dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie Czy taka konstrukcja dachu będzie ok? Dylemat

    Bardzo proszę mądrych i obeznanych z tematem czy taka konstrukcja dachu jest optymalna. Dach prosty dwuspadowy, połać południowa będzie pokryta panelami fotowoltaicznymi, a północna dachówką. Będzie poddasze użytkowe i nieocieplony stryszek jako graciarnia. Na stryszek być może będzie wstawiony rekuperator (chcę go ocieplić wełną żeby nie ocieplać całego stryszku). Co do ocieplenia to cały czas nie jestem do końca zdecydowany ale skłaniam się ku piance PUR bo wielu użytkowników tu na forum bardzo ją zachwala w opozycji do wełny. Z "opcji prowadzenia ocieplenia" skłaniam się ku poprowadzeniu ocieplenia pod podłogą stryszku jako wersji najekonomiczniejszej.

    Na pewno zastanowi Was po co podwójne deskowanie - te deski tuż nad pianą PUR to ma być tylko oparcie dla piany żeby nie natryskiwać jej bezpośrednio na membranę i mają to być jakieś najtańsze deski/inny materiał deskopodobny jaki znajdę. Chodzi też o to żeby moc połączyć to co wielu odradza czyli piankę PUR z papą. Jak widać na schemacie są tam porobione szczeliny wentylacyjne.

    Dlaczego chcę połączyć PUR z papą? Bo całą połać południową chcę pokryć fotowoltaiką więc doszedłem do wniosku że szkoda wciskać dachówkę pod panele fotowoltaiczne i taniej wyjdzie zrobić pod nimi papę.

    Tutaj obrazek w powiększeniu https://zapodaj.net/d66c718c5245f.png.html

    AKTUALIZACJA: Będę chciał wywalić legary i obniżyć jętki i na nich zrobić podłogę stryszku - konstruktor aktualnie to przelicza.

    AKTUALIZACJA2: Rekuperator będzie prawdopodobnie jednak na dole w ogrzewanym pomieszczeniu technicznym.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	432799  
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 25-07-2019 o 19:42

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Odpowiadam tylko dlatego, że mnie prosiłeś o opinię. To co chcesz zrobić to jeden wielki chaos. Czy rozmawiałeś o tym z projektantem? Pokrycie jednej połaci dachówką a drugiej fotowoltaiką to niesymetryczne obciążenie dachu! Jętki w konstrukcji więźby mają ściśle określone posadowienie. Ich dowolne przemieszczanie bez konsultacji z projektantem (konstruktorem) jest niedozwolone. Podobnie rzecz się ma z płatwiami. Ich usunięcie nie jest możliwe. Izolowanie poddasza po stropie lepszym materiałem izolacyjnym a następnie gorszym materiałem część stryszku to nieporozumienie. Dobry materiał odetnie dopływ ciepła z poddasza do strychu więc czemu ma służyć ocieplenie części strychu skoro nie będzie tam źródła ciepła? W jaki celu chcesz zastosować folię wysokoparoprzepuszczalną na pełnym deskowaniu i po co to deskowanie? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Odpowiadam tylko dlatego, że mnie prosiłeś o opinię.
    Dziękuję.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    To co chcesz zrobić to jeden wielki chaos. Czy rozmawiałeś o tym z projektantem? Pokrycie jednej połaci dachówką a drugiej fotowoltaiką to niesymetryczne obciążenie dachu! Jętki w konstrukcji więźby mają ściśle określone posadowienie. Ich dowolne przemieszczanie bez konsultacji z projektantem (konstruktorem) jest niedozwolone. Podobnie rzecz się ma z płatwiami. Ich usunięcie nie jest możliwe.
    Tak, to wszystko jest na bieżąco omawiane z projektantem, a konstruktor w porozumieniu z projektantem aktualnie przelicza możliwość obniżenia jętek. Nikt jak do tej pory nie wspominał że problemem będzie asymetryczne obciążenie dachu, a oboje (projektant i konstruktor) wiedzą o tym od samego początku. Poza tym chyba większość instalacji fotowoltaicznych jest instalowanych asymetrycznie tylko na połaci południowej?
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Izolowanie poddasza po stropie lepszym materiałem izolacyjnym a następnie gorszym materiałem część stryszku to nieporozumienie. Dobry materiał odetnie dopływ ciepła z poddasza do strychu więc czemu ma służyć ocieplenie części strychu skoro nie będzie tam źródła ciepła?
    Ocieplenie ma być TYLKO po stropie poddasza, a stryszek ma być nieocieplony. Może za mało precyzyjnie to opisałem/narysowałem
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    W jaki celu chcesz zastosować folię wysokoparoprzepuszczalną na pełnym deskowaniu
    Jakaś odrobina wilgoci, która mogłaby przeniknąć piankę PUR otwartokomórkową będzie mogła przeniknąć przez tą folię i po natrafieniu na niższą temperaturą wykropli się na tej folii i spłynie po niej do rynny.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    i po co to deskowanie? Pozdrawiam.
    To jest propozycja projektanta, żeby nie natryskiwać pianki PUR bezpośrednio na folię, stwierdził że tu wystarczą byle jakie deski byle tylko stanowiły oparcie dla PUR.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Byle deski stanowiące oparcie dla pianki otwartokomórkowej mogą zacząć butwieć i gnić. Nie wiem co rozumiesz pod słowem "wilgoć"? Natomiast para wodna (bo tylko ona przejdzie przez piankę) przechodząca przez piankę skropli się na spodzie zimnej folii bo niby dlaczego miałaby na jej wierzchu? I w ten sposób będzie powodować permanentne zawilgocenie desek. Asymetria obciążenia stałego będzie dlatego, że dachówka jest ciężka a fotowoltaika lekka a do tego wystąpienie wiatru od strony ciężkiego pokrycia może spowodować tzw. "przepchnięcie dachu". Problem nie wystąpi gdy fotowoltaikę zamontujesz nad dachówką. Wniosek z tego taki, że należy cały dach pokryć dachówką. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Czy miałbyś jakieś sugestie jak w takim razie zmodyfikować układ warstw by uniknąć wykraplania wody pod folią i gnicia desek? Byłbym też wdzięczny za rozwinięcie pojęcia "przepchnięcia dachu" ponieważ w goolach nic na ten temat nie ma.
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 27-07-2019 o 00:29

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Najlepiej byłoby zastosować izolację cieplną nakrokwiowo. Natomiast w przypadku stosowania izolacji natryskowej pomiędzy krokwie, należy wykonać natrysk na folii wysokoparoprzepuszczalnej, nad nią w odstępie minimum 3 cm deskowanie lub płyta OSB i papa. Oczywiście otwarta kalenica i zapewniony wlot powietrza przy okapie. Natomiast co do zjawiska tzw. "przepchnięcia dachu" nie jestem w stanie wstawić tu szkicu. Mogę wysłać na priv. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony