dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Siesiepy

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Sokolniki
    Kod pocztowy
    98-420
    Posty
    3

    Domyślnie Ocieplenie dachu wełną - folia, wełna, deskowanie czy sznurki

    Post grzecznościowy, mąż jest autorem poniższego tekstu. Nie ma konta na forum.

    Proszę, podpowiedzcie mi w sprawie ocieplenia poddasza, ponieważ jestem w konsternacji a spoczęło to na moich barkach..
    Pełne deskowanie, papa oraz dach wielospadowy, gdzie jak wiecie wentylacja jest ograniczona przez kosze..
    Wiadomym jest, że z tego powodu zależy mi na szczelinie wentylacyjnej i myślałem też o folii paroprzepuszczalnej z uwagi na dostępność bezpośrednio od producenta po cenach zakupowych (prowadzę firmę z oknami i drzwiami, stąd również takie materiały w ofercie)

    Myślałem nad łatami dystansowymi 3cm + folia paroprzepuszczalna na nie, ale doczytałem się że wełna nie powinna mieć kontaktu z takową i zgłupiałem. Ci sami ludzie piszą, że folie utrudnia odprowadzanie wilgoci z wełny a nawet łapią od nich dodatkowa wilgoć w przypadku "oparcia".
    Ile ludzi tyle opinii..

    Jesli faktycznie folia nie dawałaby korzyści to wolałbym spojrzeć w stronę ucięcia dodatkowych kosztów i użyć sznurka zamiast łat..

    Bardzo proszę o jakąś poradę,
    Czuję się zagubiony a każdy majster jakiego znam zdziwiony jest że w ogóle trzeba zostawiać szczeliny wentylacyjne..

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Jeśli jest pełne deskowanie i papa to dodatkowa szczelina pod deskowaniem jest niezbędna. W innym przypadku cieplejsze powietrze z parą wodną przenikając przez wełnę natrafi na chłodniejsze deski, gdzie wystąpi kondensacja, a z drugiej strony papa utrudnia wysychanie desek - drewno zacznie gnić.
    Można byłoby zrezygnować ze szczeliny, gdyby obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla tego konkretnego budynku wykazałyby, że w tym dachu nie dojdzie do kondensacji w warstwie deskowania. Bez obliczeń szkoda ryzykować.

    Z dodatkowej szczeliny można też zrezygnować, jeśli zamiast papy na deskowaniu byłaby membrana wysokoparoprzepuszczalna. Dodatkowo można zamiast pełnego deskowania wykonać deskowanie ażurowe, które będzie jeszcze lepiej odprowadzało wilgoć.

    Jeśli dodatkowa folia paroprzepuszczalna będzie "wisiała" w powietrzu między wełną a deskowaniem to ta folia łatwo się wychłodzi i stanie się powierzchnią zimniejszą niż sama wełna. Czyli na powierzchni folii od strony wełny dojdzie do kondensacji (zanim ta folia zdąży przepuścić parę wodną) i kondensat będzie spadał do welny ją mocząc. Natomiast jeśli folia będzie stykać się z wełną to uzyska wyższą temp. (taką jak powierzchnia wełny), więc różnica temp. będzie zbyt mała by doszło do kondensacji i namakania wełny.
    Jeśli co do tego są jakieś wątpliwości to chyba lepiej w ogóle zrezygnować z tej folii paroprzepuszczalnej między wełną a deskowaniem. Bo właściwie jaka miałaby być jej rola? Może zabezpieczyłaby wełnę, na wypadek gdyby pokrycie dachu i papa zaczęły przeciekać - tyle z jej funkcji.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    Witam.
    Bedę ocieplał sufit wełną, miedzy krokwie daje 20 cm,potem z konstrukcja sufitu obniżam się o 15 cm ,i będę wkładał na konstrukcje wełnę 10 cm ,więc wychodzi ze między wełnami będzie około 5 cm luzu, czy to jest dopuszczalne, czy ewentualnie zrobić to inaczej , zakup grubszej wełny jest nie możliwy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony