dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie zmiana gruntów na działkę nierolną a płacenie kolejnych rat z tytułu odrolnienia

    Proszę o pomoc.

    W 2012 roku decyzją Starosty Powiatowego wyłączyłem z produkcji rolniczej 178 m w związku z budową domku letniskowego na działce o pow. 1023 m. Teren wyłączony z produkcji oznaczono jako "Bp" a ja uiszczam przez 10 lat opłatę roczną z tytułu ochrony gruntów rolnych (pozostały jeszcze 3 raty). Za pozostałe grunty na działce płaciłem podatek jak od gruntów rolnych, Niespodziewanie w 2015 roku w wyniku modernizacji ewidencji gruntów i budynków zmieniono oznaczenie mojego gruntu na "Bi" - inne tereny zabudowane, rozciągając tą klasyfikację na całą działkę. Zmiany zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń i na witrynie internetowej, ale ja mieszkam 300 km dalej od działki więc to przegapiłem. W tym roku w wydziale podatków w Urzędzie Gminy dowiedziałem się, że mam zapłacić od 2015 roku zaległy podatek wynikający ze zmiany przeznaczenia gruntu. Dziwi mnie to bo przecież Gmina co roku wydała mi decyzję podatkową w oparciu o rejestr EGiB, więc ja niczego nie ukrywałem, to raczej oni przegapili zmiany.... Z tymi podatkami to jeszcze rozumiem, ale czy w tej sytuacji opłata roczna z tytułu ochrony gruntów rolnych od 2015 powinna mi być zwrócona, skoro grunty nie są już rolne i płacę o wiele wyższy podatek, a kolejnych rat mam nie płacić? Czy warto się pchać w jakieś sprawy sądowe w mojej sytuacji? Ktoś doświadczył podobnej historii?

    Pozdrawiam
    Andrzej

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zlotelany

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Podbeskidzie
    Posty
    57

    Domyślnie

    Nie warto. Płacisz opłatę za wyłączenie tych 100 metrów co pozwoliło ci wybudować domek letniskowy, nie za zmianę klasyfikacji EGiB całej działki. W sądzie nic nie ugrasz, bo te kwestie w żaden sposób się nie łączą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony