dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie okno 180x2350 zwykłe ruchomy słupek czy psk?

    Mam dziury na okna wymurowane 3 x 180x235 z tego 2 do sypialni i 1 do salonu (wszytkie na jednej stronie). Miały mieć wszystkie ruchomy słupek. Pobawiłam sie kalkulatorkiem MS i wychodzi mi różnica 1300 około więcej za psk. Zamienione na psk miało by być okno w salonie, przy czym wpadłam jeszcze na pomysł ze dwa pozostałe zrobię poł fixy, miały by udawać psk z zewnątrz i wyglądało by to bardziej spójnie ( na tej elewacji jest jeszcze jeden fix).
    Nie interesowałam się wcześniej oknami przesuwnymi więc jestem zielona w temacie. Wiem tylko, że psk potrafi stwarzać wiecej problemów po latach, (szczelność , cięzej chodzi) niz hst ale to zupełnie inny budzet.
    Jest sens się pchać z takie rozwiązanie przy tych wymiarach okna? Trochę się boję, że przy ruchomym słupku skrzydło będzie mi się zwieszać po jakimś czasie , tak się stało przy poprzednich drzwiach 180x210 otwartych z jednej strony całe lato na oscież.

  2. #2

    Domyślnie

    Przy tej wielkości odpuściłbym sobie PSK. Mam u siebie 380x230 w salonie PSK dzielone na 3 części 2 fixy po bokach i środek otwierany i po 2,5 roku mieszkania w PSK wymienione wszystkie wózki, szyny, ostatni serwis w listopadzie mam nadzieję, że skutecznie naprawił to okno. W sypialniach na tej samej ścianie mam dwa okna 150x230 i mam zrobionego zrobione tak że jest fix i drzwi balkonowe w proporcji 1/3 fix 2/3 balkon i wszystko jest ok bez żadnych regulacji.
    Osobiście jak bym stał przed takim dylematem wolałbym chyba zrobić ruchomy słupek i masz otwierane całą przestrzeń, a jak nie masz takiej potrzeby część stałą i drzwi balkonowe.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie będzie Ci przeszkadzać, że po otwarciu szerokość w świetle to będzie z 75 cm? IMO żeby suwanki miały sens, to otwór w murze musi mieć ze 3m.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Osobiście jak bym stał przed takim dylematem wolałbym chyba zrobić ruchomy słupek i masz otwierane całą przestrzeń, a jak nie masz takiej potrzeby część stałą i drzwi balkonowe.
    Tak ale ruchomego slupka chyba nie bedzie bo drzwi od salonu sa pod zadaszeniem niewidoczne dla sasiadow wiec najbardziej narazone na włam. Skoro mam robic ze stałym to rozważam psk. Miałam takie okno juz z ruchomym słupkiemi otworzyłam je w całości kilka razy.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie będzie Ci przeszkadzać, że po otwarciu szerokość w świetle to będzie z 75 cm? IMO żeby suwanki miały sens, to otwór w murze musi mieć ze 3m.
    No własnie nie wiem na ile się będą otwierać tzn ile można wyciągnąc z 180cm maksymalnie. Teraz mam na 76cm w świetle szału nie ma ale w sumie normalne drzwi.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam w kuchni i sypialni te ruchome słupki i powiem Ci szczerze, że jakby mniej stabilne te okna były. W jednym miałem już nawet wymienione skrzydło- nie wiem czy ten słupek był tego powodem.

    Plusem jest to, że jak otworzysz masz fajną, dużą przestrzeń. Psk to w ogóle nie brałem pod uwagę, bo ten system, nie ma dla mnie plusów. Natomiast, gdybym jeszcze raz miał wybierać, zdecydowałbym się chyba na dwa małe HSy. Pewnie trochę drożej by wyszło, ale teraz już wiem, że jest to najlepsze rozwiązanie. Potem, na drugim miejscu byłby jednak chyba stały słupek.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    PSK przy tej szerokości to może mieć tylko zaletę w postaci niezabierania miejsca w pomieszczeniu (czasem z układu wynika stół pod oknem). Światło przejścia (zmierzyłem na swojej ekspozycji) - niecałe 79cm przy całości 180cm.
    Ujednolicić to można dając do PSK skrzydło w części stałej. Wtedy od zewnątrz niczym się nie różni od okna ze słupkiem.

    Otwarte skrzydło przez całe lato może "opaść" ale nie winiłbym tu rodzaju słupka, a wyparcie :
    1. Szyby przy montażu fabrycznym - jeśli nie jest prawidłowo oparta to może się "zwiesić"
    2. Okna. Mało kiedy są stosowane podkładki wypierające ramę (między ościeżnicą a murem) a to podstawa przy dzisiejszej wadze skrzydeł. Brak takiego wyparcia może spowodować, że całe okno się cofnie w głąb muru, straci geometrię i będzie obcierać (piana nie jest wystarczająca).
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    PSK przy tej szerokości to nieporozumienie o ile znajdziesz producenta który wykona Ci je z gwarancją. Na wózkach się kolebie, światło przejścia jak w drzwiach do kibla....użytkowy strzał w kolano
    180 x 235 to żaden problem dla deuskrzydlowego balkonu z ruchomym slupkiem nawet skrzydła nie wyjeżdżają do wnętrza za bardzo.
    Lekkie wyzwanie dla montażystów którzy nagminnie zapominają o bocznych klockach dystansowych ale o tym wspomniał już Fin

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony