dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Kupiłem stary dom - lista pytań i wątpliwości, różne dziedziny pytań

    Szanowni Państwo,

    Zakupiłem stary dom (1975r) – parterowa kostka z płaskim, wentylowanym dachem, kwadrat o powierzchni 62mkw. Stan techniczny domu oceniam jako bardzo dobry. Na podłogach znajduje się stara deska na legarach w bardzo dobrym stanie, ściany i dach również wyglądają super. Okna nowe plastikowe, instalacja elektryczna miedziana. Instalacja wodna stalowa, gięta. W pewnej przyszłości planuję rozbudowę, o czym później.

    Próbuję jakoś zaplanować wszystkie prace, ich kolejność oraz rozmach, w czym, mam nadzieję mi pomożecie. Mam kilka pytań, podzielę je na kategorię. Nie każdy może będzie się w stanie wypowiedzieć na każdy z tematów.

    1. Ogrzewanie

    Obecnie w domu zainstalowane są dwa systemu ogrzewania. Pierwszy to bardzo stary piec na węgiel (w bardzo dobrym stanie) oraz kocioł elektryczny. Podgrzewana jest woda do CO oraz do bojlera. W pomieszczeniach znajdują się stare grzejniki, podłączone stalowymi rurami giętymi. Do kotłowni podprowadzona jest siła oraz zwykłe gniazdko dla bojlera na sezon letni. Instalacji gazowej nie ma.

    Pytania:
    - Co można zainstalować zamiast obecnych kotłów? Stary piec wymienić na ekogroszek? Kocioł elektryczny na wysokotemperaturową, powietrzną pompę ciepła?
    - Czy jest możliwe zainstalowanie ogrzewania podłogowego w kuchni i łazience, które zasilane by było z zimnej wody grzejnikowej + wspomagane ciepłą?
    - Niestety, w pozostałych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe raczej odpada, ze względu na grubą deskę podłogową.
    - Czy stalowa instalacja powinna zostać wymieniona w przypadku podłączenia pompy ciepła?
    - Na co można by wymienić stare grzejniki? Klimakonwektory?
    - Z uwagi na niską wysokość pomieszczeń (245cm), rekuperacja odpada. Czy mądrze byłoby wstawić dwa-trzy rekuperatory ścienne?

    Szacowany budżet przeznaczony to 15-35 tys.


    2. Wyburzanie ścian / wstawianie podciągów


    Dom zbudowany jest z cegły pełnej rozbiórkowej, docieplony 10cm styropianem. Grubość zewnętrzna ścian to około 40+10cm. Wewnętrzna ściana nośna to około 36cm. Chciałbym pozmieniać układ pomieszczeń.

    Pytania:
    Chciałbym zrobić podciąg w ścianie nośnej o długości 2.9m, czy jest to duży problem?
    Chciałbym wstawić nowe okno o szerokości około 1.2m, czy jest to duży problem?
    Chciałbym zamienić okno o szerokości 1.4m, na drzwi tarasowe przesuwane o szerokości 2-3m. Jak to musiałoby zostać wykonane? Nowy podciąg nad obecnym, czy 'dowiązanie' nowego podciągu do starego? Jak duży jest to problem?



    3. Dobudowanie wiatrołapu

    Obecnie wiatrołap jest w środku domu, co psuje mi kompletnie ustawność domu. Chciałbym go dobudować, dzięki czemu zrobi mi się więcej miejsca w środku.

    Pytanie:
    Jaki najłatwiej dobudować wiatrołap? Czy powinien być murowany czy wystarczy drewniany, szkieletowy? Czy powinien mieć odprowadzenie wody z zadaszenia do deszczówki? Niestety, nie będzie można zrobić z niego spływu na dom, bo po tej stronie dach jest dość wysoki.
    Jaki może być tego koszt?


    4. Przyszła rozbudowa – kategoria gruntów

    Budynek położony jest na działce o oznaczeniu B – tereny mieszkalne. Do niego przylega kotłownia oraz dwa pomieszczenia gospodarcze, które znajdują się już na innej działce, oznaczone kategorią Bi – inne tereny zabudowane. Pomieszczenia gospodarcze odległe są 1.5m od granicy działki z sąsiadem. Tak również jest w ewidencji gruntów i tak to już funkcjonuje wiele lat. Chciałbym je kiedyś przekształcić w dodatkową powierzchnię mieszkalną.

    Pytania:
    Czy przekształcenie terenu Bi na B, jest możliwe? Czy odległość od granicy działki będzie mogła pozostać taka jaka jest, czy urzędnicy kążą mi wtedy odsunąć się od granicy, co spowoduje zmianę w mapie ewidencyjnej gruntów? Jak ugryźć ten temat? Pewnie to może potrwać, więc planuję chociaż ruszyć temat.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2019-09-05 at 15.39.29.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	434276
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2019-09-05 at 15.39.39.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	434277

    https://i.imgur.com/AyDLXww.png
    https://i.imgur.com/mm60SrJ.png

  2. #2

    Domyślnie

    1975 - to nie jest stary dom,
    1795 - to byłby stary dom

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Co do zmian w konstrukcji budynku aby być w zgodzie z prawem potrzebujesz projektu przebudowy i niestety pozwolenia. Co za tym idzie budynek musi spełniać obecne WT .... czyli trzeba to i tamto będzie poprawić ocieplić itd.

    Jeżeli chodzi o grzanie myślałbym o pompie ciepła + panele fotowoltaiczne. Ale to wymaga remontu CO.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony