dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Wybór źródła ogrzewania

    Witam, właśnie rozpoczynam kapitalny remont poniemieckiego domu. Postaram się opisać sytuacje jak najdokładniej. Budynek jest 20m długi i 6m szeroki, piętrowy bez piwnicy i poddasza użytkowego około 180m2 powierzchni użytkowej. Przez budynek mniej więcej w połowie przechodzi “tunelowy wjazdowy” obok którego z jednej strony będzie kuchnia Z drugiej kotłownia (ostatnie pomieszczenie w budynku) a nad sypialnia. Ściany nośne z pełnej cegły o grubości 65cm na dole i około 50 na gorze. Planowane inwestycje to docieplenie dachu lub poddasza (wykonawca doradza to i to ze względu na możliwe problemy z wilgocią) pianą pur o grubości 15cm. Sciany 10cm styropianu grafitowego. Wymiana okien na 2 szybowe. Podłogi na gruncie zostaną docieplone 15cm styropianem. Na parterze około 55m2 planuje podłogówkę reszta ze względu na stropy drewniane to kaloryfery.

    Dom przez ostatnie 15 lat był niezamieszkałych wiec ciężko mi obliczyć OZC, ale według cieplowlasciwe wychodzi coś koło 12kw
    Ze względu na to, że przez kilka następnych lat będę bardziej gościem w tym domu to chętnie wybrałbym coś bezobsługowego jak pompa ciepła i fotowoltaika, ale cena skutecznie odstrasza dodatkowo do grzejników i podłogówki chyba bardziej pasuje jakiś piec z dużym podajnikiem i sterowaniem na odległość a w razie “W” podsyłam teścia

    Co Wy na to? Jest ktoś chętny coś doradzić, podpowiedzieć, pomóc?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Policz ozc. Do tego nie trzeba mieszkać - można policzyć na podstawie projektu. Bez ozc dostaniesz festiwal miłośników różnych źródeł.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo chętnie bym zrobił ozc. Niestety projektu ten budynek nie posiada. Jedynie taki samemu zrobiony programem dostępnym online jeśli to coś pomoże.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał taba1 Zobacz post
    Bardzo chętnie bym zrobił ozc. Niestety projektu ten budynek nie posiada. Jedynie taki samemu zrobiony programem dostępnym online jeśli to coś pomoże.
    To byl przykład, ze nie kusi nawet istnieć. Jak istnieje, to tym bardziej sobie audytor poradzi.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Komin pewnie jest z cegieł więc jeśli wszystko ocieplisz to Skam-PV 13 da radę, jak nie to PV-20, a niezaleznie od ocieplenia RBR-K 12 chyba, że chcesz pelletowca to po ociepleniu RBR-B 13 a przy niepełnym RBR-B 19
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar wikta13
    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-025
    Dzielnica
    Saska Kępa
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja mam do Was pytanie, generalnie planowaliśmy kupić piec na ekogroszek ale wielu znajomych doradza nam instalację gazową. Mamy na ulicy pociągnięty gaz dlatego nie byłoby problemu z podłączeniem się, jednak słyszałam, że do instalacji gazowej jest trochę papierologii do załatwienia, różne zgody. Jak to wygląda w praktyce i która inwestycja wyjdzie nam korzystniej? Chyba przekonuję się do gazu przez to, że jest w domu czysto jeśli wyszłoby to taniej w ogólnym rozrachunku to na pewno byśmy się decydowali. Będę wdzięczna za informację.

  7. #7

    Domyślnie

    Taniej gazem na pewno nie wyjdzie tym bardziej jak nie ma gazu w domu. Ale na pewno jest czyściej i bardziej komfortowo no i zajmuje znacznie mniej miejsca bo nie musisz mieć miejsca na opał.

  8. #8

    Domyślnie

    No mi ale juz kupę lat firma wszystko załatwiała. Dzisiaj pewnie tak też jest

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Komin pewnie jest z cegieł więc jeśli wszystko ocieplisz to Skam-PV 13 da radę, jak nie to PV-20, a niezaleznie od ocieplenia RBR-K 12 chyba, że chcesz pelletowca to po ociepleniu RBR-B 13 a przy niepełnym RBR-B 19
    Komin niestety jest do rozbiorki ponieważ stary piec był w kuchni a teraz druga strona domu która była jako pomieszczenie gospodarcze zostanie zaadoptowana na kotłownie na parterze i pokoje na pietrze więc komin jak coś trzeba nowy postawić

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Zdecydowanie polecam piec gazowy jeśli masz przyłącze gazu.
    Z głowy będziesz miał remont komina albowiem z kotłem w cenie kupisz odprowadzenie spalin z PCV a to jest duża oszczędność cenowa.
    Piec gazowy jest praktycznie bezobsługowy.
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    Zdecydowanie polecam piec gazowy jeśli masz przyłącze gazu.
    Z głowy będziesz miał remont komina albowiem z kotłem w cenie kupisz odprowadzenie spalin z PCV a to jest duża oszczędność cenowa.
    Piec gazowy jest praktycznie bezobsługowy.
    Gazu niestety u nas nie ma i chyba nigdy nie będzie. Byłem w gminie i niby szykują jakiś program "3.3 e". Mogę wymienić śmieciucha na pompe ciepła lub na gaz z butli. Mógłbym też sie załapać w ramach tego samego programu na instalację fotowoltaiczną. Kwota dofinansowania to 85% ale nie więcej jak 35tyś tylko że jeszcze nie mają przyznanej kasy i niby do miesiaca powinno być jasne. Problem w tym, że mój znajomy już tak od nich slyszy od 3 miesięcy także to nic pewnego

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał wikta13 Zobacz post
    Chyba przekonuję się do gazu przez to, że jest w domu czysto jeśli wyszłoby to taniej w ogólnym rozrachunku to na pewno byśmy się decydowali. Będę wdzięczna za informację.
    Podpisujesz umowę z gazownią na przyłącze gazu. Gazownia załatwia przyłącze (z reguły odpłatnie). Ty musisz dostarczyć do Urzędu projekt instalacji wewnętrznej wykonany przez uprawnionego projektanta. On wykona projekt po zasięgnięciu opinii kominiarskiej. Po uzyskaniu zgody z Urzędu (pozwolenie na budowę) fachowcy montują co trzeba i jak trzeba. Mając już wykonaną instalację wewnętrzną podpisujesz umowę z gazownią, a oni montują licznik. Po założeniu licznika pierwsze uruchomienie pieca c.o. np. Junkers powinien dokonać serwisant tej firmy (płacisz tylko za jego dojazd).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał taba1 Zobacz post
    chyba bardziej pasuje jakiś piec z dużym podajnikiem i sterowaniem na odległość a w razie “W” podsyłam teścia

    Co Wy na to? Jest ktoś chętny coś doradzić, podpowiedzieć, pomóc?
    Grube ściany, jakieś straty będą, jednak nie powinny być ogromne.
    Sprawdź, jakie masz przyłącze, może da się grzać prądem.
    Na razie nikt tam nie będzie mieszkał, więc w nocnej taryfie, da się ogarnąć. No i teściu będzie zadowolony, bo będzie wpadać tylko na kontrolę, a nie do łopaty
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Za podajnikowca zapłacisz z montażem pewnie 10 tys lub więcej. Za kocioł elektryczny około 4 tys.
    Nocna taryfa, np u mnie, to 15% drożej niż gaz z sieci.
    Jesteś mocno do przodu na samym kotle elektrycznym vs podajnikowiec. Podaj jeszcze cenę i kaloryczność węgla plus cenę rądu w taniej taryfie g12/g12w/g13.
    Na razie nikt tam nie mieszka. Musisz mieć dodatnie temperatury.
    Wahania temperatury, nie mają znaczenia.
    Tylko prąd, a różnicę w kosztach kotła, będziesz mieć na grzanie przez kilka lat prądem.
    Jeśli pociągną gaz, podłączysz.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-10-2019 o 00:25
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar wikta13
    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-025
    Dzielnica
    Saska Kępa
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    Zdecydowanie polecam piec gazowy jeśli masz przyłącze gazu.
    Z głowy będziesz miał remont komina albowiem z kotłem w cenie kupisz odprowadzenie spalin z PCV a to jest duża oszczędność cenowa.
    Piec gazowy jest praktycznie bezobsługowy.
    Masz rację jest wygodniejszy. Co ciekawe rozmawiałam ostatnio ze znajomym mówił, że ma piec gazowy sparowany ze smartfonem i jak z żoną wracali z wakacji to już na lotnisku sobie włączył piec w domu i jak wrócili mieli cieplutko. Jeśli faktycznie tak jest to super. Cała instalacja kosztuje trochę ale tak na prawdę obecnie wszystko kosztuje każda porządna inwestycja w dom czy mieszkanie. Pod względem oszczędności na dalsze lata też wydaje mi się, że korzystniej przejść na gaz no i ten komfort. Nie trzeba pilnować pieca, zamawiać węgla czy gospodarować specjalnie kotłowni.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Kocioł węglowy na Saskiej Kępie?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał taba1 Zobacz post
    Gazu niestety u nas nie ma i chyba nigdy nie będzie. Byłem w gminie i niby szykują jakiś program "3.3 e". Mogę wymienić śmieciucha na pompe ciepła lub na gaz z butli. Mógłbym też sie załapać w ramach tego samego programu na instalację fotowoltaiczną. Kwota dofinansowania to 85% ale nie więcej jak 35tyś tylko że jeszcze nie mają przyznanej kasy i niby do miesiaca powinno być jasne. Problem w tym, że mój znajomy już tak od nich slyszy od 3 miesięcy także to nic pewnego
    Jak możesz mieć pompę ciepła z dotacją to się nawet nie zastanawiaj tylko bierz np. Panasonic T-cap, do tego gdy zamontujesz fotowoltaikę to będzie bardzo tanio w eksploatacji bo prąd, który latem wyprodukuje się i wyśle do sieci potem będziesz zużywał.

    Qrcze jakby mi dali 85% do fotowoltaiki to 5 kW bym montował na dachu od razu.
    Ostatnio edytowane przez SUSPENSER ; 17-10-2019 o 08:19
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał wikta13 Zobacz post
    Ja mam do Was pytanie, generalnie planowaliśmy kupić piec na ekogroszek ale wielu znajomych doradza nam instalację gazową. Mamy na ulicy pociągnięty gaz dlatego nie byłoby problemu z podłączeniem się, jednak słyszałam, że do instalacji gazowej jest trochę papierologii do załatwienia, różne zgody. Jak to wygląda w praktyce i która inwestycja wyjdzie nam korzystniej? Chyba przekonuję się do gazu przez to, że jest w domu czysto jeśli wyszłoby to taniej w ogólnym rozrachunku to na pewno byśmy się decydowali. Będę wdzięczna za informację.
    Przyłącze gazu + rewolucja w domu + kocioł a cenowo wyjdzie jak pompa ciepła powietrze - woda Panasonic T-cap z montażem [a koszt ogrzewania pompą ciepła jest porównywalny z ekogroszkiem] - ja bym się nie zastanawiał tylko pompę ciepła montował bez żadnych zgód i łaski - a może dotację do tego jeszcze można wyhaczyć ?

    Jak nie dzisiaj to niebawem pewnie będzie też dotacja do fotowoltaiki i masz grzanie za ułamek ceny kosztu gazu i nie jesteś przywiązana do tego co w rurę z gazem puszczą a już obecnie ogrzewanie gazem wychodzi około 2 razy drożej niż ekogroszkiem [koszt ogrzewania pelletami jest o 20-50% wyższy niż ekogroszkiem zależnie od tego po ile pellety kupisz].

    Jak już kocioł to nie na ekogroszek tylko na pellety np. ostatnio pojawił się nowy Skam za ok. 10 tys zł lub są RBR-B za podobną cenę.
    Ostatnio edytowane przez SUSPENSER ; 17-10-2019 o 08:19
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    dotacja do fotowoltaniki
    Co to jest fotowoltanika?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to jest fotowoltanika?
    To taki "skrót" fotowoltaiki
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony