dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Odpowietrzenie / napowietrzenie / wentylacja (bez komina)

    Witam.

    Dom z poddaszem. Mam sytuację jak na rysunku (trzeba kliknąć*żeby powiększyć)L
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Untitled Diagram(1).jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	433401

    Po lewej - toaleta na parterze. Ma jeden odpływ 110.
    Po prawej - pion kanalizacyjny i komin wentylacyjny (4 kanały), drugi odpływ 110.
    Wszystkie odpływy (jest jeszcze trzeci 110) zbiegają się w jedną, szerszą rułę (chyba 315?) do przepompowni, a dalej do kanalizacji miejskiej.

    Do komina planuję dać wentylację grawitacyjną, okap, odpowietrzenie kanalizacji (pionu), Ale pomieszczenie po lewej nie ma pionu.


    Rozważam:
    - puścić wentylację awentą, pod i nad wieńcem dać kolanka po 2x90 st, awentę puścić w działówce, dalej po skosie z linią dachu i wypuścić przez dachówkę
    - odnośnie odpowietrzenia kanalizacji myślałem, żeby pójść w ścianie fi 50 (względnie 110 pod wieniec, bo w wc mam tam ścianę 25cm), zredukować do fi 50 (lub 2x50), wyjść w działówce na poddaszu, i analogicznie puścić skosem z linią dachu i przez dachówkę. Tu koniecznie chcę się oddalić od pomieszczenia, bo nie idąc wyżej mogłoby mi zaciągać przez okna połaciowe.

    Czytałem na forum o zaworach napowietrzających, ale one nie rozwiążą smrodu tylko ew. bulgot.
    Nie jestem hydraulikiem. Opinie o tym problemie mam sprzeczne.

    Proszę o radę.

  2. #2

    Domyślnie

    Pierwszy raz słyszę o czymś takim.

    _

    szkolenia zakupowe

  3. #3

    Domyślnie

    Wątek do skasowania. Dajmy temu spokój.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Napisałeś, że pomieszczenie po lewej nie ma pionu, czyli jest to tylko podejście do WC pod posadzką - ono nie potrzebuje wentylacji - wentyluje się piony. W pionach może dochodzić do powstawania podciśnień i nadciśnień przy spuszczaniu wody z wyższej kondygnacji. Zjawiska takie nie zachodzą w prawie poziomych odcinkach podejść i ich wentylacja jest zbędna, chyba że są to długie podejścia o małych średnicach, ale nie 110.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Zjawiska takie nie zachodzą w prawie poziomych odcinkach podejść i ich wentylacja jest zbędna, chyba że są to długie podejścia o małych średnicach, ale nie 110.
    No popatrz - a ja nie mam w ogóle pionów, i zarówno projektant gotowca, adaptujący jak i hydraulik i kierbud upierali się, że muszę mieć wentylację. Niektórzy z nich nawet, że kilka a podejścia mam 160mm (pod chudziakiem osobno do każdego punktu).
    Do kibelka, jak jest długa rura trzeba robić dodatkową wentylację. Nasz gospodarz tak twierdzi:
    Podejścia do misek ustępowych o średnicy 0,10 m nie powinny być dłuższe niż 1 m. W przeciwnym razie muszą być wentylowane, nie można bowiem ratować sytuacji, zwiększając ich średnicę.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Kierbud "na domkach" nie ma specjalności instalacyjnej (chyba że mówisz o kierowniku robót, którego na domkach w 99% przypadków nie ma). Hydraulik i dziennikarz tym bardziej pojęcie w temacie miewają marne. Projektant ze specjalnością IS - zapytaj dlaczego prawie wszyscy z nich projektują w domkach 160mm kanalizacji podposadzkowej - powiedzą, że tak trzeba, tak się robiło zawsze, że na wszelki wypadek. Problem w tym, że nie wynika to z żadnych obowiązujących przepisów i nie jest uzasadnione niczym - rury 110 mają lepsze warunki przepływu (samooczyszczania) dla takich małych obiektów i niewielkich przepływów.
    Sam jestem projektantem IS, bywam kierownikiem na instalacjach i sieciach, inspektorem nadzoru i mam w nosie opinie w/w "autorytetów", opieram się na wiedzy a nie na przesądach i plotkach.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki, panowie.
    Fullstackowy amator wykańczania swoich kilku metrów kwadratowych.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Sam jestem projektantem IS, bywam kierownikiem na instalacjach i sieciach, inspektorem nadzoru i mam w nosie opinie w/w "autorytetów", opieram się na wiedzy a nie na przesądach i plotkach.
    Wreszcie jest tu ktoś z kim można skonsultować instalację.
    Ja mam 3 piony i wszystkie wyprowadzone wywiewką ponad dach.
    Chciałbym to ograniczyć do jednej wywiewki i ewentualnie napowietrzaczy, nawet takich zintegrowanych z syfonem, np. umywalki.
    Czy to jest dopuszczalne?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	S-1 Wod-kan piwnica_1.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	444992

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	S-2 Wod-kan parter_1.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	444993

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	S-3 Wod-kan poddasze_1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	444994

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony