dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Holandia- tak powinny wyglądać domy, miasta i wsie!

    Byłem już w kilkudziesięciu krajach świata na dwóch kontynentach i były to głównie najlepiej rozwinięte kraje na świecie.
    Przez Holandię przejeżdżałem wiele razy, zawsze z autostrady kraj wyglądał bardzo zadbany. W tym roku postanowiłem dokładniej zwiedzić Holandię. Pamiętajmy, że Holandia jest na 16 miejscu na świecie jeśli chodzi o gęstość zaludnienia, która jest niemal 4 razy wyższa niż gęstość zaludnienia Polski! Ten fakt jeszcze bardziej podbija wrażenie o tym kraju, że przy takiej gęstości zaludnienia udało się stworzyć tak bardzo zadbany, ekologiczny kraj, a bloków jest tam nieporównywalnie mniej niż w Polsce i zdecydowana większość mieszka w domach i małych kamienicach.
    Byłem na wsi, w miastach i miasteczkach Holandii. Przykro mi to mówić, ale polska wieś w porównaniu do holenderskiej wygląda jak z kraju 3 świata.
    W Holandii prawie nie ma mało zadbanych domów, wszystkie są przepiękne i otoczone mnóstwem zieleni. Już w Niemczech zauważyłem jak tam bardzo ludzie cenią przyrodę. Nawet we wschodnich Niemczech widać, że jak jest dom dość blisko ulicy (nawet mało ruchliwej) to bardzo często odgrodzony jest kilkoma rzędami świerków i prawie niewidoczny z ulicy. Im bliżej holenderskiej granicy tym coraz ładniej robiło się przy domach w Niemczech.
    W Holandii domy posiadają wręcz bajkowe ogrody z mnóstwem ilości żywopłotów, drzew i olbrzymich kwiatów. Same domy są w przepięknym stylu i wszystko jest w mega porządku i bardzo zadbane.
    Olbrzymia automatyzacja, po imprezach np. w centrum miasta czyści się rynki miast samochodzikami czyszczącymi, a z kanalizację czyści specjalny "odkurzacz" i wyciąga śmieci. Mosty zwodzone i mnóstwo różnych technicznych wynalazków.
    Holendrzy, jak inne germańskie narody, bardzo cenią przyrodę. Byłem np. w Parku Narodowym Veluwezoom i było tam mnóstwo ludzi na rowerach i pieszo i nie można znaleźć tam ani jednego papierka. Przy takiej wielkiej gęstości zaludnienia (której w ogóle nie widać) Holandia ma prawie tyle samo parków narodowych co Polska!
    Wszelkie osiedla położone bliżej głównych dróg nie są tylko odgrodzone ekranami wyciszającymi. Najpierw jest wielki wał ziemi, na nim dopiero ekran wyciszający- najczęściej porośnięty mnóstwem pnączy, a potem parę rzędów drzew iglastych. Dopiero potem zaczyna się osiedle.
    Mnóstwo sensownych, działających przepisów i rozwiązań- dla ludzi co tam mieszkają.
    Kierowcy bardzo przestrzegają przepisów. Jak jest znak 50 to wszyscy jadą 50 albo i mniej bo mandaty są od przekroczenia o 1 km/h, jest mnóstwo fotoradarów, są dosłownie wszędzie, także na autostradach. Zresztą sami Holendrzy wymyślili fotoradar i wprowadzili jako pierwsi na świecie.
    W miastach też panuje olbrzymi porządek zarówno architektoniczny jak i jeśli chodzi o czystość miast.
    Tam w ogóle nie ma reklam. Nigdy nie widziałem kraju tak zawalonego reklamami jak Polska, ale czasem gdzieś tam jakąś widziałem np. przy wjeździe do dużych miast (głównie w biedniejszych krajach), ale w Holandii, podobnie jak w Skandynawii, ich prawie w ogóle nie ma. Jedyne reklamy to małe szyldy przy sklepach, pięknie zrobione, w oryginalnym stylu budynku oraz te na przystankach. Żadnych targów z chińskim badziewiem itd. jak nad polskim morzem. Przy największych atrakcjach turystycznych jest co najwyżej dosłownie jeden sklepik z pamiątkami i to wszystko. Takie samo podejście jak w Skandynawii, całkowite zaprzeczenie tego co jest w Polsce.
    Najbardziej cenię Norwegię za jej spektakularną przyrodę, ale Holandia zrobiła niesamowite wrażenie. Belgia, chociaż trochę podobna, to już nie taka.

    Tak to mniej więcej wyglądało. Warto wpisać Giethoorn- to przepiękna wioska w Holandii z kanałami, ale tam dosłownie prawie wszędzie jest równie ładnie albo i lepiej nawet.

    Holandia to porządek, czystość, zamiłowanie do przyrody, przepiękne domy, wsie i miasta pełne zabytków, sensowne rozwiązania i zaawansowana technologia, bardzo dużo ludzi uprawia sport, na prawdę wspaniałe państwo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	houses-giethoorn-holland_Easy-Resize.com.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	102,3 KB
ID:	433898

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Landscape-view-of-famous-Giethoorn-village-with-canals-and-rustic-thatched-roof-houses-in-farm-a.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	433899
    Ostatnio edytowane przez nykulla ; 23-08-2019 o 12:02

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Holandia brzydka nie jest. Holendrzy kojarzą mi sie glownie ze skąpstwem i lekkim egoizmem, ale poza tym są mili. Kraj dość fajny, szkoda ze w 1/3 wykradziony morzu i pewnie kiedyś morze go pochłonie. Ziemia tam droga jest jak diabli. Dzialki polozone ponizej poziomu morza sa tansze (zupelnie jak u nas tereny zalelowe) i sporo ludzi sie na to kusi. Srednia wielkosc dzialki budowalnej W holandii to ok 300m2 wiec po postawieniu budynku zostaje max 150 na mini ogrodek. Czesc ludzi ma ogrody jak w Londynie, po 40m2 na jakis mini grill i krzesla ogrodowe. Krolują szeregowce i przewaga kosntrukcji szkieletowych (ale zalezy od regionu).
    Co do Belgii to poza kilkoma wiekszymi ładnymi miastami jest to kraj brzydki i wieś jest na poziomie naszej wsi a krajobrazy duzo smutniejsze. Kraj sklada sie z paru miast poprzecinany autostradami i wsi ktore sprawiają wrażenie wymarłych, Wszystkio co mozna nazwać miasteczkiem powstalo przy lub na wezlach autostradowych. Generalnie nic mi sie w Belgii nie podobało poza starowkami w paru duzych miastach.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, w Belgii prawie tylko Brugia mi się podobała. Niby ludzie z północy Belgii są "tacy jak Holendrzy" jak lubią o sobie mówić i mówią prawie takim samym językiem ale to nie to samo... Nie wiedziałem, że różnica będzie tak duża. Myślałem, że to będzie troszkę gorzej, ale jest wyraźnie gorzej niż w Holandii. Nawet bardzo zadbane domy w Belgii mają inny, taki dość zimny, styl.
    Tak samo francuska Flandria (Dunkierka i okolice) to też niby ludność "jak Holendrzy" i nazwy flamandzkie/holenderskie, ale jeszcze dalej temu to tego co jest w Holandii.
    Co do skąpstwa Holendrów to jest taka opinia, ale na pewno bardzo inwestują w łóżka, a raczej materace- reklamy łóżek w gazetach i na reklamowych kanałach w TV cały czas lecą. W hotelu było bardzo wygodne łóżko. Bardzo mi się generalnie podobała Holandia.
    Ostatnio edytowane przez nykulla ; 23-08-2019 o 13:48

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Gdybyś zarabiał tak jak oni. I miał tyle czasu wolnego. Też można było by tak mieć. Albo zarabiał na tyle aby zatrudnić Polskiego ogrodnika który będzie dbał o taki ogród.
    Rośliny same nie rosną... to są bardzo duże koszta aby utrzymać ogród w takim pięknym stanie cały czas...
    Ale efekty są rewelacyjne
    Cieszą oko.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  5. #5

    Domyślnie

    Daj pokój, wyłóż polbrukiem i ciesz się widokiem betonu za oknem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał nykulla Zobacz post
    Holandia to porządek, czystość, zamiłowanie do przyrody, przepiękne domy, wsie i miasta pełne zabytków, sensowne rozwiązania i zaawansowana technologia, bardzo dużo ludzi uprawia sport, na prawdę wspaniałe państwo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	houses-giethoorn-holland_Easy-Resize.com.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	102,3 KB
ID:	433898

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Landscape-view-of-famous-Giethoorn-village-with-canals-and-rustic-thatched-roof-houses-in-farm-a.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	433899
    Zdjęcia własne czy z folderu reklamowego?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Z netu atrakcję turystyczną ściągnął...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Mi też Holandia kojarzy się z mega skąpstwem Idealnie mogli by zastąpić Szkotów w żartach o oszczędności. Zresztą chyba Niemcy tak ich własnie traktują. Jak jeszcze robiłem w korpo to często gościliśmy wspolacownikow z Holandii i to jak oni kombinują żeby zaoszczedzić kilka euro to się w głowie nie mieści.
    Co do kraju to jest ładny ale budownictwo nieszczegolnie mi się podoba - i te ich mega strome schody żeby zooszczedzić 1m2 powierchni budynku. Tylko po tym się wchodzić nie da a co dopiero wnosić jakieś meble. Tak jest nawet w niektorych budynkach użyteczności publiczej. Dramat.
    A sam teren krajobrazowo piękny i zielony ale zabrany morzu... kiedyś do niego wróci. No i biliony rowerzystów, zwlaszcza w miastach.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 10-11-2023 o 06:37

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Kim są Szkoci?
    – To Poznaniacy wyrzuceni z Poznania za zbytnią rozrzutność.

    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    To połowa klanów. Reszta się wywodzi z Krakowa

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Nie, pozwolę się nie zgodzić z tym idyllicznym obrazem Holandii bo: zbyt wielu Holendrów zmienia pas ruchu przed tobą bez używania kierunkowskazów, szczególnie ci w TIRach, zapach smrodu ze specyfików wylewanych na pola potrafi utrzymywać się wiele dni, a o wycieczce do lasu, by pooglądać dziką przyrodę tuż za domem, to ogromna większość Holendrów może sobie pomarzyć.
    No i ten wiatr...jak się zimą trafi opad śniegu, to leci poziomo
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony