dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie rekuperator o3on 420/200 (przeciwprądowy) vs Tywent B3B EC (350)

    Linki, coby było, krzynę prościej:

    https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwpp-420200-jon16-przeciwpradowa-p-123.html

    vs

    http://tywent.pl/pl/b3b_ec,podgrupa,6,7.html

    Co wybrać?
    Jakoś tak mi się nie uśmiecha kupować centrali za 8-10kPLN. Swojego Jan-Gaza używam 10 rok i nie mam żadnych uwag. Cichy, wydajny, bezproblemowy, bez...tfu tfu..awaryjny, Był w dobrej wówczas cenie.

    Teraz paczę i paczę i paczę i ponad 7 kPLN netto Jan-Gaz. Myślałem o obrotowym wymienniku, ale cena i niski spręż mnie jakoś zniechęcają.

    Co byście wybrali? jasiek71 do tablicy, bo wiem, że Tywenta montujesz/montowałeś.

    Reku będzie sobie stał na nieużywanym, ale ocieplonym poddaszu. Trudno powiedzieć jaka tam będzie temp. (ocieplone ścianki kolankowe + połać dachu, a reku pomiędzy) zimą. Podejrzewam, że przy ostrych mrozach może zejść poniżej zera.
    Bać się zamarzania Tywenta ?
    Czy odzysk wilgoci to ściema marketingowa, czy rzeczywiście zimą powietrze w domu się tak nie wysusza?

    Dodam tylko, że jakieś deklarowane różnice w sprawnościach temp. są dla mnie pomijalne.

    Jakieś podpowiedzi? Sugestie? Doświadczenia?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Mnie nie przekonuje odzysk wilgoci. To powinno być usuwane wg zasad higieny.

  3. #3

    Domyślnie

    Żaden rekuperator nie powinien być zamontowany w pomieszczeniu nie ogrzewanym. W wielu instrukcjach jest o tym mowa ...
    Rekuperatory domowe są na tyle małe i na tyle ciche że spokojnie można zamontować go w pomieszczeniu "gospodarczym" lub podobnym.

    Poza rekuperatorami za 8-10 tys i tymi za 2-3 tysiące są też inne w pośredniej cenie , np. rekuperatory marki Alnor , Vent-Axia i iitd ...

    Osobiście większe zaufanie mam do firm które takie urządzenie produkują od wielu lat i mają pewne doświadczenie i wiedzę niż to takich którzy nawet nie wiedzą co sprzedają i jakie to ma parametry ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-08-2019 o 11:58
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4

    Domyślnie

    Sporo info na temat Tywentu przeczytasz w temacie o centrali Izzifast.
    W tym przedziale cenowym nie ma zwycięzców.
    Żaden z producentów nie deklaruje poprawnej pracy w temperaturach ujemnych.
    Weź to pod uwagę decydując się na lokalizacje.

    Odzysk wilgoci to nie jest ściema.
    Rekuperatory, które mają formę kanałowego klimatyzatora - Tywent, Mitsubishi Lossnay itp. mają wymienniki celulozowe/membranowe z prostego powodu.
    To nie są rekuperatory zaprojektowane do domów.
    To polscy handlarze, poszukując jak najtańszej w zakupie konstrukcji wpadli na pomysł, by sprzedawać je jako domowe.

    To są konstrukcje przystosowane do montażu podsufitowego w biurach, gdzie robi się zdecentralizowaną wentylacje.
    Stąd taki wymiennik, bo odprowadzanie skroplin w takich budynkach (duże powierzchnie) to kłopot.
    Wystarczy pooglądać oryginalne dokumentacje producentów i samemu zobaczysz, jak mało tam informacji o montażu w domu.

    Oczywiście polak potrafi i na własne oczy widziałem takie konstrukcje w domach.
    O ile zrobisz z głową instalacje wentylacyjną (niskie opory) to te rekuperatory zupełnie dobrze działają.
    Odzysk wilgoci ma się tutaj dobrze.
    Średniorocznie masz w domu wyższą wilgotność.

    W dokumentacjach można przeczytać, że do tych urządzeń nie podłącza się łazienek.
    Tylko, znów... nie chodzi o łazienki w domach, a o sanitariat w biurowcu, gdzie jest permanentna emisja wilgoci.

    Centralki te nie mają odpływów.
    Więc, jak jesteś hodowcą ryb, w piwnicy masz uprawę zioła, saunę, a każdy z mieszkańców wieczorem bierze godzinną gorącą kąpiel, to taki wymiennik, może nie dać rady.
    Wtedy lepiej wybrać rekuperator, który ten nadmiar wody zrzuci do kanalizacji.

    Ozon, to konstrukcja produkowana w Polsce i ma wyraźnie lepiej izolowaną obudowę.
    Więcej zalet nie widzę.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W dokumentacjach można przeczytać, że do tych urządzeń nie podłącza się łazienek.
    W jakiej dokumentacji rekuperatora z membraną polimerową można coś takiego przeczytać?

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za info i wpisy.

    Dom ma ok. 185 m2 pow. wentylowanej mechanicznie (licząc po podłogach) i pewnie coś ok. 450-500m3 kubatury, Tylko 3 osoby i nazwijmy to normalne użytkowanie (nie ma sauny, baru z frytkami i basenu.....).

    Mam duże, nieużytkowe poddasze (nie wykorzystuję całej pow. poddasza na cele mieszkalne) i tam będzie stał reku. Na połaciach będzie 15 cm. wełny (izolowane będą ściany kolankowe 20 cm. szarego styro). Zobaczymy jaka tam będzie temp.

    Obecny reku ma "domek" z 15 cm. wełny i stoi na kompletnie nieogrzewanym strychu. I działa.

    Wątek o izzifast czytałem, zgadzam się z jasiek71, że kolorowe świecidełka i wymyślne cuda wianki są zbędne. Przynajmniej dla mnie.
    Centrala ma sprawnie wentylować, być względnie cicha, mieć bezawaryjne wentylatory (za nic nie mogę znaleźć info, czy o3ozon ma Ebm Papsty....?), nie zamarzać (niech się nawet odmraża wstrzymując wentylatory nawiewne) i dawać jako taki odzysk.

    Z drugiej strony wiem, jak zimą powietrze - przy takiej kubaturze i 3 osobach nie gotujących/piorących non-stop - potrafi się wysuszyć. Nieprzyjemnie wręcz. Stąd idea wymiennika obrotowego.

    No nic muszę jeszcze pomyśleć i poszukać.
    Bo poza tymi "płaskimi" praktycznie brak jest na rynku ofert obrotowych wymienników w cenach poniżej 8 kPLN (ok. 350 - 400 m3/h)? Mylę się?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Bo poza tymi "płaskimi" praktycznie brak jest na rynku ofert obrotowych wymienników w cenach poniżej 8 kPLN (ok. 350 - 400 m3/h)? Mylę się?
    Nie.
    Rotory to droga zabawa.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W jakiej dokumentacji rekuperatora z membraną polimerową można coś takiego przeczytać?
    A ile jest na rynku produktów z takim wymiennikiem?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A ile jest na rynku produktów z takim wymiennikiem?
    Sporo. Wiele rekuperatorów z wymiennikiem Recair ma wersje ERV z wymiennikiem Core/Paul z odzyskiem wilgoci. Wrzuciłeś IMO bezpodstawnie do jednego wora celulozowe i polimerowe. I przypisujesz polimerowym cechy celulozowych. To nieuczciwe podejście dla promowania rotorów. Ani producent wymienników ERV, ani producenci rekuperatorów z nim nie mają nic przeciwko łazienkom.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    KAZIEN a które z nich masz na półce w sklepie ?
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    KAZIEN a które z nich masz na półce w sklepie ?
    Nie wiem, nigdy nie byłem w sklepie, gdzie na półkach leżą rekuperatory. W internecie dostepne od ręki wersje ERV Zehnder, Aeris, Izzifast, reQnet...

    Tylko jaki wpływ dostępność ma na pisanie o nich nieprawdy?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-08-2019 o 10:39

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nieuczciwe podejście dla promowania rotorów.
    Pukasz do złych drzwi.
    Rotory też nie tolerują dużych strumieni wilgoci, bo wtedy zamarzają.
    W tej kategorii zwycięzcy nie ma.

    Każdy wymiennik obrotowy, celulozowy lub polimerowy, zamarznie w odpowiednich warunkach wilgotnościowo-temperaturowych.
    Żaden z nich nie jest ideałem.
    Dopóki wymienniki membranowe/celulozowe są tańsze od rotorów, to warto brać ten membranowy/celulozowy..
    Ale rekuperatory Zhender, Aeris, lub Thessla z takim wymiennikiem to cenowe przegięcie.
    W tym pułapie cenowym, lepiej brać rotor.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pukasz do złych drzwi.
    Rotory też nie tolerują dużych strumieni wilgoci, bo wtedy zamarzają.
    Dasz namiary na te zapisy, że przy polimerowych czy rotorach nie można tłoczyć powietrza z łazienek?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ale rekuperatory Zhender, Aeris, lub Thessla z takim wymiennikiem to cenowe przegięcie.
    W tym pułapie cenowym, lepiej brać rotor.
    Thessla też robi ERV? Nie wiedziałem.
    Nie chcę znowu dyskutować co lepsze czy bardziej opłacalne. Chcę, żebyś nie podawał nieprawdziwych informacji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-08-2019 o 21:33

  13. #13

    Domyślnie

    A ty daj namiary na producenta samochodu, który podaje spalanie kiedy masz "gaz do dechy".
    Tak samo producenci rekuperatorów dyplomatycznie milczą na temat tego jakie sprawności osiągają ich konstrukcje, gdy tylko parametry pracy wykraczają poza standardowe.
    Masz opomiarowany rekuperator?
    Poczekaj do pierwszej zimy
    Policzymy średnią sprawność temperaturową tego cuda z jednego zimowego tygodnia.
    Zobaczymy, jak to się ma do deklaracji producenta.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tak samo producenci rekuperatorów dyplomatycznie milczą na temat tego jakie sprawności osiągają ich konstrukcje, gdy tylko parametry pracy wykraczają poza standardowe.
    Wcześnie twierdziłeś, że
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W dokumentacjach można przeczytać, że do tych urządzeń nie podłącza się łazienek.
    I w celulozowych jest taki zapis. Pytam o podparcie takiego stwierdzenia dla polimerowych.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post

    Teraz paczę i paczę i paczę i ponad 7 kPLN netto Jan-Gaz. Myślałem o obrotowym wymienniku, ale cena i niski spręż mnie jakoś zniechęcają.
    Na Jan-gaz możesz się postarać o dofinansowanie 30% z programu czyste powietrze. Chwalą się na stronie, że mają odpowiednie papiery.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Bo poza tymi "płaskimi" praktycznie brak jest na rynku ofert obrotowych wymienników w cenach poniżej 8 kPLN (ok. 350 - 400 m3/h)? Mylę się?
    Nie mylisz się, sam szukałem obrotowego.
    Chyba najtaniej na rynku z rotorów będzie jan-gaz za ok 9,5kPLN brutto (katalogowo, więc może gdzieś do kupienia taniej, albo kupić z 8% vat, itd)
    Tysiąc-półtora drożej będzie komfovent.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie mylisz się, sam szukałem obrotowego.
    Chyba najtaniej na rynku z rotorów będzie jan-gaz za ok 9,5kPLN brutto (katalogowo, więc może gdzieś do kupienia taniej, albo kupić z 8% vat, itd)
    Tysiąc-półtora drożej będzie komfovent.
    Tu jest taniej...choć trochę tajemniczo

    https://www.olx.pl/oferta/rekuperato...8-IDl5LWg.html

  18. #18

    Domyślnie

    Też znalazłem to ogłoszenie i ....
    Wg mnie to podróba Jan-Gaza. Przekonują mnie do tego 2 rzeczy:
    1. podobny wygląd do JG sprzed kilku lat
    2. otóż swojego Janka kupiłem od człowieka z ...Wągrowca, tak, tak jechałem z Łodzi do Gniezna (tam się umówiłem na zakup). Oczywiście nazwy firmy i telefonu sobie nie przypomnę, ale... 1+2 = Jan Gaz IMO

    Wniosek? Człowiek od którego wówczas kupowałem reku naprawdę miał pojęcie o wentylacji, więc może warto zaufać?

    Dopisek:
    http://www.wkco.pl/index.php?route=product/category&path=64

    tamta cena to netto....

    Dopisek 2:
    Trochę tak głupio pisać jedno pod drugim, ale....pogrzebałem w czeluściach i jest tak:
    1. jak ktoś uważnie obejrzy podlinkowaną przeze mnie stronę, to w opisach znajdzie niewymazany znaczek Jan - Gaz
    2. to jest DOKŁADNIE ta osoba, od której kupiłem 10 lat temu swój reku
    3. jak ktoś chce to na piriv (tu nie chcę walić danymi) podam namiar i nazwę firmy, którą poprzednio się człowiek posługiwał, wtedy można znaleźć co nieco u wujka googla.
    4. w poniedziałek dzwonię do człowieka i chyba czeka mnie wycieczka.....po obrotowca tylko nie wiem, czy 350, czy 500? Bo człowiek jest IMO (albo przynajmniej był) absolutnie godzien zaufania.
    Ostatnio edytowane przez ProStaś ; 10-08-2019 o 19:57 Powód: dopisek 2
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    no i na czym stanelo?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  20. #20

    Domyślnie

    Ano na tym, że się do człowieka nie mogę dodzwonić.
    Może urlop?

    Będę wkrótce próbował ponownie, dam znać.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony