    Tak. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Napisałem do Sofara o tak duże przewymiarowanie. Odpisali, że jak tylko napięcia i prądy mieszczą się w zakresie falownika to nie ma problemu z tak dużym przewymiarowaniem w kwestii gwarancji.
    Napięcie stringu w zimie przy -25 nie powinno przekroczyć 880V a falownik ma limit do 1000V, a MPPT do 960V.
    Ostatnio edytowane przez supervisor ; 07-03-2021 o 16:35

  11. #1451
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Dokładnie dlatego też mam montaż w przyszłym tygodniu. 3 tysia taniej niż pod koniec ubiegłego roku.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  12. #1452
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Jaką polityką? Tak z ciekawości pytam.
    Słownik przekręcił, miało być politykom.

  13. #1453
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Odpowiedz brzmi tak. W następnym tygodniu będzie u mnie montaż przy iglo. Dodatkowo teraz jest dobry czas bo ceny poszły w dół. BO... wiele osób się wstrzymuje.
    Masz jakieś solidne podstawy do takiego stwierdzenia?
    Są oficjalne wytyczne?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #1454

    Domyślnie

    Cytat Napisał supervisor Zobacz post
    Tak. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Napisałem do Sofara o tak duże przewymiarowanie. Odpisali, że jak tylko napięcia i prądy mieszczą się w zakresie falownika to nie ma problemu z tak dużym przewymiarowaniem w kwestii gwarancji.
    Ano, czyli stresu nie ma. Zakładaj panele a za trzy lata sobie wymienisz falownik. Na podstawie tego, co będziesz wiedział o swojej sieci (jak pracuje, kiedy tnie itd) lepiej go dopasujesz do instalacji. A może w międzyczasie będzie potrzebny jeszcze większy
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  15. #1455

    Domyślnie

    Nie mam już miejsca na dachu bo mam dużo kominów Musiałbym dzielić na stringi i dawać optymalizatory. A nie wiem jak Tigo dogaduje się z Sofarem. A na SE się nie przesiadam.
    Ostatnio edytowane przez supervisor ; 07-03-2021 o 20:04

  16. #1456
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz jakieś solidne podstawy do takiego stwierdzenia?
    Są oficjalne wytyczne?
    Solidne podstawy przy tej władzy? Słowa, słowa słowa. Zobaczymy za 3 miesiące.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  17. #1457
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Na razie według informacji NFOSIGW w mediach powiedziano że obecne instalacje po 6 grudnia będą mogły wziąć udział w III naborze programu. Będzie on rozszerzony o PC, akumulatory magazyny ale nie będzie miał gotówkowej formy tylko pożyczki 0%. Póki co to wnioski sierpniowe nie zostały jeszcze opłacone z II edycji.

    Dokładnie. A teraz trzeba sobie odpowiedzieć czy to jest wiarygodne czy nie . Może tak, może nie . Zobaczymy.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #1458
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Tak naprawdę wszystko się okaże dopiero po ogłoszeniu naboru. Te podawane informacje przez media, to propozycje, rozważania, rozmowy, itp., a nikt oficjalnie nic nie potwierdzi dopóki program nie zostanie faktycznie ogłoszony, albo nie pojawi się oficjalny komunikat od NFOŚiGW. Ale dobrze że media monitorują sprawę, bo nie dziwię się że ludzie spomiędzy naborów denerwują się tą niepewnością.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #1459

    Domyślnie

    Cytat Napisał supervisor Zobacz post
    Obecnie mam 4,76kWp na Sofarze 4.4KTL-X który ma moc generatora DC 5860W a po AC 4000/4400W. Podobno z nowym softem Sofar daje 4400W ciągle..
    Napisz coś więcej, skąd to info odnośnie nowego softu? Robiłeś update?

  20. #1460
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    https://www.gramwzielone.pl/energia-...-nowym-naborem

    W tym artykule napisali, że będzie dofinasowanie. Kluczowa data dla nowego naboru to 31.01.2020r. , tak napisali w artykule oczywiście.
    Ostatnio edytowane przez krzys_i_aga ; 14-03-2021 o 10:45
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

Strona 73 z 88

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony