dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Styropian pod wylewki

    Układanie styropianu na podłogach dopiero się rozpoczęło. Mam wątpliwości co do jakości prac wykonywanych przez fachowca.
    (Docelowa grubość styropianu na dole to 10cm+5cm. Jastrych ok. 7cm.Docelowa grubość styropianu na górze to 3cm. Jastrych ok. 5-7cm.W budynku nie będzie piwnic i ogrzewania podłogowego)


    1. Rozumiem, że nie da się płyt przyciąć idealnie, a powstałe szczeliny można uzupełnić np. pianką montażową niskoprężną. Czy załatanie dużych szczelin takich jak widać na zdjęciach jest dopuszczalne? (pomijając fakt ile pójdzie na to pianki oraz obecny efekt estetyczny niestarannej pracy).
    2.Czy dopuszczalne jest wtykanie niczym puzzli kilku małych kawałków zamiast odpowiedniego przycięcia jednego całego pasującego elementu?
    3.Czy ułożenie na parterze folii budowlanej na zakład 10cm bez sklejania jest do zaakceptowania?
    4. Chodząc na poddaszu po styropianie 3 cm czułam, że kilka płyt nie przylega zbyt dobrze do stropu. Po zdjęciu płyt i odwinięciu folii okazała się, że na podłodze zostały kawałki jakiegoś zaschniętego betonu tynku ok 1cm wysokości. Czy powinno być to skute czy to bez znaczenia bo wylewka dociśnie i wyrówna?

    Na co powinnam jeszcze zwrócić uwagę?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	379
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	434937Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	275
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	434938Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	434939Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	434940Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	434941

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Fakt, mogło wyglądać to dużo lepiej.
    Ad. 1 i 2. Tak można uzupełnić pianką i sztukować kawałki, ale tu moim zdaniem nie ma uzasadnienia, bo można było po prostu element dociąć o wiele dokładniej.
    Ad. 3. Suchy zakład (bez sklejania) foili na styropianie jest jak najbardziej wskazany. Mógłb być jadnak większy niż 10 cm, tak na ok 30 cm. Ta folia ma bowiem za zadanie jedynie zrobienie warstwy poślizgowej dla jastrychu. Chyba, że chodzi o folię POD styropianem - jeśli to ma być hydroizolacja pozioma, to... folia nie jest hydroizolacją. Tak moim zdaniem.
    Ad.4. Beton podkładowy przed ułożeniem styropianu powienien być oczyszczony i wyrównany. Jeśłi ten problem dotyczy wyłącznie piętra to od biedy można odpuścić.

    No i niech nie zapomni o dylatacji obwodowej.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Robisz posadzki przed tynkami?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    A ile Twojemu fachowcowi zajęło jego położenie? Bo w większosci widze, że styro pod podłogówkę układają w jeden dzień. Ja u siebie układałem dobre dwa tygodnie aby właśnie podocinać kawałki i mieć jak najszczelniej. A i tak idealnie nie wyszło. Aczkolwiek uważam, że te ubytki spokojnie można uzupełnić pianką, folią pod wylewką też bym się raczej nie przejmował. Folia którą się daje na styro (pod podłogówkę) ma narysowane zakładki jakie powinno się mieć. Co do drobnych nierówności, o ile faktycznie są drobne to uważam, że nie ma problemu bo pod ciężarem wylewki się to fajnie ułoży. Natomiast pod jakieś większe nierówności ja żłobiłem dziury w styro. Wydaje mi się, że takich rzeczy żaden fachowiec nie zrobi Ci tak dokładnie jakbyś zrobił sobie sam

  5. #5

    Domyślnie

    1.Czy jeżeli podłoga nie została dobrze oczyszczona to czy po zrobieniu wylewki folia może uszkodzić się pod ciężarem i puszczać wilgoć (folia raczej gruba - 0.3mmm)?

    2. Gdybym sama przycinała na pewno wyszłoby dłużej z czasem ale dokładniej. Fachowiec kładł styropian bardzo szybko. Gdyby mu nie przeszkodzić to skończyłby całość w 6h. Martwi mnie czy taki brak dokładności nie doprowadziłby w przyszłości do pęknięć posadzki.

    3.Robię posadzki przed tynkami. Wiem, że są różne szkoły co do tej kolejności ale w mojej sytuacji bardziej przemawia do mnie zrobienie najpierw podłóg.
    https://receptynadom.pl/czy-wylewki-...ynkami-czy-po/

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał beatrix1 Zobacz post
    1.Czy jeżeli podłoga nie została dobrze oczyszczona to czy po zrobieniu wylewki folia może uszkodzić się pod ciężarem i puszczać wilgoć (folia raczej gruba - 0.3mmm)?

    2. Gdybym sama przycinała na pewno wyszłoby dłużej z czasem ale dokładniej. Fachowiec kładł styropian bardzo szybko. Gdyby mu nie przeszkodzić to skończyłby całość w 6h. Martwi mnie czy taki brak dokładności nie doprowadziłby w przyszłości do pęknięć posadzki.

    3.Robię posadzki przed tynkami. Wiem, że są różne szkoły co do tej kolejności ale w mojej sytuacji bardziej przemawia do mnie zrobienie najpierw podłóg.
    https://receptynadom.pl/czy-wylewki-...ynkami-czy-po/
    Gruba folia to raczej taka powyżej 0,5
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał beatrix1 Zobacz post
    1.Czy jeżeli podłoga nie została dobrze oczyszczona to czy po zrobieniu wylewki folia może uszkodzić się pod ciężarem i puszczać wilgoć (folia raczej gruba - 0.3mmm)?
    Folia będzie puszczała tak czy inaczej. Chcesz mieć szczelnie - daj papę albo solidne mazidło z zatopiona siatką.

    Cytat Napisał janzar Zobacz post

    Cytat Napisał beatrix1 Zobacz post
    3.Robię posadzki przed tynkami. Wiem, że są różne szkoły co do tej kolejności ale w mojej sytuacji bardziej przemawia do mnie zrobienie najpierw podłóg.
    https://receptynadom.pl/czy-wylewki-...ynkami-czy-po/
    Pamiętaj, że wylewkę musisz zdylatować bardziej, niż na grubość tynku. Bo pracuje i musi mieć możliwość uniesienia się bez zaparcia o tynk - inaczej spore szanse, że pęknie.




    Pilnuj też, żeby grubość wylewki nie była mniejsza tam, gdzie nie doczyścili chudziaka/stropu. Trzeba rozebrać styropian, doczyścić albo styropian odpowiednio wyprofilować. Góra styropianu ma trzymać poziom a pod styropianem nie powinno być powietrza.

    A skoro przed tynkami masz niedoczyszczone, to sobie pomyśl, ile pracy Cię czeka po tynkach, żeby wylewkę doczyścić (i tu już nie będzie opcji, żeby ciachnąć styropian czy uzupełnić piana). Dopilnuj też, żeby tynkarze dokładnie, równo zrobili tynk na styku z wylewką. To wymaga precyzji i staranności (nie ma tego problemu, jak najpierw robisz tynki, bo ze 20-30cm schowa się pod podłogą) a listwy tylko uwypuklą niedoskonałości.


    Generalnie - robienie wylewek przed tynkami wymaga dużej staranności już na etapie wznoszenia ścian. Bo robiąc wylewkę musisz już dać odpowiednią dylatację. Jak przyjdzie tynkarz i powie, że musi dać więcej tynku, bo ściana ucieka w pionie czy poziomie to masz pozamiatane.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2019 o 15:13

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Folia będzie puszczała tak czy inaczej. Chcesz mieć szczelnie - daj papę albo solidne mazidło z zatopiona siatką.
    A po co siatka? Pod podłogą obciążenie jest tyle co nic. Dobra masa KMB, położona na dobrze przygotowane podłoże (odpowiednia wilgotność, itp.), w dwóch warstwach grubości jak producent przykazał, to nie ma problemu z mostkowaniem nawet większych rys na betonie pod podłogą.
    Siatkę koniecznie trzeba byłoby zatapiać, gdyby z tej masy chcieć robić hydroizolację również pod ścianami, fundamentami. Ale to kupa pierdzelenia się i przerwy technologiczne, więc lepiej w stosunku jakość-cena-czas w takim zastosowaniu sprawdza się papa podkładowa (bez posypki) na siatce szklanej.


    A skoro przed tynkami masz niedoczyszczone, to sobie pomyśl, ile pracy Cię czeka po tynkach, żeby wylewkę doczyścić (i tu już nie będzie opcji, żeby ciachnąć styropian czy uzupełnić piana). Dopilnuj też, żeby tynkarze dokładnie, równo zrobili tynk na styku z wylewką. To wymaga precyzji i staranności (nie ma tego problemu, jak najpierw robisz tynki, bo ze 20-30cm schowa się pod podłogą) a listwy tylko uwypuklą niedoskonałości.


    Generalnie - robienie wylewek przed tynkami wymaga dużej staranności już na etapie wznoszenia ścian. Bo robiąc wylewkę musisz już dać odpowiednią dylatację. Jak przyjdzie tynkarz i powie, że musi dać więcej tynku, bo ściana ucieka w pionie czy poziomie to masz pozamiatane.
    Jeśli ekipa to nie syfiarze i sprzątają po sobie każdorazowo na koniec dnia to nie ma problemu z wylewką. Niech dobrze też zabezpieczą okna. Poza tym tynk to nie beton C16/20, żeby był problem z czyszczeniem wylewki (gorzej z oknami bo to rysy itp.).
    Tynk, który schodzi poniżej warstwy wylewki też potrafi generować problemy. Tak więc ja nie jestem taki "do przodu" z tym, jaka kolejność jest lepsza, bo to zależy od wielu czynników.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    A po co siatka?
    Po to, żeby pęknięcie nie rozszczelniło hydroizolacji. Pęknięcie jest pewne na styku chudziaka i ściany fundamentowej. Samego chudziaka też jest możliwe. Dlatego papa powinna być na osnowie poliestrowej (bardziej elastycznej) a nie szklanej.
    Tutaj masz zalecenia producenta - w tym odradzanie papy z włóknami szklanymi.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Pod podłogą obciążenie jest tyle co nic.
    Ja mam ściany działowe postawione na chudziaku. Wieszam też na nich co nieco. Stawiane są bufory, piecokominki i inne ciężkie rzeczy.
    Skoro uważasz że tyle, co nic to dałeś mięciutki styropian elewacyjny, czy może jednak taki co dźwignie ze 2t/m2?


    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Siatkę koniecznie trzeba byłoby zatapiać, gdyby z tej masy chcieć robić hydroizolację również pod ścianami, fundamentami.
    Oczywiście, że dajesz pod ścianami (izolacja pod fundamentami to osobny temat). Jedna szczelna płaszczyzna od zewnętrznych krawędzi termoizolacji ścian zewnętrznych. Robienie dziur podważa sens robienia takiej hydroizolacji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-09-2019 o 09:18

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po to, żeby pęknięcie nie rozszczelniło hydroizolacji. Pęknięcie jest pewne na styku chudziaka i ściany fundamentowej. Samego chudziaka też jest możliwe. Dlatego papa powinna być na osnowie poliestrowej (bardziej elastycznej) a nie szklanej.
    Tutaj masz zalecenia producenta - w tym odradzanie papy z włóknami szklanymi.
    Pod ściany nośne/fundamentowe papa na plastiku jest w większości (są też wersje osnowy wzmacniane) za słaba... owszem zajmie jej to o wiele lat więcej niż na tekturze, ale w końcu się rozpłynie pod naciskiem.
    Ale przecież nie pisałem nic o papie na chudziaku (czy bardziej ogólnie: betonie podkładowym pod podłogę na gruncie, to nie musi przecież być "chudziak"). Tam może być na osnowie poliestrowej, nie mówię, że nie. Tak jak pisałem, wg mnie najlepiej na "chudziaku" sprawdzi się dobrej klasy masa KMB, która wystarczająco dobrze mostkuje rysy bez konieczności zatapiania siatek. Chyba, że to "rysy" powyżej 1-2mm co już wskazuje na błędy wykonawcze/pielęgnacyjne tudzież chrzczony beton, któremu nawet do C8/10 daleko i żadna papa tego nie uratuje. A jeśli inwestujemy w hydroizolację i zależy na trwałości to zainwestujmy chociaż w klasę C12/15 lub wyżej.


    Ja mam ściany działowe postawione na chudziaku. Wieszam też na nich co nieco. Stawiane są bufory, piecokominki i inne ciężkie rzeczy.
    Skoro uważasz że tyle, co nic to dałeś mięciutki styropian elewacyjny, czy może jednak taki co dźwignie ze 2t/m2?
    Wcale nie uważam. Jeśli planujemy coś faktycznie ciężkiego o dużym nacisku punktowym, to i tak najlepiej przygotować/zaprojektować odpowiedni postument zdylatowany od reszty podłogi i jako ocieplenie pod postument tylko XPS.

    Oczywiście, że dajesz pod ścianami (izolacja pod fundamentami to osobny temat). Jedna szczelna płaszczyzna od zewnętrznych krawędzi termoizolacji ścian zewnętrznych. Robienie dziur podważa sens robienia takiej hydroizolacji.
    [/QUOTE]
    Jakich dziur? Styk między izolacją ścian i "chudziaka" to osobny detal do opracowania. Fundament i "chodziak" pracują niezależnie, można byłoby zastosować np. kuaczukowe elastyczne taśmy hydroziolacyjne, które kompensują nierównomierne osiadanie (oczywiście w pewnych granicach).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony