dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 91
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie Moje początki - budowa małego domu

    Cześć,

    Trafiłam tutaj z polecenia i widzę, że czekają mnie długie godziny czytania

    Kilka słów o mnie. Postanowiłam, że wybuduję mały domek - 30, maksymalnie 40 metrów. Po latach wróciłam do rodzinnej miejscowości, aby być bliżej rodziny. Będę budować na działce obok domu dziadków. Z tego co wstępnie się orientowałam (na razie tylko wśród członków rodziny) - wszelkie niezbędne "przyłącza" są - tzn. woda, prąd. Obok buduje się kilka nowych domów, więc jeśli chodzi o przeznaczenie terenu - nie powinno być problemu.

    Domek ma być dla jednej osoby. Zresztą, nawet nie mam wyboru - kupić mieszkanie czy wybudować domek, bo najbliższe bloki są 10 km dalej, a rodziny trzeba doglądać codziennie...

    Co jest dla mnie ważne? Na pewno późniejsze koszty utrzymania, np. ogrzewanie. Jak każdy - chciałabym, aby było jak najtaniej.

    Na razie jestem zielona jak szczypiorek Domyślam się, że muszę z pomocą architekta stworzyć projekt, który ktoś (?) musi zaakceptować. Nie mam szczególnych wymagań co do wielkości czy "wyglądu" poszczególnych pomieszczeń. Mieszkałam w różnych warunkach.

    Jeśli ktoś miałby ochotę coś napisać, jakąś dobrą radę na początek - z góry dziękuję!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Zacznij od wystąpienia o wydanie warunków zabudowy lub wypisu z miejscowego planu dla działki. Zobaczysz co wolno na tej działce budować, wtedy możesz zacząć szukać projektu. Może sie uda coś gotowego dobrać. Rozumiem że to dla 1 osoby ale mimo wszystko 30 m2 to bardzo mało. W domu poterzba sporo rupieci których w bloku nie muisz posiadać a to warto mieć gdzie trzymać. Grabki taczki, łopatki itd.... warto się zastanowić czy dobudować jedno pom czy później stawiac cos na te rupiecie. Co do kosztów grzania takiego malucha to myślę że są dwa wyjścia -gaz lub prąd.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Dziękuję
    Jeżeli mam do wyboru prąd i gaz - wybieram prąd. Gazu się boję
    Wszystkie rzeczy typu kosiarki, łopaty do odśnieżania, itp. spokojnie mogę trzymać u rodziny, tym się nie martwię.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Aaa, zapomniałam. Ważne pytanie. Z jakimi kosztami muszę się liczyć? Czytałam, że koszt budowy domu do stanu "do zamieszkania" to ok. 2000 zł za m.kw. Czy jest szansa, że zmieszczę się do 100 000 za całość przy domku, powiedzmy 35m?
    Jeśli chodzi o meble - planuję jakieś zwykłe, używane - to nie będzie duży koszt. Chodzi raczej o... no, o wszystko inne co w domu być musi.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    2000zł/m2 ?
    Chyba w 2015

    A im mniejszy dom, tym koszt za m2 rośnie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    A być może w 2015 Może akurat takie artykuły rzuciły mi się w oczy. Nie będę się kłócić - po prostu nie wiem. Mam 100 tys., na resztę będę musiała wziąć kredyt.
    No, chyba, że napiszecie mi, że to koszt 300 tys. - wtedy rozważę mieszkanie w blokach 10 km dalej - chociaż to też kiepski pomysł, bo codziennie dojazdy do potrzebującej rodziny zajmą mnóstwo czasu i pieniędzy.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A jak mamy napisać skoro nie wiadomo co chcesz budować?
    Nie musisz póki co szukać architekta. Są gotowe projekty dostępne w necie. Warto poświęcić trochę czasu i poszukać. Na pewno będzie taniej niż projektowanie "od podstaw". Oczywiście wcześniej trzeba sprawdzić co i jak w danej miejscowości można wybudować (WZ, MPZP). Choć przy tak małym metrażu ciężko będzie się w narzuconych parametrach nie zmieścić.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Podoba mi się np. ten dom:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...%2C0.htm#rzuty

    Chciałabym, żeby wnętrze nie było jedną wielką kawalerką. Chciałabym, żeby mała kuchnia była oddzielona i zamknięta. No, i żeby oprócz salonu był jeszcze jeden mały pokój (tu: sypialnia) - w przypadku odwiedzin gości. Tylko, że tutaj jest kotłownia..

    Wpisałam podane na tej stronie kwoty do arkusza kalkulacyjnego i wyszło, że za całość (wszystkie etapy: stan zero, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, instalacje elektryczne, instalacje sanitarne, wykończenie zewnętrzne, wykończenie wewnętrzne) zapłacę od 100 tys. do 150 tys. brutto.

  9. #9

    Domyślnie

    Na FB masz grupę miarodajnego sprawdź dołącz poczytaj może ktoś budował będziesz znala koszta

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Tak, wiem, należę do tej grupy już od dawna. Ten projekt podoba mi się pod względem tego co jest w środku - pomieszczenia i ich wielkość, usytuowanie względem siebie. Ale np. nie przewiduję, żebym potrzebowała kotłowni - jak pisał ktoś wyżej, celuję bardziej w ogrzewanie prądem.

    Nie wiem - a może lepiej kupić jakiś gotowy dom zamiast brać się za budowanie? Solace za 150 tys. netto mnie nie przekonuje, domki holenderskie też nie Ale może jest coś o czym nie wiem, a czym warto się zainteresować?

  11. #11

    Domyślnie

    Domu 30-40m2 moim zdaniem nie opłaca się budować na "pozwolenie na budowę" bo same koszty z tym związane to istotny procent kosztów budowy tak małego domu. Można rozważyć i zastanowić się nad budynkiem na zgłoszenie, co prawda oficjalnie w takim budynku mieszkać nie można, natomiast zameldować możesz się u rodziny.
    Taki domek może mieć około 25m2 powierzchni na dole oraz powiedzmy około 20m2 antresoli.

    Koszt takiego domku systemem zleconym pod klucz to myślę (strzelam) będzie około 150tyś zł.Około połowy materiał i połowa pewnie robocizna. Wiem, że są firmy, które sprzedają takie domy drewniane, może warto się tym zainteresować?

    Natomiast przy budowie domu na pozwolenie na budowę, myślę, że koszt nawet tak małego domu może wynieść 200tyś, ponadto w praktyce będą to 1-2 lata dużego zaangażowania, stresu itp.

    Jeśli ja miałbym się budować na jakiejś wiosce zabitej dechami i być w pobliżu rodziców lub kupić mieszkanie 10 kilometrów dalej i codziennie dojeżdżać - zdecydowanie wolałbym tą drugą opcję. 10 kilometrów przy normalnej drodze to jest około 15min jazdy. W dwie strony to pół godziny. Tragedii myślę, że nie ma. Natomiast budowa domu i wszystko co jest z tym związane to 2 lata wyjęte z życiorysu.
    Ponadto taki domek zadupiu 30-40m2 zapewne w przypadku sprzedaży będzie dużo mniej wart niż koszt jego budowy. Natomiast mieszkanie prawdopodobnie będzie można sprzedać bez straty.

  12. #12
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Można rozważyć i zastanowić się nad budynkiem na zgłoszenie, co prawda oficjalnie w takim budynku mieszkać nie można, natomiast zameldować możesz się u rodziny.
    Śmieci też wozić do rodziny? Czy do lasu?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Śmieci też wozić do rodziny? Czy do lasu?
    A to jak ktoś ma domek letniskowy to śmieci nie ma? Oświecisz mnie bo może o czymś nie wiem?

  14. #14

    Domyślnie

    Coś takiego. https://www.tooba.pl/projekt-domu-Bonifacy-TJN-667
    30-40 metrów to faktycznie na zgłoszenie, z drewna w kilka dni zbudowany przez górali.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Myślę, że chcę "normalny" domek, w którym będę mogła legalnie się zameldować i mieszkać. Nie wiem w przyszłości stanie się z domem rodziców czy dziadków - może będą sprzedane. Wolę wtedy liczyć tylko na siebie.

    https://www.tooba.pl/projekt-domu-Do...wej-35-TCZ-527 - świetny!

    Rozumiem, że w przypadku takiego domku jak wyżej mogę budować go na zgłoszenie, a mogę też wybrać opcję z pozwoleniem itd. jak przy dużym domu?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Z tymi codziennymi dojazdami to też nie jest takie proste. Pomijam już koszty paliwa i eksploatacji samochodu... Ale trzeba się przygotować, dojść na parking, po drodze pewnie będzie jakiś korek, itd. Dojazdy w deszczu czy śniegu nie należą do przyjemności. Moim zdaniem jest różnica pomiędzy tym, że przyniesienie rodzicom obiadu zajmie 2 minuty, a tym, że zajmie godzinę czasu. Stąd moja decyzja.

  17. #17
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A to jak ktoś ma domek letniskowy to śmieci nie ma? Oświecisz mnie bo może o czymś nie wiem?
    Żeby gmina odbierała śmieci to trzeba się pochwalić meldunkiem w danej gminie. A co najmniej zamieszkaniem - a jak nie możesz w danym domu zamieszkać, to gmina śmieci nie odbierze. Jak przed zgłoszeniem do używania domu chciałem, żeby mi zwykłe śmieci zabrali, to nie było takiej opcji. Żadna firma śmieciowa nie chciała odebrać. Pozostaje kontener na gruz za chore pieniądze.

    Taka to reforma i stąd śmieci w lesie zamiast mniej, to jest więcej. Nawet, jak ktoś chce z działki rekreacyjnej pozbyć się śmieci za pieniądze, to nie ma sensownej opcji.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie wiem dla kogo jest taki dom. To nie ma sensu nawet dla singla. Przyczepy są bardziej funkcjonalene.

    Tu masz z pokojem dla gośći, który chciałaś.

    https://www.tooba.pl/projekt-domu-Lidia-TFH-768

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kama123

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-102
    Posty
    27

    Domyślnie

    Przyjmowałam już gości w 20m kawalerce i było jak najbardziej OK. Dobrze jednak, jeżeli w domku jest jakieś inne pomieszczenie oprócz "salonu" - taka mini sypialnia...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Byłam gościem w kawalerce poniżej 30 m2 - wcale nie było ok ani dla gospodarzy ani dla gości.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony