dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomasznowak29

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Pyzdry
    Kod pocztowy
    62-310
    Posty
    75

    Domyślnie Folia paraizolacyjna

    Witam. Mam ocieplone poddasze piana pur bezpośrednio na deski. Na zewnątrz mam pape. Jestem na etapie robienia stelażu. Za jakiś czas będę zakładał regipsy. Ocieplenie piana pur od murlaty do kalenicy. Czy kłaść wszędzie tam gdzie mam pianę folie paraizolacyjna? Czy lepiej na skosy na profile i na sufit też do prifili przykleić ja? Gdzie słyszałem że przy planie pur wogole nie stosować tej foli. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    grachi

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Małkinia Dolna
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    171

    Domyślnie

    Wydaje mi się że folia jest nie potrzebna przy piance.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Piana PUR OK ma współczynnik oporu dyfuzyjnego jakieś 10-50x mniejszy, niż styropian. I ze 4x większy, niż wełna.
    Pewnie dlatego, że bardziej przypomina styropian ludziom się wydaje, że działa podobnie - ale pod tym względem zdecydowanie bliżej jej do wełny. Więc folię paroizolacyjną trzeba dać.
    Tylko dobre pytanie, co zrobić z wilgocią, jak już tam się dostanie, i z obydwu stron będzie skuteczna paroizolacja (rozumiem, że na deskowaniu papa)?
    Wypadałoby robić szczelinę wentylacyjną tak samo, jak przy wełnie:



    Ale kto tak robi? Pewnie nikt. I pewnie mało kto sprawdzi, co się dzieje pod papą wcześniej, niż za kilkadziesiąt lat. A przez ten czas życie tam może się rozwijać a zawilgocony materiał straci i tak nieszczególna lambdę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dz0xMTAw_src_202587-wentylacja_dachu6_800_budujemydompl.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	43,4 KB
ID:	434774  

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomasznowak29

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Pyzdry
    Kod pocztowy
    62-310
    Posty
    75

    Domyślnie

    Wykonawcy twierdzili, że nic się nie będzie dziać bez szczeliny i że tak wszędzie pryskaja. Raczej będę zakładał u siebie rekuperacje będzie mniej wilgoci.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasznowak29 Zobacz post
    Wykonawcy twierdzili, że nic się nie będzie dziać bez szczeliny i że tak wszędzie pryskaja. Raczej będę zakładał u siebie rekuperacje będzie mniej wilgoci.
    Czyli fachowcy spod znaku "będzie Pan zadowolony"? Czy maja ku temu jakieś badania czy chociaż obliczenia?
    Co uczciwsi i bardziej rozgarnięci piszą np tak, jak tutaj:
    Warto podkreślić, że te drobne różnice w paroprzepuszczalności obu materiałów nie mają znaczenia użytkowego. W obu przypadkach, i przy wełnie, i przy piance, od strony poddasza zaleca się montaż paroizolacji, a po stronie zewnętrznej zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej albo pozostawienie szczeliny wentylacyjnej pod sztywnym poszyciem, żeby umożliwić swobodnego odparowania ewentualnej wilgoci. W tym ostatnim przypadku pianka jest górą, bo w praktyce ułożyć jej z pozostawieniem szczeliny się nie da, ale ze względu na to, że szczelnie oblepia ona strukturę drewna, wręcz powierzchniowo w nią wnikając, dopuszcza się aplikację bezpośrednio na deskowanie. Nie może tylko leżeć na nim papa (zamiast niej można użyć paroprzepuszczalnej folii dachowej). Oczywiście warunkiem koniecznym - dla obu izolacji - jest zachowanie wilgotności więźby na poziomie poniżej 18%.

    Może jeszcze Ci wmówili, że piany wystarczy 2x mniej, chociaż lambdę ma taką samą, jak przeciętna wełna i dałeś jej z 15 cz 20 cm? To nawet minimum wymaganego Rozporządzeniem w sprawie WT nie spełnia. A pewnie będziesz się musiał podpisać pod U przegrody jak będziesz składał zawiadomienie o zakończeniu budowy (ja musiałem się pod czymś takim podpisać jako inwestor).

    Rekuperacja nie osusza. To znaczy nie bardziej, niż inne rodzaje wentylacji. Nie zmienia to jednak praw fizyki i nawet powietrze o wilgotności 30% przy 22* przy +3,62* ma punkt rosy i skropli się - a przecież nie raz papa będzie miała niższą temperaturę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-09-2019 o 16:39

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomasznowak29

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Pyzdry
    Kod pocztowy
    62-310
    Posty
    75

    Domyślnie

    No to mam teraz poważny problem położę na stelaż ta folie paraizolacyjna. Tylko co zrobić jak szczeliny nie mam ciekaw jestem czy ktoś kto ma piankę już długi czas, pryskana bezpośrednio na deskowanie, pod pokryciem dachowym pape czy sprawdzał jak wygląda deskowanie. Nie mogę znaleźć nigdzie takich informacji w internecie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasznowak29 Zobacz post
    ciekaw jestem czy ktoś kto ma piankę już długi czas, pryskana bezpośrednio na deskowanie, pod pokryciem dachowym pape czy sprawdzał jak wygląda deskowanie.
    Jak to sobie wyobrażasz? Że ktoś zdemoluje zabudowę GK i wydrze pianę tylko po to, żeby zobaczyć, jak wygląda deskowanie od spodu? Czy zdemontuje dachówkę czy blachę i papę zedrze?
    Chyba, że ktoś robi termowizję regularnie i dostrzeże zmianę. Ale pewnie dopiero jak wszystko przegnije to problem zobaczy światło dzienne.
    A ponieważ piana nie jest popularna, to pojedyncze lamenty pewnie pojawią się dopiero za ładnych kilka czy kilkanaście lat. Gwarancji dawno nie będzie. A firmy co tak robiły pewnie też znikną.
    Dlatego jak robisz coś inaczej, niż w projekcie trzeba mieć to dobrze przemyślane. A przecież kilka osób Ci pisało w starszych Twoich wątkach, żeby tak nie robić. Narobiłeś sobie kłopotu na własne życzenie. Teraz to bym chyba papę zrywał i wymieniał na membranę wysokoparoprzepuszczalną.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-09-2019 o 09:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony