Chce samodzielnie wytynkować ściany i sufit gotową zaprawą cementowo-wapienną. Niestety wciąż mam kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi:


- Czy pokój lepiej wytynkować zaprawą jednowarstwową czy dwuwarstwową ?

Najbardziej odpowiadałoby mi tynkowanie jednowarstwowe bo wydaje mi się szybsze i prostsze ale nie jestem pewien czy taki tynk będzie odpowiedni: planuje wytynkować mały pokój a później go pomalować. Gdzieś wyczytałem że tynki jednowarstwowe nie są gładkie tylko mocno chropowate i to mnie dosyć zniechęca. Nie wiem czy to prawda. Wydawało mi się że jak zrobię tynk jednowarstwowy i wyrównam go łatą a później wygładzę pacą (w zależności od potrzeby na mokro lub na sucho) to powierzchnia będzie gładka. Czy warto wykańczać ściany pokoju tynkiem jednowarstwowym czy lepiej poświęcić więcej czasu i zrobić tynk dwuwarstwowy ?

- Jak wygląda sprawa z kupną zaprawą tynkarską? Obrzutkę i narzut robi się z tego samego worka czy w sprzedaży są osobne zaprawy do obrzutki i narzutu ?

Przykładowo na allegro widziałem taki opis worka atlas: "ZAPRAWA TYNKARSKA ATLAS tworzy tynk dwuwarstwowy kat. 0 – III. Tynk składa się z dwóch warstw: „obrzutki wstępnej” i „narzutu wierzchniego”. Jak rozumiem z tego jednego worka można zrobić i obrzutkę i narzut tylko trzeba zastosować inne proporcje ? Czy będą podane na worku ?

- Czy jeśli sufit i ściany będą miały mieć dwie warstwy to np. wykonuje się obrzutkę na sufit i zaraz potem na ściany a po wyschnięciu daje się drugą warstwę, czy też najpierw wykańcza się osobno cały sufit (obrzutką i narzutem) a ściany dopiero później ?