dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie Umiejscowienie wyrzutni a okna nieotwieralne.

    Witam.
    Jak zapewne wiecie, przepisy określają odległości w jakich wyrzutnia WM ma byś umieszczona od okien. Tylko..trochę lat te przepisy mają i ciekaw jestem, czy w przypadku posiadanie okien nieotwieralnych również mają sens ich zastosowania ?
    Pytam, bo pasowało by mi umieścić wyrzutnię w podbitce bo nie chcę dziurawić dachu.
    Jeśli ktoś ma wiedzą czy zna jakiś przepis w tym temacie, to poproszę

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Witam.
    Jak zapewne wiecie, przepisy określają odległości w jakich wyrzutnia WM ma byś umieszczona od okien. Tylko..trochę lat te przepisy mają i ciekaw jestem, czy w przypadku posiadanie okien nieotwieralnych również mają sens ich zastosowania ?
    Pytam, bo pasowało by mi umieścić wyrzutnię w podbitce bo nie chcę dziurawić dachu.
    Jeśli ktoś ma wiedzą czy zna jakiś przepis w tym temacie, to poproszę
    Szklenie nieotwieralne, jeśli nie pełni funkcji wentylacji nie jest "oknem" w myśl PN-ISO 6707-1:2008.
    Powietrze z wyrzutni nie przejdzie przez stałą szybę, więc ta wyrzutnia nie oddziałuje na to przeszklenie.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 02-09-2019 o 09:11

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Szklenie nieotwieralne, jeśli nie pełni funkcji wentylacji nie jest "oknem" w myśl PN-ISO 6707-1:2008.
    Powietrze z wyrzutni nie przejdzie przez stałą szybę, więc ta wyrzutnia nie oddziałuje na to przeszklenie.
    Dzięki

  4. #4

    Domyślnie

    Miałem podobny dylemat. Przy rozmowie z projektantem upierał się on że jest to "okno" i się nie da nic zrobić. Ostatecznie nie mam "nieotwieranego okna"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukkasz Zobacz post
    Miałem podobny dylemat. Przy rozmowie z projektantem upierał się on że jest to "okno" i się nie da nic zrobić. Ostatecznie nie mam "nieotwieranego okna"
    Pytanie, kiedy to było, gdy on się upierał. W starych warunkach technicznych były pojęcia "otworu okiennego", "otworu drzwiowego". Nikt do końca nie wiedział co to jest, bo te pojęcia poza Rozporządzeniem WT nie występowały w żadnych innych przepisach. Ale sądy wymyśliły sobie swoje interpretacje do tych przepisów - dodajmy interpretacje sprzeczne z logiką oraz zapóźnione technologicznie o 30 lat. W 2018 zmieniono Warunki Techniczne i wyjaśniono dokładnie co, i dlaczego zmieniono. Interpretacje sądów - na szczęście - zostały unicestwione, bo posługiwały się numerami ustępów, a nowe ustępy zawierają zupełnie inne treści pod tymi samymi numerami.
    Więc, pytanie czy twój projektant mówił, że to jest "okno" przed 1 stycznia 2018, czy po?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Pytanie, kiedy to było, gdy on się upierał. W starych warunkach technicznych były pojęcia "otworu okiennego", "otworu drzwiowego". Nikt do końca nie wiedział co to jest, bo te pojęcia poza Rozporządzeniem WT nie występowały w żadnych innych przepisach. Ale sądy wymyśliły sobie swoje interpretacje do tych przepisów - dodajmy interpretacje sprzeczne z logiką oraz zapóźnione technologicznie o 30 lat. W 2018 zmieniono Warunki Techniczne i wyjaśniono dokładnie co, i dlaczego zmieniono. Interpretacje sądów - na szczęście - zostały unicestwione, bo posługiwały się numerami ustępów, a nowe ustępy zawierają zupełnie inne treści pod tymi samymi numerami.
    Więc, pytanie czy twój projektant mówił, że to jest "okno" przed 1 stycznia 2018, czy po?
    Zdecydowanie po 1 stycznia 2018. Kwestia tego okna była uzgadniana latem 2018, a jesienią projekt był oddany do starostwa.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie widzę problemu. Rób wyrzutnię tam gdzie Ci pasuje. Po pierwsze na zdrowy i niezdrowy rozum taka wyrzutnia nie ma wpływu na fasadę szklaną (nie okno!), no bo powietrze przez taką fasadę szklaną przecież nie przechodzi. Po drugie jest to zgodne z obecnymi przepisami - niezależnie od tego co mówi Twój projektant. Po trzecie nikt Ci tego nie będzie sprawdzał, a nawet jakby chciał (myślę o kontroli z PINB), to z reguły oni nie znają przepisów i ich nie pamiętają - pamiętają tylko podstawowe i to w treści sprzed 10 lat. Umiejscowienie wyrzutni jest zmianą nieistotną - ba, zwykle (tak jak u mnie) nie ma umiejscowienia wyrzutni na projekcie składanym do starostwa, więc nie jest to żadna "zmiana", no bo jej nie było. Wierci się tam, gdzie instalatorowi pasuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony