dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 88
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 1751
  1. #1481
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Micht dzięki, ogólnie to znalazłem, może i jest opisane, ale nie mogłem na szybko zobaczyć. Tak jak piszesz pit 0, odliczenie od dochodu. Kwotę wpisujemy tą z faktury pomniejszoną o kwotę dofinansowania mój prąd. No i odlicza nie właściciel domu tylko osoba na którą jest licznik i dofinansowanie. Pozdro.

  2. #1482
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Hmmm... pewnie zwykle się to pokrywa i licznik jest na właściciela, ale przecież z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać tylko jak się jest właścicielem budynku
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #1483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    No i odlicza nie właściciel domu tylko osoba na którą jest licznik i dofinansowanie. Pozdro.
    Nie, nic podobnego. Jeśli cały czas piszemy o uldze termomodernizacyjnej, to zdecydowanie odliczyć może wyłącznie właściciel domu. Nikogo nie interesuje, na kogo jest licznik i dofinansowanie. Liczy się właściciel domu i osoba widniejąca na fakturze. To, że przypadkiem może to być ta sama osoba, to inna kwestia, ale akurat ustawa nic nie wspomina o liczniku i dofinansowaniu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #1484
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    To Xexpox już się tak rozliczyłeś, czy jeszcze się upewniasz?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #1485

    Domyślnie

    Nawiązując do rozliczeń pit. Mam instalacje na żonę. Tauron też na żonę. Pytanie czy możemy na koniec roku rozliczyć się wspólnie ponieważ zawsze tak robimy? Ktoś już może tak się rozliczał

  6. #1486
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    No wysłałem pit, ale właścićelem domu nie jestem. Wynajmuję dom i mam na siebie licznik i na siebie fakturę na fotowoltaikę. Właścićelem domu nie jestem to kto powinien złożyć pit o zwrot podatku? Przecież właścićel domu, żadnego wniosku nie złożył i nawet złotówki nie dostał z mój prąd.
    Wynika z tego co piszecie, że źle zrobiłem i muszę korektę złożyć. Dzięki
    Ostatnio edytowane przez Xesxpox ; 25-04-2021 o 09:52

  7. #1487

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    No wysłałem pit, ale właścićelem domu nie jestem. Wynajmuję dom i mam na siebie licznik i na siebie fakturę na fotowoltaikę. Właścićelem domu nie jestem to kto powinien złożyć pit o zwrot podatku? Przecież właścićel domu, żadnego wniosku nie złożył i nawet złotówki nie dostał z mój prąd.
    Wynika z tego co piszecie, że źle zrobiłem i muszę korektę złożyć. Dzięki
    Tak, jeśli nie jesteś (współ)właścicielem nieruchomości, a jedynie najemcą, to nie wolno Ci odliczyć ulgi termomodernizacyjnej i powinieneś złożyć korektę. Powinien to zrobić (współ)właściciel domu, pod warunkiem, że faktura jest wystawiona na niego.

    Program Mój Prąd nie ma nic do tego, AFAIR tam jest mowa wyłącznie o liczniku/umowie, a nie o własności nieruchomości.
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 25-04-2021 o 12:56
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #1488
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Mitch dziękuje, że mi odpisujesz. Ja jestem najemcą i licznik oraz faktura za fotowoltaikę jest na mnie, ale właścicielem jest ktoś inny.
    Biorę się za korektę zaraz żeby jaj nie było.
    Co do odliczenia podatku rozumiem, że mi przepadnie, bo umowa kompleksowa i faktura jest na mnie a właścicielem jest inna osoba. I właściciel też nie może złożyć odliczenia jeżeli nie jest to na niego?

  9. #1489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    Mitch dziękuje, że mi odpisujesz. Ja jestem najemcą i licznik oraz faktura za fotowoltaikę jest na mnie, ale właścicielem jest ktoś inny.
    Biorę się za korektę zaraz żeby jaj nie było.
    Co do odliczenia podatku rozumiem, że mi przepadnie, bo umowa kompleksowa i faktura jest na mnie a właścicielem jest inna osoba. I właściciel też nie może złożyć odliczenia jeżeli nie jest to na niego?
    Zgadza się, w tym wypadku nikt nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Z tym, że w poprzednim poście lekko wprowadziłem w błąd, bo do ulgi termomodernizacyjnej nie trzeba mieć umowy kompleksowej, a jedynie trzeba być (współ)właścicielem nieruchomości oraz mieć FV na swoje nazwisko. Ale nie ma to znaczenia w Twoim przypadku - i tak nikt nie może skorzystać z ulgi, ani Ty, ani właściciel.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #1490
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Dzięki. Wiszę dobrą wódkę.

  11. #1491

    Domyślnie

    Zadzwoń do US, bo wydaje mi się, że dało by się temat ugryźć przez spisanie umowy (że wykonujesz instalację PV ale na zlecenie/upoważnienie właściciela) i wtedy właściciel prawdopodobnie mógłby skorzystać z ulgi.
    Edit,
    no i jest jeszcze opcja ewentualnej zmiany w wystawionej fakturze (osoby na którą jest wystawiona).
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  12. #1492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Zadzwoń do US, bo wydaje mi się, że dało by się temat ugryźć przez spisanie umowy (że wykonujesz instalację PV ale na zlecenie/upoważnienie właściciela) i wtedy właściciel prawdopodobnie mógłby skorzystać z ulgi.
    Czyli obejście prawa na poziomie urzędnika?

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    no i jest jeszcze opcja ewentualnej zmiany w wystawionej fakturze (osoby na którą jest wystawiona).
    A dane na przelewie (bo podejrzewam, że nie było obrotu gotówką) też zmienisz? Inaczej: jesteś świadomy wszystkich ewentualnych konsekwencji - to rób co chcesz. Ja osobiście bym nie zaryzykował dotykania opłaconej faktury z zeszłego roku, która była już w dodatku w programie Mój Prąd. Za dużo rzeczy może pójść nie tak. Chociaż, wszystko zależy od US.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #1493

    Domyślnie

    Dobra, zbyt na gorąco pisałem. To nie był raczej dobry pomysł.
    Jest jakaś opcja "rafakturowania" kosztów remontów za pomocą np. aneksu do umowy najmu. Ale w przypadku tej ulgi to raczej nie przejdzie w US. Więc nie polecam.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  14. #1494

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Dobra, zbyt na gorąco pisałem. To nie był raczej dobry pomysł.
    Jest jakaś opcja "rafakturowania" kosztów remontów za pomocą np. aneksu do umowy najmu. Ale w przypadku tej ulgi to raczej nie przejdzie w US. Więc nie polecam.
    Nawet nie raczej, a na 100% nie przejdzie. Do udokumentowania potrzebujesz FV od podatnika niekorzystającego ze zwolnienia z VAT.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #1495

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Do udokumentowania potrzebujesz FV od podatnika niekorzystającego ze zwolnienia z VAT.
    W przypadku osób prywatnych umowa może być odpowiednikiem FV dla US. Nawet jeśli koszt obciąża firmę (to jedynie nie odliczy VAT).
    W końcu jak kupujesz albo sprzedajesz auto, czy wynajmujesz dom/mieszkanie to od osoby prywatnej nie dostajesz FV ale masz umowę.
    Jedyną wątpliwą dla mnie kwestią jest konstrukcja samej ulgi.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  16. #1496

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    W przypadku osób prywatnych umowa może być odpowiednikiem FV dla US. Nawet jeśli koszt obciąża firmę (to jedynie nie odliczy VAT).
    W końcu jak kupujesz albo sprzedajesz auto, czy wynajmujesz dom/mieszkanie to od osoby prywatnej nie dostajesz FV ale masz umowę.
    Jedyną wątpliwą dla mnie kwestią jest konstrukcja samej ulgi.
    Nie zrozumiałeś. Tu nie ma miejsca na żadną interpretację, co jest odpowiednikiem, a co nie. Nikogo to nie interesuje. Jedynym dokumentem uprawniającym do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej dopuszczonym przez ustawę i tym samym US, jest faktura VAT. Nie umowa cywilno-prawna, nie rachunek, tylko faktura VAT, w dodatku musi być ona wystawiona przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

    W teorii jeśli jesteś osobą fizyczną, która jest zarejestrowana w VAT to czysto teoretycznie mógłbyś się pokusić o taką interpretację zapisów ustawy, jednak szczerze wątpię w powodzenie, ponieważ US w bardzo prosty sposób utnie próbę takiego obejścia prawa. I oby bez żadnych konsekwencji Nie brnijmy w to dalej, bo można komuś krzywdę zrobić.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #1497

    Domyślnie

    Dlatego napisałem, że problemem jest konstrukcja samej ulgi.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  18. #1498
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    To jak już rozmawiacie o kwestiach prawnych to podpowiedzcie mi proszę żebym nie popełnił błędu zanim założę PV.

    W tej chwili jestem w takiej sytuacji, że licznik jest na żonę, nie mamy żadnych rozdzielności majątkowych, ale tak było wygodniej ponieważ pływam i rzadko jestem w domu. Dom oczywiście jest wspólny, czyli jesteśmy z żoną współwłaścicielami, natomiast żona obecnie nie pracuje, więc to ja musiałbym skorzystać z ewentualnej ulgi termoizolacyjnej i dotacji (jeśli będą) z programu Mój Prąd 3.0
    Czy zatem lepiej będzie przed rozpoczęciem inwestycji przepisać licznik na mnie, czy to nie będzie miało w tej sytuacji znaczenia?
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #1499
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Pany i Panewki bo było kilka postów dot. mojego błędu. Nie ma co rozmyślać. Nie jestem właścicielem nieruchomości, ale na mnie jest licznik i umowa kompleksowa co za tym idzie ulga termomodernizacyjna mnie nie obejmuje. Ktoś gdzieś mnie wprowadził w błąd co do stanu faktycznego i 1000zł poszło koło nosa....nic, płakał nie będę, ale też za tysiaka nie ma co kombinować, już złożyłem korektę pit i wszystko cacy. Każda wtopa kosztuje mój czas, nerwy porady prawnicze lub inne, a to za moment przewyższy tysiaka. Nie można być pazernym. Trzeba czytać przepisy przed, a nie słuchać ludzi.
    .
    Tak na marginesie to pojebane jest, bo to ja fizycznie przyczyniłem się do termomodernizacji budynku, a ulgi odliczyć nie mogę...i właściciel też nie bo faktury są na mnie... . Właściciel spoko i by złożył pit 0, ale nie może bo faktura jest na mnie...POLSKA. Budynek ma poprawione parametry termo...a nikt odliczyć podatku nie może...chory kraj.
    .
    Druga sprawa jestem wdzięczny Wam, że mi podpowiedzieliście, bo prawda jest taka, że prawdopodobnie wypłacili by mi pewnie tysiaka, a na sprawdzenie pita mają chyba 5lat więc za 5 lat pewnie jakiś urzędnik by mnie wezwał i powiedział, że mam oddać tysiaka +ustawowe odsetki(pewnie z 15%/rok + jakaś kara) i wyszłoby do odsania z 4tysie. Masakra. A tak poprostu fotowoltaika spłaci się nie po 4latach a po 5. Pozdrawiam

  20. #1500

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    Druga sprawa jestem wdzięczny Wam, że mi podpowiedzieliście, bo prawda jest taka, że prawdopodobnie wypłacili by mi pewnie tysiaka, a na sprawdzenie pita mają chyba 5lat więc za 5 lat pewnie jakiś urzędnik by mnie wezwał i powiedział, że mam oddać tysiaka +ustawowe odsetki(pewnie z 15%/rok + jakaś kara) i wyszłoby do odsania z 4tysie. Masakra. A tak poprostu fotowoltaika spłaci się nie po 4latach a po 5.
    No mówi się trudno, uczymy się na błędach. Powodzenia!

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    W tej chwili jestem w takiej sytuacji, że licznik jest na żonę, nie mamy żadnych rozdzielności majątkowych, ale tak było wygodniej ponieważ pływam i rzadko jestem w domu. Dom oczywiście jest wspólny, czyli jesteśmy z żoną współwłaścicielami, natomiast żona obecnie nie pracuje, więc to ja musiałbym skorzystać z ewentualnej ulgi termoizolacyjnej i dotacji (jeśli będą) z programu Mój Prąd 3.0
    Czy zatem lepiej będzie przed rozpoczęciem inwestycji przepisać licznik na mnie, czy to nie będzie miało w tej sytuacji znaczenia?
    1) Z punktu widzenia ulgi termo - nie ma znaczenia licznik. FV musi zostać wystawiona na Ciebie i Ty rozliczysz ulgę.
    2) Wg dotychczasowych zasad programu Mój Prąd nie było to przeszkodą, żeby licznik był na jedną osobę, a FV na drugą. Cytując FAQ programu:

    Najwłaściwiej jeżeli faktura będzie wystawiona na dane Beneficjenta. Jednak jeżeli nie ma takiej możliwości dane na fakturze powinny wskazywać, że dotyczą instalacji, wskazanej do dofinansowania (np. nazwisko, adres, nazwa towaru/usługi), we wniosku o dofinansowanie należy w pkt 20 zaznaczyć, że Beneficjent jest współwłaścicielem instalacji.


    Dodatkowo na fakturze Beneficjent powinien dopisać odręczne wyjaśnienie, dlaczego faktura została wystawiona na inną osobę ( np. Wnioskodawcą jest - podać dane, faktura została wystawiona na żonę Wnioskodawcy - podać dane). Na fakturze należy również zamieścić dopisek, że faktura będzie przedstawiona tylko jednokrotnie do dofinansowania w ramach programu Mój prąd. Dopiski powinny być opatrzone podpisem Beneficjenta. W przypadku wątpliwości podczas oceny Beneficjent może zostać poproszony o dodatkowe wyjaśnienia/uzupełnienie wniosku.

    Pytanie 15 i 16 ze strony: https://mojprad.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 25-04-2021 o 22:17
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 75 z 88

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony