Jestem posiadaczem kotła podajnikowego KW-EKOCENTR 15 kW – mało popularny i stary model, producent już nie istnieje. Wersja z dodatkowym rusztem.

Deflektor w tym kotle mocowany jest do jednego z elementów (poprzeczek) dodatkowego rusztu – który wkłada się w miejsce nad palnikiem retortowym tak samo, jak gdybym zakładał cały ruszt i chciał korzystać z kotła jak z kotła górnego spalania. Poprzeczka rusztu pełni wtedy funkcję tylko i wyłącznie elementu mocującego deflektor.

I wygląda na to, że oryginalne deflektory do tego kotła miały te poprzeczki (elementy rusztu) wkręcane bezpośrednio w deflektor – gdy oczyściłem wystającą z poprzeczki pozostałość śruby łączącej ją z deflektorem, okazało się, że ma ona z tej strony stożkowy kształt. Próbowałem złapać ją w imadło i wykręcić z poprzeczki – niestety udało mi się ją tylko urwać, i w tej sytuacji nie mam już jej jak złapać. Próbowałem od drugiej strony rozwiercić śrubę – niestety wiertło ślizga się po jej powierzchni, poza tym obawiam się, że prędzej uszkodzę kruchą – żeliwną – poprzeczkę, niż rozwiercę tę śrubę.

W sprzedaży nie mogę znaleźć takich deflektorów połączonych z elementem rusztu do palenia górnego, są tylko deflektory z dziurką pośrodku... Egzemplarz deflektora z dziurką posiadam (przypuszczam, że wcześniej poprzedniemu palaczowi przepalił się przy śrubie i spadł – gdybym założył tam po prostu nową śrubę z nakrętką, mógłby jeszcze podziałać).

Gdzie można coś takiego kupić?

W ostateczności zorganizuję coś, czym będzie można tę poprzeczkę od rusztu zastąpić (kawałek stalowej rury? choć lepsze byłoby coś o przekroju prostokątnym, ew. jakiś płaskownik czy ceownik), i tak ten kocioł posłuży raczej jeszcze tylko ten sezon, ale najlepiej byłoby mieć oryginał.