dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie Aleksandria - wyjątkowe miejsce - proszę o pomoc

    Witam,
    nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem swój temat - będę tu prosił o kilka rad prawno-budowlanych. A mianowicie:

    Działka w Aleksandrii jest wyjątkowa - zobaczcie sami
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	433088

    Położona na skraju lasu, na delikatnym wzniesieniu. Nie daleko płynie rzeczka... jednym słowem miejsce w którym można się zakochać
    Jest to działka dziadków mojej Żony. Niestety dosyć nie dofinansowana jeśli chodzi o domek który tam stoi. Dziadek zaczął go budować w 2004 roku i do dzień dzisiejszego budowa nie zakończona / nie oddana do użytku.

    Postanowiliśmy z Żoną coś tym zrobić - wykończyć itp.

    Na początek myślimy o postawieniu garażu na rzeczy z domu (których się nazbierało naprawdę nie mało
    Obdzwoniłem okolicznych budowlańców w sprawie postawienia garażu - ale tylko jeden zgodził się na zrobienie wyceny - zobaczymy ile to będzie kosztować u niego.
    Fundament pod garaż już jest - 7,20 na 5,40 po zewnętrznym obrysie fundamentów.

    PYTANIE nr 1

    Czy mogę taki garaż postawić na zgłoszenie? jak to się odbywa? co muszę złożyć w urzędzie?

    Powiedzcie mi proszę ile czasu może trwać budowa takiego garażu? Z czego najlepiej i najprościej byłoby go wybudować?

    Zdaje sobie niestety sprawę że trochę za krótki będzie ten garaż - ale chyba za dużo zachodu byłoby dolewać kolejny fundament (brama wjazdowa jest na tej ścianie dłuższej - więc samochód dłuższy niż 4,80 się nie zmieści). Garaż głównie chcę teraz przeznaczyć na rzeczy które są w domu - nie mogę ich wyrzucić bo to "skarby" dziadków i chyba by im serce pękło... w przyszłości garaż będzie miejscem na kosiarki itp.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	9,2 KB
ID:	433091

    Przed garażem chciałem postawić wiatę taką 7,20 na 5,5 - żeby się zmieściły dwa samochody
    Czy na zgłoszenie mogę to postawić?

    PYTANIE 2
    odległość garażu od granicy - z jednej strony jest 5,20, z drugiej 2,80 - czy to przejdzie? jak nie to musiał bym wylewać właściwie cały nowy fundament - szkoda było by tego starego.
    Niby to jest środek lasu itp - ale jakby ktoś chciał się uczepić?

    PYTANIE 3
    ile czasu zajęło by mi postawienie garażu? wydaje mi się że nie jest to jakieś skomplikowane, ale nigdy tego nie robiłem więc nie chciałbym zabierać się z motyką na słońce?

    Podpowiedzcie co robić?

    To był temat garażu. A teraz temat domu.

    Dziennika budowy brak. Obecny stan to stan deweloperski bez ocieplenia dachu, bez elewacji (styropianu i tynku), bez ogrzewania.

    Miałem pomysł, żeby ocieplenie i ogrzewanie zrobić z programu "czyste powietrze".... ale się nie da - tak mi powiedziała pani, która pomaga wypełniać takie wnioski - bo dom nie odebrany, czyli w budowie, czyli liczyć mogę jedynie na dofinansowanie na źródło ciepła - ale tylko wtedy gdy dom spełnić jakieś tam wygórowane normy... więc jak dla mnie bez sensu. Miałem pomysł, żeby jakoś szybko budowę zakończyć i zrobić odbiór.

    PYTANIE 4

    I tu jest problem - czy to w ogóle przejdzie? zna się ktoś na tym?
    Jak kroki muszę podjąć aby odebrać dom i uzyskać pozwolenie mieszkania (czy co tam trzeba), aby potem skorzystać z tego programu "czyste powietrze?

    Temat ogrzewania .
    w zamysłach dziadków miał być to domek rekreacyjny - więc nie przewidziano ogrzewania, nie przewidziano kotłowni.
    I pytanie czym taki domek ogrzewać od czasu do czasu?
    Pompa ciepła? - nie trzeba budować kotłowni - to na plus. Na minus domek będzie raczej ciepło żerny - brak izolacji posadzki na gruncie, fundamenty nie ocieplone, okna 2 szybowe, brak WM.
    piec na palet? - może tańsze ogrzewanie, tańszy piec - to na plus. Na minus - trzeba dobudować kotłownie - i chyba bym szedł w tym kierunku. Dało by się to zrobić tak aby podłączyć się do istniejącego już komina. Więc dostawienie kotłowni nie musiałoby dużo?? kosztować - chyba? jak myślicie - jak duże musi to być pomieszczenie? I czy formalnie nie będzie to jakiś wielki problem na nieść to na projekt (czy coś)?

    Dużo tematów poruszyłem bo dużo mam pytań. Jeśli ktoś zechce trochę mi naświetlić z któryś tematów to będę wdzięczny. Każda wskazówka na wagę złota

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Na to co stoi jest jakiś papier typu pozwolenie czy to samowola "bo w lesie"? Jak samowola - nie "oddasz" jak jest PB to pewnie też nie oddasz bo dziennik budowy by musiał być prowadzony z rozmysłem czyli wpisy co 2 lata a obecnie co 3 lata. Żle pisany dziennik lub jego brak , to aby to oddać potrzebujesz to doprowadzi do obecnych WT, i wyprowadzić papiery.
    Co do garażu + wiaty - pozwolenie

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    To tak: projekt i pozwolenie na budowę jest. Tylko (i aż) Dziennika Budowy nie ma. Dziadek mówi, że DB kiedyś miał ale co się z nim stało to nikt nie wie.
    Co to znaczy "doprowadzić do obecnych WT"?
    Jak założyć DB? gdzie się udać i jak postępować/mówić aby jeszcze większych problemów nie było?

    Garaż+wiata - pozwolenie. Czy to się równa projekt budowlany itd?
    A jak bym zrobił to na raty: najpierw sam garaż ... a potem kiedyś wiatę? Zmienia to coś?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    To tak: projekt i pozwolenie na budowę jest. Tylko (i aż) Dziennika Budowy nie ma. Dziadek mówi, że DB kiedyś miał ale co się z nim stało to nikt nie wie.
    Co to znaczy "doprowadzić do obecnych WT"?
    Jak założyć DB? gdzie się udać i jak postępować/mówić aby jeszcze większych problemów nie było?

    Garaż+wiata - pozwolenie. Czy to się równa projekt budowlany itd?
    A jak bym zrobił to na raty: najpierw sam garaż ... a potem kiedyś wiatę? Zmienia to coś?
    Co znaczy współczesne WT, obecne U, czyli np okna 3 szybowe itd. Nie znam wymogów dla budynków letniskowych ale raczej też uległy zmianom.
    Nie ma DB to wątpię abyś to załatwił na starym pozwoleniu.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Czyli to wszystko nie wygląda różowo i tanio

    Czy chociaż garaż mogę postawić na zgłoszenie (Bez wiaty)?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Brak DB czyli dokumentacji brak, a to oznacza że PnB wygasło. Czyli inwentaryzacja budowlana stanu istniejącego i pozwolenie od poczatku na warunkach obecnie obowiązujących. Tanio raczej nie będzie...

    7,2 x 5,4 = 38,8 m^2, 38,8 > 35 , to jakim cudem na zgłoszenie?
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 30-07-2019 o 22:34

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    do 35 m2 na zgłoszenie

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    No wlasnie ma być mniej niż 35 m2 zabudowy, czy mniej niż 35 m2 użytkowych?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Co do problemu z DB do kogo najpierw się udać?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    Co do problemu z DB do kogo najpierw się udać?
    ?????? Problem z DB budowy jest wtedy gdy zostanie zalany np. przez kawę lub brązowa treść niektórych rur. Tu nie ma problemu z DB. Tu DB po prostu nie ma. Jak udowodnisz że budowa trwała i trwa mać?
    Spróbuj pogadać z doświadczonym budowlańcem z uprawnieniami, który zna procedury oraz interpretacje przepisów dla takich przypadków. Może coś doradzi lub udacie się razem do PINB i dowiesz sie co masz zrobić (choć już to miałeś napisane).
    To co usłyszycie w PINB budowlaniec ogarnie od razu i pokieruje cię jak dalej. Sam czegos nie zrozumiesz czy nie ogarniesz i będziesz sie szamotał niczym szczupak na wędce, popełniając błędy, marnując czas, kasę i nerwy.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzy1985 Zobacz post
    No wlasnie ma być mniej niż 35 m2 zabudowy, czy mniej niż 35 m2 użytkowych?
    zabudowy. Przy czym garaż nie może mieć drugiej kondygnacji

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    No odnalazłem z Dziadkiem dawnego KB, powiedział że zajmie się DB i doprowadzi do odbioru domu... ciekawie czy pójdzie to wszystko tak gładko jak on mowi

    Tym czasem biorę się za garaż...

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Tak więc projektuje garaż.
    Jaka jest optymalna wysokość garażu wolnostojącego?
    Co mówią przepisy to wiem, interesuje mnie strona praktyczna. 2,5m jest ok?
    Czy bez sensu taki wysoki jak bramę garażową planuje na 2 m? (No wlasnie czy to wystarczająco?)

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k.rowek

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    00-648
    Posty
    34

    Domyślnie

    Taki garaż dasz dasz rad postawić. tyle, albo aż tyle ;p

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Pewnie jest to jakaś przenośna... Ale jej nie zrozumiałem...
    Nie wiem czy będę stawiał sam czy też ekipa.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    2,2 m wystarczy, chyba, że system otwierania bramy wymaga więcej miejsca niż 20 cm. Albo sam masz 2 m wzrostu?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za różnego rodzaju wskazówki!
    A teraz mam pytanie... ile mniej więcej może kosztować wybudowanie garażu 35 m2, na płycie, z gazobetonu, trzy nadproża, wieniec i dach dwu spadowy? Stan surowy otwarty z położoną blachą na dachu? Dostałem jedna wycenę na14 tyś, a druga na 10 tyś.? Oczywiście sama robocizna.

    Zanim rozpoczynalem robotę to myślałem że za 5 tyś mi postawią a tu takie rozczarowanie. Aż się zastanawiam czy sam tego nie zrobię.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    Pora o zatroszczenie się o roślinność.
    Gleba jest tam słaba/bardzo słaba... 10/20 cm ziemi... potem żwir/piach.
    Chciałbym stworzyć w miarę możliwości szczelny żywopłot. Jakieś tam tuje dziadek zasadził - ale czy to wystarczy? jak wspomóc ich wzrost? co dosadzić?

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69004842_424418494857181_5521444586611802112_n.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	102,1 KB
ID:	434101
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69235737_2460027867369063_8523536214375006208_n.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	102,3 KB
ID:	434102

    tak jak widać teren dosyć zalesiony. Jak stanie się na przeciw siatki to południe jest po lewej stronie.
    Co można tam posadzić przed modrzewiami aby powstał żywopłot? tuje? jakiś konkretny rodzaj? co tam będzie rosło?

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69263725_2960474927511931_5807237963960025088_n.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	434104
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69884353_2580487058704871_1746869645752664064_n.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	101,9 KB
ID:	434105
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69202752_586920908506725_4343113372582019072_n.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	434106

    Tu taj jest trochę przestrzeni. Jak staniemy przodem do siatki to południe będzie właśnie w tamtym kierunku. Więc niestety znowu raczej cień. Tuje jakieś już rosną... co między nimi dosadzić? czym można je "dokarmić"?


    cdn.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jerzy1985

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    47

    Domyślnie

    3.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69817207_524902494980869_5387907610928218112_n.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	434107
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69240097_2461107143945392_3867918160887808000_n.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	434108

    to jest takie miejsce gdzie rośnie jałowiec. Rośnie on centralnie za oknem jadalni. i chciałbym wykorzystując jego stworzyć jakąś fajną kompozycje - ktoś mi coś doradzi? Po lewo jałowca rosną dwa jakieś krzaki - trudno powiedzieć co to...

    Poradzi ktoś mi co z tym wszystkim zrobić? czym, jak, i kiedy nawozić? co najlepiej będzie rosło na słabej glebie i w cieniu?

    Będę bardzo bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę i trop.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nic. Rośliny potrzebują wody.
    Są rośliny na słabe, suche gleby, ale one w większości wymagają pełnego słońca (naturalnym stanowiskiem są stepy i półpustynie).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony