dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzyyychuuu

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    15

    Domyślnie Wełna mineralna + mata ocieplająca?

    Witam,

    Chciałbym się zapytać czy ktoś z Was miał do czynienia z matą termoizilacyjną typu BAUFOL ALU 150 ? Jest to warstwowa mata - folia PE bezbarwna, duże pęcherzyki, folia PE pokryta warstwą aluminiową. Podobno warstwa aluminium ma odbijać "aż do 92% promieniowania cieplnego, dzięki czemu przeciwdziała niekontrolowanej utracie ciepła w pomieszczeniach. Jest to produkt znacznie zwiększający energooszczędność poddasza i całego budynku. Matę Baufol wyróżnia unikatowa warstwa pęcherzyków zapewniająca jeszcze lepszą izolacje temiczną."

    Jak to wygląda u mnie:

    Chcę ocieplić poddasze. Ocieplić w sposób aby wyeksponować krokwie.
    Odległość pomiędzy krokwiami to 96 cm od brzegu do brzegu.
    Krokwie o wymiarach 6cm x 26 cm. Chcę zastosować wełnę mineralną Rockwool 15 cm pomiędzy aby zostawić te ok 10 cm krokwi na widoku.
    Wiem, że to ocieplenie będzie nie do końca skuteczne ze względu na mostek cieplny jakim jest krokiew drewniana.
    Czy zatem stosując zamiast folii PE do przykrycia od strony wewnętrznej wełny - zastosuję właśnie taką matę wielowarstwową gr od 0,5 cm do 1 cm to czy znacząco poprawię opór cieplny przegrody?

    Przegroda wyglądałaby (pomijając już krokwie, które są w rozstawie) w ten sposób:

    1. dachówka
    2. łaty, kontrłaty
    3. membrana
    4. wełna mieneralna skalna 15 cm
    5. mata termoizolacyjna ( od 0,5 do 1,0 cm)
    6. Płyta gk lub boazeria.

    Czy w sposób jaki bardziej tradycyjny czyli:

    1. dachówka
    2. łaty, kontrłaty
    3. membrana
    4. wełna mieneralna skalna 15 cm
    5. folia PE
    6. Płyta gk lub boazeria.

    Spotkałem się z opinią, że taka mata termoizolacyjna nie przepuszcza wilgoci i po kilku latach moga być krokwie do wymiany. Czy zatem w moim przypadku, gdzie krowie będą same z siebie mostkami cieplnymi z zewnątrz jak i wewnątrz, będą miały możliwość "oddychania" to czy są narażone na tego typu zjawiska?

    Pozdrawiam

    Krzychu

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jazz89

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Też jestem ciekaw odnośnie tych mat, ponieważ mam tylko wełnę między krokwiami a za bardzo nie mam możliwości dołożenia kolejnej warstwy wełny. Do tej pory co wyczytałem to tylko negatywne opinie ludzi którzy takiej maty nie stosowali.
    Pozdrawiam

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyyychuuu Zobacz post
    Witam,

    Chciałbym się zapytać czy ktoś z Was miał do czynienia z matą termoizilacyjną typu BAUFOL ALU 150 ? Jest to warstwowa mata - folia PE bezbarwna, duże pęcherzyki, folia PE pokryta warstwą aluminiową. Podobno warstwa aluminium ma odbijać "aż do 92% promieniowania cieplnego, dzięki czemu przeciwdziała niekontrolowanej utracie ciepła w pomieszczeniach. Jest to produkt znacznie zwiększający energooszczędność poddasza i całego budynku. Matę Baufol wyróżnia unikatowa warstwa pęcherzyków zapewniająca jeszcze lepszą izolacje temiczną."

    Jak to wygląda u mnie:

    Chcę ocieplić poddasze. Ocieplić w sposób aby wyeksponować krokwie.
    Odległość pomiędzy krokwiami to 96 cm od brzegu do brzegu.
    Krokwie o wymiarach 6cm x 26 cm. Chcę zastosować wełnę mineralną Rockwool 15 cm pomiędzy aby zostawić te ok 10 cm krokwi na widoku.
    Wiem, że to ocieplenie będzie nie do końca skuteczne ze względu na mostek cieplny jakim jest krokiew drewniana.
    Czy zatem stosując zamiast folii PE do przykrycia od strony wewnętrznej wełny - zastosuję właśnie taką matę wielowarstwową gr od 0,5 cm do 1 cm to czy znacząco poprawię opór cieplny przegrody?

    Przegroda wyglądałaby (pomijając już krokwie, które są w rozstawie) w ten sposób:

    1. dachówka
    2. łaty, kontrłaty
    3. membrana
    4. wełna mieneralna skalna 15 cm
    5. mata termoizolacyjna ( od 0,5 do 1,0 cm)
    6. Płyta gk lub boazeria.

    Czy w sposób jaki bardziej tradycyjny czyli:

    1. dachówka
    2. łaty, kontrłaty
    3. membrana
    4. wełna mieneralna skalna 15 cm
    5. folia PE
    6. Płyta gk lub boazeria.

    Spotkałem się z opinią, że taka mata termoizolacyjna nie przepuszcza wilgoci i po kilku latach moga być krokwie do wymiany. Czy zatem w moim przypadku, gdzie krowie będą same z siebie mostkami cieplnymi z zewnątrz jak i wewnątrz, będą miały możliwość "oddychania" to czy są narażone na tego typu zjawiska?

    Pozdrawiam

    Krzychu
    To nowy dom? Czy jakis stary remontujesz, że se chcesz taką krzywdę zrobić (15cm wełny).
    No i taka folia pewnie odbija 92% promieniowania podczerwonego. Pytanie ile strat masz przez promieniowanie, a ile przez przewodzenie. Zgaduje, że tego w ulotce nie napisali.
    Folia PE w wersji 2 też nie "oddycha". Ma nie oddychać, żeby wilgoci z wenątrz domu nie wpuścić do warstwy ocieplenia. WBrew pozozorm w domu masz zimą więcej wilgoci w powietrzu niż na zewnątrz. Po to masz szczelinę pod deskami bądź memebrane paroprzepuszczalną[B] żeby wełna mogła schnąć na zewnątrz.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Podczerwień nie przechodzi przez GK, wiec nie ma co odbijać. Warstwa odbijająca me sens jak jest nią wierzchnia warstwa od strony powierzchni ogrzewanej.
    15 cm to zdecydowanie za mało i IMO nie ma sensu robienie tego dla estetyki (żeby krokwie było widać). Trzeba dać ze 30 cm wełny i, jak komuś zależy, atrapy krokwi.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak pisali poprzednicy. Zyski od promieniowania to tysięczne części po przecinku. Jeżeli chcesz wykonać to poddasze dobrze to zastosuje 25-30cm wełny np. TOPROCK SUPER i to zapewni Ci odpowiedni komfort termiczny na lata

    www.rockwool.pl/produkty/toprock-super
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony