dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karabus

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    kurołapki
    Kod pocztowy
    09-245
    Posty
    12

    Domyślnie Jak zmniejszyć ciąg w kominie?

    Witam.

    Pytanie jak w temacie, a problem jest w tym że okazało się że mam za duży ciąg w kominie ;-(.
    Piec który mam do niego podłączony wymaga (wg instrukcji) 10-20 Pa.
    U mnie jest ponad 30. Efekt mam taki że ciepło zamiast ogrzewać kocioł idzie w komin ;-(.

    Wyjście z pieca mam rurą 145 mm a przewód kominowy jest około 15cm/30cm.

    Czy wstawienie w komin przegrody zmniejszającej średnicę (np z blachy) poprawi sytuację?
    Obawiam się czy nie wywołam tym zjawiska Venturiego i pogorszę sprawę.

    Zastanawiam się też nad wstawieniem przegrody (szybra) w rurę łączącą piec z kominem.

    Wszelkie porady mile widziane
    Pozdrawiam
    Paweł

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Doraźnie możesz uchylić wyczystkę komina, a docelowo zamontować regulator ciągu kominowego RCK.

    Co to za kocioł, masz dmuchawę, może za mocno dmuchasz ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.Kup regulator ciągu kominowego(RCK),koszt ok. 200 zł.,zrób otwór nad lub pod czopuchem i ustaw ciąg pokrętłem(zakres 10-35 Pa).Przy min. ustawieniu 10 Pa po wypaleniu wsadu klapka będzie cały czas w ruchu,jeśli nie chcesz wychładzać komina,można ją zamknąć,ale nie zapomni przy rozpaleniu odblokować,przy paleniu ciągłym powyższe nie dotyczy.Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    WITAM.
    ja dokladnie tydzien temu u siebie zamontowalem RCK akurat u mnie do kotla z podajnikiem,u mnie spowodawane bylo tez wysokim ciagiem i wysoka temperatura spalin,takze po zamontowaniu jest poprawa,kociol dluzej w podtrzymaniu stoi i temperatura spalin spadla.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kalaf5

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    175

    Domyślnie

    Regulator ciągu RCK jest dobry do wyrównania (chodzi o powiewy wiatru ) ciągu lecz nie do jego tak drastycznego zmniejszania, ponieważ mocno wychładzasz komin a to dla komina już nie najzdrowsze .Ja zastosowałem przegrodę regulowaną w czopie .Działa jak należy lecz nie wolno przesadzić ze zbytnim przysłanianiem bo to znów spowoduję kiszenie się opalu i nadmierną ilość sadzy.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karabus

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    kurołapki
    Kod pocztowy
    09-245
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki za rady
    Rozumiem że polecacie coś z tych rzeczy:?
    http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,...ominowego.html

    I rozumiem że ten regulator mam zamontować w komin?
    Jest wszystko jedno czy pod czy nad czopuchem?
    Pytam bo by mi najbardziej pasowało dać tą wersję z ramką do wyczystki.


    bobasxx - piec klimosza 15KW na ekogroszek z podajnikiem.
    Dmucham tak żeby dopalało węgiel. Jak przymykam to niedopalony żar spada do popielnika i co moze dziwne ale temperatura na kotle wtedy też też spada.
    Myślę że za duży ciąg jest również powodem trudności w wyregulowaniu poziomu dmuchania.
    Pozdrawiam
    Paweł

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Jak zmniejszasz nadmuch i Ci nie dopala, to musisz wydłużyć przerwę pomiędzy podawaniem ale ustabilizowany ciąg w kominie i kotłowni to podstawa.

    Jak masz wyczystkę to możesz zamontować w niej RCK, nie musi to być taki dedykowany do wyczystki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00117.jpg
Wyświetleń:	1051
Rozmiar:	74,5 KB
ID:	304800   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CAM00119.jpg
Wyświetleń:	919
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	304801  

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karabus

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    kurołapki
    Kod pocztowy
    09-245
    Posty
    12

    Domyślnie

    Właśnie jeszcze nie mam wyczystki
    Uruchamiałem piec jak nastały pierwsze mrozy i już zabrakło czasu. Zatkałem dziurę, oblepiłem gliną i czeka na lepsze czasy .

    Ale puki co otworzyłem taką zaślepkę na czopuchu i zrobił sie w piecu inny świat!!!
    Nie mam paleniska jak u kowala tylko ładny zółty ogień.
    Przymknąłem troszke dmuchawę i czekam na efekt.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Tylko uważaj żeby Ci się spaliny nie cofnęły na kotłownię.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karabus

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    kurołapki
    Kod pocztowy
    09-245
    Posty
    12

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzięki wielkie za rady.
    W kotłowni nie ma śladu dymu, zresztą przy otworze na czopuchu jest taki cug że zapalniczkę gasi.
    Przy nie zmienianych ustawieniach pieca temperatura na kotle wzrosła mi o 7 stopni .
    Mimo wszystko kupię ten regulator i zobaczę czy będzie można znów zaślepić czopuch.
    Jeszcze jedno pytanie: czy gdyby po założeniu regulatora okazało się że ciąg jest za duży a regulator " nie wydala" może pomóc założenie drugiego?

    Pozdrawiam

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    FTP

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Dzielnica
    Podgórzno
    Posty
    166

    Domyślnie

    Bez czujnika CO2 w pomieszczeniu, nie zostawiałbym niezaślepionego czopucha bez nadzoru. W podtrzymaniu ciąg może na tyle zmaleć, że spaliny będą ulatniać się przez otwór.

    Jeden RCK spokojnie wydoli.
    Sztoker 15 kW; Cobra PID 11y

  12. #12

    Domyślnie

    Nie chcę zaśmiecać i zakładać nowego tematu więc podłączę się. RCK montuje się w jakimś określonym miejscu, czy można zamontować w dowolnym miejscu w kominie? Mam na myśli zamontowanie RCK na poddaszu, przy czym kotłownia jest w piwnicy.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał Perła85 Zobacz post
    Nie chcę zaśmiecać i zakładać nowego tematu więc podłączę się. RCK montuje się w jakimś określonym miejscu, czy można zamontować w dowolnym miejscu w kominie? Mam na myśli zamontowanie RCK na poddaszu, przy czym kotłownia jest w piwnicy.
    RCK montuje się w tym samym pomieszczeniu co stoi kocioł.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mopel4

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dla potomnosci napisze
    Co do RCK to tez są różne opcje. Należy w tym miejscu wspomnieć o nawiewie do kotła. Przy kominku mówi się o doladowaniu. Przepisy również nakazują takie doładowanie. Dajesz świeże powietrze które jest pobierane przez pięć, a ciepłe zostaje w kotłowni. Jak nie masz 20cm styropianu na posadzce pateru to warto mieć ciepło w piwnicy.
    Poprzednik który wyżej pisał że nie wolno zostawiać otwartego komina miał 100% racji.
    Wyczystka, jak i reszta komina i kocioł maja być szczelne, tak mówią przepisy. Spaliny mogą się cofnąć w każdej chwili. W takim wypadku doładowanie jest pomocne bo jednak czadu będzie dużo dużo mniej i wraz ze szczególnym kominem gwarantują one ochronę przed czadem. Radzę spytać komisarza.
    Redukcję ciągu można też osiągnąć dając odpowiednie zakończenie na komin. Fachowiec policzy ile tego dać. Niektóre kosztują 50pln. Myślę że nie ma takich by redukowaly i stabilizowaly ciąg ale pewno da się coś pokombinować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony