dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 576
  1. #1

    Domyślnie Kocioł MCI R-ECO Automat - stało się :) - FOTKI, Opinnie

    Stało się – zamówiłem go

    Po wielotygodniowych poszukiwaniach, burzliwych dyskusjach na forum zamówiłem kocioł R-Eco Automat 36kW
    Mój sąsiad z "za drogi" miał zamówić kielara, lecz namówiłem go na R-Eco więc we wrześniu bende miał reflacje z montażu dwóch kotłów

    1) Mój MCI R-ECO Automat 36 kW ( instalacja zamknięta(GAZ) + wymiennik + CWU)
    2) Sąsiada MCI R-ECO Automat 42 kW (wymiana starego kotła na węgiel + CWU)


    http://www.r-eco.pl/index.php/content/view/25/51/1/1/ - dane tech.
    http://www.r-eco.pl/images/stories/d...o_wersja_6.pdf - instrukcja (szczegółowe dane)

    Proszę o opinie użytkowników tego kotła oraz o wszystkie uwagi.

    Zamieszczam opinie SKIERA
    Cytat Napisał skier
    Zalety: nowoczesna konstrukcja, żeliwny wymiennik (gwarancja 10 lat + 3 na pozostałe elementy), dość rozbudowana automatyka, duży zasobnik (180kg), nie wymaga zbyt wiele miejsca w kotłowni w porównaniu z konkurencyjnymi konstrukcjami. Możliwość sterowania kotła termostatem pokojowym. Tryb pracy dobowy i sezonowy.

    Wady: brak zegara czasu rzeczywistego (każde wyłączenie zasilania zeruje ustawienia), brak opcji sterowania pogodowego (regulacja temp. zadanej na kotle w funkcji temp. na zewnątrz), dość hałaśliwa praca podajnika (musiałem po zainstalowaniu podłożyć pod cały kocioł matę z twardej gumy gr.5 mm - teraz mogę spać w nocy, naprawdę to działa !!)

    Z ciekawostek: do kotła zaprojektowałem na początku zasilanie przez wyłączniki nadprądowe osobne dla kotła i pomp. Sterowanie pompami przez przekaźniki 230VAC. Niestety nie polecam przekaźników gdyż z uwagi na oryginalne sterowanie kotła na tyrystorach przekaźniki były non stop załaczone. Podejrzewałem nawet uszkodzenie sterownika. Potem przerobiłem to jeszcze raz i zrobiłem tak: wyłącznik różnicowo prądowy na całość, dalej zabezp. nadprądowe na kocioł, zasilanie pomp dałem bezpośrednio ze sterownika kotła ale przez nadmiarówki. Teraz mam "full control". Jak potrzeba to wyłaczę kocioł jednym pstryknięciem. Wyłaczyć pompy CO lub CWU to samo. Pompa cyrkulacyjna przez jednomodułowy zegar programowany w cyklu 15-45 (15min. mieszania 45 min.przerwy).

    Sterowanie działa dość "inteligentnie" włączając i wyłączając odpowiednie pompy w zależności od wymaganej sytuacji. Zapobiega to np. schładzaniu np. CWU w sytuacji gdy kocioł nie pracuje a pompa nadal tłoczy wodę. to samo dotyczy obwodu pomp CO.

    Naprawdę nie rozumiem czemu producenci kotłów nie montują w zasobniku ... lampy. Ciężko jest ocenić bez np. latarki ile węgla zostało w zasobniku. Zbiornik od środka malowany na czarno a węgiel też czarny

    Z pozostałych rzeczyjeśli chodzi o instalację: mam układ mieszany czyli kocioł gazowy (stary PIAST 29 kW) pracujący w układzie zamkniętym, rozprowadzenie górne na poszczególne piony. Kaloryfery niestety żeliwne (duża pojemność wodna układu). Przy piecu gazowym zanim to wszystko się nagrzeje mija dobra godzina. Kocioł RECO wstawiłem w miejsce starego kotła węglowego tej samej mocy podłączonego do instalacji CO. Reco pracuje w układzie otwartym, wymiana ciepła poprzez wymiennik. Jeśli chodzi o próby grzania na tym kotle to mam kilka spostrzeżeń:

    - grzanie CWU: bezproblemowo. Kocioł pracuje na zbiornik 200l i nagrzewa wodę do 55C w jakąś godzinkę. W czasie normalnego korzystania z wody praktycznie nie czuje się "ubytku" temperatury. Po prostu spadnie temperatura poniżej zadanej, wtedy kocioł dogrzewa wodę.

    - grzanie CO: mam tu pewien problem ale na razie nie mam odpowiedzi.

    Otóż zauważyłem że max. temperatura osiągana na wylocie kotła to 47-48C. Kocioł pracuje pełną mocą na wymiennik ciepła. Jak na moje warunki kocioł nie powinien być za małej mocy (ok. 180 m2 powierzchni do grzania, ściany z pustaka MAX + docieplenie styropian, nowoczesne okna.

    Być może dołożę dodatkowe sterowanie pompy obiegowej po stronie ukł. zamkniętego. Gdy kocioł pracuje w trybie CO niech osiągnie zadaną temp. np. 60C. Wtedy dopiero włączy się pompa po stronie ukł. zamkniętego. Sterowanie jakimś termostatem itp. Teraz sam kocioł równocześnie załącza obydwie pompy CO i tu chyba jest pies pogrzebany
    PS. Kupiłem go praktycznie po cenie netto (7% VAT + 5% Upust)


  2. #2

    Domyślnie

    Gratuluję.
    Bardzo wnikliwie obserwuję ofertę kotłów retortowych i ten właśnie jest niewątpliwie najlepszy po kazdym względem.
    Bardzo jestem ciekaw Twoich i sąsiada opini na temat eksploatacji, tego kotła.
    Jeżeli pogorszą sie relacje cenowe gazu ziemnego, być może też będę zainteresowany zakupem tego kotła, choć to już jednak nie ten komfort.
    Pozdrawiam

    P.S.
    Czy ja swoimi wypowiedziami pomogłem Ci w podjęciu decyzji?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis

    P.S.
    Czy ja swoimi wypowiedziami pomogłem Ci w podjęciu decyzji?
    Nie zaprzeczę, że m.in z twojej namowy zdecydowałem się na R-Eco

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę że może się komuś przydać kosztorys ofertowy jaki przedstawił mi „Wykonawca”

    Liczę na komentarze.

    CENY PO KOREKTACH
    Wszystkie ceny BRUTTO!!! Grosze pomijam. 22% VAT

    - Kocioł żeliwny R-ECO 36kW szt. 1 10392,00 NETTO
    - Podgrzewacz wody – Bojler z wężownicą i grzałką elektryczną poj. 140l. Emaliowany Galmet RONDO szt. 1 1190,00
    - Wymiennik płytowy szt.1 650,00
    - Naczynie wzbiorcze systemu otwartego o poj. 60l. sz.1 125,00
    - Naczynie wzbiorcze systemu zamkniętego REFLEX 12 D szt. 1 147,00
    - Pompa obiegowa CO typu Grundfoss UPS25-40 szt. 1 290,00
    - Pompa łazdująca CWU typu Grundfoss UPS25-40 szt. 1 290,00
    - Pompa cyrkulacyjna CO typu Grundfoss UP15-14 szt. 1 290,00
    - Filtry osadnikowe siatkowe o średnicy nominalnej 25 mm szt. 3 39,00
    - Zawór zabezpieczający powrót niskiej temp. Szt. 1 198,00
    - Zawory bezpieczenstwa sprężynowe o śr. nominalnej 20 mm szt. 1 29,00
    - Zawór różnicy cisnien o śr. 50 mm szt. 1 62,00
    - Termometr szt. 1 12,00
    - Manometr szt. 1 14,00
    - Zawory przelotowe o średnicy 50 mm szt. 2 102,00
    - Zawory przelotowe o średnicy 40 mm szt. 2 64,00
    - Zawory przelotowe o średnicy 25 mm szt. 6 90,00
    - Zawory przelotowe o średnicy 20 mm szt. 4 36,00
    - Zawory przelotowe o średnicy 15 mm szt. 4 54,00
    - Zawory zwrotne o średnicy 25 mm szt. 3 30,00
    - Kurek spustowy kotłowy fi 15 mm szt. 2 18,00

    Rurociąg nie będę rozpisywał, w sumie wyszło 1124,00

  5. #5

    Domyślnie

    Dla wykonawcy dobre ceny, dla Ciebie już gorzej. Jeżeli interesuje Cię obniżenie kosztów o 50% weź od niego wykaz i sam kup to wszystko na Allegro (oczywiście nowe i z gwarancją). I jescze jedna uwaga; nie wiem dlaczego wszyscy wykonawcy znają tylko jednego producenta pomp. Ja znam produkty innego producenta, jeśli nie lepsze, to na takim samym poziomie, a niektórzy nasi krajowi wykonawcy nawet o nim nie słyszeli.
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak powiedziałeś tak zrobie
    Już mam 1340 zł oszczędności - a to jeszcze nie koniec!!!!

  7. #7

    Domyślnie

    Pierwsze przygotowania kotłowni, kiedyś był w niej olbrzymi piec gazowy, ale kilka lat temu trafił na złom. Przewód kominowy mnie naprawdę zaskoczył. 280mm x 15mm

    Teraz pozostało tylko tylko doprowadzić ściany do porządku i czekać na kociołek

    FOTKI USUNIETE

  8. #8

    Domyślnie

    czesc wojtek czy moglbys podac mi swoje namiary na priva mam kilka pytan co do tego kotla z gory dziekuje i pozdrawiam Sylwek

  9. #9

    Domyślnie

    wojtas a gdzie zakupiliscie kociolek bo nie widze na stronie ich przedstawicielstw

    no i pytanko jedno z wielu czy jest to kociol zeliwny ??? czy tylko palenisko jest zeliwne???

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Seluch
    wojtas a gdzie zakupiliscie kociolek bo nie widze na stronie ich przedstawicielstw

    no i pytanko jedno z wielu czy jest to kociol zeliwny ??? czy tylko palenisko jest zeliwne???
    Nie trzeba jechać specjalnie do Cieszyna ( ja pojechałem) wystarczy zadzwonić do siedziby firmy! Mnie podano 4 monterów w mojej okolicy, tak, że z zakupem nie powinno być problemów.

    Kocioł składa się z żeliwnych "modułów", na przykład różnica między kotłem 36kW a 42kW to jeden taki moduł! (ok 10 cm grubszy piec)

    Jak mnie zapewniano, w każdej chwili można taki piec rozszerzyć o kolejny moduł.

  11. #11

    Domyślnie

    Oby to był wątek już w nazwie poświęcony Reco.

    3 dni temu instalator uruchomił mojego Reco 18,8 kW. Wszystko wydaje się OK. Wczoraj jednak zatrzymałem prace kotła. Miał włączony program letni co jak rozumiem powoduje grzanie tylko CWU. Jednakże zadaną tempetarurę bojlera 50 - przekraczał o 15 stopni - pokazywał temp wody 65. Wobec tego zatrzymałem prace kotła - bo będzie montowana bateria i można się poparzyć.

    Spalanie węgla nie podoba mi się - popió czy może raczej jego spieki "puchną" na retorcie - ale to chyba wina węgla.

    Wojtek a dlaczego Twój ma taką dużą moc - jaka powierzchnia do ogrzania?

  12. #12

    Domyślnie

    Jaki koszt tych pieców ?
    -------------
    Sopel

  13. #13

    Domyślnie

    brałem całą instalacje kotłowni na 7% Vat, wyszło mi 12 300 za robociznę kocioł, osprzęt, zasobnik 120 l Galmet.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mack
    Spalanie węgla nie podoba mi się - popió czy może raczej jego spieki "puchną" na retorcie - ale to chyba wina węgla.
    Jakiego groszku używasz? Z jakiej kopalni? W workach, czy luzem?

    Cytat Napisał mack
    Jednakże zadaną tempetarurę bojlera 50 - przekraczał o 15 stopni - pokazywał temp wody 65.
    Poczytaj instrukcje, może trzeba zwiększyć prędkość pompy? Alo to mój domysł po przeczytaniu instrukcji


    Cytat Napisał mack

    Wojtek a dlaczego Twój ma taką dużą moc - jaka powierzchnia do ogrzania?
    Mam 250 m2 i prawdopodobnie w przyszłym roku bende podłanczał kolejne 80m

    Wziołbym nawet 42kW tylko za jasną cholere nie zmieszczę go w drzwiach

    pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał sopel750
    Jaki koszt tych pieców ?
    NETTO
    18,8kW 8 654,92 zł
    24,6kW 8 818,85 zł
    30,4kW 9 400,82 zł
    36,2kW 10 392,62 zł
    42,0kW 11 228,69 zł
    47,8kW 12 868,03 zł
    53,6kW 13 933,61 zł

    ceny z dnia 09.09.2006

    aktualny cennik: http://www.r-eco.pl/index.php/content/view/24/54/

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek86
    Cytat Napisał mack
    Spalanie węgla nie podoba mi się - popió czy może raczej jego spieki "puchną" na retorcie - ale to chyba wina węgla.
    Jakiego groszku używasz? Z jakiej kopalni? W workach, czy luzem?

    Cytat Napisał mack
    Jednakże zadaną tempetarurę bojlera 50 - przekraczał o 15 stopni - pokazywał temp wody 65.
    Poczytaj instrukcje, może trzeba zwiększyć prędkość pompy? Alo to mój domysł po przeczytaniu instrukcji


    Cytat Napisał mack

    Wojtek a dlaczego Twój ma taką dużą moc - jaka powierzchnia do ogrzania?
    Mam 250 m2 i prawdopodobnie w przyszłym roku bende podłanczał kolejne 80m

    Wziołbym nawet 42kW tylko za jasną cholere nie zmieszczę go w drzwiach

    pozdrawiam

    dostałem na wypróbowanie 2 worki - o ile pamiętam to sprzedawca powiedział mi że ma 25 MJ i jest z Sosnowca
    zwiększyć jaką pompe? jesli bojlera to bedzie jeszcze bardziej ładowany z kotła, a pompa CO w programie letnim chyba nie chodzi.

  17. #17

    Domyślnie

    mack, czy temperatura wskazywana przez wskaźnik zasobnika pokrywa się ze wskazaniami temperatury bojlera na strownika kotła. Z grubsza muszą się pokrywać, czy tak jest.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    mack, czy temperatura wskazywana przez wskaźnik zasobnika pokrywa się ze wskazaniami temperatury bojlera na strownika kotła. Z grubsza muszą się pokrywać, czy tak jest.
    Pozdrawiam
    bojler to Galmet wiszący poziomy dwupłaszczowy i nie ma własnego termometru. Nie ma również gniazda dla czujnika kotła. Instalator po prostu wydłubał trochę pianki, położył czujnik od kotła, zakrył watą, kawałkiem styriopianu i zakleił taśma klejącą.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mack
    bojler to Galmet wiszący poziomy dwupłaszczowy i nie ma własnego termometru. Nie ma również gniazda dla czujnika kotła. Instalator po prostu wydłubał trochę pianki, położył czujnik od kotła, zakrył watą, kawałkiem styriopianu i zakleił taśma klejącą.
    Zaoszczędziłeś trochę na boilerze

    Z tego co mi wiadomo to z Galmet'a z tańszych to tylko - typ SGW(S) miał osłonke na czujnik temp.

  20. #20

    Domyślnie

    no cóż w grę wchodził tylko wiszący z uwagi na wielkość kotłowni. a ten model miał dopasowaną mocą powierzchnie wymiany cieplnej do rezerwy mojego kotła.

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony