dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie 100% podłogówka, jak zabezpieczyć temperaturę zasilania z kotła gazowego

    Witam,

    Mam w domu 100% podłogówki. 2 rozdzielacze bez dodatkowych pomp i zaworów mieszający. Prosto z kotła gazowego kondensacyjnego mam podłączone rozdzielacze na zasadzie jedna rurka do zasilania druga do powrotu. Wszystko chodzi idealnie na kotle ustawiam temperatur zasilania podłogówki i taka temperatura idzie w podłogę, dodatkowo sterownik pokojowy steruje pracą kotła on/off.

    Chciałbym między kotłem a rozdzielaczami na zasilaniu wstawić zawór który w razie awarii kotła i podania zbyt wysokiej temperatury zamknie obieg i nie doprowadzi do uszkodzenia podłogi.
    RTL i mieszający odpada.
    Nie znalalzlem zaworu który by odpowiadał takiej sytuacji. Dodatkowa grupa pompowa nie wchodzi w grę. Szkoda energii.
    Ma to zadziałać tylko w sytuacji awaryjnej, a przez resztę czasu ma nie ingerować.

    Jakiś pomysl?

    Chyba ze niepotrzebnie się martwię i taka sytuacja nie jest możliwa, gdyż powrót bedzie wychladzal zasilanie i nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie ze na zasilaniu bede mial 70 stopni nie dojdzie nawet gdy piec sie zawiesi i bedzie grzal z pełną mocą.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    stosuje się termostat wyłączający pompę podłogówki lub kocioł

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeterE46 Zobacz post
    Witam,

    Mam w domu 100% podłogówki. 2 rozdzielacze bez dodatkowych pomp i zaworów mieszający. Prosto z kotła gazowego kondensacyjnego mam podłączone rozdzielacze na zasadzie jedna rurka do zasilania druga do powrotu. Wszystko chodzi idealnie na kotle ustawiam temperatur zasilania podłogówki i taka temperatura idzie w podłogę, dodatkowo sterownik pokojowy steruje pracą kotła on/off.

    Chciałbym między kotłem a rozdzielaczami na zasilaniu wstawić zawór który w razie awarii kotła i podania zbyt wysokiej temperatury zamknie obieg i nie doprowadzi do uszkodzenia podłogi.
    RTL i mieszający odpada.
    Nie znalalzlem zaworu który by odpowiadał takiej sytuacji. Dodatkowa grupa pompowa nie wchodzi w grę. Szkoda energii.
    Ma to zadziałać tylko w sytuacji awaryjnej, a przez resztę czasu ma nie ingerować.

    Jakiś pomysl?

    Chyba ze niepotrzebnie się martwię i taka sytuacja nie jest możliwa, gdyż powrót bedzie wychladzal zasilanie i nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie ze na zasilaniu bede mial 70 stopni nie dojdzie nawet gdy piec sie zawiesi i bedzie grzal z pełną mocą.

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Jezeli chodzi o mimalizację kosztów to załoz termostat przylgowy na rurce zasilania rozdzielaczy, ktory wyłaczy zasilanie kotła, prawdopodobnie niegdy nie zadziała bo takim przypadku nie słyszałem aby kocioł sie zawiesił ale an pewno wtedy kocioł musi sie wyłaczyc.

  4. #4

    Domyślnie

    Hmm taki termostat przylgowy na zasadzie przekaźnika zamykajacego obowod czyli tak jak dziala sterownik pokojowy. Moglbym to podłączyć do tego samego miejsca w kotle co ten sterownik pokojowy i by działało? Bo piec nadrzednie by sie wyłączył jakby dostał sygnal od termostatu na rurze. Dobrze myślę?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeterE46 Zobacz post
    Hmm taki termostat przylgowy na zasadzie przekaźnika zamykajacego obowod czyli tak jak dziala sterownik pokojowy. Moglbym to podłączyć do tego samego miejsca w kotle co ten sterownik pokojowy i by działało? Bo piec nadrzednie by sie wyłączył jakby dostał sygnal od termostatu na rurze. Dobrze myślę?
    Nie do konca, boisz sie zawieszenia kotła, co prawda automatyka kotła to nie windows ale skoro bierzesz najczarniejszy scenariusz to tylko odciecie zasilania spowoduje ze kocioł przestanie pracowac gdyby sie zawiesił.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeterE46 Zobacz post
    Moglbym to podłączyć do tego samego miejsca w kotle co ten sterownik pokojowy i by działało? Bo piec nadrzednie by sie wyłączył jakby dostał sygnal od termostatu na rurze. Dobrze myślę?
    Zabezpieczenie przed awarią kotła oparte na sprawnym działaniu kotła?

    Jak się obawiasz, że kocioł zeświruje to czemu chcesz zabezpieczenie też na nim opierać? Ja bym dał brut-force na zasilanie kotła - przekaźnik odcinający tak, jak brak prądu z sieci.

  7. #7

    Domyślnie

    Bardziej boję się temperatury na zasilaniu np. poprzez zacięcie sie zaworu trojdroznego w kotle i zamiast do wezownicy zasobnika pojdzie temperatura w podłogę albo kocioł zignoruje nastawiona temperaturę 40 stopni i bedzie grzal na max.
    Ale rzeczywiście zawsze moze sie nie rozlaczyc wyjściem przekaźnikowym i lepsza opcja to odcięcie zasilania wtedy jest 100 % pewności.

    Czy moje obawy są słuszne czy w ogóle ktoś coś takiego stosuje ? Czy sytuacja ktora zakładam jest możliwa ?

  8. #8

    Domyślnie

    Jest możliwa.
    U mnie zaciął się zawór 3d (a kocioł był nowy - świeżo założony!) i przez godzinę (tyle kocioł ma limit czasowy podgrzewania CWU) szło w podłogę do 80'C.
    Na szczęście nic się nie stało, wylewka ( i płytki w jednym pomieszczeniu - łazience) nie popękały ani się nie odspoiły.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  9. #9

    Domyślnie

    Większość współczesnych kotłów gazowych kondensacyjnych ma możliwość podpięcia na swojej płycie termostatu maksymalnego(termostat przylgowy) o którym wspominali już koledzy.
    W zał.przykład z instrukcji kotła Junkers Cerapur Smart. Np.taki termostat
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Termostat max.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	436140   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Termo.Afriso.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	436141  
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 21-10-2019 o 10:35

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony