dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Budowa komina dla okapu

    Cześć.
    Stoję teraz przed wyborem komina wentylacyjnego tylko i wyłącznie dla okapu. Możecie mi wytłumaczyć jak prawidłowo powinna wyglądać budowa takiego komina? Chodzi o to, że szef ekipy budowlanej namawia mnie, żeby komin zrobić od piętra i nie stawiać go od dołu, "bo to tylko pod okap", ale wydaje mi się, że są jakieś powody dla których jest on przewidziany w projekcie od samego dołu (od partery, ma nawet swoją stopę fundamentową). W domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją w projekcie przewidziany jest komin wentylacyjny dla okapu. Nie znam się na tym, ale w krótkiej historii mojej budowy już wiem, że muszę się znać na wszystkim i pilnować każdego na każdym kroku. Mam zamiar zamówić pustaki wentylacyjne takie o: link do pustaków
    Czy takie pustaki będą odpowiednie pod wentylacje dla okapu? Czy do nich wymagany jest jeszcze jakiś wkład? Czy nie powinno się zrobić z takiej wentylacji odprowadzenia do kanalizacji (no bo co dzieje się z wszystkimi tymi skroplonymi rzeczami w środku)? Macie może jakieś artykuły na ten temat. Poratujcie proszę.

    Dzięki.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO bez sensu robienie komina dla okapu, bo będzie zasysał powietrze cały czas. Chyba, że jakieś przepustnice dorobisz.
    Jak bardzo chcesz mieć okap wyrzucający powietrze na zewnątrz (IMO zbędę przy WM) to zrób rurę przez ścianę, żeby cugu (prawie) nie generowała.

  3. #3

    Domyślnie

    Hmm, no z tego co czytałem to zdania są podzielone, jeśli nie będzie komina to większość syfu idzie do wentylacji mechanicznej co raczej nie jest korzystne i mimo wszystko dużo artykułów na ten temat mówi, że lepiej zrobić osobną wentylacje dla okapu. Zrobić jakiś zawór zwrotny to chyba nie problem? Tak czy inaczej bardziej interesuje mnie budowa takiego komina wentylacyjnego, to że będzie to już postanowiłem. Jakiś czas temu postanowiłem trzymać się projektu który robiony był indywidualnie na zamówienie przez ludzi których znam i którym ufam, że znają się na tym co robią. Bardziej teraz chce posiąść wiedzę, żeby móc kontrolować wykonawce, który już kilka razy próbował nagiąć projekt. A kierownik budowy to dla mnie jakaś abstrakcja, człowiek wirtualny - tylko na papierach jest.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Hmm, no z tego co czytałem to zdania są podzielone, jeśli nie będzie komina to większość syfu idzie do wentylacji mechanicznej co raczej nie jest korzystne i mimo wszystko dużo artykułów na ten temat mówi, że lepiej zrobić osobną wentylacje dla okapu.
    Od wyłapania syfu to jest pochłaniacz w okapie.


    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Zrobić jakiś zawór zwrotny to chyba nie problem?
    Cug nie idzie w przeciwną stronę, tylko w ta samą co dmucha wentylator okapu. Więc zawór zwrotny nic tu nie zmienia - czy dmucha wentylator, czy to naturalny cug komina, powietrze będzie wysysane z kuchni.

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Jakiś czas temu postanowiłem trzymać się projektu który robiony był indywidualnie na zamówienie przez ludzi których znam i którym ufam, że znają się na tym co robią.
    No to się zgubiłem. Skoro im ufasz, to rób wg projektu i nie pytaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to się zgubiłem. Skoro im ufasz, to rób wg projektu i nie pytaj.
    No dzięki za poradę, właśnie mam zamiar z niej skorzystać. W projekcie nie ma budowy komina wentylacyjnego, jedynie, że ma być i gdzie ma być, a ja nie pytałem czy mam zrobić komin czy nie do okapu, tylko że go robię i chciałbym wiedzieć jak ma wyglądać prawidłowo wykonany. Widzę, że niektórzy mają taką tendencje na forum, jak ktoś pyta o coś konkretnego to dostaje odpowiedź w takim właśnie stylu - moje rozwiązanie jest głupie i bez sensu z założenie, nie pytaj o nie tylko zrób inaczej.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    W projekcie nie ma budowy komina wentylacyjnego, jedynie, że ma być i gdzie ma być,
    Czyli jest. I jeszcze ma zaprojektowana stopę fundamentową. Więc o co tak naprawdę pytasz?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Może chce być mądrzejszy od projektanta?

  8. #8

    Domyślnie

    Jak już napisałem chce postąpić zgodnie z projektem więc nie chce być mądrzejszy od projektanta, ale bardzo lubię Wasze uszczypliwe uwagi. Chce wiedzieć jak powinien wyglądać prawidłowo zbudowany komin wentylacyjny z przeznaczenie na okap. Czy to jest tylko pustak na pustaku i już mamy komin, czy może w środek jest dodawany jakiś specjalny wkład, a może jak komin od kotła na dole jest jakiś skraplacz który należy podłączyć do kanalizacji.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    1. Rady oczekiwane
    Jak komin z pustaków to od samego dołu. Nie bez powodu pod kominy daje się stopę fundamentową (czyli jeszcze "solidnej" niż od samego dołu ale np. od chudziaka). Od piętra też by można, ale wymaga to odpowiednich zabiegów, wzmocnień na poziomie stropu (trochę sztuka dla sztuki i warta rozpatrzenia tylko jak obszar zajęty przez komin byłby wielkim problemem).

    2. Rady nieoczekiwane:
    Komin buduje się jak wymagane jest wytworzenie ciągu.
    Okap ma przepływ wymuszony i komina nie wymaga tylko ujście powietrza.
    Wystarczy rura przez ścianę (tanie, szybkie, ale ma kilka wad) lub rura na dach i dachówka wentylacyjna (NIE odpowietrzająca kanalizę tylko wentylacyjna ważna różnica).

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak bardzo chcesz mieć okap wyrzucający powietrze na zewnątrz (IMO zbędę przy WM)
    Niektórzy nie lubią hałasu i wymiany filtra węglowego co 2 miesiące.
    A straty ciepła "na którymś miejscu po przecinku" są niewarte walki kosztem komfortu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie bez powodu pod kominy daje się stopę fundamentową (czyli jeszcze "solidnej" niż od samego dołu ale np. od chudziaka).

    Z jakiego powodu? W niejednym bloku komin wentylacyjny jest zbudowany tak, jak w podanym linku "schodkowo". W czym problem, jak mb takiego komina waży ze 40kg? Lżejszy od ściany działowej i rozłożony na większą powierzchnię. To komin spalinowy z wkładem ceramicznym wymaga stopy.

    Od piętra też by można, ale wymaga to odpowiednich zabiegów, wzmocnień na poziomie stropu (trochę sztuka dla sztuki i warta rozpatrzenia tylko jak obszar zajęty przez komin byłby wielkim problemem).

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Niektórzy nie lubią hałasu i wymiany filtra węglowego co 2 miesiące.
    A straty ciepła "na którymś miejscu po przecinku" są niewarte walki kosztem komfortu.
    Straty ciepła to nie jedyny problem. Filtr na czerpni szybciej się zapycha, niż filtr na wyrzutni. I stawia większe opory co skutkuje podciśnieniem w domu. Jak mamy okap, to teoretycznie powinna to załatwić klapa zwrotna, ale w praktyce nie działa. I wychładza się ściana, rura okapu, skrapla się woda (albo i zamarza) co grozi pleśnią i grzybem. Generalnie trudno zrównoważyć wentylację mechaniczną przy dodatkowej rurze na zewnątrz. A jak ta rura generuje cug, to już całkiem nie do wyregulowania, przez zmienny cug zależny od temperatur i wiatru.

    A jakie korzyści daje okap z wyrzutem na zewnątrz? Jak ktoś nie wyrzeźbi przeniesienia silnika z dala od kuchni, to hałas jest dokładnie ten sam. Zapachy? Jak ktoś nie gotuje surowych flaków wołowych to różnica niezauważalna jak zepnie się okap z funkcją wietrzenia rekuperacji (czyli odpali 100% mocy).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-08-2019 o 17:34

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z jakiego powodu?
    Pupokrycia projektanta, świętego spokoju, itd.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W czym problem, jak mb takiego komina waży ze 40kg? Lżejszy od ściany działowej i rozłożony na większą powierzchnię.
    Taki komin będzie ze 3 razy wyższy niż działówka rozkład nacisku wcale nie będzie na jakąś duża powierzchnię.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To komin spalinowy z wkładem ceramicznym wymaga stopy.
    Poniekąd się zgodzę, sam mam jeden na stopie i jeden na chudziaku

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Straty ciepła to nie jedyny problem. Filtr na czerpni szybciej się zapycha, niż filtr na wyrzutni. I stawia większe opory co skutkuje podciśnieniem w domu. Jak mamy okap, to teoretycznie powinna to załatwić klapa zwrotna, ale w praktyce nie działa. I wychładza się ściana, rura okapu, skrapla się woda (albo i zamarza) co grozi pleśnią i grzybem. Generalnie trudno zrównoważyć wentylację mechaniczną przy dodatkowej rurze na zewnątrz. A jak ta rura generuje cug, to już całkiem nie do wyregulowania, przez zmienny cug zależny od temperatur i wiatru.
    Zgadzam się okap w trybie wyciągu przy WM jest bardziej upierdliwy w użytkowaniu (wyłączyć wyciąg, zmniejszyć wyciąg a może okno na chwile uchylić, itd.)
    I wyciąg ma wiele wad, pochłaniacz ma inny szereg wad, każdy musi sam ocenić co dla niego jest ważne.
    Dla mnie oba rozwiązania są kiepskie, klasyczna dżuma i cholera. Ale po dokładnym porównaniu pojawi się lider.
    U mnie pochłaniacz przegrał zdecydowanie a u ciebie wyciąg.
    Skąd chcesz wziąć cug w tej rurze okapowej, to nie komin.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jakie korzyści daje okap z wyrzutem na zewnątrz? Jak ktoś nie wyrzeźbi przeniesienia silnika z dala od kuchni, to hałas jest dokładnie ten sam. Zapachy? Jak ktoś nie gotuje surowych flaków wołowych to różnica niezauważalna jak zepnie się okap z funkcją wietrzenia rekuperacji (czyli odpali 100% mocy).
    Nawet jak silnik w kuchni to hałas jest różny (na niekorzyść pochłaniacza) ze względu na opory dodatkowych filtrów co podaje każdy producent okapu.
    Ale tak jak wspomniałeś istotą jest wyniesienie silnika poza kuchnię.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Skąd chcesz wziąć cug w tej rurze okapowej, to nie komin.
    Nie chcę. Sam się weźmie z wiatru. To ta siła, co potrafi trzaskać drzwiami. A w którą stronę i z jaką siłą działa, zależy z której strony i z jaką siłą wieje.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nie o to mi chodziło, wiem skąd się bierze cug.
    Ale potrzebny jest wlot wylot no przelot powietrza.
    Ta rura od okapu przelotna być nie powinna w sytuacji gdy okap nie działa.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale potrzebny jest wlot wylot no przelot powietrza.
    Równanie Bernoulliego znasz?

    Dla wytworzenia podciśnienia wystarczy ruch powietrza.
    Wiesz, jak działa spryskiwacz do odkurzacza? Powietrze przelatuje nad rurka zanurzona w słoiku. Nie wpada do słoika - a zasysa wodę z niego.
    Więc jak na zewnątrz pojawi się wiatr, to pojawi się różnica ciśnień i ruch powietrza przez okap. Oczywiście różnica ciśnień pojawi się też jak rekuperacja będzie niezrównoważona czy ktoś odpali odkurzacz centralny.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-08-2019 o 21:04

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Równanie Bernoulliego znasz?
    Nazwisko mi się kojarzy, ale nie znam tego równania (oczywiście mogę wygooglać, ale by były "pobite gary").

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, jak działa spryskiwacz do odkurzacza?
    Też nie a takiego spryskiwacza nawet na oczy nie widziałem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc jak na zewnątrz pojawi się wiatr, to pojawi się różnica ciśnień i ruch powietrza przez okap.
    Tu musiałbym mieć jakiś rysunek z tym ruchem powietrza przez okap, bo ja wyobraźnię mam zaburzoną.

    Ale coś tak czuję, że przy prawidłowym wykonaniu całości efekt nie wystąpi albo będzie pomijalny w czasie i przestrzeni.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nazwisko mi się kojarzy, ale nie znam tego równania (oczywiście mogę wygooglać, ale by były "pobite gary").





    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Też nie a takiego spryskiwacza nawet na oczy nie widziałem.



    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale coś tak czuję, że przy prawidłowym wykonaniu całości efekt nie wystąpi albo będzie pomijalny w czasie i przestrzeni.
    Każdy ruch powietrza przy otworze powoduje różnicę ciśnień. Czy to:




    pomijalne?
    No, jak dla mnie nie. Ale de gustibus non est disputandum.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	spryskiwacz-odkurzacza-rainbow-r-7870.jpg
Wyświetleń:	556
Rozmiar:	11,6 KB
ID:	433243  

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To zdjęcie z oszronieniem to co to jest i gdzie.

    Ale de gustibus non est disputandum. - absolutnie tak, dziwę się czasem co to ludzie sobie nie zrobią, ale to ich nie moje.
    Na moje rozwiązania inni niech się dziwią.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To zdjęcie z oszronieniem to co to jest i gdzie.
    Rura od okapu podpięta do komina wentylacyjnego.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To jakaś przedziwna sytuacja.
    W paru mieszkaniach/domu żyłem.
    Parę innych wnikliwie oglądałem i czegoś takiego to nie widziałem.
    To nie jest norma i argument, że okap w formie wyciągu to zło.
    To jest przykład, że ktoś coś spie......

    PS A po co ona metalowa?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To jest przykład, że ktoś coś spie......

    PS A po co ona metalowa?
    Co tu można zepsuć?
    Metalowa, żeby ładnie wyglądała.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony