dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1

    Domyślnie płyta indukcyjna a moc przyłączeniowa 10KW

    Witam
    w trakcie budowy domu w zakładzie energetycznym PGE wybraliśmy moc umowną i przyłączeniową do domu 10KW, podłączenie trójfazowe(mam 2 gniazda siłowe w domu + 3 fazy pod płytę indukcyjna puszczone oddzielnym obwodem) miało wystarczyć a powiem szczerze średnio się na tym znaliśmy.
    Teraz niestety po kilku latach mieszkania, stwierdziliśmy że to ciut mało ponieważ ma dojść nam do kuchni płyta indukcyjna.
    W skrzynce w ogrodzeniu mam bezpiecznik xclear CLS6 D20/3 moller.
    . Pod kuchnię mam pociągnięty kabel do 3 faz, zabezpieczony bezpiecznikiem trójfazowym 400v xclear CLS6 b16/3 czy taki bezpiecznik to tej kuchni wystarczy? kuchnie wybrałem bosch 7.4kw. Czy moc umowna 10kw starczy?
    Czy w moim przypadku jeśli chciałbym zwiększyć moc umowną to wiąże się to z dużymi kosztami jeśli przyłączeniową tez mam tylko 10kw?
    pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaka dotąd masz moc maksymalną pobieraną? Licznik powinien pokazywać z obecnego miesiąca i z poprzedniego.

    Płyta indukcyjna jest jednofazowa - pobiera prąd z dwóch faz, ale 230V. Najprawdopodobniej dwa pola ciągną 3,7kW z jednej fazy, a dwa pozostałe tyle samo z drugiej. Więc zabezpieczenie 16A powinno wystarczyć zważywszy, że w praktyce mamy raczej 240V i producent raczej zawyża. Gdyby jednak wybijało (w co bardzo wątpię) to trzeba będzie wymienić na 20A.

    Moc umowna pewnie nie będzie problemem, bo jest uśredniana na 15minut - a trudno w praktyce odpalić dwa palniki na 15 minut z pełną mocą.
    Problemem może być zabezpieczenie przy liczniku. Ale jak przy 10kW dostałeś 20A, to żeby dostać 25A będziesz potrzebował zwiększyć moc umowną o 4-5kW i zapłacić jednorazowo pewnie z osiemdziesiąt kilka złotych za każdy kW zwiększenia mocy.

    Nie zwiększał bym w ciemno - zamontowałbym i sprawdził, czy pojawi się problem (jest spora szansa, że nie).

  3. #3

    Domyślnie

    "Jaka dotąd masz moc maksymalną pobieraną? "
    gdzie to sprawdzić na liczniku w skrzynce przed domem?
    takie coś 2375 kw/h wyskakuje na liczniku i 3,588KW o to chodzi?

    czyli ewentualnie zwiekszenie mocy o 4-5kw nie powinno byc problemem w zakładzie energetycznym mimo że moc przyłaczeniową i umowną mam 10kw? wiąże się to tylko z jednorazową opłata? a pozniej rachunki nie sa ciut wieksze?
    dzięki za pomoc
    Ostatnio edytowane przez sebastian88 ; 27-08-2019 o 10:17

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian88 Zobacz post
    akie coś 2375 kw/h wyskakuje na liczniku i 3,588KW o to chodzi?
    Tu masz przykład wygooglany (na samym dole legenda). W podobnych licznikach jak masz dodane jeszcze po zerze .1 (czyli tu byłoby 15.6.0.1) to jest wskazanie z poprzedniego okresu



    Cytat Napisał sebastian88 Zobacz post
    czyli ewentualnie zwiekszenie mocy o 4-5kw nie powinno byc problemem w zakładzie energetycznym mimo że moc przyłaczeniową i umowną mam 10kw? wiąże się to tylko z jednorazową opłata? a pozniej rachunki nie sa ciut wieksze?
    Nie powinno być problemu - zazwyczaj ZE kable i tak kładzie z dużym zapasem, bo nie opłaca się kopać i wymieniać kabla jak zechcą kogoś dalej podpiąć albo Ty zechcesz zwiększyć moc.
    Przy taryfach z grupy G nie ma opłaty abonamentowej od mocy. Przy C jest (przynajmniej u mnie była - bo tu ZE mają większą swobodę w ustalaniu zasad).

  5. #5

    Domyślnie

    to u mnie to maksymalną pokazuje własnie 3,5888kw

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian88 Zobacz post
    to u mnie to maksymalną pokazuje własnie 3,5888kw
    Więc, jak widać, masz spory zapas. Pozostaje kwestia, czy zabezpieczenia wytrzymają - a to w dużej mierze zależy od rozłożenia obciążenia na fazy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc, jak widać, masz spory zapas. Pozostaje kwestia, czy zabezpieczenia wytrzymają - a to w dużej mierze zależy od rozłożenia obciążenia na fazy.
    czyli reasumując , powinno być ok, jak będą strzelały bezpieczniki te 16 A to wtedy po prostu wymienic na wieksz np 20a i powinno byc ok?
    narazie spróbuję na tym co jest i zobaczę jak będzie działać

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian88 Zobacz post
    czyli reasumując , powinno być ok, jak będą strzelały bezpieczniki te 16 A to wtedy po prostu wymienic na wieksz np 20a i powinno byc ok?
    Tylko ten jeden, do płyty indukcyjnej możesz dać mocniejszy. Zabezpieczenie ma być najsłabszym ogniwem. Gniazdka mają zazwyczaj obciążalność do 16A, więc zabezpieczenie nie powinno być większe.

    Gdyby wybijało zabezpieczenie przy liczniku, to bym sprawdził rozkład obciążenia między fazy - może np. gniazdo od czajnika czy zmywarki (czy innego urządzenia, które potrafi pobierać duży prąd - choćby nawet przez chwilę) wystarczy przepiąć na inną fazę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian88 Zobacz post
    czyli reasumując , powinno być ok, jak będą strzelały bezpieczniki te 16 A to wtedy po prostu wymienic na wieksz np 20a i powinno byc ok?
    narazie spróbuję na tym co jest i zobaczę jak będzie działać
    Nie, jest to najgorszy tok rozumowania.
    Zabezpieczenia dobieramy do obciążalności prądowej długotrwałej przewodów, przed skutkami zwarć, a przewody dobieramy do spodziewanego prądu płynącego przez nie.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-08-2019 o 14:36
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie, jest to najgorszy tok rozumowania.
    Zabezpieczenia dobieramy do obciążalności prądowej długotrwałej przewodów, przed skutkami zwarć, a przewody dobieramy do spodziewanego prądu płynącego przez nie.
    no dobrze czyli co mi radzisz mam zrobić? w isntrukcji kuchenki tez jest napisane 16A

  11. #11

    Domyślnie

    I tego się trzymać.
    Wypada jeszcze sprawdzić impedancję pętli zwarcia w miejscu przyłączenia do kuchenki.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka dotąd masz moc maksymalną pobieraną? Licznik powinien pokazywać z obecnego miesiąca i z poprzedniego.
    .
    nie każdy licznik ma te rejestry widoczne .Iskra mt382 nie pokazuje .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ja mam moc przyłączeniową 11kW , 3f . główne zabezieczenie C25 , na kuchnie różnicówka 40A , bezpiecznik b20 , na tym wisi indukcja 7,2kW 3f , piekarnik , zmywarka , mikrofala , opiekacz , czasem inne sprzęty . Nigdy nie wywaliło .

    Na tym przyłączu wisi też PV 6kWp oraz grzałki 4,6 kW i pralka .
    Raz zrobiłem test i by osiągnąć pobór 11 kW , musiałem sporo tego sprzętu włączyć . Indukcja + grzałki + mikrofala i chyba coś jeszcze , nie pamiętam już (gdzieś o tym pisałem) .

    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 27-08-2019 o 17:28
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #14

    Domyślnie

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...37158#18137158
    tu mi się udało wrzucić zdjęcia na samym końcu jak mam w skrzynce w domu porobione wszystko
    przed pierwszym rzędem/zdjęciem mam roznicowke 40A w tym samym rzędzie co bezpieczniki trójfazowe b16 do indukcji 400v( nie wiem czy dobrze napisałem)
    Ostatnio edytowane przez sebastian88 ; 27-08-2019 o 17:56

  15. #15

    Domyślnie

    Kolego cuuube, do czego Ci potrzebna
    na kuchnie różnicówka 40A , bezpiecznik b20
    Kolego sebastian8y, fotkę oglądałem, też mam pytanie - na grzyba Ci rozłącznik izolacyjny 4-polowy? Masz TT na zasilaniu? Dlaczego tor N tego rozłącznika nie jest asymetryczny manewrowo do pozostałych torów fazowych?
    Po co Ci RCD na obwodach oświetlenia (pomijam łazienkę i obwody zewnętrzne). Do czego Ci RCD dla płyty?
    Ehhh, szkoda gadać na wiedzę "elektryków"
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego cuuube, do czego Ci potrzebna
    Kolego sebastian8y, fotkę oglądałem, też mam pytanie - na grzyba Ci rozłącznik izolacyjny 4-polowy? Masz TT na zasilaniu? Dlaczego tor N tego rozłącznika nie jest asymetryczny manewrowo do pozostałych torów fazowych?
    Po co Ci RCD na obwodach oświetlenia (pomijam łazienkę i obwody zewnętrzne). Do czego Ci RCD dla płyty?
    Ehhh, szkoda gadać na wiedzę "elektryków"
    )
    niestety nie odpowiem ci na żadne z tych pytań jak to się mówi robili to znajomi, ale nie chce korzystać z ich usług i pytam tutaj
    może co znaczy TT?

    no cóż takich miałem fachowców.
    ale w związku z tym musze coś zmieniac z tego co zobaczyłeś w mojej skrzynce?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz gniazda i płytę podpięte pod jedna różnicówkę trzyfazową?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz gniazda i płytę podpięte pod jedna różnicówkę trzyfazową?
    nie, nie, na zdjeciach chyba tak nie widać?
    podzielone mam na strefy
    płyta jest sama tak jak widac na 1 zdjeciu tak mi sie wydaje
    dodałem nowe zdjęcie lepiej widać, pierwsze zdjęcie w odnośniku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...37158#18137158
    może i masz rację jak mam coś źle to anpiszcie co poprawić żeby indukcja smigała bez problemu chodzi mi oczywiście o to co jest w skrzynce
    Ostatnio edytowane przez sebastian88 ; 27-08-2019 o 18:46

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian88 Zobacz post
    nie, nie, na zdjeciach chyba tak nie widać?
    podzielone mam na strefy
    płyta jest sama tak jak widac na 1 zdjeciu tak mi sie wydaje
    Masz obok siebie nadmiarowo-prądowe jednofazowe i trzyfazowy. Nie widać, czy/do jakiej różnicówki są podłączone. Gdzie indziej masz nadmiarowo-prądowe obok różnicówki, do której są podpięte. Stąd moje pytanie - faktycznie tego nie widać, ale takie podejrzenie nasunęło mi się przez to rozmieszczenie.

  20. #20

    Domyślnie

    Widać, widać. Są obok siebie, a RCD po lewej na cały sektor.
    W końcu elektroda pozwala zamieszczać "ciężkie" pliki, o sporej objętości.

    Ja mam tylko nieodparte wrażenie, że po zadziałaniu RCD od oświetlenia nastanie ciemność w całym domu. Poza nim już nie.
    Ale, jeżeli alarm również jest na tej RCD, to ... kicha.
    Tego robić nie wolno.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-08-2019 o 18:58
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony