dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko jak już ktoś wie, o co pytać i jakie są prawidłowe odpowiedzi sam może zrobić sobie instalację.
    Ja to się w ogóle dziwię, że zawód elektryka nie umarł śmiercią naturalną, a elektrycy nie wyginęli, jako zbędna nacja.
    Ale oby tak dalej - mam więcej zleceń i zgłoszeń na poprawki, awarie i usterki typu "panie ratuj".
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ja to się w ogóle dziwię, że zawód elektryka nie umarł śmiercią naturalną, a elektrycy nie wyginęli, jako zbędna nacja.
    Czemu ma wyginąć? Elektryka jest w każdym domu, więc robota zawsze będzie. Do tego konsekwencje ich błędów ponoszą inwestorzy - a nie elektrycy.
    Do tego niska bariera wejścia powoduje, że każdy nieudacznik może zostać elektrykiem. 300zł i można się chwalić świadectwem SEP które jest dla przeciętnego inwestora kwitkiem gwarantującym, że rozmawia z fachowcem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-09-2019 o 09:59

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Czemu ma wyginąć? Elektryka jest w każdym domu, więc robota zawsze będzie. Do tego konsekwencje ich błędów ponoszą inwestorzy - a nie elektrycy.
    Dlatego napisałem - samemu, samemu, elektryk zbędny ... przecież. Inwestor wie lepiej.
    Wystarczy 5 sekund i ... wiedza zdobyta
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-09-2019 o 10:19
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Wystarczy 5 sekund i ... wiedza zdobyta
    AFAIK kilka godzin trzeba (kurs i egzamin). I każdy może zostać elektrykiem. Z papierem na to.

  5. #25

    Domyślnie

    Dlatego ten zawód stopniowo schodzi na psy. Dobrze, ze już jestem od kilku lat emerytem, bo jest coraz gorzej.
    Ustawa o uwolnieniu zawodów spowodowała bajzel w tym względzie. Na Zachodzie nie do pomyślenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Dlatego ten zawód stopniowo schodzi na psy. Dobrze, ze już jestem od kilku lat emerytem, bo jest coraz gorzej.
    Ustawa o uwolnieniu zawodów spowodowała bajzel w tym względzie. Na Zachodzie nie do pomyślenia.
    Za to chciałbyś by "kolesie" produkowali "kolesi"? A na UB też psy wieszasz Na SOR-ach nie ma uwolnionych a ludzie umierają.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Dlatego ten zawód stopniowo schodzi na psy. Dobrze, ze już jestem od kilku lat emerytem, bo jest coraz gorzej.
    Ustawa o uwolnieniu zawodów spowodowała bajzel w tym względzie. Na Zachodzie nie do pomyślenia.
    A wcześniej jak było? Zawsze inwestor może zapytać o jakiś stary kwit - choćby obecnie nie miał on formalnie żadnej wartości, to może ciągle świadczyć o wiedzy (jak rozumiem kiedyś trzeba było się nią wykazać wiedzą i umiejętnościami bardziej, niż teraz).

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A wcześniej jak było? Zawsze inwestor może zapytać o jakiś stary kwit - choćby obecnie nie miał on formalnie żadnej wartości, to może ciągle świadczyć o wiedzy (jak rozumiem kiedyś trzeba było się nią wykazać wiedzą i umiejętnościami bardziej, niż teraz).
    No nie powiem - mam tych kartoników od 1977 roku. Pomimo emerytury ostatnie ważne jeszcze 2 lata. I zastanawiam się, czy iść na egzamin w wieku ... 67 lat. Ot, taki problem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No nie powiem - mam tych kartoników od 1977 roku. Pomimo emerytury ostatnie ważne jeszcze 2 lata. I zastanawiam się, czy iść na egzamin w wieku ... 67 lat. Ot, taki problem.
    I co to z kartonik? Bo chyba nie masz na myśli czegoś takiego:


    ?

    Są już na FM tacy, co skorzystali z ogłoszeń typu:

    UPRAWNIENIA SEP ,,E'' i ,,D''

    OD 1kV DO 20kV ,

    POMIARY, DOZÓR

    ZDAWALNOŚĆ 100% od reki

    na całym terenie polski zadzwoń dogadamy szczegóły


    żeby dostać taki kwitek żeby sobie samodzielnie zainstalowane PV zgłosić do ZE.

    Czy może coś takiego:



    ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Uprawnienia-projektowanie-1.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	70,2 KB
ID:	435311  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-09-2019 o 18:05

  10. #30

    Domyślnie

    Ty mi kolego lepiej pokaż, co jest w środku tych kartoników, a nie okładki.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Co by nie było i tak jest nic nie warte w dzisiejszych czasach Każdy może mieć.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ty mi kolego lepiej pokaż, co jest w środku tych kartoników, a nie okładki.
    To ja pytam jakie kwity przestały obowiązywać, a onegdaj były dowodem fachowości ich posiadacza.

  13. #33

    Domyślnie

    Kiedyś przyjechał do mnie pan z elektrowni wymieniać licznik. Zakładam, że skoro tam pracuje to ma uprawnienia. Pytam go w jakim układzie sieci jest ten dom podłączony TT, TN-C ? Popatrzył na mnie, jak na kosmitę.
    Podobnie jak Kaizen wolałem się doszkolić i w swoim nowym domu sam robiłem elektrykę.

    A wracając do pytania z wątku. Dosłownie 2 dni temu montując wyłącznik schodowy po podaniu fazy na jedną żyłę próbnik pokazywał fazę na wszystkich 4 żyłach w kablu. Po dokładnym zmierzeniu miernikiem wyszło, że na pozostałych żyłach napięcia były ok. 120V, 90V. Wychodzi na to, że kabel ma przebicia między żyłami. Cholera wie, jak to się stało. Kabel musiałem puścić na nowo.

    @Goldi90
    Jak masz multimetr, to zmierz, czy jest zwarcie między żyłami. Później weź kartkę i dokładnie rozrysuj gdzie dany kabel się zaczyna i gdzie kończy. Zweryfikuj to miernikiem przez test zwarcia jednego końca żyły z drugim. Oczywiście na odłączonym zasilaniu.

    Jak nie ma zwarcia między żyłami, to możesz zmierzyć napięcie każdej żyły względem ziemi. Próbnik może pokazywać Ci fazę, gdy faktycznie jest tam np. 120V.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Kiedyś przyjechał do mnie pan z elektrowni wymieniać licznik. Zakładam, że skoro tam pracuje to ma uprawnienia. Pytam go w jakim układzie sieci jest ten dom podłączony TT, TN-C ? Popatrzył na mnie, jak na kosmitę.
    Podobnie jak Kaizen wolałem się doszkolić i w swoim nowym domu sam robiłem elektrykę.

    A wracając do pytania z wątku. Dosłownie 2 dni temu montując wyłącznik schodowy po podaniu fazy na jedną żyłę próbnik pokazywał fazę na wszystkich 4 żyłach w kablu. Po dokładnym zmierzeniu miernikiem wyszło, że na pozostałych żyłach napięcia były ok. 120V, 90V. Wychodzi na to, że kabel ma przebicia między żyłami. Cholera wie, jak to się stało. Kabel musiałem puścić na nowo.

    @Goldi90
    Jak masz multimetr, to zmierz, czy jest zwarcie między żyłami. Później weź kartkę i dokładnie rozrysuj gdzie dany kabel się zaczyna i gdzie kończy. Zweryfikuj to miernikiem przez test zwarcia jednego końca żyły z drugim. Oczywiście na odłączonym zasilaniu.

    Jak nie ma zwarcia między żyłami, to możesz zmierzyć napięcie każdej żyły względem ziemi. Próbnik może pokazywać Ci fazę, gdy faktycznie jest tam np. 120V.
    Ale ubaw. Kolejny "elektryk", który nie był na lekcjach z podstaw elektrotechniki. A pomierzyłeś chociaż rezystancję izolacji tego kabla? Miernikiem do tego przeznaczonym, nie omomierzem!
    Bo neonówkę i multimetr to se możesz wsadzić, gdy nie masz pojęcia, co i czym mierzysz. Wystarczyło użyć miernik analogowy, dopiero byś zrobił wielkie oczy.
    Słyszał o rezystancji wewnętrznej mierników o różnych ustrojach pomiarowych?
    Jak nie, to dalej mierz, co tylko się da i żyj w błogim przekonaniu, że robisz dobrze.

    PS. Skąd u licha bierze ci się tam (na kablu nigdzie [oprócz fazy] nie podłączonym) napięcie 120 V?
    Myszki transformator wstawiły czy jak?
    Daj tu takiemu świadectwo kwalifikacyjne, jak on na kursy szkoleniowe do ... siebie chodził.
    Cytat Napisał marcin225
    Co by nie było i tak jest nic nie warte w dzisiejszych czasach Każdy może mieć.
    Masz najlepszy dowód - powyżej.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 29-09-2019 o 23:01
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #35

    Domyślnie

    @elpapiotr

    Nie mam czasu na doktoryzowanie się z uszkodzonego kabla. Jak podaję napięcie na jedną żyłę i na innej odczytuję napięcie po spadku, to dla mnie jest gdzieś przebicie na izolacji i taki kabel jest nie do użycia. Nie interesuje mnie to ile dokładnie ta rezystancja izolacji wynosi i w jaki sposób kabel został uszkodzony.

  16. #36

    Domyślnie

    Weź przestań. Myśląc w ten sposób wszystkie "kable" w domu masz uszkodzone i do wymiany.
    Musisz wypruć przewody ze ścian i położyć nowe, panie "elektryk"
    A inne nowe, jeszcze nie użyte, do wyrzucenia (lub na złom)
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 30-09-2019 o 09:58
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    @elpapiotr

    ……. Jak podaję napięcie na jedną żyłę i na innej odczytuję napięcie po spadku, to dla mnie jest gdzieś przebicie na izolacji i taki kabel jest nie do użycia. Nie interesuje mnie to ile dokładnie ta rezystancja izolacji wynosi i w jaki sposób kabel został uszkodzony.
    No właśnie to nie tak - nie masz racji. Nie obrażaj się, ale to właśnie jest brak podstaw elektrotechniki.
    Co nie zmienia faktu, że teraz takie braki ma większość "elektryków" - egzamin to koszt 250 PLN, pytania są obłędnie proste (poziom 7 klasy podstawówki) i już każdy może być "fachowcem".
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Jak podaję napięcie na jedną żyłę i na innej odczytuję napięcie po spadku, to dla mnie jest gdzieś przebicie na izolacji i taki kabel jest nie do użycia.
    Nie dowodzi to uszkodzenia kabla. Poczytaj o pojemności i indukcji.
    Możesz zacząć od tego

    Bez sprawdzenia porządnym miernikiem mogłeś niepotrzebnie robić demolkę (chociaż oczywiście przewód mógł być uszkodzony - ale objawy tego nie udowadniają).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-09-2019 o 11:31

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie dowodzi to uszkodzenia kabla. Poczytaj o pojemności i indukcji.
    Możesz zacząć od tego

    Bez sprawdzenia porządnym miernikiem mogłeś niepotrzebnie robić demolkę (chociaż oczywiście przewód mógł być uszkodzony - ale objawy tego nie udowadniają).
    Tylko ja mierzyłem napięcie względem przewodu ochronnego, uziemionego. Sam kabel ma chyba z 5m długości. Wszystkie inne obwody wyłączone. Końce kabla niepodłączone. Faza podana na 1 żyłę. Dodatkowo, jeżeli czwartą (ochronną) żyłę podłączyłem do uziemienia, to wybijało różnicówkę.

    Jakieś inne teorie panowie elektrycy?

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Tylko ja mierzyłem napięcie względem przewodu ochronnego, uziemionego. Sam kabel ma chyba z 5m długości. Wszystkie inne obwody wyłączone. Końce kabla niepodłączone. Faza podana na 1 żyłę. Dodatkowo, jeżeli czwartą (ochronną) żyłę podłączyłem do uziemienia, to wybijało różnicówkę.

    Jakieś inne teorie panowie elektrycy?
    Zaraz, zaraz - mierzyłeś napięcie pomiędzy czym a czym?
    Reszta tekstu (podkreślona) mało zrozumiała.

    Może schemacik, panie elektryk?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony