dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła powietrze-powietrze: Daikin czy Mitsubishi

    Dzień dobry,
    w wątku "ogrzewanie" nikt nie potrafił mi pomóc, więc chciałbym spróbować tutaj...

    Od 10 lat mieszkamy w domu, który jest ogrzewany pompą ciepła powietrze-powietrze firmy Daikin. Generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego typu ogrzewania i chcemy je zastosować w naszym nowo budowanym domu. Mam dwie oferty: jedna oparta na pompie Daikin SkyAir Bluevolution a druga na Mitsubishi Electric Zubadan. W obu przypadkach dodatkowo rekuperacja oraz sterowanie strefowe. W przypadku Daikina moc 13,5kW, Mitsubishi 14kW. Ceny bardzo porównywalne. Daikin ma trochę lepsze parametry (SCOP 4,1 vs 3,6) no i czynnik chłodniczy R-32. Zubadan teoretycznie lepszy zakres temperatur pracy (od -25 vs -20). Skłaniałbym się chyba bardziej ku Daikinowi, ale... w obecnym domu po 6 latach użytkowania w pompie padała sprężarka i przy okazji płyta główna. Koszty naprawy były podobne do ceny zakupu całkowicie nowej pompy. I to mnie trochę zniechęca do Daikina...

    W związku z powyższym mam kilka pytań:
    1. Jeżeli ktoś mógłby podać sensowne ZA i PRZECIW dla obu producentów, to byłbym bardzo wdzięczny.
    2. Czy mógłby się też wypowiedzieć ktoś, kto użytkuje Zubadana? Jak wygląda awaryjność, serwis, koszty?
    3. Jak ważny z punkt widzenia użytkownika jest czynnik chłodniczy (R-32 vs R410A)? Pomijając kwestię kosztów sprawdzania szczelności układu.


    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i rekomendacje.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie OZC?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwolek Zobacz post
    Dzień dobry,
    w wątku "ogrzewanie" nikt nie potrafił mi pomóc, więc chciałbym spróbować tutaj...

    Od 10 lat mieszkamy w domu, który jest ogrzewany pompą ciepła powietrze-powietrze firmy Daikin. Generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego typu ogrzewania i chcemy je zastosować w naszym nowo budowanym domu. Mam dwie oferty: jedna oparta na pompie Daikin SkyAir Bluevolution a druga na Mitsubishi Electric Zubadan. W obu przypadkach dodatkowo rekuperacja oraz sterowanie strefowe. W przypadku Daikina moc 13,5kW, Mitsubishi 14kW. Ceny bardzo porównywalne. Daikin ma trochę lepsze parametry (SCOP 4,1 vs 3,6) no i czynnik chłodniczy R-32. Zubadan teoretycznie lepszy zakres temperatur pracy (od -25 vs -20). Skłaniałbym się chyba bardziej ku Daikinowi, ale... w obecnym domu po 6 latach użytkowania w pompie padała sprężarka i przy okazji płyta główna. Koszty naprawy były podobne do ceny zakupu całkowicie nowej pompy. I to mnie trochę zniechęca do Daikina...

    W związku z powyższym mam kilka pytań:
    1. Jeżeli ktoś mógłby podać sensowne ZA i PRZECIW dla obu producentów, to byłbym bardzo wdzięczny.
    2. Czy mógłby się też wypowiedzieć ktoś, kto użytkuje Zubadana? Jak wygląda awaryjność, serwis, koszty?
    3. Jak ważny z punkt widzenia użytkownika jest czynnik chłodniczy (R-32 vs R410A)? Pomijając kwestię kosztów sprawdzania szczelności układu.


    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i rekomendacje.
    Podaj dokładne modele tych pomp bo coś mi się nie zgadza z tym co napisałeś.
    Daj też opis domu bo to też istotne.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Podaj dokładne modele tych pomp bo coś mi się nie zgadza z tym co napisałeś.
    Daj też opis domu bo to też istotne.
    Dzięki za zainteresowanie się tematem.

    Opis domu: Podstawowe parametry wynikające z charakterystyki energetycznej (jeżeli je dobrze odczytuję...)
    • Roczny wskaźnik obliczeniowy zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody oraz chłodzenia EP=60,87kWh/m2*rok
    • Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji = 3158.35kWh/rok.
    Pompy zaproponowane przez dostawców:
    • DAIKIN: SkyAir Smart FBA125A+RZAG125MY1
    • MITSUBISH ELECTRIC: Zubadan PEAD-M125JA+PUHZ-SHW140YHA
    • W obu przypadkach centrala wentylacyjna z rekuperatorem
    Jeżeli jeszcze coś potrzeba to proszę o info.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Podaj dokładne modele tych pomp bo coś mi się nie zgadza z tym co napisałeś.
    Daj też opis domu bo to też istotne.
    Mogę Cię prosić o info, co się nie zgadza w tych pompach?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cześć.
    Podbiję archiwalny temat, bo postów o pompach powietrze-powietrze jak na lekarstwo.
    Przez 12 lat dom grzałem kablami 15kW a wodę dwoma przepływowymi podgrzewaczami elektrycznymi 2x20kW i wychodziło mi ok.4000kWh CO , 3000kWh CWU.
    Ceny energii idą w górę, więc pomyślałem o ich ograniczeniu i zainstalowaniu pompy typu powietrze-powietrze ( np. 2x rotenso mirai 3,5kWh lub jednej większej o podobnych parametrach) do ogrzewania powietrza wychodzącego z rekuperatora oraz małej PC PW do CWU ( np. Atlantic Calypso 150L).
    Czy ktoś ma podobny układ? Jak to się sprawuje? Może Zwolek opowie o swoich doświadczeniach z użytkowania PC PP i zużyciu energi.
    Rafał

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    To o czym mowa powyżej to pompy ciepłą powietrze woda a nie powietrze-powietrze potocznie zwane klimatyzatorami. Ja bym pomyślał o jakims japończyku. Mitsubishi, Toshiba, Panasonic. Ja osobiście mam Fuji Electric KMCDN Nordic i jest zadowolony. Mam jednostkę 2,5kW na 70m2. Styczeń i Luty przy utrzymywaniu 16* wzięła średnio 5kW na dobę.
    Mam bojler do CWU a tylko dlatego, ze to domek rekreacyjny Gdybym mieszkał tam na stałe napewno zainwestowałbym bym w PC do CWU.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Podbiję archiwalny temat, bo postów o pompach powietrze-powietrze jak na lekarstwo.
    Tu masz to lekarstwo w ilości hurtowej:
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Wielkie dzięki.
    250 stron to przecież cała apteka

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Wielkie dzięki.
    250 stron to przecież cała apteka
    Próbowałem to kiedyś przeczytać ale po kilkudziesięciu stronach zrezygnowałem. Te strony są pełne usprawiedliwień osób, które wybrały najtańsze klimatyzatory i próbują udowodnić, że nic lepszego na rynku nie ma i nie warto kupować nic droższego. Przejrzyj ostatnie kilkanaście stron. Jest tam trochę informacji o różnicach między chińczykami a japończykami.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Dotarłem do 55 strony i dopiero na niej wpadłem na interesujący mnie temat, czyli wpięcie nawiewu PC P-P w nawiew WM za rekuperatorem. Chyba będzie to ciężki temat, bo np. jednostka zewnętrzna Rotenso Mirai 3,5kW (czyli za słaba jak dla mnie) ma maksymalny przepływ 2350 m3/h co przy 150 m3/h z WM, które w zupełności mi wystarczają, jest przepaścią i totalnym zaburzaniem pracy wentylacji.
    Może trzeba będzie wziąć pod uwagę PC P-W + bufor i jakąś nagrzewnicę w stylu GGWC, tylko wpiętą za reku a nie przed, ale na razie nie mam pojęcia jak to policzyć i czy koszt mnie nie powali.
    Biorę pod uwagę tylko renomowany sprzęt np.: mitsubishi, fujitsu, daikin itp.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Może trzeba będzie wziąć pod uwagę PC P-W + bufor i jakąś nagrzewnicę w stylu GGWC, tylko wpiętą za reku a nie przed, ale na razie nie mam pojęcia jak to policzyć i czy koszt mnie nie powali.
    Biorę pod uwagę tylko renomowany sprzęt np.: mitsubishi, fujitsu, daikin itp.
    To nie ma prawa zadziałać. Metr sześcienny powietrza waży ok. 1,2 kg. Ciepło właściwe 1000 J na kg. 150 m3/h podgrzewane od 20 do 50 stopni w ciągu godziny przeniesie

    1,2x150x1000x30 = 5400 kJ czyli 1,5 kWh.

    Moc 1,5 kW na pewno nie wystarczy do ogrzewania dużego domu.

    Ogrzewanie powietrzne musi mieć o rząd wielkości większe przepływy niż wentylacja. Nie da się ich sensownie pogodzić w jednej rurze.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Czyli zostaje PV lub PC multisplit, których nie chciałem. Ewentualnie ogłoszenie bankructwa w przyszłym roku

  14. #14

    Domyślnie

    Czytaj wątek o grzaniu pompami PP dalej. Sporo się nauczysz i wymyślisz co zrobić. Ja bym to widział tak:

    Na pewno CWU do zmiany z ogrzewaczy przepływowych na PC. Dropsy kosztują koło pięciu tysięcy, pracują na ciepłym powietrzu wewnętrznym, w dodatku przez cały rok, więc COP mają rzędu 4 - już zamiast 3000 kWh na CWU pójdzie 1000. Jak dołożysz kilka paneli, niekoniecznie od razu 10 kWp, to przez ponad pół roku CWU będziesz mieć całkiem za darmo i zostanie do zapłacenia za 500 kWh.

    Załóż dwa splity, np. jeden do strefy dziennej, drugi do nocnej, albo jak tam wyjdzie z układu pomieszczeń i możliwości rozchodzenia się ciepłego powietrza.. Tylko dwa osobne, żaden multi. Jak wyrobią w sezonie grzewczym COP2, a tyle powinny bez trudu, to na CO masz z kolei dwa tysiące kWh zamiast czterech. I nie przewymiaruj ich. Niech dają radę najwyżej do minus pięciu. Jak będzie zimniej, to je wspomożesz kablami w podłodze, za to przez 90% czasu, kiedy jest kilka stopni poniżej lub powyżej zera, będą dużo lepiej i oszczędniej grzały. Ewentualnie kanałówkę i zgodne ze sztuką kanały ogrzewania do niej, jeśli się uda bez rujnowania domu.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Dropsy czyli bojlery z pompą ciepła jak np.: Atlantic Calypso 150?
    W necie praktycznie nie ma opinii na ich temat. Znalazłem kilka, że są głośne. Niby 46dB (dane z karty produktu) to tyle co zmywarka czyli mały szum. Czasami włączamy w 2-giej taryfie suszarkę do ubrań (ok. 65dB) i nie mamy problemu ze snem, a pralnia jest obok sypialni (ścianki z silikatów robią robotę).
    Jak masz doświadczenie z takimi produktami, to się podziel.
    Narka

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    I jeszcze jedno. Czy takie urządzenie musi instalować wykwalifikowany instalator z certyfikatami? Chodzi mi o czynnik chłodniczy. Czy mogę to zrobić we własnym zakresie?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Przez 12 lat dom grzałem kablami 15kW a wodę 2 przepływowymi podgrzewaczami
    elektrycznymi 2x20kW i wychodziło mi ok.4000kWh CO , 3000kWh CWU.
    Mnie narzuca się rozwiązanie ;
    - rozbudowa instalacji PV do 10 kW,
    - bo instalacja kabli już jest w podłogach
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    I jeszcze jedno. Czy takie urządzenie musi instalować wykwalifikowany instalator z certyfikatami? Chodzi mi o czynnik chłodniczy. Czy mogę to zrobić we własnym zakresie?
    Nie sądzę. Urządzenie jest zamknięte, na zewnątrz wychodzą tylko rury powietrzne i wodne. I przewody elektryczne. Części f-gazowej użytkownik w ogóle nie dotyka. Jak nie zapomnę to spytam w poniedziałek kolegę, co ma w domu jakiś pompobojler do CWU, czy miał jakieś wymogi formalne.

    Swoją drogą trochę przedobrzyłem w wyliczeniach korzyści. Pompa do CWU ma fajny COP, bo dolne źródło to ciepłe powietrze wewnątrz domu. Niestety ciepło przepompowane do CWU trzeba w domu uzupełnić z pompy CO.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Jak zużycie CWU zmaleje nie do 1000, a o 1000kWh to też będzie świetnie

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Wysłałem zapytanie do funduszu czy takie dropsy można zaliczyć jako urządzenie dodatkowe przy wniosku o dotację w programie mój prąd 5.0.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony