dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie Umowa z wykonawcą na kwotę

    cześć,

    Mam pytanko, jak to jest z vatem za wybudwanie domu. W przykładowej umowie z wykonawcą podana jest kwota netto za całość, mowa jest o rozliczaniu etapowym po każdym etapie. Buduje się osoba fizyczna. Wykonawca twierdzi, że to jest finalna kwota do zapłaty (nie wnikam, czy on płaci vat czy nie, to chyba jego sprawa), to czy na inwestora spływa obowiązek zapłacenia vat-u, bo coś mi ta kwota netto nie pasuje w tej umowie..? Wykonawca twierdzi, że faktury nie wystawia, tylko rachunek z wyszczególnionym zakresem prac za każdy etap, więc inwestor vatem się przejmować nie musi, ja się na tym totalnie nie znam, patrzę na oferty, spotkałem się z pierwszym deweloperem i taka sytuacja.

    Domki tego dewelopera mi się podobają, niemniej muszę się upewnić, czy ja zamawiając u niego ten dom, dostając rachunek, nie płacąc vatu nie łamię czasem prawa? Jeśli to prawda, że vat płaciłbym tylko w przypadku otrzymania faktur, to co jeśli ich nie dostanę a dostane tylko jakiś rachunek z zakresem prac ?
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 17:53

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.929

    Domyślnie

    To jest deweloper czy "zwykły" wykonawca ?
    Jest płatnikiem VAT ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    Czy jest płatnikiem vat? Ciężko powiedzieć.. Dodatkowo mówił, że płaci podatek dochodowy i ja musiałbym zapłacić 2% pcc

    Umowa jest na roboty budowlane polegające na budowie domu. Umowa jest między inwestorem a panem X, prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Y zwaną Wykonawcą ( jest nip i regon).

    Jak się dowiedzieć czy jest płatnikiem vat? A może podaj dwie odpowiedzi jak jest i jak nie jest?
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 15:32

  4. #4

    Domyślnie

    mozesz wyguglic jego nip bedzie czy jest platnikiem.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
    https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#1

    podatnik czyli płatnik ? I co dalej z tego wynika ?
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 16:06

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekarkadiusz Zobacz post
    Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
    https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#1

    podatnik czyli płatnik ? I co dalej z tego wynika ?
    Że nie może wystawiać rachunków tylko faktury vat.
    Pozdrawiam
    Katka

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    To, że on czegoś nie może albo coś źle robi, to jego sprawa, bardziej mnie interesuje, co jeśli wystawi mi rachunek, czy mi z tego tytułu coś grozi ? Czy musiałbym płacić vat? Kwota za dom mi pasuje, powiększona o vat już przekracza moje możłiwości.
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 16:33

  8. #8

    Domyślnie

    Na umowie jak masz napisane? Kwota netto? Jak tak to ja bym nie przyjela takiej umowy potem może cie wrobić w “split payment”. Co prawda to tyczy sie chyba tylko dwóch podmiotow gospodarczych, ale i tak bym uważała.
    Ostatnio edytowane przez katka ; 16-08-2019 o 16:47
    Pozdrawiam
    Katka

  9. #9

    Domyślnie

    Żeby się czuć bespiecznie powinno być napisane całkowita kwota do zapłaty X
    Pozdrawiam
    Katka

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    Na umowie najbezpieczniej jest napisać "kwota do zapłaty wynosi XYZ PLN plus podatek VAT według stawki z dnia wystawienia faktury. Obecnie ( w dniu podpisania umowy) stawka wynosi 23%" . Wielu pamięta czasy, gdy podczas trwania umowy stawka skoczyła z 7 na 22%

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.399
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka Zobacz post
    Że nie może wystawiać rachunków tylko faktury vat.
    Nie ma już rachunków. Nie ma też faktur VAT. Od pięciu lat wszyscy powinni wystawiać faktury (bez skrótu "VAT" - ale jego użycie nie jest karalne). Albo paragony jak mają kasę/drukarkę fiskalną. klik.

    Skoro w umowie jest zaznaczone, że to cena netto to podatnik VAT powinien doliczyć podatek. Można się domyślać, że jak nie zechcesz faktury, to zapłacisz netto, a jak poprosisz o fakturę, to zapłacisz brutto. Chyba nie trzeba wyjaśniać, o co chodzi?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-08-2019 o 17:03

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    Rozumiem, że bez faktury zapłacę netto Ale chciałem się dowiedzieć, czy ja łamie prawo dostając paragon zamiast faktury i nie płacąc vat. Jestem osobą fizyczną. Czy mogę taką umowę podpisać bez niepokoju.
    Drugie pytanie to czy oprócz oszczędności, to czy dla mnie jest jakaś różnica faktura a paragon ? Jeśli nie, to po co mam brać faktury i ten vat płacić.

    To że ewentualnie on nie postępuje uczciwie (jeśli faktycznie nie postępuje) to już jego sprawa, ja chcę się tutaj skupić co mi grozi jeśli podpiszę z nim umowę.

    Idąc dalej, wykonawca twierdzi, że to nie będzie 23 jak ktoś wyżej pisał a 8% jeśli zechciałbym fakturę.
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 17:14

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.399
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekarkadiusz Zobacz post
    Drugie pytanie to czy oprócz oszczędności, to czy dla mnie jest jakaś różnica faktura a paragon ? Jeśli nie, to po co mam brać faktury i ten vat płacić.
    A myślisz że po co była loteria paragonowa?
    Dla konsumenta nie ma właściwie różnicy, czy paragon, czy faktura. Netto płacisz jak sprzedawca "zapomni" wystawić jedno i drugie.

    Przy domach jednorodzinnych co do zasady jest 8% na usługi (w tym usługi wraz z materiałem). Są od tego wyjątki, ale niewiele. Za to jak sam kupujesz materiały (i sprzedawca nie zapomni o fakturze albo paragonie) to płacisz 23% VAT. Dlatego robocizna jak kupujesz materiał z montażem nie wychodzi tak drogo, jakby się wydawało - bo 15% wartości materiałów "sponsoruje" fiskus.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-08-2019 o 17:23

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    No dobra a jak "zapomni" fakturę wystawić to nie ma ryzyka, że po jakimś czasie ktoś mu "przypomni" jak się robi, to co ja będę ten vat płacić, jakieś odsetki też ? A może jakieś gorsze konsekwencje ?
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 17:57

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.399
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekarkadiusz Zobacz post
    No dobra a jak "zapomni" fakturę wystawić to nie ma ryzyka, że po jakimś czasie ktoś mu "przypomni" jak się robi, to co ja będę ten vat płacić, jakieś odsetki też ?
    Jak druga strona będzie mogła udowodnić, że zapłaciłeś niższą kwotę niż umówiona to może dochodzić zapłaty reszty do czasu przedawnienia roszczenia.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    A co jeśli w umowie będzie napisane kwota X brutto i dostałbym paragon ? Wtedy jakby go skontrolowali, to on płaci VAT ? Czy też mógłby mi wystawić fakturę albo poprosić o dopłatę vatu ? Sorrrry jeśli pytanie nie trzyma się kupy ale myślę jeszcze czy z nim wchodzić w tą budowę, jeśli tak chciałbym jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.

    Drugie pytanko, co jeśli w umowie jest kwota bez określenia netto/brutto ? Dla osoby fizycznej jaka to jest wtedy kwota?
    Ostatnio edytowane przez marekarkadiusz ; 16-08-2019 o 19:26

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.929

    Domyślnie

    Sprawdź tutaj https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#3
    Generalnie "wykonawca" proponuje płatność bez faktury czyli "na lewo".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekarkadiusz Zobacz post
    Drugie pytanko, co jeśli w umowie jest kwota bez określenia netto/brutto ? Dla osoby fizycznej jaka to jest wtedy kwota?
    W takim przypadku dla konsumenta oznacza to wartość brutto do zapłaty.

    Tobie grozi jedynie to że jak wykonawcę US ścignie to moze próbować wystawić na Ciebie fakturę (pilnuj żeby mieć potwierdzenie wpłaty tej wartości netto - zakładam że gotówkowe) z Vatem do zapłaty. Po 3 latach od wykonania umowy możesz już spać spokojnie - przedawnienie.
    Generalnie Kaizen bardzo obrazowo wytłumaczył o co chodzi. Tobie raczej nic nie grozi, ale gość nie zgodzi się na zapis w umowie brutto - nie będzie miał na Ciebie haka.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marekarkadiusz

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Las
    Kod pocztowy
    71-232
    Posty
    10

    Domyślnie

    Potwierdzenie wpłaty w postaci paragonu / rachunku wystarczy ? Wykonawca jest w 100% pewny siebie, że vatu nie będę musiał płacić, więc po co mu jakiś hak, skoro jest taki pewien.. Mógłby przecież wziąć to ryzyko na siebie i zgodzić się na słówko brutto albo samą kwotę bez określenia (domyślnie pewnie dla konsumenta brutto wtedy).

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekarkadiusz Zobacz post
    Potwierdzenie wpłaty w postaci paragonu / rachunku wystarczy ? Wykonawca jest w 100% pewny siebie, że vatu nie będę musiał płacić, więc po co mu jakiś hak, skoro jest taki pewien.. Mógłby przecież wziąć to ryzyko na siebie i zgodzić się na słówko brutto albo samą kwotę bez określenia (domyślnie pewnie dla konsumenta brutto wtedy).
    On jest pewien (według jego mniemania), że w razie czego zwali to na ciebie. To jest ten hak na którym ty zawiśniesz. Możesz zawisnąć, masz także szansę...
    Dlatego na umowie ma być napisane łopatologicznie co i jak.
    Domyślość to na randce lub w scrabble, lecz nie w finansach.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony