dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie izolacja ścianki kolankowej przy dodatkowej ściance odsuniętej

    Hej

    jak sprawa wygląda w temacie jak wyżej

    dom parterowy ale z opcją kiedyś poddasza do adaptacji - na początek może pralnia, suszarnia, składzik

    ocieplam strop i w przyszłości będę ocieplał dach

    chcę aby grzać dół a na górze żeby było powyżej 5-10st

    ze względu na to że jest to parterówka to ściana kolankowa jest niska (2 pustaki + wieniec) i kąt dachu mały (30st) to będę odcinał 1m w poziomie od ścianki kolankowej
    teraz pytanie co z izolacją
    czy dawać ją na tej dobudowanej ściance (początkowo tylko o takiej myślałem) czy też docieplać ściankę kolankową -

    z tego co mi się wydaje i co dzisiaj poczytałem pasuje ocieplić bo na chłopski rozum w tej części nieogrzewanej w żaden sposób (1m od ściany kolankowej) jak będzie powyżej zera to nie wiele bo tylko ocieplony dach i zero ogrzewania i przez ściankę kolankową a zwłaszcza wieniec i trzpienie betonowe będzie wędrowała ta niska temperatura do stropu

    na ścianach mam 20cm styropianu
    na dach docelowo 15+10cm wełny
    na stropie jest 12-15cm styro
    ile dawać i czy dawać styropian na ściankę kolankową - dodatkowy zonk że mam tam już koryta elektryczne przytwierdzone do pustaka ale o te 5cm styropianu mogę odsunąć

    i co przy murłacie - obkładać ją z 3 stron wełną czy styropianem obudować i dopiero do tej obudowy murłaty ze styro dosunąć wełnę

    z góry dzięki za rady
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dz01MzAmaD0yODE=_src_199381-eliminacja_mostkow_termicznych_wiezba_3_budujemydompl.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	433660  

  2. #2

    Domyślnie

    Mam podobny układ.
    Zdecydowałem, że na podłodze ułożyłem styro + ścinki styro (ułożone na płasko). Na zewnątrz ocieplenie ściany 20 cm. styro:
    Mam również ocieploną ściankę kolankową.
    I aby ten CAŁY układ zamknąć zamówię natrysk piany: na podłogę, by uszczelnić izolację + na styro zewn. + na murłatę + na ścianę "wieńcową".

    Zastanów się, czy nie zrobić podobnie.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem, jaki układ ma ojciec założyciel wątku.

    U mnie nieużytkowe poddasze będzie podzielone na 2 części:
    1. kompletnie nieużytkowe (zaizolować i zapomnieć),
    2. używane na graciarnię + miejsce na szafę rekową + rekuperator + etc

    Ad.1. Po prostu najtańsza piana OK
    Ad. 2 Piana ZK + na to wylewka (jak $$$ pozwolą...)
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #4

    Domyślnie

    rozumiem że masz izolację ściany kolankowej od wewnętrznej strony
    ale ile - czy tylko piana

    ja jestem przeciwnikiem piany (nie dyskutujmy na ten temat ) ale pytanie
    ile dawać styro od wewnętrznej ściany kolankowej

    wiem że na stropie powinno być 20cm styro - ale tylko wtedy gdy nie ma ocieplenia dachu

    skoro u mnie będzie ocieplony dach to i tak te 12-15cm chyba styknie z naddatkiem - fakt nie chce grzać góry jak dołu

    skoro od góry będzie wełna to ile potrzeba min styro na ściankę kolankową wewnątrz żeby temperatura pod wełną (i tak niska nie "wchodziła" przez to miejsce nie ocieplone

    i teraz drugie pytanie

    izolujesz tą ściankę pośrednią (odsuniniętą od ść kolankowej) też pianą

  5. #5

    Domyślnie

    Załóżmy, że ta wyższa ścianka z Twojego rysunku to ścianka kolankowa (oddzielająca poddasze użytkowe od nieużytkowego), a ściana z murłatą to ściana powiedzmy "wieńcowa".

    Na ściance kolankowej daję 20 cm. szarego styro (jak mi braknie zakupionego styro to dopełnię pianą OK).
    Na podłodze 16 cm. białego EPS 100 o lambdzie 0,036 (pomiędzy idą rury od wentylacji) + 10-15 cm. piany OK (tam, gdzie nie będzie wylewki) i 10 cm. piany ZK tam, gdzie będzie wylewka.
    Na ściankę "wieńcową" natrysnę ok. 20 cm. piany OK, tak by wypełnić przestrzeń wokół murłaty i połączyć pianę ze styro na ścianie zewn. Oraz, by zachować ciągłość izolacji.
    Do tego dam 15-18 cm. wełny w połać dachu nad fragmentem, gdzie nie ma pomieszczeń mieszkalnych. Na Twoim rysunku nazywa się to izolacja cieplna dachu.

    Na tak powstałym poddaszu, mam nadzieję długo utrzymywać > 0 st. C.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #6

    Domyślnie

    o kurde

    to chyba na dom pasywny -
    wychodzi że nawet w tym miejscu nieużytkowym będzie
    16cm styro
    10cm piany
    15-18 cm wełny

    ponad 40cm izolacji - to na dom pasywny


    ja planuje
    12cm styro
    15-25 wełny


    chodzi mi tylko o to miejsce przy ściance wieńcowej - czy wystarczy jak dam 10cm styro od wewnętrznej strony

    tak to rozumuje:
    że skoro dach będzie ocieplony tak samo wszędzie - 15-25cm wełny
    to jeśli na podłodze jest 12cm styro to na pion scianki wieńcowej dam 10cm

    wydaje mi się że będzie ok a dlaczego:

    strop to sam beton a ścianka wieńcow w większości pustak wiec nie "ciągnie jak beton" - chodz jest dużo tych trzpieni pomiędzy wieńcem a stropem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony