dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie Wykopanie stawu, podniesienie terenu i płyta

    Szanowni, sprawa wygląda tak: jest sobie łąka kilkaset metrów od rzeki i prawdopodobnie w starorzeczu, wody gruntowe są super wysoko - nawet teraz 20-40 cm pod poziomem terenu, ale najstarsi górale nie pamiętają żeby woda była na wierzchu. Po prostu cała okolica spływa sobie do rzeki pod ziemią, ale nie jest to teren zalewowy.

    Zrobiłem zgrubne badanie gruntu, wyszło na to, że jest to ca. 30 cm namułów i gleby, a pod spodem do 2 metrów (i pewnie sporo niżej) drobny nawodniony piasek - stopień zagęszczenia 0,4.

    Plan jest następujący: wykopać wielki staw - ca. 2000 m2. Z wydobytego ca. 2500 m3 piasku usypać metrowej wysokości wyspę na dom, wokół i podjazdy. Na tym piasku płyta, a na płycie leciutki dom. Jak się domyślacie, cena jest atrakcyjna, a działka ma mieć prawie 1,5 ha, więc rady pt. dołóż pół miliona i znajdź sobie idealną, suchą działkę rozbijają się o te pół miliona właśnie. No więc jest wiele wątpliwości:

    1. czy staw daje się wykopać w nawodnionym piasku, przez który przemieszczają się spore ilości wody? Założyłem a-priori skarpę 45 stopni, ale może to mało.
    2. jaki będzie wolumen tego piasku, jak go wykopię i wyschnie?
    3. drobny piasek raczej nie da się zagęścić, ale czy mógłbym go bezpośrednio wykorzystać np. do podsypek cementowych na podjazdy i np. pod samą płytę?
    4. jeżeli będę miał ten metr powyżej stanu obecnego, czy zmieści mi się mały POŚ? chodzi o pojemnik, bo reszta chętnie trzcinowa.
    5. patrząc za okno, stawiam długoterminowo na stepowienie naszego pięknego kraju, więc z jednej strony mogę mieć pole ryżowe na wiosnę, ale z drugiej susza nie grozi (bo jest staw retencyjny). a chciałbym żeby sobie rosło.
    6. czy taki piasek na wyspie może podciągać kapilarnie, a jeśli to na ile?

    Wszelkie doświadczenia mile widziane. Oczywiście można zapłacić 4 razy drożej i nie ryzykować, ale kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa Więc będę wdzięczny za nieszablonowe podejście
    Ostatnio edytowane przez andriuss ; 21-10-2019 o 15:16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony