dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe z butli , Dom szkieletowy 115m2 ?!

    Witam.
    Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki odnośnie ogrzewania gazem płynnym LPG.
    Aktualnie nie mam możliwości przyłączenia się do gazu ziemnego z powodu małego zasiedlenia terenu, ale wiem , że w najbliższych latach (2-3lata) planowane jest puszczenie nitki na mojej ulicy.

    Jak myślicie czy warto w takim razie kupować zbiornik własny? (rozmawiałem z pewnym znajomym, ma możliwość załatwienia używanego zbiornika góra 2-3letni za połowę ceny nowego)
    Czy lepiej jednak związać się umową i wydzierżawić zbiornik od jakiegoś dostawcy? Czytałem dużo i wydaje mi się to niezbyt korzystne rozwiązanie ?

    Kolejne pytanie, czy ktoś może polecić jakiś fajny kocioł gazowy do domu szkieletowego drewnianego?
    Dom parterowy , 115m2 użytkowych , ogrzewanie podłogowe mam już w cenie budowy domu.




    No i tak na koniec , co myślicie o ogrzewaniu gazem z butli w moim przypadku?
    Brałem pod uwagę jeszcze pompę ciepła, ale każdy mnie od tego rozwiązania odwodzi , chociażby z racji ograniczonych środków finansowych i braku fotowoltaicznych.

    Z tyłu głowy mam jeszcze rozwiązanie ze splitami , ale szkoda mi tego ogrzewania podłogowego , bo nie wiem czy jest szansa zejścia z ceny jeśli bym się na nie nie zdecydował. No i trochę przeraża mnie używanie bojlera do grzania wody - nie wiem czy by mnie nie zżarły rachunki za prąd ;>

    Z góry dzięki za jakieś wskazówki i pomoc w wyborze ogrzewania Pozdrawiam !

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie wyniki OZC?

  3. #3

    Domyślnie

    Tutaj pytaj o gaz z butli.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...y-zbiornik-LPG

    Poza wszystkim zwróć uwagę na chwiejność cen gazu z butli. I zastanów się, czy ten fakt akceptujesz, przy tak dużych nakładach inwestycyjnych.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #4

    Domyślnie

    Jak nie ma gazu przy płocie, to chyba jedyna sensowna opcja to pompa ciepła. Nawet bez fotowoltaiki rachunki za ogrzewanie nie będą dramatyczne, w końca nie będziesz grzał z COP 1
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    bardzo polecam gaz z butli to po prostu dil życia, rewelacja a tu z sąsiedniej miejscowości w minionego tygodnia http://nadarzyn.tv/pl/sekcja/informa...a_z_gazem.html

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    bardzo polecam gaz z butli to po prostu dil życia, rewelacja a tu z sąsiedniej miejscowości w minionego tygodnia http://nadarzyn.tv/pl/sekcja/informa...a_z_gazem.html
    Pomijajac fakt ze ogolnie gaz jest bez sensu, jest zasadnicza róznica pomiedzy gazem z butli a gazem z zewnetrznego zbiornika, a o taki pytał Kol. Tommy, jezeli chodzi o instalacje. Zdecydowana wiekszosc wypadków (wybuchów) dotyczy butli gazowych, a nie zewnetrznych zbiorników. Jezeli juz podales taki przyklad to trzeba go było odniesc do wybuchu zewnetrznego zbiornika gazu, wtedy taka przestroga miałaby sens.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam Pana, chciałem prosić o kontakt w sprawie OZC domu jednorodzinnego.
    Napisałem na Pańskim profilu, ale chyba Pan nie zauważył.
    Z wyrazami szacunku, S. W.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszymonwrobel@gmail. Zobacz post
    Witam Pana, chciałem prosić o kontakt w sprawie OZC domu jednorodzinnego.
    Napisałem na Pańskim profilu, ale chyba Pan nie zauważył.
    Z wyrazami szacunku, S. W.
    Poszło na PW

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    zwykle takie wybuchy nie od butli tylko popękanych węży

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @Tommy94

    - jeśli zdecydujesz się na własny zbiornik, późniejsze podłączenie do do sieci gazowej będzie nieopłacalne; ogrzewanie propanem jest tańsze przy zużyciu ponad 14 000 kWh,
    - zbiornik używany pomniejszy koszty o ok. 20%,
    - instalację dzierżawiona omijaj szerokim łukiem,
    - nie znam przypadku wybuchu zbiornika na propan; to o czym piszą media dot. butli do kuchenek gazowych /11 kg/ oraz rażących błędów użytkowników /głupoty/

  11. #11

    Domyślnie

    może kocioł elektryczny na czas podłączenia do gazu i taryfa g12as antysmogowa? Bojler można przeżyć, podgrzewałem zbiornik 120 l przez 1,5 roku , miesięcznie od 100-150 zł. Córka brała codziennie kąpiel, my prysznic.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. W poniedziałek jestem umówiony z człowiekiem od Pomp Ciepła.
    Padło jednak na pompę (aczykolwiek nadal się waham) Jeśli chodzi o gaz, to byłoby na chwile obecną zbyt dużo zabawy , projek, pozwolenie na płyte , a w przyszłym tyg zaczynają się u mnie roboty ziemne pod fundamenty - nie chce ryzykować , że przez aktualną sytuację mogę nie zdążyć z pozwoleniem na budowe pod butle.

    Po rozmowie poniedziałkowej będę troszkę mądrzejszy, Pan mnie zapewnił , że pompą powietrzna przy takim domku będzie najlepszym rozwiązaniem ( no i że też jest w stanie podgrzewać wodę CWU)

    Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Oczywiście planuje zrobisz profesjonalne OZC, bo nie wiem czy to które mam w projekcie (kupionym) będzie wystarczające do dobrego doboru mocy pompy
    Pozdrawiam !

  13. #13

    Domyślnie

    Jesteśmy z tego samego miasta, z pompa ciepła jest ten minus że jak padnie to masz umoczone 20 tyś. Oczywiście rynek idzie do przodu a sprzęt tanieje więc najtańszą pompe typu monoblok pewnie kupisz za jakieś 12-15 tyś. Generalnie jakbym nie miał gazu to albo PC/PW i PV albo PV + kable grzejne albo wodna podłogówka.
    Przy tym metrażu pamiętaj o wyborze PC z najniższą mocą.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Jesteśmy z tego samego miasta, z pompa ciepła jest ten minus że jak padnie to masz umoczone 20 tyś..
    Dlaczego aż 20k "umoczone" ? Musiało by wszystko na raz się zrypać. Swego czasu, pomny przejść jednego z użytkowników forum, zapytałem mojego instalatora ile by kosztowała ewentualna wymiana jednostki zewnętrznej - ok 10 000 z montażem. U Wojtka samą wymianę na ponad 6 000 wycenili, bez sprzętu

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Musiało by wszystko na raz się zrypać. Swego czasu, pomny przejść jednego z użytkowników forum, zapytałem mojego instalatora ile by kosztowała ewentualna wymiana jednostki zewnętrznej - ok 10 000 z montażem.
    A pytałeś, na ile lat gwarantuje, że dostępna wtedy jednostka zewnętrzna będzie współpracowała z wewnętrzną?
    I ile lat gwarantuje dostępności części zamiennych? Bo byle egzotyczny drobiazg elektroniczny się zepsuje, i musisz szukać albo na szrocie, albo wymienić całe urządzenie.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A pytałeś, na ile lat gwarantuje, że dostępna wtedy jednostka zewnętrzna będzie współpracowała z wewnętrzną?
    I ile lat gwarantuje dostępności części zamiennych? Bo byle egzotyczny drobiazg elektroniczny się zepsuje, i musisz szukać albo na szrocie, albo wymienić całe urządzenie.
    Nie pytałem. Być może dlatego, że byłem u ludzi, którzy mają "jego" PC które chodzą ponad 12-16 lat, ale zapytam

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Nie pytałem. Być może dlatego, że byłem u ludzi, którzy mają "jego" PC które chodzą ponad 12-16 lat, ale zapytam
    Wczoraj widziałem na drodze syrenkę. Normalnie jechała. Ale ile z wyprodukowanych jeszcze jeździ? I ile kosztowało utrzymanie/przywrócenie im takiego stanu? To, że ktoś trafił szóstkę w lotka nie znaczy, że każdy trafia. Ważne, co producent gwarantuje. A gwarantuje raptem 2, góra 5 lat.

    Trzeba też pamiętać, że w tak małym, współczesnym domu koszt przeglądu gwarancyjnego zje oszczędności na prądzie. Rezygnacja z przeglądów po gwarancji może pozwolić na odzyskanie pieniędzy włożonych w instalację pompy... O ile wytrzyma bez awarii tyle lat. Ile to lat, to nie da się policzyć nie znając OZC i ofert na instalację.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...-itd&p=7850824

    https://forum.muratordom.pl/showthre...area&p=7867025

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    W tych wyliczeniach trzeba uwzględnić również wyniki indywidualnych negocjacji Ja mam mieć trzy pierwsze przeglądy za darmo, bo się dogadałem z gościem. Ponieważ mają zapieprz (w zeszłym roku oprócz klim samych PC zainstalowali koło 70ciu) to ja im ułatwiłem zadanie robiąc 'fundament; pod jednostkę zewn. pociągnąłem okablowanie do czujnika wewnętrznego i zewnętrznego oraz pociągnąłem pex 32 od rozdzielacza pod jdn, wewnętrzną, dzięki czemu mam to w posadzce a nie na ścianach. Dodatkowym bonusem jest większy zbiornik Mileo, bo zanim chłopaki do mnie trafili, to w międzyczasie firma przestała produkować mniejsze niż 200L

    PS - nie wiem jak z Syrenką ale jak się bawiłem terenową jazdą to utrzymanie starej Łady Niwa było dla mnie tańsze niż kilkuletniego Patrola czy Discovery.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony