dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kafarszczak

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    14

    Domyślnie Działka szeroka 20m - Jaki projekt wybrać

    Witam. Mam zamiar zakupić działkę szeroką 20m i zastanawiam się nad projektem domu z garażem jedno stanowiskowym, szukam ale póki co na próżno. Prosze o pomoc w wybraniu projektu. Najlepiej żeby garaż był od frontu, żeby nie trzeba było kręcić samochodem za dużo.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    garaż zdominuje cały front.
    Projektów na wąską działkę jest sporo w necie - pytanie dlaczego ich nie znalazłeś?
    Możesz też poszukać wśród projektów do zabudowy bliźniaczej, szeregowej i zbudować jeden segment.
    Nic nie napisałeś o potrzebach życiowych, stronach świata, czym chcesz grzać, jakie masz fundusze na budowę (co przekłada się na metraż), jakie są ograniczenia MPZP?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-08-2019 o 17:05

  3. #3

    Domyślnie

    20 metrów front, minus 8 (po 4 metry), zostaje 12 m na budynek. Garaż 3,5 m + 2 ścianki (50 cm i 25), to razem 4,25. Zostaje na część mieszkalną 7,75. Słabo.
    Tak, jak pisze Elfir, przemyśl sprawę.

    W innym wątku był Projekt Maja
    Nawet, gdyby ustawić domek odwrotnie, też się nie mieści, więc takie szersze budynki raczej się nie zmieszczą. Gdyby się zmieścił, siedząc na tarasie, trzeba by patrzeć sąsiadowi w oczy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    projektów jest sporo - pierwsze z brzegu w wynikach google: Z292, Slim, Dom przy Migdałowej, Miły, Maja, HomeKoncept-25 itd: https://www.google.pl/search?q=proje...w=1920&bih=954

  5. #5

    Domyślnie

    12m na budynek to jest naprawdę całkiem sporo.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    12m na budynek to jest naprawdę całkiem sporo.

    Ja też mam działkę o szerokości 20m i przyznam trochę mało to jest. Owszem, da się zbudować dom, ale znacznie więcej projektów jest dla szerokości 21, a jeszcze lepiej 22m. Ale cóż, że to działka w dobrym miejscu. A np te projekty? Też się nimi interesuję. Co myślicie o rozkładzie pomieszczeń?

    https://www.studioatrium.pl/projekty...ix-v,1472.html
    https://www.studioatrium.pl/projekty...us-ii,799.html

  7. #7

    Domyślnie

    Mam 19 metrów i buduję bez garażu ale jak szukałam to nawet na 19 były projekty z garażami. Nie wiem jak można być takim nieogarem/leniem żeby w dobie kilku(nastu?) wyszukiwarek projektów nie wybrać przynajmniej kilku typów. Wiekszośc ludzi przychodzi na forum z jakimiś propozycjami projektów domów typowych a nie z postawą "znajdzcie Jaśnie Panu projekt bo mi sie szukać nie chce". Przecież on nie napisał nawet czy to ma być parter czy piętro.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja buduję dom o szerokości 10.6m z garażem i kuchnią od frontu (9.54 od muru do muru plus po 0.53m na okapy). Projekt indywidualny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190810_044348.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	433400

  9. #9

    Domyślnie

    Moim zdaniem, przy nowo budowanym domu, absolutne minimum na garaż jednostanowiskowy to 4,5m. szerokości.

    Zastanów się czy zamiast garażu nie połączyć z budynkiem wiaty na auto. Ja mam właśnie taką wiatę, połączoną ze stropem domu- do tego miałem jeszcze garaż, ale zlikwidowałem na poczet innego przeznaczenia pomieszczeń).

    Jak dobrze opiszesz to w projekcie, będziesz mógł podejść z nią nawet na odległość jednego metra od działki sąsiada. Wtedy masz więcej miejsca na dom.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Moim zdaniem, przy nowo budowanym domu, absolutne minimum na garaż jednostanowiskowy to 4,5m. szerokości.

    Zastanów się czy zamiast garażu nie połączyć z budynkiem wiaty na auto. Ja mam właśnie taką wiatę, połączoną ze stropem domu- do tego miałem jeszcze garaż, ale zlikwidowałem na poczet innego przeznaczenia pomieszczeń).

    Jak dobrze opiszesz to w projekcie, będziesz mógł podejść z nią nawet na odległość jednego metra od działki sąsiada. Wtedy masz więcej miejsca na dom.
    Wiata na samochód musi być w jakichś tam odległościach od granic. I nie można jej postawić 1m od granicy. W projekcie owszem. Może ja opisać jako wiatę na kosiarkę, tylko potem wystarczy, że raz zaparkuje tam samochód i ktoś to zauważy i zgłosi do odpowiedniego urzędu. Co wtedy? Takze rada bez sensu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Wiata na samochód musi być w jakichś tam odległościach od granic. I nie można jej postawić 1m od granicy. W projekcie owszem. Może ja opisać jako wiatę na kosiarkę, tylko potem wystarczy, że raz zaparkuje tam samochód i ktoś to zauważy i zgłosi do odpowiedniego urzędu. Co wtedy? Takze rada bez sensu.
    Tak podchodząc, to życzę Ci powodzenia w życiu! W relacji z sąsiadami również. Ja mogę u siebie czołg zaparkować pod wiatą na kosiarkę i nikt na mnie nie pójdzie do urzędu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Tak podchodząc, to życzę Ci powodzenia w życiu! W relacji z sąsiadami również. Ja mogę u siebie czołg zaparkować pod wiatą na kosiarkę i nikt na mnie nie pójdzie do urzędu.
    Niestety, ale nigdy nie wiesz, na jakiego sasiada trafisz. Poza tym sąsiad się zawsze może zmienić.
    A na koniec, to nie wiem jak Ty, ale ja jednak wolę przestrzegać prawa i nie trzymać samochodu pod wiatą, która nie jest do tego przeznaczona.
    Ktoś z jakiegoś powodu ustalił takie, a nie inne odleglosci od granicy dla miejsc parkingowych. Ale Ty przeciez wiesz lepiej.

    PS. Rozważania na temat trzymania czołgu pod wiatą i reakcji sąsiadów, to jednak temat inny niż zaproponował autor wątku.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 10-08-2019 o 08:25

  13. #13

    Domyślnie

    Nie ma co się oburzać. 12 metrów, to niby dużo, a jednocześnie mało. Jeśli chce się mieć garaż z częścią mieszkalną w jednej linii, to będzie za mało.
    Ten projekt kota Lidki, jest zdominowany przez garaż w środku budynku. Poruszając się po parterze, cały czas obchodzimy garaż, marnujemy przez to najlepsze miejsce na parterze.
    Chyba jednak lepsze są te projekty, gdzie garaż jest z przodu, a budynek z tyłu, tylko wejście i ma obok garażu. Wtedy tego obchodzenia garażu nie ma, ale za to, najważniejsza część budynku to ta z tyłu, od ogrodu i tam się będzie toczyć życie.

    O czymś takim myślę
    https://www.studioatrium.pl/projekty...n-ii,1106.html

  14. #14

    Domyślnie

    Jak efir zasugerowała potrzeba więcej detali co do działki z której strony wjazd i jej długość ja np. będę robił indywidualny i na razie sobie go sam rysuje żeby określić co chcemy tak pi razy drzwi, przy wjeździe od północy wystarczyłoby dodac garaż z lewej strony oczywiście nie byłoby przejścia z garażu co kto woli i potrzebuje


  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Ten projekt kota Lidki, jest zdominowany przez garaż w środku budynku. Poruszając się po parterze, cały czas obchodzimy garaż, marnujemy przez to najlepsze miejsce na parterze.
    Chyba jednak lepsze są te projekty, gdzie garaż jest z przodu, a budynek z tyłu, tylko wejście i ma obok garażu. Wtedy tego obchodzenia garażu nie ma, ale za to, najważniejsza część budynku to ta z tyłu, od ogrodu i tam się będzie toczyć życie.

    O czymś takim myślę
    https://www.studioatrium.pl/projekty...n-ii,1106.html

    Też myśleliśmy o takim wysuniętym garażu. Niestety gmina wie lepiej czego nam trzeba i MPZP określa:
    "(...)dopuszcza się cofnięcie wejść, wbudowanych garaży i loggi w głąb od obowiązującej linii zabudowy na odległość do 1,3 m, na odcinku nieprzekraczającym łącznie 1/3 szerokości elewacji(...)"

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lidkaijejkot Zobacz post
    Też myśleliśmy o takim wysuniętym garażu. Niestety gmina wie lepiej czego nam trzeba
    Gmina ma swój pomysł na ład przestrzenny i nic się z tym nie zrobi, ale można pokombinować. Zróbcie garaż z przodu, obok łazienkę, kotłownię, może biuro, a część mieszkalną z tylu. Zrobić szkic odręczny i pójść z tym do gminy z zapytaniem, czy tak może być?

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi, aczkolwiek zmieniać nic nie zamierzamy. Budowa już trwa.
    Ostatnio edytowane przez Lidkaijejkot ; 11-08-2019 o 05:48

  18. #18

    Domyślnie

    U Was jest całkiem sporo miejsca na parterze, więc da się wygodnie mieszkać. Przydałby się pokój na dole dla osoby mniej sprawnej, ale nie zawsze się da to zmieścić, niestety. W Niemczech garaż w bryle budynku, jest wyjątkowym rozwiązaniem.

  19. #19

    Domyślnie

    20 metrów to nie jest wąska działka. Zaprojektowałem kiedyś dom piętrowy na działce 12 metrowej z częścią dzienną ustawioną poprzecznie , przyklejoną do garażu sąsiada, gdzieś w połowie działki 130 metrowej. Wjazd do garażu był realizowany bezpośrednio z drogi, bez ogrodzenia.
    Tak naprawdę to właśnie na takich działkach projektuje się fajne rzeczy

    Zeby cokolwiek zaprojektować potrzebny jest zorientowany rzut działki z wjazdem na nią.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony